bebeğim kafası küçük

pyazar

bis büyüyos papası
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2009
45
0
çok moralim bozuk yardım edin..
ikili testim normal çıktı. üçlü testimde AFP yüksek çıktı ama detaylı ultrasonda herşey normal çıktı. hiçbir hastalığım yok sigara kullanmıyorum.
şu an son adet tarihimi tam bilmediğimden tahmini olarak 22 haftalık olduğum söylendi ve aşağıdaki sonuçlar verildi.
BPD : 20w5d
HC : 21w4d
AC : 21w6d
FL : 23w4d
bu duruma göre bebeğim kafası bir hafta küçük. doktor sorun olmaz dedi ama beyin gelişimde herhangi bir sorun olur mu? çok endişeliyim yardımcı olun.

bende aynı sıkıntıyı yaşadım daha doğrusu takıntı yaptım hiç önemli değil benimki nerdeyse 3 hafta gerideydi düşün. Bu arada kafa küçük olduğu için kiloda düşük çıkıyor benimkine 2 700 dediler 3 200 doğdu. Keyfine bak bence.

sağol valla dediğin gibi fazla takıntılı olmamak lazım ama çok zor.. ben böle olursam sanırsam bebekimde etkilenip takıntılı bi tip olcak mafoldumben
beyin gelişimi az olcak diye çok korkup duruyom.. Hayırlısı artık..

Kafa büyüklüğü ile beyin gelişiminin pek bi alakası yok canım. Sen içini ferah tut. Benimkine de dr. koca kafalı dedi:) 1-2 hafta ilerden gidiyormuş. Bebeklerin gelişimi farklı farklı oluyor. Önemli olan doğum kiloları ve tabi sağlıklı olmaları.

o benimde aynı iyide bunu bu kadar sorun etme bence olabilir eşinin senin yapına benzeyebilir illaki kafasında sorun anlamına gelmiyor ki dr unda aynı şeyi söylemiş opuyorumnanaktan

banada kafası normalden büyük demişlerdi,hayatım kabusa döndü,ne kadar üzüldüm neler düşündüm bilemezsin.sonra başka doktora gittim,o herşeyi çok normal dedi.şu anda 36.haftamdayım herşey yolunda.sana tavsiyem herşeyi takıntı yapıp kendini üzme,bebeğinde üzülüyor.

ayyy kızlar beni çok rahatlattınız wallaaa... hihoyyyt hepinize teşkürler. dünden beri tuhaf şeyler okudum internette microsefali diye.. ama sizler ilaç gibim geldiniz.. ohhh be

ayyy kızlar beni çok rahatlattınız wallaaa... hihoyyyt hepinize teşkürler. dünden beri tuhaf şeyler okudum internette microsefali diye.. ama sizler ilaç gibim geldiniz.. ohhh be

ay hele internetten okuyup okuyup kendi durumuna teşhis koymak çok tehlikeli bi durum,sana söyleyeyim.bak benim gebeliğimin üçüncü ayında rahmimde bir ur olduğunu öğrendim,internet başına oturup günlerce araştırdım,neler buldum neler,ne felaket senaryoları,bi yerde bebeğimin ölü doğabileceğinden,başka bi yerde benim kan kaybından ölebileceğimden,bebeği 6aylıkken doğurtmak zorunda kalabileceklerinden bahsediyordu.aman tanrım ne kadar ağladım,sanki ölümcül bir hastalığım varmış ta son günlerimi yaşıyormuş gibiydim.sonra doktorum kızdı bana,internette her okuduğun doğru değildir,doğru bile olsa her bilgi senin durumuna uygun değildir dedi.gerçekten şu anda 8ayımı bitirdim,urum büyüdü,bir portakal büyüklüğüne ulaştı ama okuduklarımın hiçbiri olmadı.

canım o kadarlık bı fark kucuk oldugunu gostermez kendıne dert etme bence bunu zemuszemus

ben duramadım başka doktora da gittim. katılsal dediler çok şükür... doktor bi de bana kızdı kafama taktım diye.. sen çok büyük bişey misin ne kadar doğdun bakim sen dedi :kedi: şaştım kaldım

çok moralim bozuk yardım edin..
ikili testim normal çıktı. üçlü testimde AFP yüksek çıktı ama detaylı ultrasonda herşey normal çıktı. hiçbir hastalığım yok sigara kullanmıyorum.
şu an son adet tarihimi tam bilmediğimden tahmini olarak 22 haftalık olduğum söylendi ve aşağıdaki sonuçlar verildi.
BPD : 20w5d
HC : 21w4d
AC : 21w6d
FL : 23w4d
bu duruma göre bebeğim kafası bir hafta küçük. doktor sorun olmaz dedi ama beyin gelişimde herhangi bir sorun olur mu? çok endişeliyim yardımcı olun.

bir problem olacağını sanmıyorum ama zaten değerlere bakıp doktorun kendisi yorum yapmıyormu,eğer gerçekten küçükse zaten doktor onun için hap falan verir.annem bana hamileyken annemede demişler çocuğun kafası küçük diye,hap vermişler ama annemde sadece 1-2 tane kullanmış zaten.ama kafam şimdi gayet normal,merak etme doktor gerekli görseydi birşeyler yapardı.

:) konuyu başından sona okudum.ben de diğer arkadaşlar gibi takma kafana diyecektim ama baktım ki en son başka bir dr.a gitmişsin...sevindim,en azından çok daha rahatlamışsındır...Rabbim sağlıkla kucağına almayı nasip etsin canım...

Maalesef bendede aynı sorun var.. 29 haftalık hamileyim şu anda..Yaklaşık 10 gün kadar başı küçük..İlk öğrendiğimde günlerce ağladım... Doktorumda çok sağlamcı olduğu için, yapı olduğunu düşünse bile net konuşmuyor.Halada konuşmuş değil:KK43:(Fakat senin durumunda fark 1 hafta değil.Kaç haftalık hamilesin bilmiyorum ama ilerleyen haftalarda baş çevresi için BPD değil, HC ölçümü önemli. Asıl sağlam değeri o veriyor. Senin o değerinde haftasıyla gayet uyumlu görünüyor. Dr. benden toksoplazma testi istedi, 2 aylıkken yaptırmıştım negatifti. Acaba bu dönemde geçirmiş olabilirmiyim ve başının küçük olmasına sebep olabilirmi diye. Kendide pek ihtimal vermiyor ama... Sonucu almaya elim gitmiyor inanın , nasıl korkuyorum anlatamam..İnternete bakmıycam diye sözde verdim, zor tutuyorum kendimi.

dayanamadım baktım..:KK43:(( tabi yine pişman oldum.. birsürü şey yazıyor. genelde çiğ et ve kedilerden geçtiğini yazıyor. kedim yok ama arada sırada dokunduğum bir muhabbet kuşu var. kuştanda geçermi bu enfeksiyon, bilgisi olan varsa lütfen yazsın.

sağol canımm, biraz daha rahatladım şimdi.... günlerdir film şeridi gibi ne yapmış olabilirim diye geçirip duruyorum kafamdan. Henüz sonucum çıkmadı toksoplazma ile ilgili ama sonuç çıkmadan ben evhamdan doğurmazsam iyidir, neden küçük bu çocuğun başı diye...senağlama

Merhaba arkadaslar,
ınanın hiç üzülecek telaş yapacak şey yok (Tabi şimdi içinizden kesin geçiriyorsunuzdur söylemesi kolay diye , bende öyle diyordum çünki :)) ) Şimdi size hikayemi anlatayım biraz rahatlayın . Ben kızıma tüp bebek yaparak kavustum . Cok sancılı dönemler gecirdim. ıkili test hiç yaptırmadım 3 lü testte sonucum kötü gelmemeişti ama haftalar ilerledikce bebegin basının yan olcusu hep kucuk cıkıyor ve cok cok az gelısıyordu. Doktorum niye amniyosentez yaptırmadın sen en iyisi üniversteye git senin cocugunda mikrosefali olabilir demeye basladı . Daha ben mikrosefalinin manasını bile bilmezken tabi cocuk 6 aylık olmus . ınternetten bir arastırdım artık durmadan aglmaya basladım cok cok coook uzuldum. Ben artık her hatfa bir baska doktora gitmeye basladım ,konuyu eşime her actıgımda oda bana kızıyor "cocuk cok saglıklı sen bosuna evham yapıyorsun zaten bu saatten sonra ne yapabılırız kı dıyordu" . Kızım 33 haftalık oldu ben dayanamayıp o haftaya randevum olmadıgı halde doktora gıttım aynı seyleri tekrara duyunca ne oldu dersınız. Stresten inanın stresten o gece dogum yaptım . Kızımı soracak olursanız kızım cok cok ıyı cok akıllı dunya guzeli. Benim o cektıgım stres ne hamılelıgın tadını cıkarttı ne de rahat rahat nefes aldırdı. Sonucta kızım 5 aylıkken Adana da bir proff. gitmiştim oda bir bana bir eşime bakıp bu cocugun kafasının seklı babasına benzıyor demıstı ve ben birsey anlamamıstım . O yuzden tatlı kızlar sakın dert etmeyın cok saglıklı bebıslerınız olacak .

çok teşekkürler paylaşımın için..O süreçte neler yaşadığını çok çok iyi anlıyorum. şu an aynı dönemden geçiyorum çünkü. her ne kadar dr. kesin bir tanı koymasada her muayenede 1 ay sonra belli olur diyerek benim günlerimi endişe ve stres içinde geçirmeme sebep oluyor. bende senin gibi birsürü dr.a daha gittim. hepside 1hafta 10 günlük küçüklüğün önmeli olmadığını, yapısı olduğunu söylediler. ama doktorum hala net değil ve profesörde olduğu için ondan kesin bişey duymadıkça rahat edemiyorum. Çok şükür, toksoplazma sonucum negatif çıktı, o açıdan rahatladım ama hala tedirgin, huzursuzum.. zaten erken doğum riski yüksek bir hamilelik geçiriyorum, buda kasılmalarımı hepten artırıyor. Senin bebeğinin ultrasonda görülen baş küçüklüğü kaç hafta gerideydi bu arada???

aradan kaç ay geçti bebeğimin doğmasına az kaldı.. kafa hala küçük ama oranlı bi şekilde büyümeye devam etmiş.. önemli olan da buymuş. microsefalide kafanın büyümesi duruyormuş. en iyisi biz de kafamıza bişeycikler takmayalım da bebeciklerimiz stres olmasın

X