hamilelikte sucuk,sosis ,pastırma yemek

azalea

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Haziran 2009
112
1
Selam kızlar ,1.buçuk aylık hamileyim ve bi hamile arkadaşım sucuk salam gibi şeyleri sakın yeme dedi.ama cnm çok paçanga istiyor :KK43: gerçekten zararlımı bebişe

canın çekiyosa bi kaç lokma ye tabii, ama şarküterik ürünler bol miktarda nitrit nitrat içerdiği ve bunlarda kansorejen olduğu için arkadaşın doğru söylemiş yeme bence

evet hamılelıkte doktorlar sarkuterı kesınlıkle onermıyor..
ayrıca cıg fume balıkta yasak...

kızlar başka neler yasak ,doktor kalp atışlarını duymadan bişi demedi sonra konuşuruz dedi

valla tabıı alkol-sıgara..
sac boyatmak da yasak...
bol su...
hurma ayva onerılıyor..
cevız fındık yemelısın...
balık ıspanak yemek sart vsvs

kafein alımın kontrollu olsun, kafein zararlı, ben hamileyken hiç kola kahve içmemiştim, çok az çay içtim

ve yumurta çok önemli bi konu, pastane pastası falan yeme çünkü çiğ yumurtadadan krema yapmış olabilirler, yumurtanı güzel pişir, çünkü çiğ yumurtadada çok tehlikeli bakteriler olabilir bebiş için

düzenli yürüşler aşırı derecede faydalı, kesinlikle öneririm

kimyasallardan katkı maddelerinden kaçıncaksın işte, gereksiz ilaç kullanımıda dahil.

etlerinide iyi pişir yumurtadadki bakteriler onlardada olabilir ve vitaminlerini al, demir alımı öenmli dr kontrolunde tabii

kuru gıdalarda, kuru yemişlerde baharatlarda(özellikle pul biberde) güzel saklanmış, paketlenmiş olanları al, çünkü alfatoksin maddesi türemiş olabilir kansorejen bi küf dışardan gözle görünmez, böceklenmesin diye ilaçlanmışta olabilir

bilindik markaları alırsan sorun olmaz, açıktan bişey alma, HACCIP gibi ISO gibi belgeli gıdaları al, paketlerin arkadsını oku yani, içinde ne var ne yok bil yediğin şeylerin

pişmemiş yada az pişmiş sucuk salam pastırma ve et zararlı eğer iyi pişmişse tabiki yiyebilirsin istersen nettende araştır öğrenirsin.ayrıca dışardan salata yemek yada sebze meyvelerin iyi yıkanmaması toxoplazmaya neden oluyor onlardanda kaçınmalısın.ve sokak kedilerindende..çiğ köftedende :)

canım bende hamileyim.nerdeyse 2 aylık oldum. ama canım özellikle sucuğu çok çekiyor.bende ızgara yapıp yiyiyorum.ama tabi yedikten sonra bir güzel çıkarıyorum.midemde yanma yapıyor.ama ne yapayım yemek istiyor canım.engelleyemem ki.ama bir süre sonra ondanda sıkılacağımı bildiğim için kafama takmıyorum.canımın çektiğini yemezsem hamileliğimin ne tadı olur kikaydirigubbakcemile3mesela cola da yasak. ama benim doktorum çok canın çekerse günde bir bardak içebilirsin dedi.bir sürü yasak var anlayacağın.ama hepsine uyarsak yandık ozaman.herşeyin azı makbuldür.çoğu zarar.yani az az ye ama hepsinin tadınada bak.ben öyle yapıyorum.

canın çok istediyse ye tabi ama abartmadan ye..doyumluk değil tadımlık ve mümkünse çok sık yeme..sonuçta çiğ olan şeyleri tüketmemen gerekiyor hamilelik boyunca..çiğ köftede buna dahil mesela benimde canım onu çekiyor tadımlık yiyorum:) çiğ olan gıdalardan rubella virüsü bulaşma riski varmış canlar..bu virüse karşı bağışıklığım var ama yinede dikkat ediyorum..sende çok çok canın çekerse ye..yemedikce insanın canı daha çok istiyo:)))

ya paçanga istemişti canım paçangada pişiyor sonuçta pastırma ,evde kendim yaptım içinede çok az pastırma koydum yedim :kedi:

X