Bebeğinde hidrops (ödem) olup da sağlıkla doğum yapan???

glnk

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2009
1.274
30
Merhaba,
20 haftalık hamileyim.Bu hafta girdiğim detaylı ultrasonda bebeğin akciğer,karın ve cilt altında ödem görüldü.Doktor çok umutsuz konuştu amniyosentez yaptı.2. gittiğimiz doktor biraz daha olumluydu.Bebeğe kan vererek geri döndürülmü ihtimali olduğunu söyledi.Her yolu deneyeceğiz tabi.3 gündür ağlamaktan gözlerim şişti.Böyle bişey yaşayıpta sağlıklı bebek doğuran var mı?Lütfen olumlu veya olumsuz böyle bi olay yaşayan varsa bişeyler yazsın çokkkkkkkkk çarisizim mafoldumben

canım bu konuda hıc bı bılgım yok ama umutsuzluga kapılma hemen. burda neler okuyoruz bebekler nelere gogus gerıp dunyaya gelıyolar. ınan o sandıgından daha guclu. tek bı doktorla sınırlı kalmaman ıyı olmus ıstanbuldaymıssın rısklı gebelıkler uzerıne uzman olan bı cok doktor war arkadaslar topıklere yazıyolar zaman zaman bence ıyı bı prof a daha gorun. doktordan doktora bakıs acısı cok farkedıyor cunku. dualarım sızınle ınsallah hıc bı problem yasamadan atlatırsın bu gunlerını...

çok teşekkür ederim cevabın için.bir doktora daha gidicez.eğer kansızlığa bağlı problemse kan verme işlemi işe yarayabilirmiş.bilmiyorum o kadar çaresizim ki anlatamam.allah kimseyi evladıyla sınamasın.

glnk dualarım seninle. internette yer alan bazı makalelerde, bitakım müdahalelerle normal gebelik sürecini tamamlamış,sağlıklı doğumla sonuçlandırılan fetüste hidrops vakaları mevcut. hakkınızda hayırlısını diliyorum.

teşekkür ederim pembehera.bu hafta kordosentez yapılacak eğer sonuç kansızlıksa benden kan alınıp bebeğe kan verilerek tedavi edilmiyi çalışılacak.hayırlısı neyse o olsun diyoruz artık.

Canım inanmıyorum yaa şok oldum okuyunca! Konu hakkında pek bilgim yok ama sakın umutsuzluğa kapılma olumsuz düşünme lütfen. Hayırlısıyla tüm zorlukları atlatırsınız bir an önce inşallah dualarım seninle. Haberdar et mutlaka

Canım inanmıyorum yaa şok oldum okuyunca! Konu hakkında pek bilgim yok ama sakın umutsuzluğa kapılma olumsuz düşünme lütfen. Hayırlısıyla tüm zorlukları atlatırsınız bir an önce inşallah dualarım seninle. Haberdar et mutlaka

saol canım.perşembeden beri bi kabusun içindeyim inanamıyorum biri şakaydı bunlar diyecek sanki.napalım kaderimizde bunu da yaşamak varmış.geçen sefer n e kadar boşa üzülmüşüm diyorum.beterin beteri varmış.allah daha kötüsünü vermesin diyorum.çok daha büyük açılar yaşayanlar var.bizim de imtihanımız buymuş.allah herkese sağlıklı hamilelikler versin.sende var mı güzel haberler?

saol canım.perşembeden beri bi kabusun içindeyim inanamıyorum biri şakaydı bunlar diyecek sanki.napalım kaderimizde bunu da yaşamak varmış.geçen sefer n e kadar boşa üzülmüşüm diyorum.beterin beteri varmış.allah daha kötüsünü vermesin diyorum.çok daha büyük açılar yaşayanlar var.bizim de imtihanımız buymuş.allah herkese sağlıklı hamilelikler versin.sende var mı güzel haberler?

Dediğin gibi canım allah beterinden korusun en azından bebeğin hala seninle ve çözümsüz bir durum yok, moralini yüksek tut olumlu düşün. Haber alır almaz da yaz burdan mutlaka.

Biz bu ay başladık çalışmalara normalde bugün yarın hasta olmam lazım, acaip sabırsızım ben de gebelik testi yapıp yapmamakta gelgitler yaşıyorum, cumartesiye kadar beklerim diyordum ama zor gibi gözüküyor. Bu sefer inşallah hamileyimdir demiyorum ben de hayırlısı diyorum, ama inanılmaz merak içindeyim işte...
İkimiz de hayırlı güzel haberler veririz en kısa sürede umarım.

canım merhaba, hem çok geçmi,ş olsun hem de elbetteki Allah hayırlısını nasip etsin.. benim bebeğimde de aynen dediğin gibi hidrops çıktı ama 32. haftada, o zamana kadar da hiç bişey yoktu, konuyu çok araştırmıştım, çok çeşitli sebepleri olabilirmiş, benimkisi non-immun hidrops olarak tanımlanmıştı yani sebebi tespit edilemeyen cinsten, dolayısıyla tedavisi de yapılamadı maalesef. Ama sen de nette bakınca göreceksin ki hidropsun çok sebepleri olabiliyormuş, özellikle kansızlık, kan uyuşmazlığı vb.. bazıları kendiliğinden geçebilirmiş de, sen sadece hayırlısı için dua et, inşallah senin ve bebeiğin için en hayırlısı olur.. dualarım seninle...

canım merhaba, hem çok geçmi,ş olsun hem de elbetteki Allah hayırlısını nasip etsin.. benim bebeğimde de aynen dediğin gibi hidrops çıktı ama 32. haftada, o zamana kadar da hiç bişey yoktu, konuyu çok araştırmıştım, çok çeşitli sebepleri olabilirmiş, benimkisi non-immun hidrops olarak tanımlanmıştı yani sebebi tespit edilemeyen cinsten, dolayısıyla tedavisi de yapılamadı maalesef. Ama sen de nette bakınca göreceksin ki hidropsun çok sebepleri olabiliyormuş, özellikle kansızlık, kan uyuşmazlığı vb.. bazıları kendiliğinden geçebilirmiş de, sen sadece hayırlısı için dua et, inşallah senin ve bebeiğin için en hayırlısı olur.. dualarım seninle...

sana da çok geçmiş olsun.32.haftaya kadar sağlıkla gelip kaybetmek çok acı allah sabır versin.tek şansımız erken ortaya çıkmış olması sanırım.yarın kordosentez yapılacak.inşallah tedavi işe yarar bile diyemiyorum.yani ne desem nasıl dua etsem şaşırdım.
sen hangi doktora gitmiştin?ikinci bebeğin oldu mu?

sana da çok geçmiş olsun.32.haftaya kadar sağlıkla gelip kaybetmek çok acı allah sabır versin.tek şansımız erken ortaya çıkmış olması sanırım.yarın kordosentez yapılacak.inşallah tedavi işe yarar bile diyemiyorum.yani ne desem nasıl dua etsem şaşırdım.
sen hangi doktora gitmiştin?ikinci bebeğin oldu mu?

canım oncelıkle cok gecmıs olsun ınsallah bı sorun cıkmaz bebegınde
bende kordosentez yaptırdım bebegımın beynının sol tarafında kı buyume yuzunden
esımle benım aramda da kan uyusmazlıgı var kordosentez sonucu ıgne yapılıyor
bu olayını gebelıkte kanama yada dusuk yasayıp ıgne yaptırmadan hamıle kalınması sonucu bebekte olusana hastalıklık dıye bılıyorum ben
bana ıgne yapmadan once antıkor testı yapıldı pozıtıf cıkınca doktorum bebegın kanaını degıstıreceklerını soyledıler ama doktor bebekte odem gormedıgını soyledı tekrar baska bı test yapıldı orada kullandıgım kan surubu yuzunden pozıtıf cıktıgını yanı kanımın bebegıme bı zarar vermedıgı anlasıldı ama sonuc ne cıkarsa cıksın o kan uyusmazlıgı ıgnesı mutlaka yaptırmak lazım
kordosenteze gelınce gercekten bu ısı cok ıyı yapan bır doktor olması lazım plesanta onde olursa cok kolay ama benım kı gıbı arkada olursa zor oluyor
ben capada prof.ALKAN YILDIRIM dıye bır doktora yaptırdım prof. ATIL YUKSEL e de rısklı gebelık oldugu ıcın kontrollere gıdıyorum ınan bana ısını o kadar ıyı yapıyor kı ıkısıde onlar olmasaydı bende duzelemezdım kordosentez sonucum cok sukur ıyı cıktı ama sureklı kontrol edıyorlar cunku buyumenın devam etmesı kotu bısey dogduktan sonrada 2 yasına kadar cocuk norolojısı tarafından ızlenecek bebegım eger dogduktan sonra buyume devam ederse beynıne bısey takıp buymeyı engelleyeceklerını soyledıler
anlayacagın cok zor gunler gecırdım ama Rabbım herkese caresı bılınır dert versın kımseyı hastanelere dusurmesın ama doktorlarıda eksık etmesın cok yazdım umarım senınde cok guzel cıkar
randevu alabılrısen Alkan YILDIRIM a gıtmenı tavsıye ederım 3 yada 4 dakıkalık bır ıslem bebegının kanını degıstırmekte aynı koyalıktaymıs
ınsallah buna gerek kalmadan bebegının saglıklı oldugu anlasılır dualrım senınle

canım oncelıkle cok gecmıs olsun ınsallah bı sorun cıkmaz bebegınde
bende kordosentez yaptırdım bebegımın beynının sol tarafında kı buyume yuzunden
esımle benım aramda da kan uyusmazlıgı var kordosentez sonucu ıgne yapılıyor
bu olayını gebelıkte kanama yada dusuk yasayıp ıgne yaptırmadan hamıle kalınması sonucu bebekte olusana hastalıklık dıye bılıyorum ben
bana ıgne yapmadan once antıkor testı yapıldı pozıtıf cıkınca doktorum bebegın kanaını degıstıreceklerını soyledıler ama doktor bebekte odem gormedıgını soyledı tekrar baska bı test yapıldı orada kullandıgım kan surubu yuzunden pozıtıf cıktıgını yanı kanımın bebegıme bı zarar vermedıgı anlasıldı ama sonuc ne cıkarsa cıksın o kan uyusmazlıgı ıgnesı mutlaka yaptırmak lazım
kordosenteze gelınce gercekten bu ısı cok ıyı yapan bır doktor olması lazım plesanta onde olursa cok kolay ama benım kı gıbı arkada olursa zor oluyor
ben capada prof.ALKAN YILDIRIM dıye bır doktora yaptırdım prof. ATIL YUKSEL e de rısklı gebelık oldugu ıcın kontrollere gıdıyorum ınan bana ısını o kadar ıyı yapıyor kı ıkısıde onlar olmasaydı bende duzelemezdım kordosentez sonucum cok sukur ıyı cıktı ama sureklı kontrol edıyorlar cunku buyumenın devam etmesı kotu bısey dogduktan sonrada 2 yasına kadar cocuk norolojısı tarafından ızlenecek bebegım eger dogduktan sonra buyume devam ederse beynıne bısey takıp buymeyı engelleyeceklerını soyledıler
anlayacagın cok zor gunler gecırdım ama Rabbım herkese caresı bılınır dert versın kımseyı hastanelere dusurmesın ama doktorlarıda eksık etmesın cok yazdım umarım senınde cok guzel cıkar
randevu alabılrısen Alkan YILDIRIM a gıtmenı tavsıye ederım 3 yada 4 dakıkalık bır ıslem bebegının kanını degıstırmekte aynı koyalıktaymı
ınsallah buna gerek kalmadan bebegının saglıklı oldugu anlasılır dualrım senınle

sana da çok geçmiş olsun.ne kadar zor ya allah kimseye düşmanıma bile vermesin.bizimkinin neden olduğu henüz belli değil.amniyosentez temiz çıktı.parvovirüs denen bi virüsten şüpheleniyolardı alınan ön sonuca göre o da değil.eşimle kan uyuşmazlığımız da yok ikimiz de rh pozitifiz.ama rh bazında değil de daha alt gruplarında bi uyuşmazlık olabilirmiş.ya da hiçbişey de çıkmayabilir.
kordosentezi yapacak olan bana prof.hayri ermiş.o da zaten atıl beyle beraber.bana da doktorum atıl bey ya da hayri bey demişti.ikisi de çok uzman ve bu konu da en yetkin kişiler demişti.çok güveniyorum ben de o konu da doktora.kan verme işlemi de basit bi işlemmiş ama onu hastanede yapması gerekiyomuş.bi takım ekipmanlar lazımmış.kordosentez muayenahanede yapılacak.amniyosentez çok acımamıştı heralde bu da öyledir.aman önemli de değil zaten.
allah hayırlısını versin.sen de inşallah sağlıkla alırsın bebeğini kucağına.çok geçmiş olsun
tekrar.:Saruboceq:

maalesef kan vermekle de bu işin başarılı olamayacağı anlaşıldı.dün gittik hayri bey"e.eğer virüs kaynaklı bi kansızlık olsaydı bunu düzeltmeye çalışır ve sağlıklı bi bebek doğardı büyük ihtimalle dedi.ancak şimdi sebebini bilemiyoruz onun için bu tedavi işe yarasa bile size sağlıklı bi bebek olur diyemem dedi.diğer doktor da zaten mutlaka beyninde hasar bırakır demişti.zaten 9 ayı tamamlayamaz tamamlasa da en fazla 1-2 hafta yaşar demişti.bu durumda aldırmak en doğru çözüm.yarın hastaneye yatıcam.ilaç vererek normal yolla doğurtacaklar.tek temennim bir an önce bitmesi ve herşeye yeniden başlamak.çok üzgünüm içim acıyo.oğluma veda etmek çok zor.ama napalım kader böyleymiş.allah isteyen herkese sağlıklı bebekler nasip etsin inşallah.

maalesef kan vermekle de bu işin başarılı olamayacağı anlaşıldı.dün gittik hayri bey"e.eğer virüs kaynaklı bi kansızlık olsaydı bunu düzeltmeye çalışır ve sağlıklı bi bebek doğardı büyük ihtimalle dedi.ancak şimdi sebebini bilemiyoruz onun için bu tedavi işe yarasa bile size sağlıklı bi bebek olur diyemem dedi.diğer doktor da zaten mutlaka beyninde hasar bırakır demişti.zaten 9 ayı tamamlayamaz tamamlasa da en fazla 1-2 hafta yaşar demişti.bu durumda aldırmak en doğru çözüm.yarın hastaneye yatıcam.ilaç vererek normal yolla doğurtacaklar.tek temennim bir an önce bitmesi ve herşeye yeniden başlamak.çok üzgünüm içim acıyo.oğluma veda etmek çok zor.ama napalım kader böyleymiş.allah isteyen herkese sağlıklı bebekler nasip etsin inşallah.

canım yaa kıyamam atıl beyle konustun mu sen o bu kadar karamsar davranmıyor hıcbızaman tekrar konussan kordosentez fılan yaptırmadın mı kromozom bozuklugu yoksa eger her cocukta var beynınde hasar olma rıskı yanı saglıklı der dogurursun ama sonradan anlasılır bı sorun oldugu yada ozurlu dersn bakarsın hcbısey yok
alıdrmakta kesın kararlımısın
ne bıleyım baska doktorlarada gıt belkı dusundugun gıbı kotu bısey degıldır
ay ne dıyecegımı bılemıyorum kı sok oldum yazdıklarını okuyunca
Rabbım yar ve yardımcım olsun ınsallah

canım yaa kıyamam atıl beyle konustun mu sen o bu kadar karamsar davranmıyor hıcbızaman tekrar konussan kordosentez fılan yaptırmadın mı kromozom bozuklugu yoksa eger her cocukta var beynınde hasar olma rıskı yanı saglıklı der dogurursun ama sonradan anlasılır bı sorun oldugu yada ozurlu dersn bakarsın hcbısey yok
alıdrmakta kesın kararlımısın
ne bıleyım baska doktorlarada gıt belkı dusundugun gıbı kotu bısey degıldır
ay ne dıyecegımı bılemıyorum kı sok oldum yazdıklarını okuyunca
Rabbım yar ve yardımcım olsun ınsallah

yok canım maalesef bütün ihtimallere baktık.zaten vücuttaki ödem de artmış.bi ayağı da yamuktu.doktor bu da bi probleme işaret edebilir demişti.zaten sadece karnında ödem olsaydı o zaman denerdik dedi.hem karnında hem akciğerlerinde ham de cilt altında ödem var.ki bu da akciğere baskı yaparak akciğer gelişimini engeller ve solunum yetmezliğinden kaybederiz dedi.maalesef her yol alınmaya çıkıyo.yaşama ihtimali düşük yaşasa bile beyninde hasar olan sağlıksız bi bebek dünyaya getirmek mantıksız.herşey allahtan kaderimizde bu da varmış.bi dahakine inşallah sağlıklı bi bebek sahibi oluruz.

yok canım maalesef bütün ihtimallere baktık.zaten vücuttaki ödem de artmış.bi ayağı da yamuktu.doktor bu da bi probleme işaret edebilir demişti.zaten sadece karnında ödem olsaydı o zaman denerdik dedi.hem karnında hem akciğerlerinde ham de cilt altında ödem var.ki bu da akciğere baskı yaparak akciğer gelişimini engeller ve solunum yetmezliğinden kaybederiz dedi.maalesef her yol alınmaya çıkıyo.yaşama ihtimali düşük yaşasa bile beyninde hasar olan sağlıksız bi bebek dünyaya getirmek mantıksız.herşey allahtan kaderimizde bu da varmış.bi dahakine inşallah sağlıklı bi bebek sahibi oluruz.[/QUO
canım sen kac haftalık hamılesın
dogurtacaklarına gore baya var gebelık haftan
pekı bu zamana gelınceye kadar hıc farkedememısler mı bu sorunu yaa
ınsallah ıkıncı bebegın cok saglıklı olur
Allah hepımızın yardımcısı olsun

yok canım maalesef bütün ihtimallere baktık.zaten vücuttaki ödem de artmış.bi ayağı da yamuktu.doktor bu da bi probleme işaret edebilir demişti.zaten sadece karnında ödem olsaydı o zaman denerdik dedi.hem karnında hem akciğerlerinde ham de cilt altında ödem var.ki bu da akciğere baskı yaparak akciğer gelişimini engeller ve solunum yetmezliğinden kaybederiz dedi.maalesef her yol alınmaya çıkıyo.yaşama ihtimali düşük yaşasa bile beyninde hasar olan sağlıksız bi bebek dünyaya getirmek mantıksız.herşey allahtan kaderimizde bu da varmış.bi dahakine inşallah sağlıklı bi bebek sahibi oluruz.[/QUO
canım sen kac haftalık hamılesın
dogurtacaklarına gore baya var gebelık haftan
pekı bu zamana gelınceye kadar hıc farkedememısler mı bu sorunu yaa
ınsallah ıkıncı bebegın cok saglıklı olur
Allah hepımızın yardımcısı olsun

21 haftalık hamileyim canım.16.haftadaki kontrolde herşey normaldi.20.haftada ayrıntılı ultrason vardı orda çıktı.yani 16.haftadan sonra oluşmuş.normalde 24.haftadan sonra ortaya çıkarmış benimki biraz erken olmuş.bence erken çıkması şans.gebelik daha da ilerlemeden oldu.

21 haftalık hamileyim canım.16.haftadaki kontrolde herşey normaldi.20.haftada ayrıntılı ultrason vardı orda çıktı.yani 16.haftadan sonra oluşmuş.normalde 24.haftadan sonra ortaya çıkarmış benimki biraz erken olmuş.bence erken çıkması şans.gebelik daha da ilerlemeden oldu.

evet canm erken farketmelerı sans benım 27.haftamda anlayabıldıler o zamana gelınceye kadar herseye normal dedıler baska bı hastaneye gıtmıstım orda farkedebıldıler ayrıntılıda fılan anlasılmamıs
banada hala doktorlar kanımda bır anlık olusan enfeksıyondan olmus olabılır dıyorlar testlerde cıkmadı kanda bısey ama oluyormus sonra ben ıyı oluyormusum bebegımde sorun olusturabılıyormus
ayy ne zor ısler karnındayken baslıyor sorunları bakalım dogunca nelerle karsılacaz
ınsallah daha kotu seyler yasamayız
Allahım sanada ıkıncı bebegını saglıklıca versın ınsallah
bana dua et olur mu bebegımı saglıkca dogurup buyuteyım ınan suan ıhtıyacım olan tek sey dua

:Saruboceq:
evet canm erken farketmelerı sans benım 27.haftamda anlayabıldıler o zamana gelınceye kadar herseye normal dedıler baska bı hastaneye gıtmıstım orda farkedebıldıler ayrıntılıda fılan anlasılmamıs
banada hala doktorlar kanımda bır anlık olusan enfeksıyondan olmus olabılır dıyorlar testlerde cıkmadı kanda bısey ama oluyormus sonra ben ıyı oluyormusum bebegımde sorun olusturabılıyormus
ayy ne zor ısler karnındayken baslıyor sorunları bakalım dogunca nelerle karsılacaz
ınsallah daha kotu seyler yasamayız
Allahım sanada ıkıncı bebegını saglıklıca versın ınsallah
bana dua et olur mu bebegımı saglıkca dogurup buyuteyım ınan suan ıhtıyacım olan tek sey dua

en azından son haftalarda kaybetmedik bebeğimizi diye teselli bulmak lazım.
canım dua etmesine edeyim de benim dualarım kabul olmuyo ya.hamileliğim süresince o kadar çok dua ettim ki.allahın sevdiği kulu değilim heralde ne bileyim.yine de dualarım seninle.inşallah sağ salim kavuşursun bebeğine

X