Hipofiz Adenom hastasıysan..

ABERK

Canım zuzum
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2009
1.133
321
Merhaba arkadaşlar,
2-3 senelik prolaktin tedavisinden sonra yapılan mr da hipofiz adenom olduğu tespit edildi yani hipofiz bezlerimde tümör varmış.Sürekli prolaktinim yükseliyordu ilaç tedavisinden sonra değerler düşüyor ilacı kesince tekrar yükseliyordu.Hamilelikte tümör büyür dediler doğum yapalı 1 sene olacak 5 gün sonra ama ben hala kontrole gidemedim.Malum prolaktin süt hormonu seviyesi benim gibi olan arkadaşlar tecrübe ve bilgilerimizi paylaşım istedim.Umarım yazımı gören olur.

Selamlar.
Benimde adenomun 3-den 5m kadar büyümüş.Dostinex kullanıyorum fakat ruhsal sıkıntı ve uykusuzluk yapıyor bende .Bırakmayı bile artık düşünüyorum adenomu unutur olcağım nerdeyse onaltı yıllık evliyiz çocuğumu olmadı.Bu ilaçları kullnınca düşüyor bırakınca çıkıyor.Tüp bebek tedavisi için de 5m altında olması gerekiyormuş.Bu gün doktorumla yaptığım görüşme beni şok etti.Demezmi bu ilaç adenomu küçültmez prolaktini düşürür diye.O zaman niçin kullanuyorum kismile başka bir beyin cerrahına sordum o da yanardağı düşün dedi amacımız onu söndürmek işlevsiz hale getirmek dedi.Yani söndürünce adenom kaybolmuşmu olacak diğer doktor küçülmez ded.Acaba prolaktin düşünce adenomdamı küçülüyor tam analayamadım bilen varsa lütfen cevap bekliyorum.:hulya:

Selamlar.
Benimde adenomun 3-den 5m kadar büyümüş.Dostinex kullanıyorum fakat ruhsal sıkıntı ve uykusuzluk yapıyor bende .Bırakmayı bile artık düşünüyorum adenomu unutur olcağım nerdeyse onaltı yıllık evliyiz çocuğumu olmadı.Bu ilaçları kullnınca düşüyor bırakınca çıkıyor.Tüp bebek tedavisi için de 5m altında olması gerekiyormuş.Bu gün doktorumla yaptığım görüşme beni şok etti.Demezmi bu ilaç adenomu küçültmez prolaktini düşürür diye.O zaman niçin kullanuyorum kismile başka bir beyin cerrahına sordum o da yanardağı düşün dedi amacımız onu söndürmek işlevsiz hale getirmek dedi.Yani söndürünce adenom kaybolmuşmu olacak diğer doktor küçülmez ded.Acaba prolaktin düşünce adenomdamı küçülüyor tam analayamadım bilen varsa lütfen cevap bekliyorum.:hulya:

Canım mesajını yeni gördüm.Benim doktorum adenom küçülür,büyür ama kaybolmaz.O orada olduğu sürece prolaktinimi etkilermiş.Amaç prolaktinin düşük olması o zaman hamilelik gerçekleşebilir tabiki bu da kontrol altında tutulması ile oluyor.Bana ameliyet düşünme hemen dediler.Bende çok üzülmüştüm.Dilerim seninde bir an evvel herşey yoluna girip bebişin olur canım

selam en önce herkese geçmiş olsu ve eklemek istiyorum mutlaka bir endokrin doktoruna gidin. çünkü kadın doğumculara göre prolaktin düştü biri ki ay da dostinexi iç degeri sabitleyelim... sonra gebe kalırsın.... ilk emar sonucuma göre adenom yoktu... ilacı bıraktım 2 ay gect gecmedi tekrar süt geldi. gittim bir test prolaktin aynı seviyeye geri gelmiş ( 97 )... sonra baktım ki bu böyle olmayacak... endokrin doktoruna gittim... doktor iyi yada kötü bilmiyorum ama diğer doktorlara göre değişik tek bir laf etti... eğer 6 ay boyunca sana doğru tedavi uygulasaydı.. dostinexi kullandıgın zaman 2. haftada bu hormon düşerdi dedi... benim 4-5 ayda normal seviyeye geldi. bu sebeple benden macroprolaktin testi istedi.
yani şunu anlıyoruz ki; eger dogru tedavi görseydik (basit gibi olan prolaktin artışlarında sanırım bahsedilen) 2. haftada normal hormon seviyesine ulaşır(mışız). ve macroprolaktin ölçümü anladıgım kadarı ile doktorlar tarafından gerekli ve gereksizliği konusu hala tartışılıyor ama okuduklarıma göre bence önemli...

ve adenomlar hipofiz bezinin yanlış çalışmasına sebep oldugu gibi... var olan başka sebeplerden dolayıda hipofiz bezi aşırı prolaktin hormonu salgıladıgı için de adenom oluştugunu da unutmamak gerekir.
yani adenom prolaktinin fazla salgılanmasından oluşuyorsa :) adenom neden hipofizin fazla prolaktin salgılamasına yol acar? bence bunda mantıksız bir şeyler var? :KK70:
allahım ne korkunc bir belirsizlik ?
bir beyin cerrahi sitesinde okumuştum ve hipotalamusun hipofiz bezine yaptıgı herhangi bir baskı sonucu hipofiz bezi yanlış calışabilirmiş miş miş....

Canım ben zaten endokrin doktoru kontrolünde tedavi oldum.Yani jinekologlarla tedavi olmadım.Ben Dostinex kullandığımda değerlerin çok çok altına iniyorum ama bırakınca 2 ay sonra yine yükseliyor.Evet belirsizlik çok kötü birşey umarım hepimizin soruları cevap bulur.Sizede geçmiş olsun

hepimizin soruları değil de hepimizin sorunları cevap bulunsun daha dogru bir cümle olurdu :) ayrıca canımcıgım yeni buldugum endokrin doktoruna göre makroprolaktin önemliymiş ve daha önce ki tedavi sürecimde bir yerde yanlış yapıldıgını söledi... dogru yapılsaymış zaten 2. haftada prolaktinim düşermiş... ayrıca tektar yükselmesinin tek sebebi ya adenom oluşması yada başka bir tetikleyici etken olmasıymış....

evet şimdi endokrin doktoru ile görüşmemden sonra macroprolaktin testimin sonucunu paylaşıcam sizinle ama önce macroprolaktin testinin gerekli gereksizliği ile ilgili fikirleri yazayım... :KK70: doktorlar arası tartışmalar devam ediyormuş. bu test önemli mi önemsiz mi? kendi araştırmalarım ve deneyimlerim dogrultusunda şunu yazabilirim. eğer cok yüksek sayılmayan atıyorum 30ng/mL prolaktin seviyesi bulunan bir bayanın yaptırması önemli. neden: çünkü bu macroprolaktin testi kanda ki gercek prolaktin seviyesi ölçermiş. bu nedenle belki seviyesi 30 olan kadın aslında gercekte prolaktin seviyesi 20 olabilirmiş. benim hastanede normal labaratuarda normal tetkikler ile yapılan testimde prolaktin 97.5ng/mL olarak cıktı. macroprolaktinde 88 olarak tesbit edildi. arada 9ng/mL' lik bir fark var gaz ardı edilmemesi gerekir gibi geliyor bana. he sonuçta ne oldu ben gene yan etkileri aşırı olan ilaçları kullanmaya başlıcam :KK70: bunları yazıyorum hem paylaşmak için hemde belki birilerine faydası dokunur diye... ayrıca macroprolaktinin cok pahalı bir yerde yapılması bence gerekmiyor 90 tl'ye ahenk labaratuarında yaptırdım. birunı labaratuarı 140 tl istedi orada yaptırmadım. ve sanırım doktor istegi olmadan yeni yapılmış bir prolaktin testiniz ile gidip yaptırabiliyorsunuz. sormadım ama tel acıp ögrenebilirsiniz sanırım yane....

Uzun bir zamandan sonra Selamlar arkadaşlar.
Hipofiz adenom tedavisi için Ankara'ya gittim.Yıllarıdr yüksek prolaktin teşhisiyle tedavi gördüm.Son çekilen emarlarımda burda ki beyin cerrahları derhal amelyat dediler.Ankara'da ki hoca ne dedi dersiniz.Sen de adenom var diyemeyiz prolaktin hastası olup olmadığın dahi belli değil.

ıki ay hiç ilaç kullanmadan geleceksin.Yai hem sevindim hem de şaşırdım hangisi doğru?Endokrin hocası senin alanın burası ama ben dedi hiç bir doktorun yazdığının üstüne kalem çizmem ama bu hastalığın uzmanlık alanı burasıdır dolayısıyla bu kararı biz veririz demeye getirdi.Bakalım Mayıs da inşallah gideceğiz ne olur Rabbbim hayıra çıkarsın.

Sevgili Espas uamrım doktorun dediği gibidir Allah hayırlısını nasip etsin.

hepimizin soruları değil de hepimizin sorunları cevap bulunsun daha dogru bir cümle olurdu :) ayrıca canımcıgım yeni buldugum endokrin doktoruna göre makroprolaktin önemliymiş ve daha önce ki tedavi sürecimde bir yerde yanlış yapıldıgını söledi... dogru yapılsaymış zaten 2. haftada prolaktinim düşermiş... ayrıca tektar yükselmesinin tek sebebi ya adenom oluşması yada başka bir tetikleyici etken olmasıymış....

Elbetteki öncelikle sorunlar daha sonra da kafamızı karıştıran sorular cevap bulsun canım.Umarım senin içinde herşey çok güzel olur

Uzun bir zamandan sonra Selamlar arkadaşlar.
Hipofiz adenom tedavisi için Ankara'ya gittim.Yıllarıdr yüksek prolaktin teşhisiyle tedavi gördüm.Son çekilen emarlarımda burda ki beyin cerrahları derhal amelyat dediler.Ankara'da ki hoca ne dedi dersiniz.Sen de adenom var diyemeyiz prolaktin hastası olup olmadığın dahi belli değil.

İki ay hiç ilaç kullanmadan geleceksin.Yai hem sevindim hem de şaşırdım hangisi doğru?Endokrin hocası senin alanın burası ama ben dedi hiç bir doktorun yazdığının üstüne kalem çizmem ama bu hastalığın uzmanlık alanı burasıdır dolayısıyla bu kararı biz veririz demeye getirdi.Bakalım Mayıs da inşallah gideceğiz ne olur Rabbbim hayıra çıkarsın.

Ankarada hangi hastane ve üniversiteye gittin arkadaşım???
ben de gidebilirim oraya.
ben de de adenom bulundu küçük, ama prolaktin fazla olduğu için
bebeğim olmuyor, parlodel kullanmaya başladım yeni
yan etkileri fazla ama napayım katlanacağım

Ankarada hangi hastane ve üniversiteye gittin arkadaşım???
ben de gidebilirim oraya.
ben de de adenom bulundu küçük, ama prolaktin fazla olduğu için
bebeğim olmuyor, parlodel kullanmaya başladım yeni
yan etkileri fazla ama napayım katlanacağım

1 seneden beri prolaktin için ilaç içiyorum. ilk dostinex içtim sonra değiştirdi doktorum şimdi gynodel içiyorum. ve hepsinin yan etkileri hepsinin aynı. beyninde kitle varsa ve küçükse merak etme ilaç ile erir gider. zaten 2 aydan sonra prolaktinin düşecegi için gebe kalırsın. yeterki yumurtalıklarına zarar gelmiş olmasın. sonra diger hormon testlerine de baktır. şekerinden, guatrına, tiroit bezlerine, progesteron vs... aklına ne geliyorsa hepsini doktorun yapsın. ayrıca mutlaka bulundugun şehirde endokrinoloji doktoru vardır. git onlara. hepsi aynı işlemi yapıyor emin ol.
hem kadın doktoru ile hemde endokrin doktoru ile görüşme halinde ol ki bu sorunu adam gibi çözebilesin.

teşekkür ederim cevabın için
Ben de Trabzon KTÜ ye endkronoloji doktoruna gittim zaten
tedavimi de oradaki doktor yapıyor sağolsun güzel ilgileniyor
gynodel de parlodel'in muadiliymiş zaten hemen hemen aynısı yani
bütün hormon testlerime baktırdı doktorum hepsi normal sadece prolaktin 70 çıktı
beyinde de 4-5 mm adenom, korkulacak bişe yok biliyorum ama
ilac beni mahvediyor yan etkileri ama ilk güne nazaran daha iyiyim bugün 3. gün

yumurtalar nasıl zarar görüyor anlatabilirmisin
prolaktin yumurtalara zarar mı veriyor
yumurtam olmasa adet çok az olurum sanırım ama
ben sade 30-35 günde bir adet oluyorum olduğum zamanda gayet fazla oluyorum adeti
öle az bi akıntı değil yeni

beni aydınlatabilir misin bu konuda arkadaşım sana zahmet ?

teşekkür ederim cevabın için
Ben de Trabzon KTÜ ye endkronoloji doktoruna gittim zaten
tedavimi de oradaki doktor yapıyor sağolsun güzel ilgileniyor
gynodel de parlodel'in muadiliymiş zaten hemen hemen aynısı yani
bütün hormon testlerime baktırdı doktorum hepsi normal sadece prolaktin 70 çıktı
beyinde de 4-5 mm adenom, korkulacak bişe yok biliyorum ama
ilac beni mahvediyor yan etkileri ama ilk güne nazaran daha iyiyim bugün 3. gün

yumurtalar nasıl zarar görüyor anlatabilirmisin
prolaktin yumurtalara zarar mı veriyor
yumurtam olmasa adet çok az olurum sanırım ama
ben sade 30-35 günde bir adet oluyorum olduğum zamanda gayet fazla oluyorum adeti
öle az bi akıntı değil yeni

beni aydınlatabilir misin bu konuda arkadaşım sana zahmet ?

bir kadın doktoruna sorsan aslında daha iyi olur...ama özetle :
* adet olman ile yumurtlama zamanında yumurtalarının istenen büyüklüğe erişip catlamayabilir.
*adet görmeyebilirsin - veya görebilirsin. bununla zarar gelip gelmedigini degerlendirmek dogru olmaz. zaten adet gunlerinin arası uzun bi bakılmasında fayda var.
*yumurta ve rahim içinde herhangi sorun varsa veya yoksa bunu sana doktorun söyleyebilir.
bir muayenede anlar zaten ne var ne yok.. ama prolaktin ve beyninde adenom oldugunu söle. içtigin ilaçları sölemeyi de ihmal etme.

arkadaşlar ben hamileymişim ancak bebek düştü 1 haftalık mış
neyin etkisi oldu bilmiyorum parlodel ilacın mı hayıt suyunun mu bilmiyorum ama gitti bebek :KK43:

prolaktin düşüklere sebeb olur. ayrıca ters bir hareket yapmışda olabilrisin

Sevgili Trabzon çok geçmiş olsun canım.Kullandığın ilaçda yapmış olabilir.Çok şükür bak hamilelik yaşıyabiliyormuşsun.Umarım tekrar olur canım

geçmiş olsun arkadaşlar benim de hipofiz bezim de bombeleşme varmış 9mm küçülebilirmişte büyüyebilirmişte ama ilaç şuan verilmedi bana adenomlarla farklı bişi bu dimi

X