Özel Hastaneler ve SGK...

ogretmen_deryadeniz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2009
11
0
Özel hastaneler büyüsüne ve yapılan SGK ile anlaşmalı olduklarına dair reklamlara rağmen hastalardan alınan fark ücretleri faiş fiyatlar olmakta.. Siz sorun ben yanıtlayayım...Özel hastanelerde hakkımızı arayalım....

kesinlikle sana katılıyorum arkadaşım.özellikle ist.özel hast.emekli sandığı çalışanlarıyla neredeyse hiç anlaşması yok,anlaşması olanlarda göya anlaşmamız var diyorlar ama tahliller muayene derken tüm maaş gidiyor.geçen sene yediğim 3.50 liralık balıktan zehirlendim ve türkiye hast.kaldırdı eşim acilde 2 saat müdahale yapıldı ve biz 400 tl.hast.çıktık.bu nasıl anlaşma bu nasıl sözleşme anlamadım...çok tepkiliyim çoooooooooook.

kesinlikle sana katılıyorum arkadaşım.özellikle ist.özel hast.emekli sandığı çalışanlarıyla neredeyse hiç anlaşması yok,anlaşması olanlarda göya anlaşmamız var diyorlar ama tahliller muayene derken tüm maaş gidiyor.geçen sene yediğim 3.50 liralık balıktan zehirlendim ve türkiye hast.kaldırdı eşim acilde 2 saat müdahale yapıldı ve biz 400 tl.hast.çıktık.bu nasıl anlaşma bu nasıl sözleşme anlamadım...çok tepkiliyim çoooooooooook.

Kız kardeşim özel bir hastanede çalışıyor ve SGK ile ilgili tüm konularda birlite sizleri bilgilendirmeye kararlıyız bunu sakın unutmayın hanımlar!hihoyyyt

Kız kardeşim özel bir hastanede çalışıyor ve SGK ile ilgili tüm konularda birlite sizleri bilgilendirmeye kararlıyız bunu sakın unutmayın hanımlar!hihoyyyt

canım benim valla ben kendi adıma çok memnun olurum.şu anda 8 haftalık ikiz hamilesiyim,ve hala gidecek bir hast.bulamadım.özel olsun şartları uygun olsun ve küvez ücretsiz olsun istiyorum......ama sanki imkansız gibi birşey...canım kardeşin hanhihast.çalışıyor sakıncası yoksa öğrenebilirmiyim.opuyorumnanaktan

valla ben hamile değilim ama özel hastane istedim çok ama gittiğim doktorun özel polikliniğine oluyorum muayenemi ama doğum yaptırdığı hastane devler hastanesi. Doktorumdan da memnunum ve çevremde birçok insan devlet daha iyidir dedi bilemiyorum odaları nasıldır ne kadar fiyatla çıkarız, özelin konforunu bulabilirmiyim, özel oda ayarlayabilirmiyim ya özel oda kalamzsa çok şey kafamı kurcalıyor yaa daha şimdiden...

ben ilk hamileliğimde ikizdi,devlet hast.çalışan dr.özel muayenesine gittim.doğum yapmama 10 gün kala rahatsızlandı ve benimle başka dr.ilgilendi,gece 3 de suyum geldi apar topar devlet hast.gittik dr.ulaşamadık,hastaneden ısrarla dr.aratmama rağmen rahatsız arayamayız dediler.beni gereksiz yere defalarca alttan muyene ettiler,ve nst bağlayıp sancı odasına aldılar.önce nöbetçi dr.şöyle bir uzaktan bana baktı daha doğuma varmı diye sordu,hemşireler bekletiyoruz dediler,oda uyumaya gitti beni acil olmadıkça kaldırma dedi.ve biz orada 5 kişi doğum sancılarıyla başbaşa kaldık,yanımızdaki boş yatağada hasta bakıcı yattı bir güzel uyudu.....eşim başka hast.ayarlayıp beni oraya götürdü,ve lütfedip nakil bile yapmadılar beni,kalk hadi eşin seni özele götüürüyor dedi hemşire,ve benim 7 cm açılmam var ve ben bu sıkıntılarla bebeklerimin ikisinide kaybettim.

ben ilk hamileliğimde ikizdi,devlet hast.çalışan dr.özel muayenesine gittim.doğum yapmama 10 gün kala rahatsızlandı ve benimle başka dr.ilgilendi,gece 3 de suyum geldi apar topar devlet hast.gittik dr.ulaşamadık,hastaneden ısrarla dr.aratmama rağmen rahatsız arayamayız dediler.beni gereksiz yere defalarca alttan muyene ettiler,ve nst bağlayıp sancı odasına aldılar.önce nöbetçi dr.şöyle bir uzaktan bana baktı daha doğuma varmı diye sordu,hemşireler bekletiyoruz dediler,oda uyumaya gitti beni acil olmadıkça kaldırma dedi.ve biz orada 5 kişi doğum sancılarıyla başbaşa kaldık,yanımızdaki boş yatağada hasta bakıcı yattı bir güzel uyudu.....eşim başka hast.ayarlayıp beni oraya götürdü,ve lütfedip nakil bile yapmadılar beni,kalk hadi eşin seni özele götüürüyor dedi hemşire,ve benim 7 cm açılmam var ve ben bu sıkıntılarla bebeklerimin ikisinide kaybettim.

çok üzüldüm canım geçmiş olsun allah sana ve eşine sağlık versin

Sormak istediğim bişey var bilginiz varmı bilmiyorum ama özel hastanelere çalışan SGK lılar vizite kağıdı olmadan gidemiyorlarmı?

kızlar bende kendim ssk lıyım. özel hastaneye gidiyorum. en başta 20 tl ödedikten sonra bir daha ücret almıyorlar. geçende ortapediye gittim muayene oldum o kadar röntgen filmi çektirdim ücret almadılar. sonrasında jinekoloğa gittim aynı hastanede yine 20 tl ödedim. muayene oldum. ultrasonda bebişi gördük. genel kan ve idrar tetkikleri yapıldı. yani ilk başta 20 tl ödedikten sonra gerisi ücretsiz gibi geldi bana.

ne diyosun yaaa inanamıyorum tüylerim diken diken oldu... Başınız sağolsun Allah başka acı göstermesin... Şİkayetçi olmadınız mı pekii ya bu nasıl sorumsuzluktur böyle orada bir can hatta iki can sözkonusu iken doktor nasıl uyur, hemşireler 7 cm açılma varken nasıl doktoru çağırmazlar, seni hazırlamazlar, sorun vardı madem nedene göremediler. Hey Allah'ım yaa... Bence o an bir sorun oldu ve bunu ordakiler önemsemedi siz sıkıntıdan sanıyorsunuz. Ben dünyayı başlarına yıkardım öle bişi yaşamış olsam. Bak bende korktum şimdi yaa.. Bende özel hadtane olsun doktorda hastenden olsun özeline gitmeyeyim hemde hasteneyi gözlemleyeyim diyordum burda güvendiğim ve başka kontrollere gittiğim bir hastane de var ama arkadaşım başka bir doktor önerdi işte kadın doğum poliklikte ama doğum devlette oluyo ancak be doğuma kadar nasıl bir hastanedir bilemicem gezmeye gitsem bile gezmek ayrı o anı yaşamak ayrı. Herkes kendi özel doktorun olduktan sonra farketmez diyor ama bu yazdıklarınızı okuyunca korktum gerçi doktorum çok ilgili ama yedek doktor bulundurmak gerekiyor sanırım...

kızlar bende kendim ssk lıyım. özel hastaneye gidiyorum. en başta 20 tl ödedikten sonra bir daha ücret almıyorlar. geçende ortapediye gittim muayene oldum o kadar röntgen filmi çektirdim ücret almadılar. sonrasında jinekoloğa gittim aynı hastanede yine 20 tl ödedim. muayene oldum. ultrasonda bebişi gördük. genel kan ve idrar tetkikleri yapıldı. yani ilk başta 20 tl ödedikten sonra gerisi ücretsiz gibi geldi bana.

valla bende özel poliliniğe gidiyorum kadın hastalıkları merkezi ama eşimin üstündne sigortalı olmama rağmen her normal muayene de tahil felanda olmamasına rağmen her gittiğimizde 50 tl verip çıkıyoruz ilk gittiğimde smear alındı, kan tahlili yapıldı sanırım 150 civarı felan bir para bayıldık yani nasıl ssk dan yararlanıyoruz anlamadık...

canım çok geçmiş olsun çok üzüldüm, rabbim kimsenin başına böyle acılar vermesin..:1no2:

Sormak istediğim bişey var bilginiz varmı bilmiyorum ama özel hastanelere çalışan SGK lılar vizite kağıdı olmadan gidemiyorlarmı?

canım benim özel hastaneler olsun ve devlet hastaneleri olsun artık sadece TC kimlik belgesi ile direk başvurabiliyorlar, çünkü bizlerin tüm bilgileri TC kimlik numaralarımızda kayıtlı...Ancak istirahat durumlarında devlet kesinlikle tüm hastanelerden vizite kağıdı ile bu istirahat belgelerini göndermelerini istiyorlar.. Çünkü başvuru anındaki son ay çalışma gününüz SGK ya henüz bildirim yapılmamış olabilir... Devlet de o kadar mükemmel değil sonuçta :lepi:

valla bende özel poliliniğe gidiyorum kadın hastalıkları merkezi ama eşimin üstündne sigortalı olmama rağmen her normal muayene de tahil felanda olmamasına rağmen her gittiğimizde 50 tl verip çıkıyoruz ilk gittiğimde smear alındı, kan tahlili yapıldı sanırım 150 civarı felan bir para bayıldık yani nasıl ssk dan yararlanıyoruz anlamadık...

canım benim özel hastane poliklinik ne olursa olsun farketmez ... Özel sağlık kurumlarına devlet su anda %30 fark ücreti alma yetkisi veriyor.. birde devlet bunlara ek olarak 12 TL net muayene katılı alıyor .. yani; devletin muayene ücreti SGK lı hastaya 33,48 TL, bunun yüzde 30 u 10 tl + 12 tl katılım payı= 22 tl ödersin en fazla bunu sakın unutma... jinekolojik smear için devlet 11 tl fiyat biçmiş bunun için de %30 olarka sadece 3-4 tl gibi birşey ödersin... yani muayene+smear taş çatlasın sende 30 tl yasal olarak alabilirler.. bence git o polikliniğe hakkını ara.....:enbuyukkk:

canım benim özel hastane poliklinik ne olursa olsun farketmez ... Özel sağlık kurumlarına devlet su anda %30 fark ücreti alma yetkisi veriyor.. birde devlet bunlara ek olarak 12 TL net muayene katılı alıyor .. yani; devletin muayene ücreti SGK lı hastaya 33,48 TL, bunun yüzde 30 u 10 tl + 12 tl katılım payı= 22 tl ödersin en fazla bunu sakın unutma... jinekolojik smear için devlet 11 tl fiyat biçmiş bunun için de %30 olarka sadece 3-4 tl gibi birşey ödersin... yani muayene+smear taş çatlasın sende 30 tl yasal olarak alabilirler.. bence git o polikliniğe hakkını ara.....:enbuyukkk:

ay anacımm ne diyosun nerdee o kadar para ile muayene olmak değil ben hiçkimsenin özel doktora gidipte bu kadar az parayla çıktığını sanmıyorum.Vala bak hap kullandım 1 hafta sonra kontrole gitcem yine ama yine bayılcam 50 tel yapılanda bir tek muayene ı kadar tahlil felanda yok yanii.. Smear alındığında hele şok olmuştum meblağı görünce.. Peki birşey daha sormak istiyorum asıl ben, henüz hamile değilim ama diyelim ki doktora gittim kontrole hamileyken o hafta aklp atışı duyulmadı 1 hafta sonraya çağırdı diyelim yine mi aynı şekilde muayane parası veriyoruz misal dityrlim sorun var her hafta kontrole gitmem lazım her hafta muayene parasımı vermem gerekiyor yoksa doğru olanı bir aylık bir süreçte bir kere muayene parası alıp diğerlerine 1 ay süresince almamak mı bileyim ki ona göre davranayım...

ay anacımm ne diyosun nerdee o kadar para ile muayene olmak değil ben hiçkimsenin özel doktora gidipte bu kadar az parayla çıktığını sanmıyorum.Vala bak hap kullandım 1 hafta sonra kontrole gitcem yine ama yine bayılcam 50 tel yapılanda bir tek muayene ı kadar tahlil felanda yok yanii.. Smear alındığında hele şok olmuştum meblağı görünce.. Peki birşey daha sormak istiyorum asıl ben, henüz hamile değilim ama diyelim ki doktora gittim kontrole hamileyken o hafta aklp atışı duyulmadı 1 hafta sonraya çağırdı diyelim yine mi aynı şekilde muayane parası veriyoruz misal dityrlim sorun var her hafta kontrole gitmem lazım her hafta muayene parasımı vermem gerekiyor yoksa doğru olanı bir aylık bir süreçte bir kere muayene parası alıp diğerlerine 1 ay süresince almamak mı bileyim ki ona göre davranayım...

canım benim özel hasta olarak başvurduğunda senden ne kadar alırlar yada ne kadar süre kontrol muayene hakkın olur onu bilemem, hastaneye göre değişen bir durum bu ancak SGK dan kontrol muayenesi süren 10 gündür. misal: ayın 1 ınde muayene oldun ayın 11 ine kadar senden muayene debeli istemeyemezler... ancak tahlil falan yapılırsa bunun bedelini senden talep edebilirler.... benden sana tavsiye arkadaşım; muayene gittiğinde mutlaka sana kağıt imzalatıyorlardır SGK evrakına bence onlara dedi sgk dan tahsil edeceğini,z tutarların da dökümünü istiyorum vermek zorundalar sağlık uygulama tebliğinde bunun yeri var , hastaya bu tarz dökümleri vermek zorundalar hastaneler... eğer vermezse sizi şikayert edeceğim de yüksek sesle hemen hizaya geliyorlar:roflol:
ancak sana daha önce de söylediğim gibi canım devlet hastaneler muayene için 33,48 lira ödeme yapıyor ve sizden bunun yasal olan %30 unu + 12 tl muayene katılım payını talep edebişlirler başka bir sey talep edemezler ediyorlarsa da mutlaka dökümünü ve faturanı iste... göreceksin yasal olmayan bir iş yaptıklarından mutlaka ya vermek ıstemeyecekler ya da sana farklı adlar altında fatura kesıceklerdir.....kızlar birazs uyanık olalım hakkımızı arayalım... hem devletı hem de bizleri sömürüyorlar!!!:enbuyukkk:

arkadaşlar sağlık aktuel diye bir site var, google da ararsanız bulursunuz, oradan devletin hastanelere ödediği her türlü sağlık ilaç ve sarf hizmetlerinin tutarları olan sağlık uygulama tebliği fiyat listelerini bulabilirsiniz.... bu listeler içinde adı EK-9 olan liste her türlü ameliyatın paket fiyatları var: yanı ıcınde doktor, hemsırelık hızmetlerı, hastane hızmetleri ilaç sarf ve ameliyat ıle ılgılı olan herseyın bulunduğu toıplan fıyatların listesi.... bu saydıklarımın dısında hastaneye yattıgınızda sızden sadece ek olarak gunluk yatak ucretı talep edebilirler bu da en fazla 120 lıra.... bunun dısında gunahınızı bıle vermeyın hastanelere

sanırım artık devlet hastanesinde muayene oluncada 8 lira ücret ödeniyor ama bu ücret sonradan eczanede karşınıza çıkıyor mesela hastaneye gittiniz 2 doktora muayene oldunuz ilaç yazmadı başka zaman gittiniz 3 doktora göründünüz biri ilaç yazdı eczaneye gidince 5 doktora muayene olmuşsunuz 40tl diyorlar ama bu maaştan kesiliyor

sanırım artık devlet hastanesinde muayene oluncada 8 lira ücret ödeniyor ama bu ücret sonradan eczanede karşınıza çıkıyor mesela hastaneye gittiniz 2 doktora muayene oldunuz ilaç yazmadı başka zaman gittiniz 3 doktora göründünüz biri ilaç yazdı eczaneye gidince 5 doktora muayene olmuşsunuz 40tl diyorlar ama bu maaştan kesiliyor

Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’ ta Katılım Payına İlişkin Madde Şöyledir
Madde 6. Katılım Payı (1 Ekim 2009 tarihli son hali)
6.1. Ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı
(1) Birinci basamak resmi sağlık kuruluşlarında yapılan muayene ile aile hekimliği uygulamasına geçilen illerde aile hekimi muayenelerinden katılım payı alınmaz.
Katılım payı;
İkinci basamak resmi sağlık kurumlarında (devlet hastaneleri) 3 TL
Devlet hastaneleri,eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastaneleri 6 TL
Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında 12 TL
Eczanelerden her reçete için 3 TL , devlete aktarılmak üzere hastalardan tahsil edilcektir!

X