Panik Atak Yaşayan Hamileler, Hamile adayları...

çok teşekkür ederim paylaşımın için,nasıl iyi geldi söylediklerin anlatamam...ben şu an hamile değilim,günlük 150 mg(1,5) doz lustral alıyorum korumayı da bıraktık-gebelik olduğu an kesicez dedi doktor, nasip bakalım..sen lustrali bıraktığında atak yaşadın mı, ya da takıntıların(okb) falan var mıydı?[/QUOT

İlaçları bıraktığım için değil hamileliğim yüzünden ataklar yaşadım ben hep.onu kucağıma alamıcam korkusu ilk kızım gibi onu da kaybetme korkusu ataklarımı çarpıntılarımı devam ettirdi.ben ilaçları bırakınca yaetkisi ya da yoksunluk olacağına inanmıyorum.çünkü 2008de kızımı kaybettiğimde çok ağır tedavi gördüm ve kendi isteğimle yavaş yvaş dr.kontrolünde kestim.babamın cenazesinde bile o acıyla bile başlamadım.inanma öyle şeylere.kendine güven Allahına dua et.bebişim uyanıyor yazarım yine sormak istediklerini sorabilirsin

anlıyorum, kendine güvenmekte bitiyor aslında birçok şey...ilacı bir anda kesmek beni korkutuyor ancak doktorumda birşey olmayacağını söylüyor..sanırım olmaz ya da inşallah olmaz...paylaşımın için teşekkür ederim :)

Kizlar slm nasilsiniz
Biz iki gundur kizimla ugrasiyoruz ne gazmis ya mahvetti kuzumu
Dun gece acildeydik hic durmadan agladi kizarip morariyor
Doktor gaz sancisi dedi size bisey sorcam
Tam uyutuyorum korkarak irkilerek uyaniyor ona bakinca kendimi gorup agladim bende uyuyamayinca daldigimda irkilerek uyaniyorum ya surekli
İctigim ilac(xanax) boyle bir sey yapiyor olabilirmi bebege ???

Kizlar slm nasilsiniz
Tam uyutuyorum korkarak irkilerek uyaniyor ona bakinca kendimi gorup agladim bende uyuyamayinca daldigimda irkilerek uyaniyorum ya surekli

Geçmiş olsun. İlaçtan olduğunu sanmıyorum. Bir süre sonra azalır.Benim kızım da çok yapıyordu öyle. Eğer irkilip uyanıp geri uyumazsa kucağına al. Hatta tenine değsin. Sonuçta daracık bir yerden geliyorlar ve geniş bi alan zorluyor onları. Uyurken yan yatırıyorsundur muhakkak.Arka tarafına bi yastık koy.Destek olsun.İrkilince boşluk hissini azaltması için.

Bir de yanında ani yüksek sesle bağırıp konuşmayın. Çok korkuyor bebecikler :)

Bahsettiğim kremi tekrar öneriyorum. Doktor da uygun görürse kullan. Çok işe yarıyor. Damla da aynı şekilde.

Sevimcim çabuk geçer inşallah. Maalesef gaz sancısı dönemi bazı bebeklerde 3 ay genelde 6 ay devam ediyo. Ama her geçen at biraz daha azalıyo. Şimdi ilk ayları ve en zor dönem gaz konusunda ben oğlumu emzirirken bile kıpkırmızı olurdu ki o dönem kullanmıyorum ilaç o yüzden ilaçla alakalı zannetmiyorum. Zaten sürekli irkilip bir huzursuzluk hâli devam ederse tekrar gidersin Dr belki ilaç aldığın saati değiştirir. Ama emin ol yeni doğmuş bebeği olan herkez mutlaka gazdan ötürü hastaneyi sık sık ziyaret ediyo. Ben oğlumda sabaha kadar sürekli ayaktaydım. Çocuk gazdan uyuyamıyodu. Minik asyayıda öpüyorum annesi bir süre sonra geçecek inşallah Allah'ın izniyle annesi korkma sen.

Kizlar slm nasilsiniz

Canım korkma ilaçla ilgili değil o dediğin.. Yeni doğanlarda ilk 6 ay o refleks oluyormuş.. İrkilme (mono) refleksi deniyor.. Özellikle gazlı bebeklerde daha çok görülüyor.. Benimkide gazı olduğunda aynı şekilde ve sürekli inleme gibi ses çıkarıyor.. İçin parçalanır duyunca :KK43:
Seni çok iyi anlıyorum sende benim gibi herşeyi acaba ilaçtan mı diye düşünüyorsun.. Ben inanıyorum Allah koruyor evlatlarımızı..

Evet melekcim ben doktora bogazina bakin biseylermi var cocuk inliyor nefes alamiyor sanki dedim oda gaz sancisi girdiginde yapar onu cok normal dedi bogazinda bi sorun yok dedi bakinca
İnsan herseyi ilaca bagliyor tabi ilk bebek cok acemiyiz
Ama insan alisiyor baskasinin cocugu olsa 5 dk dayanamaz birakirsin kendi cocugun olunca gözun ondan baska bisey görmuyor
Neyse ilaclarla kimyonla flan sakinlestirdim baya
Ama benimki kucak kusu oldu maalesef hep birileri kucaginda tutsun istiyor
İrkilme olayinda icimi rahatlattiniz bende sutu birakmayi bile dusundüm zarar veriyorum diye

Melekcim sormustum bide sen yenisin sana sorayım
Benim dikis yerimde sertlikler var iki yerinde sendede varmi boyle bisey bide 20 gun oldu ama agri devam ediyor sen nasilsin

Evet melekcim ben doktora bogazina bakin biseylermi var cocuk inliyor nefes alamiyor sanki dedim oda gaz sancisi girdiginde yapar onu cok normal dedi bogazinda bi sorun yok dedi bakinca
İnsan herseyi ilaca bagliyor tabi ilk bebek cok acemiyiz
Ama insan alisiyor baskasinin cocugu olsa 5 dk dayanamaz birakirsin kendi cocugun olunca gözun ondan baska bisey görmuyor
Neyse ilaclarla kimyonla flan sakinlestirdim baya
Ama benimki kucak kusu oldu maalesef hep birileri kucaginda tutsun istiyor
İrkilme olayinda icimi rahatlattiniz bende sutu birakmayi bile dusundüm zarar veriyorum diye

Benim kızım uyurken bile ıkınırdı. Nasıl anlatsam... Böyle boğazında bişey varmış da temizlemek istermiş gibi. Ya da hani çocuklara "pis o pis" derken e-e-e-e yaparız ya, öyle ıkınıyodu. Bir de sürekli esnerdi. Yani böyle uzanırdı. Kuzenime sormuştum, çok normal. Eğer bunları yapmazsa şüphelenmen lazım demişti. Her şey yolunda Sevim'cim Allah'ın izniye. Korkma...

Kizlar nasilsiniz
Ben dün ve bugün biraz sinirlendim oyuzden mi bilmiyorum
Dun aksam ilaci icmeme ragmen zorlandim uyurken
Bugünde hani sizin şu hep bahsettiginiz bi his varya boşluktaymısım hissine kapiliyorum
Sanki yatakta uzanmiyorum bosluktayim yada yataktan düsecekmişim gibi heran basimda kollarimda uyusukluk
Bebegim oldu memur olarak atandim zerre kadar sevinc yada mutluluk hissi yok niyeyse zoraki konusuyorum ailemle bebegin yanina gelenlerle
Esim is icin iki günlügüne sehir disina cikti gereksiz bi süphe :KK43:
Evet evet bu gecmeyecek ben evime gidip orda cildiracam diyorum bazen artik ilac milac kesmez beni gibi düsünceler ise falan gidemem ben :KK43:
Ne bilim ikindi ezani okunuyor Rabbim su mubarek gunde mubarek saatte dualarimi kabul etsin bizlere sihhat versin:KK43:
Gece aglaya aglaya icim yana yana dua ettim inanin hepimize:KK43:
Rabbim nolur asyamin yuzune bak:KK43:(

Kizlar nasilsiniz
Ben dün ve bugün biraz sinirlendim oyuzden mi bilmiyorum
Dun aksam ilaci icmeme ragmen zorlandim uyurken
Bugünde hani sizin şu hep bahsettiginiz bi his varya boşluktaymısım hissine kapiliyorum
Sanki yatakta uzanmiyorum bosluktayim yada yataktan düsecekmişim gibi heran basimda kollarimda uyusukluk
Bebegim oldu memur olarak atandim zerre kadar sevinc yada mutluluk hissi yok niyeyse zoraki konusuyorum ailemle bebegin yanina gelenlerle
Esim is icin iki günlügüne sehir disina cikti gereksiz bi süphe :KK43:
Evet evet bu gecmeyecek ben evime gidip orda cildiracam diyorum bazen artik ilac milac kesmez beni gibi düsünceler ise falan gidemem ben :KK43:
Ne bilim ikindi ezani okunuyor Rabbim su mubarek gunde mubarek saatte dualarimi kabul etsin bizlere sihhat versin:KK43:
Gece aglaya aglaya icim yana yana dua ettim inanin hepimize:KK43:
Rabbim nolur asyamin yuzune bak:KK43:(

İlaca rağmen dalgalanmalar olabiliyor. Bu gün ben de kötüydüm bi ara. Sanki biri beni dövmüş. Kafama kafama vurmuşlar da sersemlemişim. Sonra geçti çok şükür. Sabah biraz fazla uyudum. Gece de çok bölündü uykum, ona yordum. Annemi aradım, sızlandım biraz. Bir de maden suyu içtim. Öyle oyalandım geçti. Geçmeyebilirdi de.

O boşluk hissi sanırım anksiyete çoğaldığı zaman oluşuyor. Ben o hisle neredeyse 1 sene yaşadım. (Bu günüme şükür.)

Evet Sevim evet... Evine gidip orda çıldıracaksın. Eşinden de şüphe ediyosun zaten. Kızın mı? Ona da bakamıycaksın. Hiç mutlu olamıycaksın. Hiç bir şeyden keyif alamıycaksın. Zaten bu yaşadığın nedir onu da anlayamadın... Hep böyle kalıcaksın...

Bazen kurduğumuz kötü senaryoların bile gerçek olmasını isteriz. Birileri bize bu kötü senaryoyu anlatsın isteriz. Çünkü bişeylere inanmak isteriz. Hah ben biliyodum zaten demek isteriz. panik atak tam da böyle bişeydir işte. fakat Sevim'cim (bak şimdi de burda ezan okunuyor) Allah'ın izniyle bu kötü senaryolar hep bizim uydurmalarımız. Dediğim gibi, inanmaya ihtiyacımız var.

Panik atağın olmasaydı (hadi bunu düşün) bu günkü huzursuzluğunu kızınla uğraşırken yorulmana, uykusuz kalmana bağlayacaktın. Eşin şehir dışına gitmiş, biraz ona da üzülmüş olacaktın, bu günkü ruh halimin sebepleri bunlar diyecektin.Panik atağın olduğu için, durumunun bu kadar basit olduğuna inanmak istemiyorsun. Gizli biryerlerde kalmış çaresiz ve anlaşılamayan bir derdin olsun istiyorrsun. Çünkü inanman lazım...

Evinde düzen tutturursun tabii ki. Ayrıca bu kadar takılma bu düzen işine. Düzensiz ol nolacak ki? Ben bazen mutfağı toplayamıyorum. Kızım izin vermiyor. Eşime diyorum ki şunu şunu yapamadım, çocuk çok huysuzdu. Sen çocukla ilgilen başka ne işin var diyor. (Allah ondan razı olsun.) Önceden uyurdum sabahları. Şimdi ne zaman uyanıcamı kızım belirliyor. Akşamları kaçta uyuyacağımı da kızım belirliyor :) Böyle bi düzenim var benim de. Sen de tabii ki evinde bi program oturtursun ama bunları düşünmek için erken. Çünkü bebeğin çok küçük. Kaç günlük oldu bilemiyorum ama daha çok huy değiştirecek. Uğraştıracak seni. Merak etme, bunlar çok normal şeyler.

Sana bir şey diyim mi? Benim eşim uzak yol gemi kaptanı. Süvari. Tanıştığımızdan bu yana sefere çıkıyor. Evlendikten sonra da gitti. Yalan yok, nişanlanana kadar ben de düşündüm napıyodur diye. Ama nişanlandıktan sonra o da bitti. Şimdiyse, hamileliğimde 2 ay gitti ve artık gitmiyor. Bırakamıyor yavrusunu. Sabah işe giderken iyi bak diye tembihliyor beni. Sarılıp öyle gidiyor. Eşin de şimdi bir an önce eve dönmek istiyordur. Seni düşünüyodur, yavrusunu düşünüyodur. Ya bana ihtiyaçları olursa diyodur. Sen ise böyle kurduğunla kalırsın :)

Barış kendinle Sevim... Sana ancak sen çare olabilirsin. İlaçlar ve doktor yol gösterir unutma...

İlaca rağmen dalgalanmalar olabiliyor. Bu gün ben de kötüydüm bi ara. Sanki biri beni dövmüş. Kafama kafama vurmuşlar da sersemlemişim. Sonra geçti çok şükür. Sabah biraz fazla uyudum. Gece de çok bölündü uykum, ona yordum. Annemi aradım, sızlandım biraz. Bir de maden suyu içtim. Öyle oyalandım geçti. Geçmeyebilirdi de.

O boşluk hissi sanırım anksiyete çoğaldığı zaman oluşuyor. Ben o hisle neredeyse 1 sene yaşadım. (Bu günüme şükür.)

Evet Sevim evet... Evine gidip orda çıldıracaksın. Eşinden de şüphe ediyosun zaten. Kızın mı? Ona da bakamıycaksın. Hiç mutlu olamıycaksın. Hiç bir şeyden keyif alamıycaksın. Zaten bu yaşadığın nedir onu da anlayamadın... Hep böyle kalıcaksın...

Bazen kurduğumuz kötü senaryoların bile gerçek olmasını isteriz. Birileri bize bu kötü senaryoyu anlatsın isteriz. Çünkü bişeylere inanmak isteriz. Hah ben biliyodum zaten demek isteriz. panik atak tam da böyle bişeydir işte. fakat Sevim'cim (bak şimdi de burda ezan okunuyor) Allah'ın izniyle bu kötü senaryolar hep bizim uydurmalarımız. Dediğim gibi, inanmaya ihtiyacımız var.

Panik atağın olmasaydı (hadi bunu düşün) bu günkü huzursuzluğunu kızınla uğraşırken yorulmana, uykusuz kalmana bağlayacaktın. Eşin şehir dışına gitmiş, biraz ona da üzülmüş olacaktın, bu günkü ruh halimin sebepleri bunlar diyecektin.Panik atağın olduğu için, durumunun bu kadar basit olduğuna inanmak istemiyorsun. Gizli biryerlerde kalmış çaresiz ve anlaşılamayan bir derdin olsun istiyorrsun. Çünkü inanman lazım...

Evinde düzen tutturursun tabii ki. Ayrıca bu kadar takılma bu düzen işine. Düzensiz ol nolacak ki? Ben bazen mutfağı toplayamıyorum. Kızım izin vermiyor. Eşime diyorum ki şunu şunu yapamadım, çocuk çok huysuzdu. Sen çocukla ilgilen başka ne işin var diyor. (Allah ondan razı olsun.) Önceden uyurdum sabahları. Şimdi ne zaman uyanıcamı kızım belirliyor. Akşamları kaçta uyuyacağımı da kızım belirliyor :) Böyle bi düzenim var benim de. Sen de tabii ki evinde bi program oturtursun ama bunları düşünmek için erken. Çünkü bebeğin çok küçük. Kaç günlük oldu bilemiyorum ama daha çok huy değiştirecek. Uğraştıracak seni. Merak etme, bunlar çok normal şeyler.

Sana bir şey diyim mi? Benim eşim uzak yol gemi kaptanı. Süvari. Tanıştığımızdan bu yana sefere çıkıyor. Evlendikten sonra da gitti. Yalan yok, nişanlanana kadar ben de düşündüm napıyodur diye. Ama nişanlandıktan sonra o da bitti. Şimdiyse, hamileliğimde 2 ay gitti ve artık gitmiyor. Bırakamıyor yavrusunu. Sabah işe giderken iyi bak diye tembihliyor beni. Sarılıp öyle gidiyor. Eşin de şimdi bir an önce eve dönmek istiyordur. Seni düşünüyodur, yavrusunu düşünüyodur. Ya bana ihtiyaçları olursa diyodur. Sen ise böyle kurduğunla kalırsın :)

Barış kendinle Sevim... Sana ancak sen çare olabilirsin. İlaçlar ve doktor yol gösterir unutma...

Düzen derken evi derlemek toplamak degil cnm sanki orda asyayla yalniz kalamicm gibi geliyor
Misafirler gelecek ben kimseyle konusmak istemicem ikramda bile bulunmak istemicem sanki bombos gececek zaman kendi icime kapanik
Sonra millet delirmis bu diycek
Felaket senaryolari donup duruyor kafamda
Bebegim 21 gunluk bu arada
Bazen bakiyorum bakiyorum bebege garipsiyorum
Sanki ben kendimi kötu hissettigimde karsimdaki kafamdan gecenleri okuyorda delirdigimi düsünüyor sanki

Peki o his geldiginde ne yapmami önerirsin yani umutsuzluga kapilamamk icin kendinle baris diyorsun ya ne yapayim o anlarda

Düzen derken evi derlemek toplamak degil cnm sanki orda asyayla yalniz kalamicm gibi geliyor
Misafirler gelecek ben kimseyle konusmak istemicem ikramda bile bulunmak istemicem sanki bombos gececek zaman kendi icime kapanik
Sonra millet delirmis bu diycek
Felaket senaryolari donup duruyor kafamda
Bebegim 21 gunluk bu arada
Bazen bakiyorum bakiyorum bebege garipsiyorum
Sanki ben kendimi kötu hissettigimde karsimdaki kafamdan gecenleri okuyorda delirdigimi düsünüyor sanki

Peki o his geldiginde ne yapmami önerirsin yani umutsuzluga kapilamamk icin kendinle baris diyorsun ya ne yapayim o anlarda

Kendi içine kapanıp kapanmamak senin elinde biraz da. Geçmişte ben bu konuda baaşarılı olamadım mesela. Canım sıkıldıkça eve kapandım. Sonra işte agorafobi daha çok hortladı.

Yalnız kalırsın niiye kalamıycaksın? O senin çocuğun. Ben de korktum yalnız kalabilir miyim diye. Sanırım yetersizlik korkusundan ileri geliyor. Alışınca geçiyor. Bebeğim eve geldiğinde gece eşim sırtını döner uyurdu. E haklı. Gündüz, akşam hep ben uyurdum, o bizi beklerdi. Gece arkasını dönünce sanki hepten beni bırakıp gitmiş gibi hissederdim. Ben napıcam küçücük çocukla derdim :) Şimdi hiç bebeğinle yalnız kalmadığın için, yapamıycakmışsın gibi geliyor. Hani yüzme öğrenmenin en kolay yolu denize atlamakmış ya, sen de olayın içine atlayınca kolay gelecek emin ol :)

Vesvese panik atağın en sevdiği şey. Ve bizde bol bol var ne yazık ki... Daha ilacın yeni, doğumun yeni... Zaman geçtikçe oturacaj herşey yerli yerine. 15 gün öncesini düşünsene. Maşallah ne kadar iyisin o zaman göre. İlaç dozunda ayarlama yapılınca, ya da ilaç etki gösterince o boşluk hissi azalıyor, hele bir de sen de çabalarsan kayboluyor. Şöyle bişey var, uykusuzluk, stres, hatta açlık bile o boşluk hissini çoğaltabiliyor. En azından benim için öyle. Eşim bi ülkeye gitmişti. Aramızda 5 saat vardı. Netten görüşmek için geceyi bekliyordum. Sonra ben uyuyamamaya başladım. En son 24 saati uyumadan geçirince, misafirlikte bişey söylemişim, farkında değilim. Haatırlamıyorum. Sanırsın ayaklarım yere basmadan yürüyorum. Denizde tekneyle dalgaya çarpıyorum gibi hissediyorum...

iyi uyku, iyi beslenme, sinir-stres yönetimi...Bunlar iyi geliyor insana. Özellikle hani boş şeylere üzülmemek, moralsizken bile çıkıp dolaşmak, kendine iyi gelen şeyleri bulmak biraz uğraştırıcı ve vakit alan şeyler. Mesela ben uyurdum. Ama tbi artık uyuyamıyorum keyifsiz olunca :) Şudur denilebilcek kesin şeyler yok. İlaç dozu ve düzenli yaşam yardımcı oluyor.

Bir de hep yazdığım gibbi, geçmişle barış ve üstünü ört...

Sevimcim ameliyat yerimde senin dediğin gibi bir şişlik yok.. Öyle birşey olmaması gerekiyor diye biliyorum.. Doktorun normal demiş sanırım.. Ama bende olmadı bugün 18. günüm ağrımda neredeyse hiç yok...
O çıldırıcakmış korkusu çok kötüdür.. Onu bende ara ara yaşıyorum malesef.. İnsan neler düşünüyor o an.. Canım benim Allah yardımcın olsun.. İnsan geçeceğine inanmıyor ama geçecek Sevimcim...

Kizlar jinsei power diye bi kolye varmis nedir kimdir neyin nesidir bilen duyan gören varmi???
Güya streste yaygin anksiyete bozuklugunda ise yariyormus( diyorlar)

Kizlar jinsei power diye bi kolye varmis nedir kimdir neyin nesidir bilen duyan gören varmi???
Güya streste yaygin anksiyete bozuklugunda ise yariyormus( diyorlar)

Bence umut tacirliği.Hiç merak etmedim. Kendi adıma söyliyim, paramı da veremem öyle şeylere. Panik atak serotonin-adrenalin hormonlarıyla alakalı bişey. Bu kolyenin nasıl bir etkisi olabilir ki?

Bence umut tacirliği.Hiç merak etmedim. Kendi adıma söyliyim, paramı da veremem öyle şeylere. Panik atak serotonin-adrenalin hormonlarıyla alakalı bişey. Bu kolyenin nasıl bir etkisi olabilir ki?

Bende bilmedigim icin soruyorum Ama benimde pek inAncm yok
İse yarayacagini düsünsem parayi seve seve veririm ama ise yararmi bilmiyorum kullanan varmi acaba diye bi soraym dedim

Bende bilmedigim icin soruyorum Ama benimde pek inAncm yok
İse yarayacagini düsünsem parayi seve seve veririm ama ise yararmi bilmiyorum kullanan varmi acaba diye bi soraym dedim

Evet gerçekten işe yarasa insan acımaz verdiği paraya. Ama kullanıcı yorumlarının filan düzmece olduğunu okudum.

Sevim tabiki evine gider gitmez anında düzeleceksin diye bişey yok canım benim. Ama bu demek değilki geçmicek zaten şu an bu rahatsızlığı yaşamasan bile yimese bir süre yalnız kalamazdın yeni doğmuş bebeğin bakımı çok zordur. Ben nerdeyse 2ay annem kızkardeşim kayınvalidem dönüşümlü olarak beraber geçirdik çünkü oğlum hiç uyumazdı uzun süre misafir kabul edemedim en yakınlarımız dışında günlerce uyku uyumadığımı bilirim. Gaz dan şundan bundan çok zor zaten bir ar anda yalnız bırakmazlar seni korkma. Eve nasıl gideceğini düşünerek olumsuz düşüncelerine davetiye gönderiyorsun. Hiç korkma sevimcim ilacın tam etkisini göstermeye başladığında kurtulcaksın Allah'ın izniyle inşallah. Bu hastalık öyle bişeyki bu sefer evine gidince oraya alışacaksın annene giderken acaba orada olurmuştum die korkuların olucak sonra anlicaksınki insan nerde olursa olsun yavaş yavaş o ortama alışıyor ve ısınıyor o yüzden evine gidincede olsa bile o ortama alışmayı öğreneceksin Allah'ın izniyle inşallah. Zaten bu düşünceleri sana düşündüren elinde olmayan kaygıların panik atağın bunlarda ilacın tam etki ettiğinde seni esir alamicaklar. O zaman sevim olarak kendi başına hareket edebileceksin inşallah birazda senin gayretlerinle arkadaşım

Sevim yine eskiye gittim seni okuyunca.Aneme ben bu bebeğe bakamycam die hügür hüngür ağlamıştım.evde bebekle yalnız kalmak?düşüncesi bile beni depresyona itiyordu.İnan zamanla geçecek göreceksin.Yalız deilsin evet sana en kötüsü senin durumun gibi geliyor ama inan bana ben de çok kötüydüm.Sen kendini geleceğe dair kötü hayaller kurarken yakaladığında hemen başka bir şey yap.Yatıyorsan kalk bir çekmece aç düzenle kızının kıyafetlerini ütüle eğer kendinden geleceğe dair bu kötü hayallari biraz olsun uzaklaştırabilirsen çok faydasını göreceksin inş

kolye işe yaramıyor...

X