Bebek Beslenmesi aşı deneyimleri

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

daisy83

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Eylül 2008
385
1
41
Merhaba,
1,5 aylık bir oğlum var. Anneliğimi ilk olarak 1. ay sonunda yapılan hepatit b aşısı sırasında hissettim. Normalde çok gazlı olmasına rağmen uzun ve yüksek sesle ağlayan bir bebek değil. Genelde ağlamaları mızıklanma şeklinde. (ıh ıh ıııııh) Ama iğne batınca öyle katıla katıla ağladı ki benim de gözlerim doldu. Şimdiki kabusum 2. aydaki aşı. Üstelik 3 ayrı aşı yapılacakmış, ateş de yapar dediler...

Verem, HIB ve DBT aşıları çok ateş yapıyor mu? Sıkıntı veriyor mu bebişlere? Doktor fitili hazır tutun demişti.

Merhaba,
1,5 aylık bir oğlum var. Anneliğimi ilk olarak 1. ay sonunda yapılan hepatit b aşısı sırasında hissettim. Normalde çok gazlı olmasına rağmen uzun ve yüksek sesle ağlayan bir bebek değil. Genelde ağlamaları mızıklanma şeklinde. (ıh ıh ıııııh) Ama iğne batınca öyle katıla katıla ağladı ki benim de gözlerim doldu. Şimdiki kabusum 2. aydaki aşı. Üstelik 3 ayrı aşı yapılacakmış, ateş de yapar dediler...

Verem, HIB ve DBT aşıları çok ateş yapıyor mu? Sıkıntı veriyor mu bebişlere? Doktor fitili hazır tutun demişti.

canım bızde gecen hafta gıtmıstık ası yaptırmaya.. hıc ates sorunumuz olmadı cok sukur. Asıya gıtmeden once fıtıl ver. bende oyle yaptım..

Canım, benim de içim acıyor ama elini tutuyor ve onu gülümsetmeye ilgisini dagıtmaya calısıyorum. Doktora giderken ona -ki henüz 5 aylık anlamıyodur ama ona bu anlayışı yavaş yavaş benimsetmek adına- " doktor amcadan saglık almaya gidiyoruz annecim"diyorum. gerçekten de böyle degil mi allah aşkına? yavrularımızı hastalıklardan korumaya gidiyoruz, birazcık canları acıyor ama daha saglıklı uzun bir ömre sahip olsunlar diye. Böyle düşün bir de arkadasım... Bu fikre odaklanınca daha kolay geliyor. Elini tut bebeciginin senden güç alsın..Ama önce sen güçlü ol ki sana güvensin o da...

her bebekte aşı ateş yapacak diye bişey yok her seferinde çığlık çığlığa ağlayacak diye bişeyde yok benim oğlumu da ilk aşısında sakinleştirememiştim sonra 2. de çok ağladı yapılırken tabiki normal canı yanıyo ama kucağıma alınca hemen sakinleşti ki inanılmaz huysuz bi bebektir ateşide olmadı hiç çok şükür kendinizi şartlandırmayın her bebek aynı olmuyo siz iyi düşünün iyi olsun sizin sakin olmanız çok önemli çünkü bebeklerimiz stresi hemen hissediyo

Bu arada bizimkinde de ateş olmadı hiç çok şükür. Zaten doktorumuz da ateş olmaz demişti...Neden böyle yaygın bir inanış var, bilemiyorum ama...Vardır bir sebebi...

Bu arada bizimkinde de ateş olmadı hiç çok şükür. Zaten doktorumuz da ateş olmaz demişti...Neden böyle yaygın bir inanış var, bilemiyorum ama...Vardır bir sebebi...

Bu inanış değil ki... Her aşı ateş yapmıyor ama bazı aşılar bazı bebeklere baya ateş yapıyor. Hepatit B ateş yapmazmış mesela ama verem yapabilirmiş ama herkese değil. Bir tanıdığımız verem aşısından sonra 3 gün hasta oldu çocuk demişti başka bir tanıdık da hiçbir şey olmadı dedi. Hiçbir şey olmayan bebiş de 4. ay aşılarında ateşlenmiş. Normal tabi sonuçta ölü de olsa mikrop veriliyor vücuda.

Ama dediğin gibi o fikre odaklanınca kendimi daha iyi hissediyorum. Ben çok üzülünce annem "bir dahakine sen gelme ben getireyim" dedi ama olmaz dedim o ağlayınca benim sarılıp sakinleştirmem lazım bebeğimi...

kızım ilk topuk kanında hiç aglamadı ama sağlık ocagında alınanda çok agladı
ve ilk aşısında benimde gözlerim doldu elim ayagım titredi çok kötü oldum ama
2 aylıkken geçirdiğimiz enfeksiyondan dolayı 4 tane antiibiyotik iğne vuruldu çok daha kötüydü
şimdi aşılarda çok daha sogukkanlıyım daha rahatım çünkü beterin beteri oldugunu gördüm
içinizi ferah tutun her zaman ateş olmaz kimi zaman sadece iğne batınca aglar sonra susar hemen

ben aşıya gitmeden yarım saat önce şurubunu verdim sonrada 4 saatte bir düzenli olarak 3 gün verdim hiç sorun yaşamadık ama iğne yapılırken ağlıo çook

X