Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi bebeğiniz ne zaman dönmeye başladı?

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

prism

karamel
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2007
254
2
45
5 ayı bugün itibariyle doldurduk. ama sağa sola dönmede tık yok.emekleme pozisyonundayken sırtüstüne dengesiz şekilde dönüyor öyle kalıyor. geriye birkaç adım süürünüyor. ileriye uğraşıyor ama sürünüyor. etrafında dönüyor. sizin bebeklerinizde bu kadar tembel mi ya?

canım ilk önce her bebeğin gelişimi farklıdır bunu unutma.tek başıma baktım bebeğime 40 günlükten itibaren,o nedenle 3-4 aylıkken yüzüstü kontrollü şekilde bırakıyordum ki kasları güçlensin.5 aylıkken dönmeye başladı,6 aylıkken geri geri gitmeye:nazar: doktorun kontrollerde muhakkak soruyordur neler yapabildiğini? normal diyorsa sorun yok.ama sana tavsiyem bebeğinin hareket etmesine izin vermen yönünde,sürekli kucağına alırsan kaslarını geliştiremez.

3.5 aylıkken dönmeye ve ayagını agzına götürmeyi öğrendi su an 5 aylığız ve geri geri emekliyor maşallah cok hareketli dogdugundan beri amöa kıyaslama yapma lütfen cünkü her bebek kendine has özellikler segiliyor kimi erken kimi gec aşamalar halinde öğrenecekler hepsini zamanla

hayır . her bebeğin kendine has özellikte olduğunu biliyorum. benimkinin tembel olduğunu bastırmak için önceki yazımda öyle yazdım. yüzükoyun vaziyette bayağı hareketli olmasına rahmen sırtüstündeyken kalkma, başını kaldırma girişiminde bile bulunmuyor. gelişimi gayet iyi maaşallah.. bu arada kucağıma fazla almadım öyle yani kucağa alışkın değil.. aslında ben şunu dile getirmek istedim. bebekler oturmak için vücutları geliştiklerinde oturmak için atılımlarda bulunurlarmış.yani öyle 5 aylıkken destekli, 6-7 aylıkkken desteksiz otursun demeyle değil.. bebeğe göre değişiyor.. ama bir noktada geç oturtulduklarında ise çevresini fazla inceleyebilme öğrenme gelişimleri aksıyormuş..

cnm benımkı de tembldı 6ayını gecınce ılk dondu ogun bugundurde durduramıyorım

ne zaman döncek ne zaman dişi çıkcak der durudu annem tam 6 ayını biitirdiği gün döndü ve aynı gün dişi çıktı.. belki diş acısından dönmüştr. bizimkide çok tembeldi...sonradan çok hareketledi iyiki geç dönmüş dedim drudum:)))

evet yaa ayrı bir dert, yürüsün yürüsün deriz.. sonra peşinden koşmaktan helak oluruz.. aslında her bir şeyleri güzel. ama ilk çocuk ya sabırsızlanıp herşeylerini biran önce görmek istiyoruz.. 2. çocukta inşallah sindire sindire yaşarız...

Elif hala sağa ve sola dönüyor, keyfi yerindeyse bi yüzüstü yapıyor ama nadir. Yüzüstündeyken iki kere sırtüstü dönebildi. Geri geri bi iki döt attırıyor :)

benimkide 6 ayını doldurud.. yalara dönüyor.. ama daha desteksiz ne yüz sütü ne sırt üsütü dönemiyor:KK43:hayılrısı .. keyfi sağlığı iyi olsunda.. ama sırt üsütü yastığa yatırıcna kalkmaya çalışyıor ziil:))elbet dönecekler.

Benim ki artık 5,5 aylık dr. süresiz destekli oturtabileceğimi söyledi. ama hala dönmüyor..

benim kızım 4 ay 3 haftalık. geçen haftaya kadar yüzüstü bırakınca kollarından destek alıp kafasını kaldırıyordu. sonbir haftadır yüzüstü yatırınca kollarını yanlarına çekip yüzünü yatağa veya yastığa gömüyor. kesinlikle kafasını kaldırmak istemiyor. ne oldu acaba. bir fikri olan varmı.
ama sırt üstü yataken ellerinden tutunca kendini kaldırıp oturuyor. ama hiçbirşekilde dönmüyor daha.

5 ayı bugün itibariyle doldurduk. ama sağa sola dönmede tık yok.emekleme pozisyonundayken sırtüstüne dengesiz şekilde dönüyor öyle kalıyor. geriye birkaç adım süürünüyor. ileriye uğraşıyor ama sürünüyor. etrafında dönüyor. sizin bebeklerinizde bu kadar tembel mi ya?

öncelikle Allah bebeğine uzun ömürler versin tatlım
benim oğlanda tembel bak 10.ayına girdi ne emekleme ne bişey ama ısrarla elinden tutmamı ve yürümeyi istiyor 5 aylıkken başını bile dik tutamıyordu sallanıyordu kafası :))
zamanla oldu hepsini yaptı
gerçekten şunu unutmamak lazım ki
her bebeğin gelişimi farklı

X