Bebek Beslenmesi Demir eksikliği yaşayanlar

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

mirisa

❤❤❤
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2009
334
8
35
Merhaba oğlum 6 aylık bugün kontrole gittik ve doktorumuz bir tahlil yapalım dedi demir ve hemogram ( kan) ve sonuçlarda demir ve kan sayımı düşük çıktı..Kan değerli olabilir ama demir çok düşük dedi ferrum verdi ben zaten megaferon kullanıyordum ama onu orda söylemeyi unuttum acaba ikisininde içerikleri farklımı diye şimdi merak ediyorum formüller aynı yazıyor, ayrıca bu önemlimi yani her bebekte oluyormu yada olanlar nasıl düzelttiniz?Lütfen bana yazın..Normal değerler 50-100 benim oğlumun 28,bilenlerden yardım lütfen !!!tşk ederim Birde ne yedirmeliyim pekmez hariç kızlar??

muhtemelen ferrum daha etkilidir..içerikleri aynı olan bir sürü ilaç var istisna,ama birinin etkisi daha fazla oluyor..vitaminlerde de öyle..geçmiş olsun..

canım dr verdiği ferrum kullan bence.Ya da onunla danış.Benim oğlum 10 günlükken hemoglobin düşük çıktı ama ancak 6 aylıken ferrum damlası başlattı dr.Hemoglobin değeri 9.2 çıkmıştı ve ferrum günde 16 damla veriyordum ,yarısı sabah yarısı akşam.
Şuan oğlum 16 aylık ve hala kansızlığı var,dr dediğime göra hala çok gızlı büyüyor diyor onun için demir depolamıyor.
Eğer yeni ek gıdaya başladıysanız sana ıspanak ve semizotu önerebilirim.Fazla kaynatmayacaksın 5 dk kaynat suyunu bebeğine içirt.Başka keçiboynozu aktarlardan al onu toz haline getir ve bebğin verdiğin meyve pürelerine birer çay kaşığı katabilirsin.Bunalrı daha yeni öğrendim ve 1 aydır yapıyorum pazartesi kontrolümüz var,Tekrar kan sayımı yapılcak.Sana da haber veririm.
Ayrıca yumurtanın sarısı ve kırmızı et demire zengindir bu besinleri yidirmeye çalış.
Dıyer yiyecekler kara üzüm,kara düt bunların pekmezi ve meyve suyunu verebilirsin.
yeşil yapraklı sebzeler de demire zengin.

Canım benim oğlumda da vardı bi ara.Kafa terlemesi vardı çok fazla yattığı yer sırılsıklam oluyodu.Demir eksikliğinden demişti doktor.Demir damlasını içmiyo diyede bırakmıştık bi ara.Sonra damlayı değiştirdi.Kullandıktan sonra kafa terlemeleri geçti çok şükür.Çok meraklanma.Yalnız demir eksikliği iştahsızlıkta yapıyo.ıştahsızlık,huysuzluk,başını biyerlere vurma,hatta bazen kağıt yeme gibi belirtileri varmış.
Demir de en çok et,yumurta,pekmez,kuru meyveler,kuru baklagiller,yeşil yapraklı sebzeler de varmış.Canım pekmez neden veremiyosun.Bu arada keçibonuzunun tozunu hazırda satıyolar.Bende kullanıyorum.Ben keçiboynuzu pekmezi verirdim.Bide kuru kara üzüm,kayısı falan kaynatıp suyunu içirirdim.He bide demirin vücutta daha iyi emilimi için c vitaminiyle beraber alınması gerekiyormuş.Haberin olsun.Üzülme çok canım.Geçer.Zaten doktorun verdiği şurupda etkili oluyo hemen.Geçmiş olsun.

hepinize tşk ederim ıtokor canım pekmz veriyorum ama keçi boynuzu ağır gelir dediler almadım

çok geçmiş olsun. çam balı yedirsene... hem demir, aminoasit, mineral açısından zengin hem de vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. şu an tam mevsimi bide. sağlıklı gelişimi için önemli bi besin çam balı, ihmal etme. araştırdım bu arada, bebeklerde ve cocuklarda tüketilmesi gereken miktar günde kilo basına 1 gr mış. 10 kilo atıyorum, 10 gr vericeksin. başla bence yedirmeye, sık sık hasta olmaz hem düzgün beslenirse..

canım bal bebeklere en erken 10 aylık verebilir buda yineden dr kontrolün altında.BAl bebek ölümüne sebeb olabilir.Balla çok dikkat etemesi gerek.

benim bebegimde 15 aylik. o da cok üstüste hastalandi-. demir eksikligi cikti sonunda. doktor demir ilaci verdi ama umarim tam ölcü gidiyordur midesine cünkü meyve suyuyla karistirip bardakta veriyorum. kasikta kesinlikle almiyor.-. ben de pekmezi duydum. doktorumuz bir de et demisti demir yapan yiyecek olarak

aa çok özür dilerim, yaşını almadığını görmemişim.. evet dediğiniz gibi, 1 yaşından önce verilmemesi lazım; ama sonrasında çok önemli dediğim gibi :) iyi ki müdahale etmişsiniz valla, teşekkür ederim kızlar :)

burcu77 senin çam balı yedirmende herhangi bi sakınca yok mesela, hatta çok yararlı dediğim gibi. en azından açıklamam birinin işine yaramış olsun :) kusura bakmayın tekrar ya..

X