Göğüsteki kitle

joey

just breathe
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2009
2.530
3
arkadaşlar doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirim.

annem geçen gün göğsünde bir sertlik olduğunu farketti ve doktora gitti. Ultrason ve mamografi çekilmiş. bir göğsünde iri bir kitle, diğer göğsünde de kümeleşme olduğu tespit edilmiş. Ama doktor patalojiye göndermeden birşey diyemem demiş. Şırıngayla içerden sıvı çekilmiş ve patalojiye gönderilmiş. Ayrıca emar çektirtti. Annem çok korkuyor acaba kötü birşey mi diye. Doktorda ne umut vermiş ne kötü birşey söylemiş. Annem de raporlara bakıyor bakıyor, kesin kötü diyor. oysa bizim anlayacağımız dilden değil.

Bir arkadaşımın annesinin göğsündede kitleler vardı zararsız, onu aradım. Etrafında çok arkadaşının bu tarz bir olay yaşadığını söyledi. Menapoz başlangıcıysa olabiliyormuş. Ama doktor menapozdan da olabilir şudur budur dememiş. Genetik olarak ailede meme kanseri gibi bir durumumuz da yok.

Sizin ya da bir tanıdığınızın bu tarz bir durum yaşadığı oldu mu? Yani gerçekten menapoz başlangıcında olabiliyor mu bu tarz kistler?

canım raporda yazan teşhisi buraya yazabilirsen belki yardımcı oluruz. benim anneme bir ay önce meme kanseri teşhisi kondu. bu nedenle biliyorum rapordaki kötü terimleri. ama tabiki kötü düşünme. kanser olmak cok kolay değil. dediğin gibi menopoz döneminden kaynaklanıo olabilir.

şu an iş yerindeyim, hatırlamıyorum raporda yazını :çok üzgünüm: eve gidince bakar yazarım. emar sonuçlarını henüz almadılar. pataloji sonucu da gelmedi henüz. sadece ultrason ve mamografi raporu var sanırım. inşallah kötü birşey değildir. Bu arada annene de çok geçmiş olsun...

canım naptın. sonuçlar cıktı mı. haber ver bize olur mu. dua et bol bol. geçmiş olsun canım. umarım hersey güzel cıkar

canım çok sağol.

raporlardan sonra doktor demiş ki alınması gerek. patalojiden net bir sonuç gelmemiş. açıldığında tekrar gidecekmiş patalojiye, kötü birşey çıkarsa komple lenf temizliği de yapılacak demiş.

sonra annem başka bir doktora gitti. bir doktor tanıdığımız tavsiye etti. alanında iyi biriymiş. Annem bir de ona gitti, sonuçları gösterdi. Doktor menapoz yüzünden olan kistlere benziyor, kötü birşey gibi değil demiş. boyları aynı da kalabilirmiş büyüme de olabilirmiş. Takibe alacaklarmış. Eğer büyüme olursa o zaman alırız tekrar tahlil ederiz ama büyük ihtimalle menapoz belirtisi demiş.

çok rahatladık hepimiz. allaha çok şükür.

canım cok sevindim. cok cok gecmiş olsun. dikkat etsin bundan sonra ama kontrollerini hiç ihmal etmesin. hepimiz için gecerli aslında bunlar. keşke sürekli gidebilsek doktora.

cnm oncelıklle geçmiş olsun
demekkı kıstler bening(iyi huylu) karakterliymiş ki amelıyat vs. istenmedi .
şuan sadece yapmanız gerekn o kistlerin boyutlarını takıp etmek yılda veya doktorunuz onerdiği zamanlarda kı bu 6 ay ile 1 yıl arasındadır usg ve mammografi kontrolü olmak.
gçmiş olsun cnm

malesef az önce kötü bir haber aldım. meğer annem biz üzülmeyelim diye "menapozdandır dedi doktor" demiş. tekrar mamografi çekilmiş ve parça almışlar. bir de lenflere bakmak için kan. doktor "büyük olasılıkla kötü. ve küçük küçük dağınık olduğu için göğsün bir kısmını ya da komple almamız gerekebilir. ama lenfler temiz görünüyor" demiş.

ben iş yerindeyim. babam aradı söyledi şimdi. annem perişan olmuş. çok üzülüyormuş. ben de çok kötüyüm şu an. dünyanın sonu değil tabi ki. lenflere sıçramadıysa tedavisi kolaydır. ama insan çok üzülüyor işte

Geçmiş olsun,Allah şifa versin inşallah:Saruboceq:
Korkmayın ne olur,inşallah Allah'ın izniyle anneniz atlatır bu hastalığı,erken teşhis her zaman için önemlidir,sadece göğüste bir sorun varsa,lenfler temizse işinin ehli doktorların elinde herşey yoluna girer,hem zaten ortada tam bir sonuç yok değil mi?
Henüz patoloji ve kan sonuçları gelmemiş,bir gelsin bakalım,doktor sonuçlar sonrası tekrar bir değerlendirme yapar:teselli:
Allah sağlık versin,şifa versin:Saruboceq:

çok teşekkür ederim :KK43: evet daha pataloji ve kan sonuçları gelmedi. haftaya belli olacak kesin olarak. allah beterinden saklasın tabii. dediğiniz gibi başındaysa tedavi daha kolay olur :KK43:

canım hiç korkma. biz ilk duyduğumuzda dünyamız başımıza yıkılmıştı. Allahım nasıl olur annem nasıl kanser olabilir demiştim. inanamamıştım. o an hayat benim için bitmişti. adı cok soğuk bir hastalık. bu nedenle bizi cok korkutuyor. dilerim temiz cıkar ama kendini herseye hazırlıklı et. kötü çıkarsa da hiç korkma. ve şükret ki en rahat yenilebilen ve cok kişide görülebilen bir hastalık. dediğim gibi ilk duyduğumda dünyam basıma yıkıldı. hiç birsey bilmiyordum. o kadar cok arastırma yaptım ki inanamassın. zaten lenfleri temizdir. ultrasonda mutlaka görünürdü. lenflerde sorun yoksa o hastalığa kanser bile demiyorum ben. göğüsü ya da bi kısmını alıp bitiriyorlar. cok tanıdığım var lenflerinde bile çıkan. o zamanda lenfleri komple alıyorlar. yine hepsi sağlıkla hayatlarına devam ediyorlar. bu konuda bilgim çok. sana dilediğin anda yardımcı olabilirim. bana istediğin herseyi sorabilirsin. sağlıkla kal canım. üzme kendini

çok teşekkür ederim, çok sağol. benim çevremde de var lenfleri alınacak derecede ileri olan ama tedavi sonucu şu an sapasağlam olan insanlar. ama dediğin gibi ilk duyduğunda şok oluyor insan. allah tüm hastalara şifa versin inşallah.

X