Bebeğinde hidrops (ödem) olup da sağlıkla doğum yapan???

Bende başta herşey iyiydi 23. Haftada kontrole gittiğimde deri altı ve akcigerde ödem oluştuğunu öğrendim.ertesi gün Perinatoloji Uzm. Gittik. Ümit vermediler yaşamaz dediler.yasal süreyi geçtiği için aldiramazsin dediler ki ben zaten aldırmayı düşünmedim. 30 haftalık doğdu ama yasatamadik benim ilk sezaryen olduğu için normal şansım yoktu.Allah sabır versin sizede çok zor yarın 3 hafta olacak benim.umarım mucize olur ödem geriler bebeğinin.hayatta olmayacak diye bişey yok herşey Allahtan.

Amin inşallah. Bu kadar erken haftalarda çıkması korkutucu ama bakalım ne olacak. Tüm vücudunda ödem olduğu için cvs sonucunu beklemeden tekrar baktıralım dedik cvs yapan profun olduğu üniversite hastenesine. Prof eğer hidrops ise cvs sonucunu beklemeden sonlandırma yaparız dedi. Pzt gittim ama hidrops tanısı konacak seviyede değil ödem dediler ve cvs sonucunu bekleyin dediler. Eğer cvs de sonuç temiz çıkarsa ödemin sebebini bulmak içim testler ve takip devam edecek. Ve ben bugün 14. Haftayı doldurdum. Beklemek çok zor. Çok vaka okudum bu kadar erken haftalarda olanlarda illa ki bir sorun olduğu ortaya çıkmış. Bu endişelerle yaşamak cidden zormuş.Rabbim dayanma gücü versin ve Sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin hepimize.

Cok gecmiş olsun. Benim 22haftalıktı tam normal doğumla sonlandırıldı. İlk gebeliğim sezeryan diye buda oyle olur sanmıstım ama normal yaptırdılar.İyiki normal olmuş yoksa baya beklemem gerekecekti yeni bir bebek için. Belki sizde gerek kalmaz bebek iyileşir ama olurda sonlanırsa normal tercih edin derim yeni bir bebek icin en azından rahim daha erken toparlanır.
Çok sağol canım, Allah razı olsun. ben de eğer sonlandırma olursa normali tercih ederim. Bir aksilik olmadığı sürece doktorum da sizin gibi normali tavsiye etti. İyileşir mi bilmiyorum en kötü ihtimal olan sonlandırmaya bile hazırladım kendimi. Rabbim bizi feraha çıkarsın diyorum ve bizim gibi tüm derdi olanları inşallah.

lotus35 lotus35 nasil oldun canim bebegin nasil

Canım hidrops değilmiş bebeğim. Ama tüm vücudunda ödem devam ediyordu hidrops değil dediklerinde. Artık Cvs sonucunu bekleyeceğiz dediler. Geçen salı da cvs sonucu çıktı "normal karyotip" yani sonuç temiz. Kromozomal bir sorunu yokmuş. Artık kalp, dolaşım sistemi ve diğer tüm organlarına bakılacak dediler. Baya uzun bir süreçten bahsettiler.

Ben de başka Prof buldum ona gittim. Kalbinde parlaklık tespit edildi ve ödemi büyük ihtimalle onun yaptığını söylediler. Bu arada sırtındaki ödem gitti ama ensedeki duruyor ona da kistik higroma dediler. Bir de beyinde bir boşluk görüldü. 18. Haftayı bekleyin bir kez daha kontrol edilecek, Özellikle beyindeki problem geçmemişse sonlandırma olur dediler.

Kendi kadın doğumcum hiç ümit vermiyor. Mutlaka sonlandırma olur bebeğinizin sağlığı iyi değil diyor. Kendimi hazırladım aslında ama bu belirsizlik içinde yaşamak bizi çok yıprattı. Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi 11-12.ci haftalarda oluşan ödem mutlaka ciddi sorun habercisiymiş. Zaten kadın doğumcum ilk bakışta ya kromozomal sorunu ya da ağır kalp sorunu var demişti. Allahtan Ümit kesilmez belki çok küçük de olsa bir ihtimal düzelir mi bilmiyorum ama 16 ekimde son kez ultrasona bakılacak o zaman belli olacak. Bir de kendi isteğimizle MİCRO ARRAY testi istedik. O da 2 haftada çıkıyormuş. Ultrasona giderken onun sonucu da gelmiş olur herhalde.

Allah böyle süreç içime giren herkesin yardımcısı olsun.psikolojim hiç iyi değil, hayattan hiç birşeyden keyif almıyorum her anım zehir gibi, azıcık gülsem bebeğim aklıma geliyor içim acıyor. Rabbim yardımcımız olsun en hayırlsını nasip etsin deyip dua etmekten öte bişey yapamıyorum.

Canım hidrops değilmiş bebeğim. Ama tüm vücudunda ödem devam ediyordu hidrops değil dediklerinde. Artık Cvs sonucunu bekleyeceğiz dediler. Geçen salı da cvs sonucu çıktı "normal karyotip" yani sonuç temiz. Kromozomal bir sorunu yokmuş. Artık kalp, dolaşım sistemi ve diğer tüm organlarına bakılacak dediler. Baya uzun bir süreçten bahsettiler.

Ben de başka Prof buldum ona gittim. Kalbinde parlaklık tespit edildi ve ödemi büyük ihtimalle onun yaptığını söylediler. Bu arada sırtındaki ödem gitti ama ensedeki duruyor ona da kistik higroma dediler. Bir de beyinde bir boşluk görüldü. 18. Haftayı bekleyin bir kez daha kontrol edilecek, Özellikle beyindeki problem geçmemişse sonlandırma olur dediler.

Kendi kadın doğumcum hiç ümit vermiyor. Mutlaka sonlandırma olur bebeğinizin sağlığı iyi değil diyor. Kendimi hazırladım aslında ama bu belirsizlik içinde yaşamak bizi çok yıprattı. Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi 11-12.ci haftalarda oluşan ödem mutlaka ciddi sorun habercisiymiş. Zaten kadın doğumcum ilk bakışta ya kromozomal sorunu ya da ağır kalp sorunu var demişti. Allahtan Ümit kesilmez belki çok küçük de olsa bir ihtimal düzelir mi bilmiyorum ama 16 ekimde son kez ultrasona bakılacak o zaman belli olacak. Bir de kendi isteğimizle MİCRO ARRAY testi istedik. O da 2 haftada çıkıyormuş. Ultrasona giderken onun sonucu da gelmiş olur herhalde.

Allah böyle süreç içime giren herkesin yardımcısı olsun.psikolojim hiç iyi değil, hayattan hiç birşeyden keyif almıyorum her anım zehir gibi, azıcık gülsem bebeğim aklıma geliyor içim acıyor. Rabbim yardımcımız olsun en hayırlsını nasip etsin deyip dua etmekten öte bişey yapamıyorum.
Anladim canim benim bebegimdede hidropsun sebeplerini sayarken ilk kalp sorunu olabilir demisti ama enfeksiyon cikti. Bebek buyudukce insan dahada baglaniyor daha bir zorlasiyor karar vermesi. Rabbim yuzunu guldursun insallah bir mucize gerceklesir ve hersey yoluna girer. Bir anne daha evlat acisi cekmez :KK43:

Anladim canim benim bebegimdede hidropsun sebeplerini sayarken ilk kalp sorunu olabilir demisti ama enfeksiyon cikti. Bebek buyudukce insan dahada baglaniyor daha bir zorlasiyor karar vermesi. Rabbim yuzunu guldursun insallah bir mucize gerceklesir ve hersey yoluna girer. Bir anne daha evlat acisi cekmez :KK43:
Amin Allah razı olsun duaların dileklerin için. Allah kimseyi evlat acısıyla sınamasın. Dünyada da ahirette de sınavımız kolay olsun inşallah.

Arkadaslar , benim hidrops teshisi konuldu ve bebekte kalp yetmezligi var . 24 haftama yaklastim , doktor 25 haftaya dayanirsak doguma alacagini soyledi . Bugun hastaneye yattim yakin takip icin . Cok zor . Ne dusunecegimi bilmiyorum , bebegin her yeri odem , bende de odem olmaya basladi . Bebegi disardaki ortamda yasatmaya calisacaklar . Sizce umut varmi . Yoksa artik kendimi kotuye hazirlamalimiyim? Bosuma kendimi de teselli etmek istemiyorum . Tabiki Allahtan umit kesilmez ama genelinde bu teshis konuldugunda husranla bitiyor oyle degilmi?

Arkadaslar , benim hidrops teshisi konuldu ve bebekte kalp yetmezligi var . 24 haftama yaklastim , doktor 25 haftaya dayanirsak doguma alacagini soyledi . Bugun hastaneye yattim yakin takip icin . Cok zor . Ne dusunecegimi bilmiyorum , bebegin her yeri odem , bende de odem olmaya basladi . Bebegi disardaki ortamda yasatmaya calisacaklar . Sizce umut varmi . Yoksa artik kendimi kotuye hazirlamalimiyim? Bosuma kendimi de teselli etmek istemiyorum . Tabiki Allahtan umit kesilmez ama genelinde bu teshis konuldugunda husranla bitiyor oyle degilmi?
Canım benim çok geçmiş olsun. Rabbim şifa versin. Seni çok iyi anlıyorum şu an. Bu başlıkta okuduğum bebeğine hidrops tanısı konan arkadaşların çoğunun bebeği 3 aylık civarıydı. Senin bebeğin 6 aylık olmuş, belki çaresi vardır. Bebeğindeki sorun ne zamandan beri var? Benim bebeğim hidrops değildi ama 12. Haftada ikili test için gittiğimde her yeri ödem içindeydi. Bu ödemin ilk aylarda ortaya çıkması maalesef biraz geri dönüşü olmayan sorunlara işaret ediyormuş doktorun öyle demişti bana.

Canım sağol desteğin için , çok zor hastanede yatıyorum ve kafam durdu artık . Benim 1 ay önce kalpte anomaliye rastlandı , ama kötü değildi , iki hafta önceki konrolde hem kalp yetmezliğine gittiğini görüldü hemde hidrops teşhisi kondu , sonra giderek daha kötüye gitti . Şimdi hastanede korkular içinde yatıyorum

Canım sağol desteğin için , çok zor hastanede yatıyorum ve kafam durdu artık . Benim 1 ay önce kalpte anomaliye rastlandı , ama kötü değildi , iki hafta önceki konrolde hem kalp yetmezliğine gittiğini görüldü hemde hidrops teşhisi kondu , sonra giderek daha kötüye gitti . Şimdi hastanede korkular içinde yatıyorum
Canım Allah yardımcın olsun, moralini yüksek tut, inan bana yaşayacağı varsa rabbim ömür verdiyse bişey olmaz. Unutma herşey bir sınav hayatta. Ben 19 ekimde 5 aylık bebeğimle vedalaşmak zorunda kaldım, bunu yaşamak ve seçmek çok acıydı. Nasıl bir ruh halinde olduğunu anlıyorum.

Allah'a teslim ol, dualarım seninle, hakkınızda en hayırlısı neyse o olsun, dirayetli ol, Allah'tan ümit kesilmez. Ne ümitsiz ol ne de çok ümitli. Hayatta herşey var, bazen yaşarken acı olan şeyleri neden yaşadığımızı ileride anlıyoruz.

Gelişmelerini bekliyor olucam, belki senin durumun bir ilk olur ve bebeğin iyileşir. İleride böyle sıkıntıları yaşayan biri de bunları burada okur ve ona umut olursun.

Ah canım ah nasıl bir teselli verdin anlatamam , şuan hastanedeyim ve yandaki odalardan bebeklerin ağlama sesi geliyor hepsi yeni doğmuş ve o kadar güzellerki maşallah . Çok isterdim bu duyguyu yaşamayı. Dediğin gibi herşey Allahtan . O ol der olur. Ama çok çok acı bu durum . Artık aklımı yitirmemek için yalvarıyorum. Sen de çok yeni kaybetmişsin evladını , meleğini , çok çok üzüldüm , peki şimdi nasıl oldun nasıl geçti bu süreç, 19 ekim daha çok yeni canım ya

Ah canım ah nasıl bir teselli verdin anlatamam , şuan hastanedeyim ve yandaki odalardan bebeklerin ağlama sesi geliyor hepsi yeni doğmuş ve o kadar güzellerki maşallah . Çok isterdim bu duyguyu yaşamayı. Dediğin gibi herşey Allahtan . O ol der olur. Ama çok çok acı bu durum . Artık aklımı yitirmemek için yalvarıyorum. Sen de çok yeni kaybetmişsin evladını , meleğini , çok çok üzüldüm , peki şimdi nasıl oldun nasıl geçti bu süreç, 19 ekim daha çok yeni canım ya
Canım evet çok çok zor ama herşeyin bir sınav olduğuna ve herşeyin bir anlamı olduğuna inanarak tevekkül ederek iyi olmaya çalışıyorum. Hatta İnan doktorumun ikili teste gittiğimde daha ultrasonda gördüğüne göre bebeğimin yaşamayacağını ciddi sorunları olduğunu söylediği andan itibaren başka hamileliğimde tekrarlar mı düşüncelerine bile gittim o kadar ümitsiz kaldım doktorum hiç ümit vermedi.
2 ay Çok ağladım ne olacak bebeğimin durumu diye. Hayatımın en zor dönemlerinden biriydi belki de en zoruydu.

Teşhis konunca hasteneye yattığımda ben de Doğum katındaydım ve haliyle yattığım odada bebek yatağı da vardı. Buna Üzülmek yerine espiri yaptım annemin çamaşır leğenine benziyor bu ne filan diye. Tabi o esnada fiziken sancılıydım ruhen de içim kan ağlıyordu ama dil söylemeden ruh anlamazmış, bu yüzden dilime dökmedim hiç acımı yangınımı. Dilimde iyi sözler oldu hep. Her sıkıntı bizlerin geçmişinin kefareti ya da gelecek güzelliklerin bedeli diye düşündüm.
Hiç diğer odalarda ne oluyor sormadım kalkıp dışarı çıkmadım, yanımdakilere de tembihledim bana bişey anlatmayın diye. çünkü zaten zor bir durumu yaşıyorum ve bununla başa çıkmak için iyi düşünmeye ihtiyacım vardı.

Bebeğimle vedalaşmamdan sonra burdan destek olan iki arkadaşım vardı, umutsuz ve gaselle. Sağolsunlar bana destek verdiler ve daha iyi hissetmeme katkı sağladılar, Allah razı olsun onlardan. Çünkü bizi anca aynı acıyı yaşamış biri tam olarak anlayabiliyor. Acım hep aynı içimde ama yaşantıya etkisi zamanla azalacak gibi. Rabbim hepimizin sınavlarımızı kolaylaştırsın inşallah. Sonuç ne olursa olsun tevekkül et, şükret. Çünkü biz sadece anı yaşayabilir ve geçmişi irdeleyebiliriz, geleceği bilemeyiz.

Bakara 216- Olur ki hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur. Olur ki sevip arzu ettiğiniz bir şey sizin için şerli olur. Gerçeği Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Canım Allah yardımcın olsun, moralini yüksek tut, inan bana yaşayacağı varsa rabbim ömür verdiyse bişey olmaz. Unutma herşey bir sınav hayatta. Ben 19 ekimde 5 aylık bebeğimle vedalaşmak zorunda kaldım, bunu yaşamak ve seçmek çok acıydı. Nasıl bir ruh halinde olduğunu anlıyorum.

Allah'a teslim ol, dualarım seninle, hakkınızda en hayırlısı neyse o olsun, dirayetli ol, Allah'tan ümit kesilmez. Ne ümitsiz ol ne de çok ümitli. Hayatta herşey var, bazen yaşarken acı olan şeyleri neden yaşadığımızı ileride anlıyoruz.

Gelişmelerini bekliyor olucam, belki senin durumun bir ilk olur ve bebeğin iyileşir. İleride böyle sıkıntıları yaşayan biri de bunları burada okur ve ona umut olursun.
Canım çok üzüldüm Rabbim üzüntünü azaltacak sevinç verdin inşallah

Canım evet çok çok zor ama herşeyin bir sınav olduğuna ve herşeyin bir anlamı olduğuna inanarak tevekkül ederek iyi olmaya çalışıyorum. Hatta İnan doktorumun ikili teste gittiğimde daha ultrasonda gördüğüne göre bebeğimin yaşamayacağını ciddi sorunları olduğunu söylediği andan itibaren başka hamileliğimde tekrarlar mı düşüncelerine bile gittim o kadar ümitsiz kaldım doktorum hiç ümit vermedi.
2 ay Çok ağladım ne olacak bebeğimin durumu diye. Hayatımın en zor dönemlerinden biriydi belki de en zoruydu.

Teşhis konunca hasteneye yattığımda ben de Doğum katındaydım ve haliyle yattığım odada bebek yatağı da vardı. Buna Üzülmek yerine espiri yaptım annemin çamaşır leğenine benziyor bu ne filan diye. Tabi o esnada fiziken sancılıydım ruhen de içim kan ağlıyordu ama dil söylemeden ruh anlamazmış, bu yüzden dilime dökmedim hiç acımı yangınımı. Dilimde iyi sözler oldu hep. Her sıkıntı bizlerin geçmişinin kefareti ya da gelecek güzelliklerin bedeli diye düşündüm.
Hiç diğer odalarda ne oluyor sormadım kalkıp dışarı çıkmadım, yanımdakilere de tembihledim bana bişey anlatmayın diye. çünkü zaten zor bir durumu yaşıyorum ve bununla başa çıkmak için iyi düşünmeye ihtiyacım vardı.

Bebeğimle vedalaşmamdan sonra burdan destek olan iki arkadaşım vardı, umutsuz ve gaselle. Sağolsunlar bana destek verdiler ve daha iyi hissetmeme katkı sağladılar, Allah razı olsun onlardan. Çünkü bizi anca aynı acıyı yaşamış biri tam olarak anlayabiliyor. Acım hep aynı içimde ama yaşantıya etkisi zamanla azalacak gibi. Rabbim hepimizin sınavlarımızı kolaylaştırsın inşallah. Sonuç ne olursa olsun tevekkül et, şükret. Çünkü biz sadece anı yaşayabilir ve geçmişi irdeleyebiliriz, geleceği bilemeyiz.

Bakara 216- Olur ki hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur. Olur ki sevip arzu ettiğiniz bir şey sizin için şerli olur. Gerçeği Allah bilir, siz bilmezsiniz.
Çok canım acıdı gözlerim dolu dolu okudum yazdıklarını , seni şuan çok iyi anlıyorum çok , az şey yaşamamışsın :KK43:((

Çok canım acıdı gözlerim dolu dolu okudum yazdıklarını , seni şuan çok iyi anlıyorum çok , az şey yaşamamışsın :KK43:((
Canım benim rabbim senin de yardımcın olsun, her ne yaşarsan yaşa dirayetli ol. Kendimize acımaya başladığımız an iş dramatikleşiyor ve o depresyon çarkına düşüyoruz. Bu yüzden güçlü olmaya çalış,her şey Allah'ın takdiri. Rabbim alnımıza yazmışsa ve hakkımızda hayırlısıysa elbet biz de o güzel duyguyu anneliği yaşarız Allah'ın izniyle. Allah'a emanet ol, haberini bekliyorum. İstersen özelden de yazabilirsin bana.

merhaba herkeze benimde bebeğimde 29 haftalıkken oldu ve karnımda oldu hidrophs teşhisi konuldu.şimdi 2 gebeliği düşünüyrum ama yıne olurmu diye düşünüyorum benle bilgi paylaşırsanız çok sevinirim konuşursanız

Benimde bebeğime 18+5 de nonimnun hidrops fetalis teşhisi kondu. Bu konuyu o kadar araştırdı ki, bir çok kadın doğumdr.undan daha çok bilgi sahibiyim bu konuda maalesef. Hidropsun bir kaç sebebi var ama bizimkinin sebebi bulunamadı. Ne olursa olsun kesinlşkle gebeliği sonlandırmayacağımızı belirttik gittiğimiz her d.ra. küçümseyen, cahil olduğumuzu düşünen ve belli eden, hatta çare aramak için bir sürü dr.a hastaneye gittiğimizi görünce, riskli gebelik doçenti özel dr.hanım " bu kadar hastane gezipte neresini anlamadınız anlatılanın?" bile diyen oldu.
Ama vazgeçmedik, faydası olmaz büyük ihtimalle dendi isterseniz deneyelim dendi, ciğerinden suyu çektirdik. Çekerken amniyosentez de yaptırdık. Kromozon bozukluğu olduğu ortaya çıktı. Ama daha önce hiç görülmemiş bi kromozon bozukluğuydu. Bu sefer genetik dr.unun karşısındaydık bize akla gelebilecek tüm kötü ihtimalleri saydı yetmedi bana, özellikle bana hepsini yazdırıp imzalattı. (Bunun için onu suçlamıyorum.) çok zorluk çektim tahmin edersiniz ki.
Daha sonra bir dr. Madem gebeliği kesinlikle sonlandırmayacağım diyorsunuz, ciğere tüp takmayı deneyelim, ciğerde birikip kalbin sağa kaymasına sebep olan sıvıyı dışarı tahliye edelim diye öneride bulundu. Ama bunu devlet ödemiyor , boşa masraf etmişte olabilirsiniz, ihtiml çok düşük dedi. Yinede denedik. Ciğerdeki su tahliye oldu, kalp normal yerinde geldi ama sıvı azalmadı. Üzerine 29.haftamda suyum geldi hastaneye yattım, 31.haftaya kadar durdurabildiler bebeğimi normal doğum başlayınca ilk doğumum sezeryan diye sezeryana alındım. Bu süreç içinde hergün olumsuz sözler, beni olası sonuca alıştırmak için verilen bilgiler beni çok yıprattı. 18+5 den itibaren olumlu en ufak birşey duymadık. Ama şu var ki , böyle bir hastalık ve o kadar sıkıntı içinde bebeğim büyümüştü, çok güzel bir bebek doğmuştu, boyu haftasına göre uzundu bile. 20 gün dayanabildi, makinelere bağlı. Bir değil bir çok rahatsızlığı vardıı. 20 gün hergün onu görmeye gittik. Yaşarken kucağıma alamadım sadece izin verilen saatler içinde izin verişdiği kadar dokunabildim ona. Bunada şükür. Şimdi sadece elimizden gelen herşeyi yaptığımız , ondan vazgeçmediğimiz ve en önemlisi o cennette olduğu için içim rahat. Çok şükür bi oğlum daha var, Allah ona sağlıklı uzun ömür versin. İsteyen herkeze hayırlısıyla, sağlıklı evlatlar versin. Kimseyi evlatlarıyla imtihan etmesin.
Ama bizde yıkılmayalım. Toparlayalım kendimizi, hayata küsmeyelim. Bebeğimizin bizim yanımozda olduğundan çook çok daha iyi bi yerde olduğunu , cennette yanımızda olacağını onu orada , buradakinden çok daha büyük bir sevgiyle seveceğimizi düşünüp teselli bulalım. Aksine dayanılmaz zaten...

[canım geçmiş olsun öncelikle benimde aynı sorun var hidrophs teşhisi konuldu 29 haftada bebeğim karnımda oldu ve sebebi bulunmadı benimde patalojıde sonuç bekliyorum kan uyuşmazlığı var eşimle ama herseye baktılar sonuç çıkmadı bnde 2.cyi düşünüyorum ama neyapcgımı bilemıyorum

benimde bebğime hidrophs teşhisi konuldu 29 hafta da ve karnımda kalbı durdu ve alındı.herkeze geçmiş olsun oncelikle cok zor bi durum.benim merak ettiğim konu ben tup bebek tedavisi ile hamile kaldım ve tekrar denemk istiyorum bunun bi çaresi varmıdr.tüp bebekde sonuçda embryolr bakılabilyomu.böğle olup onerdğiniz doktorlar varmıdır.2 hamilelikte aynı sorun olmaması için ne yapmak gerekıyo yardımcı olun lütfen

X