Eşim çok sinirli

S

simgeege

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi simgeege
Eşim çok aniden sinirleniyor ve sinirlendiğinde gözü hiç bir şey görmüyor. Elinde ne varsa kırıp atıyor. Kaç tane bardak tabak kırdı hatırlayamıyorum bile.Sonra pişman oluyor ama ne fayda. Bir kaç kez üstüme de yürüdü, itekledi vs. Bir dayak olayı olmadı. Ama sinirlendiği şeyler öyle küçük şeyler ki, hani çok büyük bir kavga etsek neyse..İleride dayak filan atmasından da korkuyorum.Yine pişman olur ama bunun telafisi olmaz .Konuşuyorum bana hak veriyor, sonra yine aynı şeyler oluyor.Bu sinir olayı sadece bana karşı değil, iş hayatında , trafikte vs. de çok sinirleniyor..Hani alttan almayı denesem bir ömür sürekli alttan alınmaz ki, ezilmek için evlenmedim.Başka konularda da sorunlarımız var...çok sıkılıyorum, neden onunla evlendim diye düşünüyorum bazen.zaten diğer konularda da hep bildiğini okuyan, kendi yapmak istediklerini bana rağmen yapan bir yapısı da var.Artık mücadele etmekten de yoruldum.Evliliği yürütmek adına her şeye boyun eğen,kabullenen, pasif biri olmak istemiyorum.

• Konu Sahibi simgeege
Olma zaten. Öfke kontrolü tedaviyle sağlanabilen bir şey diye biliyorum. Pişman olduğu bir dönemde affetmenin tek şartının yardım alması olduğunu söyle. Tedavi olsun.

• Konu Sahibi simgeege
her güzelin bir kusura vardır..buda onun kusurudur dıyecem..ama neler yasadıgınızı bılmıyorum..sınırlı bır ınsan olması sızı dovup sovmesı anlamına gelmez..

• Konu Sahibi simgeege
Doktora canım tek çözüm işinde uzman bi psikiyatr
O pişman olduğu anlardan birinde ikna et yaka paça doooğru doktora
Dayak olmadı diyorsun ama bugün iten yarın döver
Sinir kontrol tedavileri var hemde çok başarılı sonuçlar veriyor

• Konu Sahibi simgeege
aynı dertten muzdaribim bende. eşim normalde çok iyidir ve çokta iyi anlaşırız. fakat o kadra çabuk şeylere sinirleniyor ve sinirlendiğinde değişiyorki. e tabi seninde dediğin gibi hemende pişman oluyor ama bende çabuk unutan birisi değilim. sürekli aklima gelir bu yaptıkları. öyle öyle benim psikolojim bozuldu.ve bende alttan alacak bir insan değilim. işimiz zor valla ne diyeyim.

• Konu Sahibi simgeege
aynı dertten muzdaribim bende. eşim normalde çok iyidir ve çokta iyi anlaşırız. fakat o kadra çabuk şeylere sinirleniyor ve sinirlendiğinde değişiyorki. e tabi seninde dediğin gibi hemende pişman oluyor ama bende çabuk unutan birisi değilim. sürekli aklima gelir bu yaptıkları. öyle öyle benim psikolojim bozuldu.ve bende alttan alacak bir insan değilim. işimiz zor valla ne diyeyim.

Güzel arkadaşım nolur bu durumu kabul edip hayatı kendinize zindan etmeyin
Bunun tedavisi var Eşinizi ikna edip bi uzmana götürün
Bende 14 yaşında ameliyat olduğumda aşırı sinirli olmuştum
Nasılsın diyene bağırıp çağırıyordum
Ve kısa bi tedaviyle üstesinden geldim
Aşırı sinirlilik karakter değildir iyileştirilebilir bi sinir bozukluğudur
Nolur kader deyip boyun eğmeyin
Eşiniz o pişmanlığı yaşadığı anda konuyu açın
Aşkım sevgilim sen böyle bi adam değilsin
Sadece çabuk sinirleniyorsun bunun tedavisi varmış
Hadi bi uzmana gidelim ne kaybedersin ki
Ama doktora gidersek çok daha mutlu oluruz şeklinde konuşup
Eşinizi ikna edin

• Konu Sahibi simgeege
Psikolojik şiddet bence bu!
İteklemesi de fiziksel şiddet...
İzin vermeyin sizi bu kadar incitmesine..
Madem pişman oluyor,yanlışının farkında,ikna edin tedavi olsun..
Bu şekilde yazık etmeyin kendinize..:nazar:

• Konu Sahibi simgeege
malesef kendi dusuncesine onay vermedigim an cok sinirli ve kirici oluyor ...sonra ozur falan dilesede kolyca unutulmuyor burcu ne merak ettim benimki boga yengec arasi

• Konu Sahibi simgeege
konunu okuduktan sonra çıktım ve doğan cüceloğlu nu çok severim onun sitesine girdim
tesadüfen bu yazıyı gördüm ve ardı ardına olunca hemen buraya yazmak mecburiyetinde buldum kendimi

bunun çıktısını alıp eşine okutabilirsin.
az buçuk faydası olur belki

Öfke yönetiminin adımları

1- Öfke yönetiminin ilk adımı, kişinin duygularının farkına varmasıdır. İçinde yetiştiği ortamın özelliklerine göre çocukken bazı duyguları bastırmayı ve farkına varmamayı öğreniriz. Örneğin bazı yetişme ortamlarında öfkelenmek ve öfkesini göstermek erkek çocuğu için uygun görüldüğü halde bir kız çocuğu için hiç uygun görülmemektedir. Bu durumda kız çocuğunun bu duyguyu hissetmekten ve ifade etmekten uzak durması istenir. Ve gerçekten de öfkesini göstermesi istenmeyen çocuklar büyüdüklerinde öfkelerini tanımakta çok zorluk çekerler. Bu kişilerde öfke şikâyet davranışı ya da depresyon duygusuna dönüşür.

2- İkinci adım, kişinin on saniye kadar derin nefes almasıdır. Bu şekilde öfkesinin farkına varan kişi amigdala, hipotalamus ve hipokampusun yani iç beyinin hâkimiyetinden kurtularak denetimi düşünce ve aklın yer aldığı ön beyine aktarabilir. Tabii, ona kadar sayan herkesin öfkesini denetim altına alabileceği söylenemez; ama ona kadar saymak böyle bir fırsat yaratır.

3- Üçüncü adım, öfkemizin temelinde yer alan sürecin farkına varmaktır. Öfkeniz karşılanmayan bir beklentiden kaynaklanabilir. “Halimi, hatırımı sormadı, bir ihtiyacın var mı diye sormadı,” buna bir örnektir. Öfkenin kaynağı “dürüstlük” gibi ihlal edilen bir değer de olabilir.

4- Dördüncü adım, bu sürecin kaynağında yaşamın gerçekleri mi yer alıyor, yoksa kişinin egosu mu, onun farkına varmaktır. Örneğin, “bana ters baktı”ya kızmak ego kaynaklı bir öfkedir. Öte yandan, “bana yalan söyledi”ye kızmak değerler ihlali ile ilgilidir.

5- Beşinci adım, öfke ego kaynaklı ise onu nefsini terbiye etme fırsatı olarak değerlendirmelidir. Bunu yapan kişi yaşamı boyunca sürekli bir gelişim süreci içinde olur. Nefsini terbiye etmeyen ise bir çatışmadan öbürüne savrulmaya mahkûmdur.

6- Altıncı adımda yaşamın gerçeklerinden kaynaklanan bir öfkenin farkına vardığında kişinin soracağı önemli bir soru vardır: Kısa vadeli geçici bir durumla mı karşı karşıyayım yoksa kalıcı ve sürekli olan bir durumla mı? Örneğin bir alışveriş merkezinde sattığı malla ilgili bile bile yanlış bilgi veren bir satıcıyla ilişkiniz geçicidir. Ama dost bildiğiniz yakın birinin size yalan söylemesi kalıcı ve sürekli bir duruma örnektir.

7- Yedinci adımda karar verilmesi gereken etki alanı içinde nelerin yapılabileceğidir. Yanlış bilgi veren satıcıya dönük yaklaşımınızla, aileden çok yakın birinin yalan söylemesine yaklaşımınız arasında farklar olmalıdır. Birincisinde mağazanın yöneticiyle bir kez konuşmak yeterli olabildiği halde öbüründe uzun süreli takip edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Bazı durumlarda durum tamamıyla kişinin etki alanının dışında kalabilir. Örnek; sizi tehlikeye sokan bir sürücünün arabasıyla hızla oradan uzaklaşması gibi. Etki alanının sınırlarını bilmek kişinin olgun, kendini tanıyan ve gerçekçi olmasını gerektirir.

8- Sekizinci adım, “değer mi?” sorusunu sormak olmalıdır. İçinizde, “Evet, değer !”cevabını buluyorsanız o zaman kolları sıvayarak stratejiler geliştirmeye başlayın. Atatürk’ün istiklal savaşını planlamasının altında bu tür bir öfke yatmaktadır. Sebat ve azmin altında bazı durumlarda bu tür bilinçli öfke bulunur. “Hayır,” cevabını buluyorsanız, zaman ve enerjinizi çöplüğe atmamak için sizin için önceliği olan bir alana yönelin.

ahh ahh bilmemmi....bi tanede benim başımda var

eşimde de aynı sorundan sıkıntılar yaşıyorduk. çabuk sinirlenip bağırıp herşeyi kırıp döküyordu. çok sevdiğim kırmızı çaybardaklarından birni kırdı kızınca ikincisini de kırdı. bende epeyce bağırdım.kızdım bu sefer son dedim. ve ertesi gün iki takım bardak aldık. o günden sonra hiçbirşeyi kırmıyor.
hala çabuk sinirlenir ama susuyor.
eskiden bağrınıp sağa sola vururdu. bende bağırırdım o ne yaparsa aynısını yapardım. şimdi uzun zamandır. hiçbir sıkıntı yok.

şeker rahatsızlığı guatr rahatsızlığı varsa bunlarda etkiler. gidip bir tahlil yaptırın. ve psikiyatri ile görüşün.

Bu kadar sinir,kirmak,dokmek yarin bir gun siddet iceren baska davranislara donusebilir,o nedenle dikkatli olun..Ozellikle ileriki zamanlarda cocugunuz olur ise bu durum hem sizi hem de bebeginizin gelisimini cok negatif sekilde etkiler,icinden cikilmasi daha zor bir durumla bas etmek zorunda kalirsiniz..Esinizle cok ciddi sekilde konusun,eger gercekten duzelecegine ihtimal vermiyorsaniz belki de bazi kararlari almanin vakti gelmistir..Ilerde her gun hayatiniz boyunca uzuleceginize,simdi bir kere uzulun ve herseyi geride birakin..Umarim hakkinizda hersey guzel olur..

ailesinde piskolojik sorunları olan varmı ? biliyorsunuz bu genetik oluyor yani ömür boyu bu devam eder

allah size sabır versin , çok zor böyle bir adamı idare etmek !!:1no2:

Eşim çok aniden sinirleniyor ve sinirlendiğinde gözü hiç bir şey görmüyor. Elinde ne varsa kırıp atıyor. Kaç tane bardak tabak kırdı hatırlayamıyorum bile.Sonra pişman oluyor ama ne fayda. Bir kaç kez üstüme de yürüdü, itekledi vs. Bir dayak olayı olmadı. Ama sinirlendiği şeyler öyle küçük şeyler ki, hani çok büyük bir kavga etsek neyse..ıleride dayak filan atmasından da korkuyorum.Yine pişman olur ama bunun telafisi olmaz .Konuşuyorum bana hak veriyor, sonra yine aynı şeyler oluyor.Bu sinir olayı sadece bana karşı değil, iş hayatında , trafikte vs. de çok sinirleniyor..Hani alttan almayı denesem bir ömür sürekli alttan alınmaz ki, ezilmek için evlenmedim.Başka konularda da sorunlarımız var...çok sıkılıyorum, neden onunla evlendim diye düşünüyorum bazen.zaten diğer konularda da hep bildiğini okuyan, kendi yapmak istediklerini bana rağmen yapan bir yapısı da var.Artık mücadele etmekten de yoruldum.Evliliği yürütmek adına her şeye boyun eğen,kabullenen, pasif biri olmak istemiyorum.

ben bunun bi hastalık olduğuna inanmıyorum, var bazı erkeklerde bu bence bu tamammen karşıısndaki insanı sindirme politikası, bilinçli yapmasa bile bu böyle bence, şimdi o sinirlenince sen onun yapacaklarını biliyorsun o da biliyor, sen ne düşünüyorsun aman susayımda daha fazla çıldırmasın, noluyo sen susuyosun o istediğini yapıyo, böylece konuşamamış, sorunları halladememiş oluyorsunuz ve onun istediği oluyo, yani bu bi taktik bence
insan bal gibide kendine sahip olabilir, çok mu sinirlendi tahammül edemedi, çıksın 1 km koşsun o an, anında, bak bakalım siniir kalıyomu, yada onu an ne sakinleştircekse onu yapsın
bu bi nevi kapat çeneni sus, çarparım ha, benim dediğim olcak o kadar demenin başka bi yolu
başka bi önerimde ciddi bi konu konuşcaksanız emaille konuşun, o sana yazarkende o kadar sinirlenmicektir bence, yada yazdıkça siniri hafifler

yada bu raddeye geldiğininde etrafta sevdiği pahalı bişeyler olsun onları kırsın döksün yenisini almak zorunda kalsında aklı başına gelsin, laptop, kamera, cep gibikaydirigubbakcemile3

Olma zaten. Öfke kontrolü tedaviyle sağlanabilen bir şey diye biliyorum. Pişman olduğu bir dönemde affetmenin tek şartının yardım alması olduğunu söyle. Tedavi olsun.

cok hakli arkadasimiz. Tedavisi var ve eger kendi de pismanlik hissedebiliyorsa… düzelebilirde bu Tedaviyle.

her güzelin bir kusura vardır..buda onun kusurudur dıyecem..ama neler yasadıgınızı bılmıyorum..sınırlı bır ınsan olması sızı dovup sovmesı anlamına gelmez..

nasil gelmez. sinirden gözü dönüyor. Tabiki ileride böyle kisiler el de kaldirabilir. illaki olur demiyorum. ama olma ihtimali de var.

ailesinde piskolojik sorunları olan varmı ? biliyorsunuz bu genetik oluyor yani ömür boyu bu devam eder

allah size sabır versin , çok zor böyle bir adamı idare etmek !!:1no2:

pismanlik hissediyorsa, Tedaviyle düzelecek seydir. Hatta benim esim Tedavisiz düzeldi. Biz ilk evlendigimizde Türkiyede 4 sene yasadik. ilk senelerimizdi onlar. cok sinirli biriydi. evde bazi seyleride kiriyordu gercekten. bi kez de hic unutmam, sinirden yumrugunu vurdu sert bir sekilde duvara. Parmagindaki yüzük hem yamuldu hemde duvarda izi cikti yüzügün!!!
Ama simdi öyle degil artik. Burda almanyada cok degisti. Sinirin kendine en cok zarari verdigini anladi. Türkiyede trafiktede cok sinirlenirdi, hatta küfür de cok ederdi. Ama simdi kizimizada kötü örnek olur diye onuda yapmiyor artik.

ben bunun bi hastalık olduğuna inanmıyorum, var bazı erkeklerde bu bence bu tamammen karşıısndaki insanı sindirme politikası, bilinçli yapmasa bile bu böyle bence, şimdi o sinirlenince sen onun yapacaklarını biliyorsun o da biliyor, sen ne düşünüyorsun aman susayımda daha fazla çıldırmasın, noluyo sen susuyosun o istediğini yapıyo, böylece konuşamamış, sorunları halladememiş oluyorsunuz ve onun istediği oluyo, yani bu bi taktik bence
insan bal gibide kendine sahip olabilir, çok mu sinirlendi tahammül edemedi, çıksın 1 km koşsun o an, anında, bak bakalım siniir kalıyomu, yada onu an ne sakinleştircekse onu yapsın
bu bi nevi kapat çeneni sus, çarparım ha, benim dediğim olcak o kadar demenin başka bi yolu
başka bi önerimde ciddi bi konu konuşcaksanız emaille konuşun, o sana yazarkende o kadar sinirlenmicektir bence, yada yazdıkça siniri hafifler

yada bu raddeye geldiğininde etrafta sevdiği pahalı bişeyler olsun onları kırsın döksün yenisini almak zorunda kalsında aklı başına gelsin, laptop, kamera, cep gibikaydirigubbakcemile3

Hastaliktir kardesim. Ve gercekten Tedavisi var. Belki dedigin dogru. o anda seni susturmak niyeti ama bunuda iste o siniri yapiyor. Baksana sonra pisman da oluyor.

malesef kendi dusuncesine onay vermedigim an cok sinirli ve kirici oluyor ...sonra ozur falan dilesede kolyca unutulmuyor burcu ne merak ettim benimki boga yengec arasi

benim eşim de koç burcu...

Yorum yazan arkadaşlar teşekkür ederim. Eşimi tedaviye götürmeyi istiyorum..Umarım doğru zamanlamada bunu başarırım...

Öfke cok kötü.. bende ottan şeylere cok sınırlenen ve pişman olan biriyim.. bir psikologa gitmek gerek.. ancak böyle kontrol altına alınabilir.. kocanı cok iyi anlıyorum ama asla sana el kaldırmaz.. ama buna mahal vermemek icin kocayı ıkna edip doktora gotur.. yoksa pasif olma korkun gercek olabilir.

öfke kontrolü bütün insanlar için zor.. kitap okuyabilir.. benim 2 oğlum var ve ben de bazen öfkemden birşeyi görmüyorum bir kaç kez oğlumu hırpalar gibi oldum. kitap okudum. kendimi kontrol etmeye çalışıyorum falan...

her şey üst üste geldiğinde zor oluyor ama tabi..

canım seni çok iyi anlıyorum çünkü benim eşimde böle 3. senemize giricez ama hiç bi değişiklik yok çok çabuk parlıyo ve etrafındakileride çok kırıyo bunu oda biliyo ama o anda onun önüne geçemiyo malesef tartışmalarmızda kaç kere pc kırdı klavye kırdı monitr kırdı telefon kırdı bide tehdit ediyo kırarım diye bende kırarsan kır yenisini alırsın paşa paşa onlarınki sinirmi artistlik bakıyolar öle olmuyo sonra hemen sinirleniyolar güya korkutacaklarda susturacaklar ben alttan almıyorum valla o derse bende diyorum kaynanamda sus kızım delilenmesin bende diyorum delilenrse delilenir ne yapayım be hep benmi alttan alıcam oda alttan almayı bilicek bilmiyosada paaş gönlü bilir benim eşimde psikolojik destek alıcak çok sinirli hakim olamaıyo başkada yolu bence sende eşini ikna et yoksa başka yolu yok

benim eşimde çabuk sinirlenir bende dr falan git dedim kendim söyledim kendim dinledim.Senin kininde gideceğini sanmam böyle insanlarla yaşamak zor. Allah kolaylığını versin.

X