kedı kopek tuyu kıst yapıyor mus pekı kusların tuyunden de olur mu?

Fountain

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2008
3.199
119
arkadaslar bılgısı olan varsa yazsın ben sultan papaganı beslıyorum tuylerı bır sılkelense herryere dagılıyor yakın zamanda beynımde kıst oldugunu ogrenınce annem taktı odana koyma yaklasma dıye ben ınanmıyorum kedı kopek tamamda kusların olmaz dedımsede dınlemıyor

kist yapan bakterimi ne kedide bulunuyomuş...ilk başta köpeğimi istemeyen eşim veterinere sormuş köpekte bulunmuyo ondan demiş sadece kediye dikkat edin demiş...........içi rahatlamış eşimin kuşla alakası yok hiçte duymadım sadece kediden sakının demiş ..........ama olacak olan oluyo canım bizim komşunun oğlu evlerinde hayvan yokken dışardan kapmış ameliyat oldu hayvana yakınlıkla uzaklıkla alakası yok evinde 20 kedi besleyende var sonuçta ...

En çok doğru sanılan bir "yanlışı" sormuşsunuz.

Ne köpek ne kedi tüyü kist filan yapmaz. Tüyde yaşayan parazit bunu oluşturur.

Bununda %100 çözümü vardır, evcillerin aşılarının zamanında yapılması.

Kedi-Köpekler de yapılan kist aşıları sadece onları değil aynı zamanda bizleride korumaya yöneliktir.

Bu nedenledir ki hayatında hiç evcil beslememiş bir insanda bile kist oluşabilir. Neden? Çünkü sokaklar maalesef sahipsiz yavrucaklarla kaynıyor ve onlardan parazit geçebiliyor.

Kedi-Köpekler de yapılan kist aşıları sadece onları değil aynı zamanda bizleride korumaya yöneliktir.

Bu nedenledir ki hayatında hiç evcil beslememiş bir insanda bile kist oluşabilir. Neden? Çünkü sokaklar maalesef sahipsiz yavrucaklarla kaynıyor ve onlardan parazit geçebiliyor.

sevgili nevbahar ne güzel acıklamışsın.
Kaldı ki bu topige fazla ugramasamda halk tarafından bu şekilde bilinen bir konuyu acıklamak istedim.Sen acıkladıgına göre ek yapmak isterim.

kist senin de dedigin gibi tüyün üzerinde bulunan parazitten olur.
Çaresi cok basittir.Kediye 3 ayda bir parazit ya da kist aşısı yapılır hem siz hem kediniz saglıklı olur.O tüyü yutsanız bile sizin kendi sacınız kadar zararsız olur.

Paraziti sadece hayvanlardan kapmayız.
Aldıgımız her meyve ve sebze bize tarladan gelmektedir.
bunları yetiştirirken kullanılan gübre ve de hayvanların otlatılması yoluyla bu parazitler sebze ve meyvede bulunur.Siz bunları iyice yıkamazsanız parazit kaparsınız.

Başka bir yolu da çig yenen gıdalardır.
Sucuk salam gibi cig gıdalar iyi pişmeyen etler örnek verilebilir.
Bunların da devamlı cig tüketilmesi bagırsaklarda parazite neden olur.

Muhabbet kuşlarında da tüm kuşlar gibi parazit olabilir ama bu cok küçük bir ihtimaldir.
İçinizi rahatlatmak için veterinere dışkısını götürüp tahlil yaptrabilirsiniz.
Ayrıca beyinde kistte sebep olabilicek bir bakteri tasımadıklarını düşünüyorum.
En kötü ihtimalle cigerlerinizde bagırsaklarınızda bir kist olurdu.
tekrar gecmiş olsun.

hepınıze tesekkur bılgıler ıcın ben parazıtte yapa papişimi bırakmam da annem rahatlasın bı sorayım dedım ıste)

allahım cok şükür bu mesajıda okudum en sonunda,insanlara anlatmaktan yoruldum artık,ben hep hayvanlarla hiç bu sorunumda olmadı,hep kist aşılarını düzenli yaptırdım çünkü

çok güzel açıklamışsınız..
Kime kedi beslediğimden bahsetsem " ay kist yapar o " tepkisini alıyorum ve bunu insanlara anlatmak zor oluyor.. " ama filancanın kaynanasında kist yapmışşş " gibi şeyler söylüyorlar sinirimi bozuyorlar. Eve gelmeye çekinen, tüylerinden iğrenen bir çok tanıdığım var ne yazık ki...
Kedi tüyü kist yapmaz kıl köklerinde bulunan bakteriler çeşitli rahatsızlığa sebep olur. Dediğiniz gibi bunun da çaresi kist aşısıdır. Kedinin köpeğin tüyünden iğrenip ne yediğini bilmeyen insanlarda da aynı şey söz konusu.. Bu parazitleri meyve,sebzelerden alabiliyooruz...

Tekrar teşekkürler açıklama için "nevbahar"

hayır inanmıyorum..
doğduğumdan beri kedilerin köpeklerin içimdeyim çok sağlıklıyım ALLAH a şükür :)

Çok güzel bi yere değinmişsiniz. Evimde köpeğim var. Eve gelen her misafir nerdeyse köpeğin tüyleri sizi hasta edicek sizin icin cok tehlikeli deyip duruyorlar cıldırıyorum ya bunu bi insanlara anlatamıyorum evet eger köpek asılanmamıssa hasta yapabilir ama bu da tüylerinden değil tüylerindeki parazitlerden dolayı olur ama aşıları yapılıyorsa hiç sorun olmaz. :eek:lmaz:

açıklamalar çok güzel olmuş... gerekenleri söylemişsiniz kızlar...

benim de kardeşimin köpeği var 2,5 ayda bir kist parazit aşılarını yaptırıyoruz...
hem iç hem dış parazitler için ayrı ayrı yapılıyor...

yani hem bizleri hem de köpeciğimizin kendisini korumak için...

bu arada Fountain çok büyük geçmiş olsun canım... Allah en kısa zamanda şifanı da versin inşallah...

kesinlikle doğru..

X