zor doğum yapıp ihmal edilenler

cottonheart

Zeynebin annesi
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2009
750
14
39
bende 15 ay önce normal doğum yaptım ama pek normal olmadı tabi:
o sabah kalktık ve doğumuma yaklaşık 2 hafta vardı eşim ve ben sabırsızlıkla bebeğimizi bekliyorduk hatta eşim evden çıkarken bizim kız 15 yaşına gelince doğurucan galiba dedi :) o gidince bende 1 hafta önce yaptırttığım banyonun inşaatından kalan fayansları yukarı dolaba kaldırayım dedim onları kaldırdım ve son olarak mutfağımın örtülerini serdim ve tuvalete gittiğimde ufak bir kanama gördüm (09.00)komşuya sordum oda önemli değil herhalde zorladın dedi (ama siz siz olun hemen bir belirtide doktora başvurun) doktoru aradım oda hemen gel yırtılma olmuş olabilir dedi hemen eşimi aradım hastanede buluşuruz dedim ne olur ne olmaz diye bebeğinde çantasını aldım taksiye atladım hastaneye gittim beni görenler şaşkın şaşkın bakıyordu bende galiba doğuma geldim diyordum :) kendi dr.um tatilde olduğu için başka bir doktor muayene etti zaten bir gün sonrada 9. ayımı doldurduğum için alttan muayenem vardı ama o ilk muayene felaket canımı yaktı ve dr doğum başlamış 3 cm de açılma var dedi nstye bağladı ben öyle öksüz öksüz makinede bağlı yatıyordum ve haberi alan eşim geldi o an çok duygulandım daha sonra dr açılma var ama yetersiz doğum 2 gün sonra bile olabilir dedi kendimi okadar çok hazırlamıştımki nasıl yani dedim oda eve git sancını bekle dedi evim uzak olduğu için kayınvalideme gittik ve o gece sabaha kadar sancı gelir diye bekledim ama gelmedi tabi bu arada benim sürekli kanama geliyordu sabah tekrar dr.a gittik bu sefer ebe muayene etti oda 3 gün sonrada olabilir dedi ben iyice sıkılmıştım artık yine eve geldik ama her seferinde herkesi telaşlandırmaktan iyice sıkılmıştım ve saat 13.00 civarıydı benim hafiften sancım başladı ama çok azdı hatta eşimle pizza söyledik kavun falan kestik bir güzel yedik bu arada sancılarımıda hesaplıyordum ve 5 dakikada 1 e düşmüştü ama bende hala sancı çok azdı neyse tekrar dr a gidelim dedim ama artık utanıyordum ya bu seferde doğurmazsam diye neyse gittik bu seferde başka doktor muayene etti ve 4 cm açılmış ve doğum yaklaşmış artık seni yukarı alalım dedi ben neşeli bir şekilde tabi bu sefer doğurucam galiba dedim sancı odasına çıktık ama benim sancılar hala az hatta benimle odadaki başka bir kız ağlıyor ben onu teselli ediyorum eltim falan geldi beni görmeye ama dışarı çıkınca bu kız asla doğuramaz baksana sancısı bile yok demiş bu arada saat 18.00.Bu sırada arada doğumhaneye alıp lavman falan yapıyorlar ve yine odada bekliyorum saat 21.00 oldu ve benimle birlikte bekleyen kızı aldılar ve 5 dakika sonra bebek geldi bende ne çabuk oldu derken sezaryenle oldu dediler beni bir korku sardı tabi meğerse yaşı 17 olduğu için vücudu tam gelişmemiş ve açılmada olmayınca zorlamak istemeşler.bu arada benim hafif hafif kanamalı bir şekilde suyumda geliyordu onun arkasından beni aldılar22.00.ve çatala yatırıp muayene ettiler 7 cm açılmış dediler suni sancı bağladılar işte o çok acı veriyordu sancım birden çok hızlı bir şekilde artmıştı yarım saat sonra muayene ettiler ve 9 cm açılmış dediler ve tekrar nstye bağldılar. bir yandan nstnin sıkı kemeri bir yandanda sancının dayanılmazlığı işkence gibiydi gezinsem belki daha kolay olucaktı ama bağlı kalmak çok kötüydü
İşte hikaye şimdi başlıyor arkadaşlar: Benim dr.um olmadığı için bir sürü değişik ebe ve farklı doktorların alttan muayenelerinin ardından ben iyice bunalmıştım hatta biri bana kızıp sen daha muayeneye dayanamıyorsun doğum nasıl yapıcan dedi siz siz olun eldivene kesinlikle jel sürdürün çünki rahim yumuşamamışken muayene plastik eldivenle çok acı veriyor ve kesinlikle dr çok önemli benim kendi dr.um olmadığı için hiç ilgilenmediler beni o şekil odada bırakıp yan tarafa çay içmeye gittiler banada sen sancı geldikçe ıkın dediler ve arada bir gelip bakıyorlardı ama ben korkudan bebeği doğururum yere düşer diye fazla ıkınamadım ve 1 saat boyunca boşuna ıkınmışım dr bana ne nasıl ıkıncağımı anlattı nede ne yapmam gerketiğini arada gelince karşımda dikilip öylece bakıyordu ben sadece ne olur bana yardım edin diyordum oda surat beş karış benim şu an sana yapbileceğim bir şey yok diyordu insan bir elini tutar kızım bak bu kadar var böyle olucak der ben bir kere psikolojikman çöktüm orda daha sonra yaklaşık 23.30 gibi ebelerle birlikte yanıma geldi ve aaa bu ıknamamış,ıkınma kabiliyeti yok 1 saat boyunca boşu boşuna ıkınmış dedi ve benim sinirler alt üst oldu ve sonradan ıkındıkça bebeği it ama bacaklarını kendine çek ve demirden güç al dedi ve derken uak bir kesik ve 5 dakikada bebişim doğdu ama inanın tam doğum anında hiç anlamadım hatta kendime aptal aptal doğurdummu ben şimdi diyordum :)yanıma yaklaştırdılar ama ben o anda doğumun verdiği eziyetten dolayı bebeğin sevincine bile varamıyordum çok şaşkındım ve tam bitti derken dr. beni şoka uğrattı ve bebeğin eşi içine yapıştı kürtajla almamız gerekiyor dedi ve bana imza attırdı eşimede bu süre zarfında kesinlikle haber vermediler hatta eşim doğumun ortasında içeri girmeye kalktı ve azarlandı beni kürtaja hazırlamak için bayıltıcaklardı ama eşimede hala haber vermiyorlardı bebeği onlara göstemişller kayınvalidem gelinim nerde diye sorunca 'o acıya dayanamadı dikişlerini bayıltarak istedi demişler' kayınvalidemde doğuma dayanan kız dikiş acısına mı dayanamıyacak demiş bende bebekten sonra yaklaşık 1.5 saat daha çıkmayınca bu kız öldü herhalde bize söylemiyorlar demiş ve bana narkoz verip bayıldığımı sanıp kürtaja başlamışlardı ama ben tam bayılamıştım bazı hastalarda bu oluyormuş vücut hareket edemiyor ama hasta herşeyi duyuyor bende bütün sesleri duyuyordum hatta temizlikçi kadın bir ara yanıma yaklaşıp ee bu bayılmamış falan dedi kürtajın ardından içime yapışmış olan eşi bana gösterdiler ve odaya götürdüler ben bebeğimin sevinciyle herşeyi unuttum tabi sadece kendi kendime gülüyordum benim gibi beyaz bir anneden kapkara bir kız doğmuştu bu benimmmi diyordum doğumdan sonra çok kanamam vardı hemşireler hasta bezi yetşitiremiyordu bir ara tuvalete kalk dediler ama ben kalktığımda ellerim ayaklarım tittriyordu ve tuvaletten sonra yatağa giderken gözlerim karardı ve odanın ortasına yığılıverdim herkes çok korkmuştu daha sonra kendi doktorum tatilden dönmüştü ve yanıma geldi hatta bebek 38 haftalık erken olmuş dedi erken olmasın a rağmen 3.100 gr ve 50 cm boyundaydı.Evet benim doğumum belki çok kolay olabilirdi çünki rahim çok yumuşamıştı ve 9 cm açılmıştı ama sırf doktorların ihmalkarlığı yüzünden az olan sancıma rağmen çok zor bir doğum yaptım sizin kulağınıza küpe olsun diye uzun uzun yazmak istedim siz siz olun hastaneyi ve doktoru çok iyi seçin ve kesinlikle 9 ay boyunca gittiğiniz doktoru tercih edin çünki o an size duygusal yakın biri çok önemli o zorlukla en azından bir elinizi tutması bile size büyük bir güç vericektir emin olun. ben bunları yaşayamadım malesef ama banada ders oldu doğum sırasında o sancıyla bana bir dosyaya imza attırdıkları için bir şikayettede bulunamadım bebeğim sağlıklı doğdu ya bu bana yeter kızım şimdi 15aylık bu arada özelden mesaj atanlara hastanenin ismini yazabilirim

Cnm benım Çok ÜzÜldÜm allah bebĞını baĞıŞlasın
bundan sonrası gÜzel olur ınŞallah

sağol canım aman doktora dikkat edin lütfen benim yaptığım hatayıda yapmayın sessiz kalmayın hakkınızı arayın kesinlikle

Ayyy sinirlerndim ya, bu nasıl bir vurdumduymazlık..Onlar için sıradan bir olay ama bir anne için en önemli günü..Birşey sorcam canım, özel miydi hastane yoksa devlet mi?

özeldi canım keşke devlette yapsaydım eltim devlette yaptı tam doğum zamanı çatala çıkarıyorlar diyor iki ıkınmada hemen oluyor diyor benim anamı ağlattılar resmen 3.5 saat bir ainsan çatalda kalırmı

özeldi canım keşke devlette yapsaydım eltim devlette yaptı tam doğum zamanı çatala çıkarıyorlar diyor iki ıkınmada hemen oluyor diyor benim anamı ağlattılar resmen 3.5 saat bir ainsan çatalda kalırmı
Neyseki geçmiş gitmiş canım, Şimdi anne olmanın tadı unutturuyordur sana herşeyi, Allah uzun ömürler yazsın bebeğine :nazar:

amin canım ama ikinciye anne olmak beni endişelendiriyor benim şansım çok büyüktü okadar sorumsuzluğa ve kanamama rağmen bebeğimde bende sağ salim kurtulduk ikincide nasıl olur bilemem bir ara normal doğumu bile düşünmüyordum Allah izin verirse bir dahaki doğumumda daha seçici olucam

Canim çok gecmis olsun inan okuyunca bu nasil ihmalkarlik ya diyemeden edemedim.
bir kere altan kontrolleerde her zaman jel surulur ne yane iki sn bir sey yapamazlarmi sorumsuzlar ya hasta hayati bu kadar onemli demek. Nasil sinir oldum ikinmayi bir kere tarif etmeleri lazim hele ki ilk dogum yapan biri için, hem ikinma tek basina olcak sey degil dr konrtorulde olunmasi gerek. bebek dogduktan sonra esin yapismasina ilk duydum. bir ikinmada cikar oda demek herkesin farkli. hata ustune hata olmus canim dedgin gibi kolay gececekmis ama zorlastirmislar sorumsuzlar.

ben birde turkiyede dogumlarda bebek az yukarida ise birinin annenin karnina bastirmasi bazilarin bu yuzden kaburkasi kiriliyormus. yurt disinda karina hafif masj yapiyorlar birde yatakta oturarak dogumu bekliyorlar. buradaki dogumlari okuyorumda. yurt disindaki dogumlarda ki gibi degil çok farkli. insan hayatina onem veriyorlar hele ki bu Anne olursa daha cok onem veriyorlar. gelip gidip sancilarin nasil senin psikolejin nasil oldugunu soruyorlar dogumu beklerlern birak disarda keyif yaplarini. Allah yardimciniz olsun.

Son düzenleme:
benim belki yine yapışmazdı ama doğum çok uzun sürdü birde suyu erken patlattıkları için eş kuruda kaldı herhalde içime yapıştı birde üstüne kürtaj oldum düşünsene doğumdan sonra bile aylarca rahimimde sızı oldu birde hala adet olmamama rağmen 6 ay kadar ara kanamalarım oldu

benim belki yine yapışmazdı ama doğum çok uzun sürdü birde suyu erken patlattıkları için eş kuruda kaldı herhalde içime yapıştı birde üstüne kürtaj oldum düşünsene doğumdan sonra bile aylarca rahimimde sızı oldu birde hala adet olmamama rağmen 6 ay kadar ara kanamalarım oldu

Her seyde hata varmis canim. tekrar gecmis olsun bebeginin keyfini çikar.
ikincini sirf bu sorumsuzlar yuzunden de erteleme. hepsi ayni olmaz 2. dogumlar 1. gore daha kolay oluyor. yeterki dr hst guzel sec. Allah'a emanet ol.

Amin canım çok sağol mesaj yazdığın için Allah herkesi sağ salim bebeğine kavuştursun hiç bir anneyi yavrusuz, hiçbir yavruyuda annesiz bırakmasın

çok geçmiş olsun canım.allah kimseye yaşatmasın böyle bir durumu.yine buna şükür ki bebeğin ve sen sağlıklısınız.

Allah bebişinin bahtını güzel eylesin
içim ürperdi hikayeni okuyunca Allah sizi korumuş gerçekten
:teselli:

zübeyde hanımdır kesin hastanenin adı yada devlet hastanesidir.özel hastaneyse yuh derim.

amin canım ama ikinciye anne olmak beni endişelendiriyor benim şansım çok büyüktü okadar sorumsuzluğa ve kanamama rağmen bebeğimde bende sağ salim kurtulduk ikincide nasıl olur bilemem bir ara normal doğumu bile düşünmüyordum Allah izin verirse bir dahaki doğumumda daha seçici olucam

canım ya çok geçmiş olsun sen hastane diye nereye gitmişsin ya bu kadar merhametsizlik olur mu aklım almadı akannehir
baştan gittiğin doktorla devam etmem çok önemli benim 7 aylık kzıım hala doktorumla görüşüyoruz. ben 18 saat sancı çektim normal istiyordum doktorum bana bırakmıştı sonra korktum son saniyeler kafamçokkarıştı dedim beni bayıltın dayanamıyorum neyse sezeryana girdim tabi korkuyordum narkoz vermeden hazırlık yaptılar son anda verilmiş karar olunca :eek: asena hanım korkuyorum dedim doktorum elimi tuttu ben herzaman yanındayım bunu bil dedi beni öptü tekrar elimi tuttu narkozverdiler sonrası zaten süperdi hastane ve doktorum mükemmeldi . sezeryana gelince ben memnunum kanamam olmadı leke sadece doktorum içimi çok iii temizledi dikişim nerdeyse geçti tek sıkıntım göbeğim :eek: oda benim ihmalim tembelliğimde ne spor yaptım nedeyediğime dikkat ettim yani ben memnunumgamyoncuiremsuopuyorumnanaktan:sm_cool:

canım ya çok geçmiş olsun sen hastane diye nereye gitmişsin ya bu kadar merhametsizlik olur mu aklım almadı akannehir
baştan gittiğin doktorla devam etmem çok önemli benim 7 aylık kzıım hala doktorumla görüşüyoruz. ben 18 saat sancı çektim normal istiyordum doktorum bana bırakmıştı sonra korktum son saniyeler kafamçokkarıştı dedim beni bayıltın dayanamıyorum neyse sezeryana girdim tabi korkuyordum narkoz vermeden hazırlık yaptılar son anda verilmiş karar olunca :eek: asena hanım korkuyorum dedim doktorum elimi tuttu ben herzaman yanındayım bunu bil dedi beni öptü tekrar elimi tuttu narkozverdiler sonrası zaten süperdi hastane ve doktorum mükemmeldi . sezeryana gelince ben memnunum kanamam olmadı leke sadece doktorum içimi çok iii temizledi dikişim nerdeyse geçti tek sıkıntım göbeğim :eek: oda benim ihmalim tembelliğimde ne spor yaptım nedeyediğime dikkat ettim yani ben memnunumgamyoncuiremsuopuyorumnanaktan:sm_cool:

canım sen kaç ay oldu doğum yapalı ben normal yapmama rağmen kocaman bir göbeğim vardı ama ben 2. günden itibaren o termal terleten karın kemeri varya hep ondan taktım dikişlerin geçsin sende tak çok işe yarıyor benim belim doğumdan sonra 80 cmde şimdi ise 64 cm

niye hastane adını vermiosun ki anlamadım..benim de ihmallerle dolu bi normal doğumdu burdan bas bas bağırdım academic hospitalda yaptım maalesef, onlara da şikayet maili attım yani gerçek olan bi durumsa bence burdan isim vermelisin ki hastane seçerken arkadaşlar bi kez daha düşünsün.. özellikle özel hastaneler için diorum bunu, 6milyar para verdim ve eziyet çektirdiler paramla rezil oldum yani..Allahtan tehlikeli bi durum yoktu saatlerce çatalda kalmadım 20dk da doğdu kızım..benim sorunumda aptal hemşirelerleydi, sancım olduuna inanmadılar, nst de çıkmadı, kesin beceremediler kulanmayı..üstelik normal doğumla ilgili hiç bilgisi olmayan 20yaşında bi hemşire durdu başımda ebe bile yoktu sabaha karşı zorla drumu arattım o geldikten 20dk sonra da doğurdum ztn nerdeyse kendi kendme doğurucaktım

iyi senin başında biri durmuş canım isim falan yazılmıyor diye yazmamıştım sorun olur diye MELTEM DOĞUM HASTANESı bende özelde yaptım birde özel sigortamızda vardı birde üstüne kürtaj parasıda verdim ya benim mahfolan duygularım ve vücudum ben 6 ay kendime gelemedim imkanı olan yanına birini alsın derim bu rezalete rağmen korkudan doğumda bir kere bile bağırmadım sadece ağladım

X