Doğuma Hazırlık BARAN ismi çokmu kötü..beğenen yokmu....

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
baran gayet guzel. ne koymak istiyorsaniz onu koyun, onun bunun ne dedigine bakmayin.

bencede kendı ıstedıgınızı koyun.bana gore ıyı olan baskasına kotu gelebılır.gorecelı bır kavram yanı.onun bunun dedıgıne bakmayın sızın cocugunuz ıstedıgınızı koyun.ama ben begenmedım kusura bakmayın

akadaşlar baran ismine herkes çok tepkili herkes kürt ismi diyor..isimleride millileştiriyorlar..ama alara..cansın.....ares vs..koyunca kimse yabancı isim demiyor..o zaman modern oluyor..modernlik demek batı demekmi anlamadımm ...o zaman türklerde kötü....sizce baran ismi nasıl bir isimmmm.......

canım benim kızım olacak ama ilk başlarda erkek tahmin ediyorduk ve adını da baran düşünmüştük. o zamanlar ismin kökenini araştırmıştım. Kürtçe değil bi kere... yanlış biliniyor. Asıl Farsça kökenli bir isim ve hem Türkçe'ye hem de Kürtçe'ye girmiş zamanla. İkincisi anlamı çok güzel; yağmur, bereket demek... bence çok güzel bir isim ama yine de siz bilirsiniz, canını sıkma.

yağmur zamanı...yağmur....çisildeyen yağmur...bereket gibi anlamları var.....

baran en sevdiğim erkek ismidir ama bende baran dediğimde herkes tip tip bana bakıyor.

canım bebek sizin bebeğiniz anlamı da güzelse hangi dilde olduğunun çok da önemi yok ama başka şeyler çağrıştırdığı için tuhaf gelebilir insanlara..bence hoş bir isim.zaten küçük ünlü uyumuna uyan tüm isimler kulağa hoş gelir:))beğeniyorsan koy bebeine.sağlıkla doğsun canımcım..

bence baran güzel isim...
evet kürt ismi olabilir ama kulağa hoş geliyor..

baran ismini cok begeniyorum tuana erkek olsaydi ilk ve tek düsündügümüz isimdi baran baskada isim aramamistik
taaa ki kayinpederim esimin aklina girene kadar kürt türkle alakasi yok tuanayada karsiydi
dedigi okadar türk ismi varken ne gerek varmis arapca yada kürt isimlerine
baran bildigim kadariyla farsca olmasi lazim ve yagmur damlasi yada yagmur tanesi anlaminda olmasi lazim eger yalnis diilse
ben seviyorum baran ismini
ama tepkilerden dolayi oglum olursa koyarmiyim bilmem
fakat inadim inattir
tuanayida ben koydum ve benim istedigim oldu :)

bence de önemli olan hangi ismi koymak istediğin
ama ben de olsam koymazdım
ayrıca bir arkadaşın da dediği gibi kürtçe de değil
bak bunu Türk Dil Kurumunun sitesinden aldım

baran Far. b¥r¥n
a. (ba:ra:n) esk. Yağmur.

Güncel Türkçe Sözlük
--------------------------------------------------------------------------------
baran
Yüksek, ulu.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
--------------------------------------------------------------------------------
baran
Üzüm, meyve ağaçları ve bitkilerin dizisi

baran
2. Sebze fideleri, üzüm çubuğu ekmek için hazırlanan yer, çukur. 3. Bostan. 4. Bağlardaki evlek: Bizim bağ beş barandır. 5. Fidan ve çubuk sıraları arasındaki aralık. 6.bk. barana (II)-1. 7. Çift demirinin yaptığı geniş yarık, saban izi.

baran
ıri koç, üç senelik koç.

baran
Fasulye sırığı ve üzüm çubuklarını dayamaya yarayan çatal ağaç, kazık

Baran Köken: T.
1. Varan, ulaşan.2. Yüce, ulu.

Kişi Adları Sözlüğü

kürt ismi sevmiyorum ben koymazdım.
siz beğeniyorsanız sorun yok,koyabilirsiniz bu ismi bebeğinize.
ben genelde öz türkçe isimlerini seviyorum.

Sizin için Kürtçe ya da Farsça olması arasındaki farkın önemini bilmiyorum ama... Neticede Türkçe değil.

Baran bence güzel bir isim ama baran denilince benim aklima özcan deniz geliyor bu yüzden terci etmezdim.. Haziran gecesi dizisini cok severdim.. bazen ara ara netten halen izlerim

Baran isminin anlamı güzel, benim çevremde 10 çocuktan biri baran adını taşıyor.. Benim bu aralar yiğit ismi hoşuma gidiyor, bence sizde düşünün yiğit ismide güzelyerimseniben

Baran çok güzel isim bence. Benim oğlumun adı üstelik. Biz Şener Şen'in Eşkiya filminden etkilenip koymuştuk eşimle.

bence güzel bir isim..
kimin ne dediğine bakmayın bence..
ıstanbul diye isim bile konuldu,ares,atlas filan gibi acayip isimlerde var...kelimeleri isimleri millileştirmenin hiç bir anlamı yok...Sadece Türkçe değil,bütün diller birbirinden etkiniyor..

surre arkadasımıza katılıyorum oyle abıdık gubıdık ısımler var kı. yok ıstanbul mus yok ares mıs atlas mıs. baran gayet guzel ve anlamlı bı ısım bence. ısmı koyarken onemlı olan anlamıdır...

X