Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Saç Dökülmesi ; Demir ve B12 eksikliği

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

ela.

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2009
2.161
5
slm arkadaşlar bilen bilir saçlarım 2 yıla yakın dökülüyor ve elim kolum bağlı oturuyordum bugüne kadar artık gerçekten bayılmayı göze aldım doktora çıktım ve bu testleri istedim b12 ,demir ve folik asit 3 tüp kan verdim ve malum bayıldım yine.ama gerçekten artık dua ediyorum çaresi bulunsun şu dökülmemin kansızlık zaten vardı bende kesin bunlardan biri yada ikisi eksik ve saçıma vurdu cuma günü açıklanacak sonuçlarım ve doktor ona göre iğne ve ilaçla bende bu sorunumdan kurtulcam bunu demek bile içimi hoş etti ya:KK43:
arkadaşlar sizin de bu nedenlerden saçlarınız döküldüğünde başarılı tedaviyi hangi ilaçlarla sağladınız birde dökülen saçlarınızın hepsi tedavi oldukça yerine geldi mi dökülmeniz ilaçları kullanmaya başlamanızdan ne kadar süre sonra durdu
paylaşımda bulunalım lütfen ihtiyacım var özellikle bu sorunları yaşayanlarla.

benm de dökülüyor b12 vitamın içiorum şu an içinde bayagı var zaten
gunde 1 tane yutuyorum ben

dene istersenn ben yenı başladım değişim olursa yazarımmm

yarın sonuçlarım açıklanacak canım bir aksilik olmazsa.doktor değerlerime bakıp artık ilaçlar verir yazarım doktordan gelince demir,b12 ve folik asitime baktırttım çok merak ediyorum ama inanılmaz düşük çıkcak eminim sende de gelişme olursa paylaş lütfen ben hep burdayım:)

arkadaşımında çok dökülüyodu baş edemedi doktora gitti
demir kan eksikliği çıktı
1 aya yakındır ilaç içiyo dur sorim ona bi :uhm:

bütün gece uyuyamadım ya sonuçlarım ne çıkcak acaba demekten:)))

aaaahhh ah kelin ilacı olsa kızlarrr. işteyken kendini bilmezler dalga geçiyo saçımla, çaresi yok bunun, saç ektirmek lazım.

dalga geçilir mi ya ne kadar ayıp bişey allah kınayanların başına versin inş.
ben dün sonuçlarımı aldım b12 demir ve folik asitim normal çıktı kanım 10larda doktor akdeniz anemisisin dedi düzgün beslen dedi birde pantagor verdi aldım günde 3 defa 3 ay içicem inş faydasını görürüm.

elacığım nedenini bulduğun için sevindim canım
demir hapıyla saçların kendine gelir merak etme canım

canım belirtemedim galiba buraya ilgi olmayınca.benim sorunum testleri götürdüm doktora ne demir ne b12 eksikliği çıktı ,ben akdeniz anemisiymişim kan yapıcı besinler ye dedi doktor kanım düşük 10lu bişey ve demir eksikliğim yok böyle bir durumda akdeniz anemi teşhisi konuluyormuş.doktor pekmez keçi boynuzu,pancar,tahin falan ye dedi birde pantogar yazdı bakalım zaman ne göstercek artık.

canım nasıl yani bütün değerlerin normal sadece kan değerlerin(hemogram) değerlerin düşük çıktı diye
akdeniz anemisi mi dediler :bbo:
Belirtiler

Akdeniz anemisi olan çocuk, doğduğunda normaldir. 5–6 aydan sonra kansızlık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu aylardaki çocuklarda kansızlık en çok demir eksikliğinden kaynaklandığı için, ilk akla gelen demir eksikliği anemisidir ve hatalı olarak demir tedavisi yapılır.

Akdeniz anemisi böyle bir tedaviyle düzeltilemeyeceğinden, belirtiler ağırlaşarak sürer. Karın büyür; çünkü dalak ve karaciğer büyümektedir. Çocuğun iştahı yoktur, gelişmesi yavaşlamıştır. Daha sonra iskelet sisteminde de değişiklik olur. Burun kökü çöker, elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir. Eğer, henüz bu bulgular ortaya çıkmadan, doğru tanı konur ve erkenden uygun tedaviye başlanırsa, organ büyümesi olmaz, yüz görünümü değişmez ve gelişme de normale yakın olur.

Tedavi

Akdeniz anemisi, kan aktarımına bağımlı bir hastalıktır. Tedavinin esası 3–4 haftada bir yapılan yoğunlaştırılmış alyuvar aktarımı ve düzenli demir bağlayıcı ilaçların kullanılmasıdır. Ancak birinci on yıldan sonra ortaya çıkan yan etkilerin önlenmesi ve tedavisi, çeşitli uzmanlık dallarından oluşan ekip çalışmasını zorunlu hale getirmektedir. ıdeal bir tedavi için olaya çok yönlü yaklaşım gerekmektedir.

canım buna göre sana sadece pantogar ve iyi besle mi dediakannehir
akdeniz anemisi saç dökülmesi yapar
yanlış hatırlamıyorsam
tuba ünsaldı
ondada bu hastalık vardı

canım ilgin için teşekkür ederim şöyle anlatiim sana,ilk doktora çıktığımda kanım düşük olunca bana demir ilacı verdi 2 ay iç dedi tam 4 ay içtim gittim ve değerim aynı duruyordu ,neyse saçlarım çok dökülüyor diye dayanamadım gittim adam akıllı demir folik ait ve b12 testi yaptırdım onlarda normal seviyede çıktı ama kanım 10lu çıktı daha çok düşmüş değerlerim ,doktor kansızlık 4 çeşittir.demir eksiliğne bağlı kiii buda çok saç dökülmesi yapar dedi 2.folik asite bağlı kansızlık 3.b12 eskikliğine bağlı kansızlık birde bunların normal olduğu halde kan düşük ise akdeniz anmisi taşhisi koyucam dedi ve bununda tedavisi yok dedi diyetle değerlerin böyle düşmüş saçların dökülüyor tekrardan iyi beslenerek kan yapıcı besinler yiyerek zamanla düzelir dökülmen dedi ve strese bağlıda dökülmesi varsa pantogar iç dedi .
yani tedavisi yokmuş benim çocukluktan süre gelen şikayetlerim hiç olmadı bu hastalık olduğum bile meçhul aslında ama kanım ne sebepten düşük olabilir diyorum kendi dendime saç dökülmem olmasa hayatta öğrenemzdim yine ekdeniz anemsini.sağlıklıyım çünkü birtek saçlarım dökülüyor 2 yıldır çözüm bulamadım çalmadığım kapı kalmadı hepsi aaa saçları dökülüyormuş diyip hafife aldılar ama allaha bin şükür saçlarım çıkıyor ufak ufak ama dökülmesi dursun artık beslenmeyle kanım çıkacak mı bilmiyorum kan iğnesi verin diye yalvardım doktora olmaz dedi sert çıktı senin sadece kanın düşük demir eksikliklerin yok dedi gönderdi
off ne kadar dolmuşum yaamafoldumben

tatlım yazdığın bilgide galiba major olan bir çocukta görülen belirtiler benim olsa olsa minör yani taşıyıcı olabilirmiş o kişilerde de belirti olmaz sadece evlilik yapacakları zaman eşlerinin akdeniz anemisi olmadıklarına dikkat edilmesi gerekirmiş

bu arada cnm onun akdeniz ateşi rahatsızlığı varmış araştırdım gerçekten zor bir rahatsızlık allaha şükür ben çok iyiyim saç dökülmem bir dursa turp gibiyimkaydirigubbakcemile3

canım sen yinede sen bir araştır,ilaç veriliyor mu diye
neden diyorum çünki ben yıllardır demir eksikliği yaşıyorum
şöyle anlatayım
ilk yıllar demir eksikliğine bağlı anemi çıktı(hızlı bir kilo kaybım vardı bu yıllar,kansızlığın nedeni olarak bunu görüyorum)demir hapıyla turp gibi oldum.bu ilacı bırakınca demirim tekrar düştü
bu sefer kan değerlerim normal,sadece demir eksikliği çıktı.
hemogram değerleri için bişey diyemem ama demir,ferritin ilaçsız,gıdana dikkat ederek
hergün incir,keçiboynuzu vs yiyerek artmıyor
akdeniz anemisi farklı bir hastalık ama,o yüzden araştır dedim
gerçi benim kan değerlerim normal çıkıyor,demekki yediklerm ferritine değil hemogram değerlerine yaradı

birde tuba ünsalın son çevirdiği dizide saçlarına dikkat et
akdeniz anemisinden sonra saçlar azalmış

canım nedenini bulduğuna göre ve küçük küçük saçlar çıktığına göre
mutlaka faydasını görüceksin eminim
ama stres yapma
çünki stres gerçekten saça zarar

saçlarında seyrelme var mı peki canım?

pantogarın stres için verildiği ilk defa duyuyorum ama saç gelişimi için veriliyor
yani o küçük saçların için
tekrar geçmiş olsun

akdeniz anemisi bir hastalık değildir,hiçbir şekilde tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulmaz kalıtımsal dır.edindiğim bilgiler bunlar.diyorum ya benim diyete kadar bişeyim yoktu allah bilir akdeniz anemisi de değilimdir doktor salladı diğer değerler normal çıkınca.tuğba ünsalın ki zaten çok zayıf bir bayan vitamin azlığı kesin var ve de onun akdeniz anemisi değil akdeniz ateşi varmış ikisi çok ayrı şeyler.yani akdeniz anemisi hastalık sayılmıyor canımcım.kanımın düşüklüğüde çok ahım şahım 7 lerde değil 10.8 hemogramım.saçlarımda açılma yok ufak dolu saçım var ama saçlarım dökülüyor bir yandan.

pantagor ise stres ve nedeni bulunamayan saç kayıplarını onaran ve dökülmeyi durduran özelliği varmış

X