Panik Atak Yaşayan Hamileler, Hamile adayları...

Ben suan mutlu dglm ilacla mutlu olablrmym. Bde korkuyrum kmyasal maddler bebegme zarar werir bzlarna wermems olblr ama bu hrkez icn ayni dgl snucta.

Ben suan mutlu dglm ilacla mutlu olablrmym. Bde korkuyrum kmyasal maddler bebegme zarar werir bzlarna wermems olblr ama bu hrkez icn ayni dgl snucta.

E ona bakarsan ilaç kullanmadan da ne olacağı belli değil. Allah'a emanetiz sonuçta. İlaç kullanıp kullanmamaya sen-psikiyatr ve kadın doğumcu ortak karar verir. Ama asıl sen ne istiyosun o önemli. İlaç, sana iyi olma yolunu açar. İyi hissetmene yardım eder. Burda da yine asıl mesele, senin mücadele edip bu durumdan sıyrılman. En yakın örneği, sevimdeniz'le konuşabilirsin, Melek'le konuşabilirsin. Daha önce de yazmıştım... Psikiyatra gidip öncelikle terapi al. Belki sadece terapi işe yarar.

Herşeyden önce, sen iyi olmak iste ve inan...

Hamile olmasam ustesndn gelicemde hamilelik insani cok kstlyo bsey yapamyo insan. Senin bebek nasl mutlumusun gunlern nasl gecyo.

Hamile olmasam ustesndn gelicemde hamilelik insani cok kstlyo bsey yapamyo insan. Senin bebek nasl mutlumusun gunlern nasl gecyo.

Zaten hamile olduğun için, hormonların değiştiği için bu kadar yoğun yaşıyorsun.

Doğumdan sonra daha iyiyim çok şükür. Bebek çılgın atıyor napsın :)) Ben de peşinde...

Sabah eğer alarmdan önce kızım uyanırsa ben de uyanıyorum mecbur. Eşimi gönderiyorum işe, sonra kızımla başbaşa...O nasıl isterse gün öle şekilleniyor :))

selam yine :) seninle kaygı ve korkularımız aynı sanırım doğum yaklaştı diye .. Benimde düzenli gittiğim psikoloğum kesinlikle normal yap dio ..Kadın doğumcum zaten panik atağa hiç inanmıyor sanırım :)))) Diyorum ya şu başbelası hastalığı biz yaşayanlardan başka kimse ciddiye almıyor ... Birde şöyle bir şey var panik atak denilen atak aslında korku anında vucudunun gösterdiği normal ... doğal bir tepki .. muhtemelen vücuda veya doğum sürecinde bu durumu yaşamanın bebeğe ve sana bir zararrı yok .. çünkü normal bir vucut reaksiyonu .. yani yutkunmak gibi ... birde sürekli değil .. yani en fazla 30 dakika sürüyor ve sonra diğer vücut sistemin devreye giriyor ... istesende geçiremiyorsun :))) ama sonrasında işte kaygı ve anksiyeten yüksek oluo (hep geçirecekmişin hissi ve huzursuzluk ama o durumda zarasız bir durum .....Burda nasıl doğurursak doğuralım bence iş yine bize düşüo ... Ne yaşarsam yaşıyım panik atağın bana bir zararı olmayacak demek gerekio sanırım yoksa .. araştırdıkça karar vermek zorlaşıo gibi ...oluruna bırakmak lazım ..bazen ben de inanılmaz boğuluyorum düşüncelrein içnde sonra bi geri çekiliyorum dışardan bakıyorum ve fark ediyorum ki imkansızı kontrol etmeye çalışıyorum ...herkez doğuruyor ve bizde bir şekilde doğuracağız ..bunlarıda doğum anı geldiğinde düşünürüz dicem ama o zaman düşünmeye zaman olmayacak .. yaşanacak ve bitecek :)))Bir de şu geldi aklıma sen diosun ya nefesim yetmez kalbi çarpar ... Muhtemelen bu sebeplerden dolayı şimdiye kadar ne anneye ne bebeğe bişi olmuş .... olsazaten yapmqazlardı ....Demekki öyle bir şey yok .....

inş canım artk dogum bebege baglı allh nasıl yazdıysa öyle olck sen benden öndesin sen atak gecırdgnde neler hıssedıyosn mesela ben beynıme bişey yerleştıryrm gercekte varmıymş gıbı yaşıyorm beynım hep ona takılı kalıyo normal yasamla Alakam kalmıyo mesela bazen göğsüm agrıyo sol kolum agrıyodu bende kalbımde bişey var deyıp dınlıydm kendımı esmen yanmalar batmalar oluyodu kafam süreklı kutuk gıbı oluyodu şidi öyle deglm şükür ılk 3 ay öyleydm ben terapıde almadım hep kendı mucadelemle geldm şimdide dogum yaklastıkca geri gelmesını istemym

Kzn kc yasnda sen kc yasndsn. Kzn sagliklimi. Ilc kulanyrmusn suan. Cocuk dogunca hersey unutuluyor sanrm.

34 yaşındayım.2009'da evlendim. Kızım geçen 24 kasım'da doğdu. Hamilelikte 18. haftadan sonra ilaç kullanmaya başladım. Daha öncesinde de kullanıyodum zaten. Hamileliğimi örenince bırakmıştım ama dayanamadım.Doğumum ani olduğu için ilacı hiç bırakmadım.Şimdi hala kullanıyorum ve emziriyorum da.

İlk çocuğum. Doğumdan sonra biraz zorlandım tabi. Dengeyi tutturmak zor oldu. Uykusuzluk, bebek, ev işleri... Yeni yeni bi tempo oturmaya başladı çok şükür. Hamileliğime göre tabii ki daha iyiyim. Annelik... Ne yazayım ki? :) Çok şükür anne oldum... Yaşamak lazım :)

Ya sen?

Ben 22 yasindaym.2 senelik evliyim. Ve suan kiz cocuguna hamileyim.gecen haziran aynda yakaladi bu panik beni. Ama ben bska seylerdnde cok suphelenyrum esm bna cok duskun cok seviyor ama ben iliskiden tsknti duyuyorum. Beni ogluna istyen br kadn wardi kucuklukten bri oyle dyormus. Evlendgmdn buyanada knusmuyor ben bska seylrdn suphe duyuyorum dedgm gbi. Suan ktu gunler gecryorum. Ewet. 2 ay var doguma sabredblrsem sabretcm dogumdan sonra dusunuyorum ilac kulanmayi. Insalah.

Merhaba Nursî yazılarını okudumda sanırım diğer seni isteyen bayanın sana tesir edebilecek büyü tarzında bişeyler yaptığını düşünüyorsun herhalde. Bu konuda hiç bişey diyemicem ama şu varki bu konuda çok kötü niyetli insanlar old. Biliyorum ama etkilimi etki etmezmi Rabbim bilir. Peygamber Efendimiz (s a v ) bile yapılmış sonrasında nas felak süreleri inmiş bol bol oku müminin en büyük silahı dua dır. Etkilemez Allah'ın izniyle ama panik atak sadece ona bağlı olabileceğini zannetmiyorum. Bu tiksinme dediğin hamilelik öncesi varmıydı çünkü ben çok duydum gebelikte eşinin kokusundan bile tiksinip beraber uyuyamayan kimisi deterjandan kimisi parfüm bu hormonlarla alakalı çok normal kaç aylık hamilesin

Ben 22 yasindaym.2 senelik evliyim. Ve suan kiz cocuguna hamileyim.gecen haziran aynda yakaladi bu panik beni. Ama ben bska seylerdnde cok suphelenyrum esm bna cok duskun cok seviyor ama ben iliskiden tsknti duyuyorum. Beni ogluna istyen br kadn wardi kucuklukten bri oyle dyormus. Evlendgmdn buyanada knusmuyor ben bska seylrdn suphe duyuyorum dedgm gbi. Suan ktu gunler gecryorum. Ewet. 2 ay var doguma sabredblrsem sabretcm dogumdan sonra dusunuyorum ilac kulanmayi. Insalah.

Ruhsal problemlerde önce o başka şeylerden şüphe edilir zaten. Ben de çok uğraştım.Sen de uğraşıcaksın büyük ihtimal. Allah kelamıdır. İllaki faydası olur. Ama psikiyatra gitmeyi de ihmal etme derim.

Bak bu senin 2. Doğumunmuş hemde ilkini normal yapmışsın ne güzel bak seninle aramızda 2hafta kadar fark var hemen hemen Rabbim izin verirse beraber doğum yapıcaz inşallah yani yakın olucak birbirine zamanlarımız benimde 2. Doğumum niye bu kadar doğumu düşünüyorsun bende düşünüyorum ama olsun 2 ayım daha var deyip geçiştirmeye çalışıyorum yoksa paniklerle halay çekeriz her gün. Ben oğlumdada hiç ummadığım bir anda olur inşallah hayırlısıyla diye dua ederdim Rabbim hamd olsun öyle nasip etti bu bebeğimdede öyle olur inşallah. Çünkü son zamanları beklemek zor hakkımızda hayırlısı hepimiz için Rabbim gönül muradımıza göre verir inşallah.

merhabalar;normal doğum sırasında sakinleştirici iğne yapılabiliyor mu aceba?Ya da yapılsa doğumu etkiler mi?

merhabalar;normal doğum sırasında sakinleştirici iğne yapılabiliyor mu aceba?Ya da yapılsa doğumu etkiler mi?

Günaydın. Etkiliyceni sanmam. Sonuçta sezeryan denilen bişey var :) Ama sakinleştirici iğneyle nasıl ıkınır ki insan? Gevşemiş olmaz mı? Eğer sezeryan istemiyosan sedasyonla epidural ol?

Bak bu senin 2. Doğumunmuş hemde ilkini normal yapmışsın ne güzel bak seninle aramızda 2hafta kadar fark var hemen hemen Rabbim izin verirse beraber doğum yapıcaz inşallah yani yakın olucak birbirine zamanlarımız benimde 2. Doğumum niye bu kadar doğumu düşünüyorsun bende düşünüyorum ama olsun 2 ayım daha var deyip geçiştirmeye çalışıyorum yoksa paniklerle halay çekeriz her gün. Ben oğlumdada hiç ummadığım bir anda olur inşallah hayırlısıyla diye dua ederdim Rabbim hamd olsun öyle nasip etti bu bebeğimdede öyle olur inşallah. Çünkü son zamanları beklemek zor hakkımızda hayırlısı hepimiz için Rabbim gönül muradımıza göre verir inşallah.

ya şimdi bende öyl dıyrm 2ayım var dıyorm bu zamana geldk cok şükür bunu bıle hayal edemydm artık her şeyi olacagına bıraktm ya sanım bıde ramazanda evdeyım hep bıraz onun etkısıde var cünkü her gün aynı işler kimseyi gördgm yok arkdsm yok ailemde uzakta digr zamanlrda gezıyodm evde iş zamn gecıyodu aklıma gelmıyodu ıyı hıssdyrm kendımı şimdi

Günaydın. Etkiliyceni sanmam. Sonuçta sezeryan denilen bişey var :) Ama sakinleştirici iğneyle nasıl ıkınır ki insan? Gevşemiş olmaz mı? Eğer sezeryan istemiyosan sedasyonla epidural ol?

Ah arkadaşım aaaaahhh :)Epiduralden de korkuyorum :)ben ki ağrı kesici ve sakinleştirici dışında hiç ilaç kullanamyorum allerji yapar korkusuyla.Dolayısıyle benim sorunum ilaç alamama.Normal doğumda atak gelmesinden de korkmuyorum .Bende ekstrasistol oluyo ara ara.Doğum yaparken ya ekstrasistol olursa ve benim kalp ritmim bozulur ve bana bişey olursa diye korkuyorum.
Ay bu saçma sapan korkuları yaşıyor olmak yazarken bile utanç verici ya :KK17:Bu kadar salakça şeylere takılıyo ve içinden çıkamıyor olmak ayrıca üzüyo beni :KK43:

Ah arkadaşım aaaaahhh :)Epiduralden de korkuyorum :)ben ki ağrı kesici ve sakinleştirici dışında hiç ilaç kullanamyorum allerji yapar korkusuyla.Dolayısıyle benim sorunum ilaç alamama.Normal doğumda atak gelmesinden de korkmuyorum .Bende ekstrasistol oluyo ara ara.Doğum yaparken ya ekstrasistol olursa ve benim kalp ritmim bozulur ve bana bişey olursa diye korkuyorum.
Ay bu saçma sapan korkuları yaşıyor olmak yazarken bile utanç verici ya :KK17:Bu kadar salakça şeylere takılıyo ve içinden çıkamıyor olmak ayrıca üzüyo beni :KK43:

Niye alerji yapsın ki anlamadım? Ben çok eskiden parazit ilacından zehirlenmiştim ve aspirin kutusunu bile tutamıyordum.Bırak ilaç içmeyi, ilaç kutusu diyorum bak...Sonra geçti.

Ekstrasistol gelse ne olacak? Doktorun elinin altındasın. Müdahale eder. Utanç verici değil. Yazınca, dile getirince, insan ne kadar saçma şeyleri dert edindiğini daha iyi anlıyor sadece :))

Doktorumun bana anlattığı bişey anlatayım sana. Gerçek olay bu...

Kalp doktorları kalp sağlığına dikkat çekmek için -sanırım boğaz köprülerinden birinde bi yürüyüş-koşu gibi bişey düzenlemişler. Sonra içlerinden biri, o kadar kalp doktoruna rağmen kalp krizinden vefat etmiş oracıkta. Kimse bişey yapamamış... Yani eğer kaderinde ölmek varsa ölürsün. Başına bişey gelecekse, gelir. Biz kadere müdahale edemeyiz. Alın yazımızı değiştiremeyiz. Allah ömür verdiyse yaşarız. Yok tam tersiyse, tam tersidir. Bizim bu durum hakkında boyun eğmekten başka yapacak bir şeyimiz yoktur. İşte panik atak tam da bu... Değiştirmeye gücümüzün olmayı şeyleri bile kendi lehimize çevirmeye çalışıyoruz... Beyhude çaba tabi bunlar. Doğum doktoruna bu ekstrasistol olayını anlat. Gitmiyorsan da bi psikiyatra git, terapiyle korkularını kontrol altına alabilirsin belki. Gerekiyorsa da ilaç kullan. Ayrıca bunları düşünmek için daha erken. Valla bitiremezsin hamileliği :)

Niye alerji yapsın ki anlamadım? Ben çok eskiden parazit ilacından zehirlenmiştim ve aspirin kutusunu bile tutamıyordum.Bırak ilaç içmeyi, ilaç kutusu diyorum bak...Sonra geçti.

Ekstrasistol gelse ne olacak? Doktorun elinin altındasın. Müdahale eder. Utanç verici değil. Yazınca, dile getirince, insan ne kadar saçma şeyleri dert edindiğini daha iyi anlıyor sadece :))

bu korku bende ilaçlı akciğer tomografisinden kaldı.bana tomografi esnasında verilen ilacın yüksek allerji riski varmış ve eğer allerji yaparsa direk şoka giriyomuş hasta.ve bana bunu tomografi çekiminden 1-2 dakika önce söylediler.ben zaten panik:) sen misin bunu duyan :) o gün sanırım düz mantık geliştirdim ve ilaç diyince aklıma gelen ilk şey şok :)

Psikolojik tedavi için ilaca karşı değilim ancak tek başına yeterli değilbence.Bizim gibilerin bence önce bakış açısını değiştirecek bir tedavi lazım.Bunun için çok çeşitli yöntemler var ama ben psikoterapinin en iyisi olduğunu düşünüyorum .Bulunduğum şehirde yeniyim henüz ama araştırmalarım sonuç verir de kalitesine inandığım bir doktor bulabilirsem ona başlıycam.

bu korku bende ilaçlı akciğer tomografisinden kaldı.bana tomografi esnasında verilen ilacın yüksek allerji riski varmış ve eğer allerji yaparsa direk şoka giriyomuş hasta.ve bana bunu tomografi çekiminden 1-2 dakika önce söylediler.ben zaten panik:) sen misin bunu duyan :) o gün sanırım düz mantık geliştirdim ve ilaç diyince aklıma gelen ilk şey şok :)

Psikolojik tedavi için ilaca karşı değilim ancak tek başına yeterli değilbence.Bizim gibilerin bence önce bakış açısını değiştirecek bir tedavi lazım.Bunun için çok çeşitli yöntemler var ama ben psikoterapinin en iyisi olduğunu düşünüyorum .Bulunduğum şehirde yeniyim henüz ama araştırmalarım sonuç verir de kalitesine inandığım bir doktor bulabilirsem ona başlıycam.

Ben de BT çektirdim ve aynı korkuyu ben de yaşadım. Kontras maddeymiş. Bu bişey değil dedi hemşire kız. Su gibi bişey dedi. Bende inat had safhada. Ver içeyim o zaman dedim :)) Babacığım sağolsun kurşun önlük giyip yanıma geldi ve elimi tuttu da, doktorlar rahat bi nefes aldı :))

İlaç ve terapi puzzle gibi. Çoğunlukla ikisi de tek başına pek işe yaramıyor ve yarım kalıyor. İnşallah para düşkünü olmayan düzgün bi psikiyatr bulursun. Ben İstanbul'daki herkese kendi doktorumu öneriyorm. Çok çok memnunum. Yakında tekrar başlamayı düşünüyorum İnşallah.

X