Bebek Beslenmesi 4. Aydan İtibaren Hangi EK BESİNLER Verilebilir?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
canım 6. aydan sonra başlanıyor ek besinlere,neden böyle bir ihtiyaç duydun,bebişin doymuyor mu?

4. ayda ek besine başlama yazık olur. 5. ayın sonunda başlasan daha iyi olur kanaatindeyim. Zira doktorlar da öyle diyor zaten.Ben pürelerden başlamıştım. Sebze çorbası, meyve püreleri, çeşitli çorbalar vs vs..(unuttum kanımca epey vakit geçti deee:Roflol:)

Sütüm azaldı bugünlerde... AÇ KALMASIN DİYE uğraşıp duruyorum valla :KK43:((

canım ek besinlere başlama ama hazır kaşık mamaları var 4.aydan itibaren yazar üstünde onlardan kullanabilirsin yada hazır biberon mamaları var onlardan kullan anne sütü gibi zaten.Tabi çoçuğunun takibini yapan bir doktorun varsa ona sor o sana daha sağlıklı bilgi verir.

canım ya,kıyamam.bencede çocuk doktoruna sorarsan daha iyi olur,ben 2 aylıktan itibaren yoğurt yedirmiştim,34 günlükken beyin kanaması geçirdi benim sıpam kafasını dik tutamıyordu çok dirençsizdi o yüzden ama.bir zararını görmedim çok şükür faydası oldu.ama sen yinede doktora danış bence.

Eger sütün yetmiyorsa, ögle saatleri ilk baslarda 1-2 yemek kasigi miktarinda deneme olarak havuc, kabak püreleri ile baslayabilirsin. Sakin tuz veya seker ekleme pürelere sade bir sekilde ver. Ama tekrar ediyorum ilk etapta cok az ver. Bak bakalim bebegine alerji yapiyor mu, cünkü kimi bebeklerde yiyecek alerjileri oluyor. Benimde sütüm yetmemisti 4.aydan itibaren ek besinlere gecmistim. Havuc püresi favorimdi, sonra kabak-patates pürelerine gecmistim.

stjr. dr olarak söylüyorum 4-6 aylıkan itibaren ek besinlere başlayabilirsin. yumurta,muhallebi ve yumurta sarısını yavaş yavaş 10-15 günde tamamını verecek şekilde azar azar vermelisin. ardından meyve ve sebze püreleri,çorbalar...
1 yaşına bizim yediğimiz her şeyi yiyebiliyor olmalı. yeni başladığın ek besin ile doymasını bekleme,önce tanısın,tadlara alışsın. 3-5 gün alışana kadar tattır. açken yedir yeni şeyleri... aşırı ısrarcı olma,oyunlarla yedirmeye çalış. taze sıkılmış meyve suyu ver,hazır verme,hazır mama ve meyve püresi de verme. meyve suyunun içine peynir karıştırarak peynir tadına alıştır. aklıma geldikçe yazarım inşallah.

aşağıda sizlere yol gösterecek bilgiler var,umarım faydalanırsınız.

Bü*yü*me ye*ter*li ol*sa bi*le 6. ay*da ka*şık*la ek gı*da*lar ve*ril*me*ye baş*lan*ma*lı*dır.

4-6. ay*lar*da süt ço*cu*ğun*da yut*ma ref*lek*si ge*li*şir, yal*nız he*nüz diş*le*ri ol*ma*dı*ğı için ka*tı gı*da*la*rı çiğ*ne*ye*mez, ağ*zın*dan ge*ri çı*ka*rır. Sin*di*rim sis*te*mi*nin yağ ve kar*bon*hid*rat*la*rı em*me fonk*si*yo*nu ve ya*ban*cı pro*te*in*le*re kar*şı ko*ru*yu*cu me*ka*niz*ma*sı da bu dö*nem*de ge*li*şir. Bu dö*nem*de baş*la*na*cak gı*da*lar yu*mu*şak ve dü*şük al*er*jik özel*lik*te ol*ma*lı*dır.

Unlu, sütlü mamalar ve yo*ğurt an*ne sü*tü*nün ya*nı* sı*ra bu dö*nem için uy*gun bes*le*yi*ci*ler*dir. Al*er*jen ol*ma*dı*ğı için pi*rinç unu ter*cih edi*lir. Mey*ve su*la*rı ve seb*ze pü*re*le*ri*ne de azar azar baş*la*na*bi*lir. Kalori, mineral ve vitamin yönünden bebeği destekler. Seb*ze pü*re*le*ri pa*ta*tes, ha*vuç, ka*bak ve pi*rinç ile ha*zır*la*na*bi*lir. Mev*si*me gö*re el*ma, şef*ta*li su*yu ter*cih edi*lir. Por*ta*kal ve man*da*li*na gaz ve ka*rın ağ*rı*sı yap*ma*dı*ğı için 6. ay*da baş*la*na*bi*lir. An*ne sü*tü gi*de*rek azal*dı*ğı için 6. ay*dan iti*ba*ren de*mir*den zen*gin seb*ze*ler*den ya*pıl*mış pü*re ve çor*ba*lar gün*lük di*ye*te ek*len*me*li*dir. Be*zel*ye, mer*ci*mek ve fa*sul*ye bu amaç*la se*çil*me*li*dir. Bu seb*ze*ler iyi pi*şi*ril*me*li, tel süz*geç*ten ge*çi*ril*me*li, ka*buk*la*rın*dan arın*dı*rıl*ma*lı, haş*la*ma su*yu ile bir*lik*te ve*ril*me*li*dir.

Çor*ba*la*ra bir mik*tar yağ ve kıy*ma ila*ve*si be*be*ğin yağ ve pro*te*in ih*ti*ya*cı*nı ta*mam*la*ma*da yar*dım*cı olur. Ya*şa*mın 6. ayın*dan baş*la*na*rak yu*mur*ta sa*rı*sı be*be*ğin yi*ye*cek*le*ri*ne ek*le*nir. Yu*mur*ta pro*te*i*ni*nin bi*yo*lo*jik de*ğe*ri yük*sek*tir. Yu*mur*ta*nın sa*rı*sı*na azar azar baş*la*na*rak 8-10 gün için*de tam yu*mur*ta sa*rı*sı*na ula*şıl*ma*lı*dır. Tar*ha*na çor*ba*sı, et*li seb*ze*li ge*le*nek*sel ye*mek*le*ri*miz, kıy*ma ve pi*rinç ya da bul*gur*la ha*zır*la*nan, yo*ğurt ila*ve edi*le*rek ye*ni*len de*ği*şik dol*ma*lar iç*le*rin*de bü*tün bes*le*yi*ci*le*ri içe*ren ye*mek*ler*dir. 6-7. ay*lar*dan iti*ba*ren süt ço*cu*ğu*na ve*ri*le*bi*lir.

7- 8. ay*dan iti*ba*ren ço*cu*ğa uy*gun ola*rak ha*zır*lan*mış sof*ra ye*mek*le*ri ve*ri*le*bi*lir. Bun*lar et*li dol*ma*lar, et*li seb*ze ye*mek*le*ri, tar*ha*na, şeh*ri*ye ve ben*ze*ri çor*ba*lar, ezil*miş ma*kar*na ve pi*lav ola*bi*lir. Ba*ha*rat*sız ız*ga*ra köf*te ve ta*vu*ğun be*yaz eti kü*çük par*ça*lar ha*lin*de seb*ze pü*re*le*ri*ne ek*le*ne*bi*lir

8. ay*dan baş*la*ya*rak haş*lan*mış be*yaz et*li ba*lık*lar, haf*ta*da bir- iki de*fa bir- iki çor*ba ka*şı*ğı ka*ra*ci*ğer ez*me*si ve*ri*le*bi*lir. Be*yin ez*me*si ver*me*nin her*han*gi *bir fay*da*sı yok*tur. 8-9. ay*lar*da tam yu*mur*ta ve*ri*le*bi*lir. Yu*mur*ta*nın ko*les*te*rol muh*te*va*sı yük*sek ol*du*ğun*dan haf*ta*da 2-3 kez ve*ril*me*si ye*ter*li*dir.

9-12. ay*lar*da ço*cuk köf*te*yi ve di*ğer bir*çok yi*ye*ce*ği ısı*ra*rak yi*ye*bi*lir, bir ya*şı*na gel*di*ğin*de de ai*le sof*ra*sı*na otu*ra*bi*lir ve ev*de ha*zır*la*nan eriş*kin be*sin*le*ri*nin ta*ma*mı*nı yi*ye*bi*lir.

İnek sü*tün*de de*mir mik*ta*rı az, emi*lmesi za*yıf*tır, için*de be*be*ğin bağır*sak*la*rın*da ka*na*ma*ya ne*den olan pro*te*in*ler bu*lu*nur. İlk yıl için*de inek sü*tü*ne ağır*lık ve*ri*le*rek bes*le*nen ço*cuk*lar*da de*mir ek*sik*li*ği ane*mi*si gö*rü*lür. An*ne sü*tü ala*ma*yan be*bek*le*re müm*kün*se inek sü*tü ye*ri*ne en*düst*ri*yel ma*ma*lar ve*ril*me*li*dir.

An*ne sü*tü*nü ver*me sü*re*si:

İlk yıl*dan son*ra* da ek gı*da*la*rın ve*ril*me*si şar*tı ile an*ne sü*tü ve*ril*me*ye de*vam edi*le*bi*lir. 18. ay*da bi*le an*ne*le*rin 400-500 ml süt sal*gı*la*ya*bil*dik*le*ri bi*lin*mek*te*dir.

Ek gı*da*la*rın ve*ril*me*si es*na*sın*da dik*kat edi*le*cek hu*sus*lar :

· Ek gı*da*lar sağ*lık şart*la*rı*na uy*gun ha*zır*lan*ma*lı*dır. Te*miz su kul*la*nıl*ma*lı*dır. Bu kaynatılmış su olabilir. Hazırlanan besinler taze tüketilmeli, uygun saklama koşulları yoksa beslenme sonrası artan miktarlar atılmalıdır. Hazırlayan kişi ellerini iyice yıkamalıdır. Ak*si hal*de is*hal ge*li*şir.

· Ek gı*da*lar ko*lay te*miz*le*ne*bi*len kap*lar*da ha*zır*lan*ma*lı, ka*şık*la ve*ril*me*li*dir. Bi*be*ron ile ve*ri*lir*se ço*cuk bi*be*ro*na alı*şır ve an*ne sü*tü*nü al*mak is*te*me*ye*bi*lir.

· Her ye*ni gı*da*ya tek tek ve az mik*tar*lar*la baş*lan*ma*lı, gi*de*rek mik*tar*lar ar*tı*rıl*ma*lı, ye*ni bir gı*da*ya baş*la*yın*ca*ya ka*dar 3-4 gün ye*di*ril*me*li*dir.

· So*lid ek gı*da*la*ra ilk baş*la*nıl*dı*ğı sı*ra*da, dil ha*re*ket*le*ri ile gı*da*la*rın ço*cu*ğun ağ*zın*dan dı*şa*rı*ya atıl*ma*sı nor*mal*dir. Bir sü*re son*ra ço*cuk ve*ri*len ek gı*da*la*rı ağ*zın*da tut*ma*sı*nı öğ*re*nir.

· Ek gı*da*la*rın baş*lan*ma*sıy*la ço*cuk ye*ni tat ve içe*rik*te gı*da*la*ra ve ye*ni ye*me bi*çi*mi*ne alış*mak*ta*dır. Bu ne*den*le ço*cu*ğun ye*di*ği mik*tar üze*rin*de ilk za*man*lar du*rul*ma*ma*lı*dır. Ye*ni ek gı*da*lar ço*cuk aç iken de*nen*me*li, ço*cuk ye*mek is*te*mez*se ıs*rar edil*me*me*li, en az iki haf*ta son*ra ye*ni*den de*nen*me*li*dir. Yi*ne red*de*der*se sev*di*ği gı*da*la*rın için*de azar azar ar*tı*rı*la*rak ve*ril*me*li*dir.

· Bes*len*me sa*at*le*rin*de an*ne ra*hat ol*ma*lı, ace*le et*me*me*li, ço*cu*ğu ile ko*nu*şa*rak, ara ara ok*şa*ya*rak o*nu bes*le*me*li*dir. Çok hız*lı ve çok faz*la bes*le*nir*se ço*cuk ku*sa*bi*lir. Ha*len aç ol*du*ğu iz*le*ni*mi alı*nı*yor*sa bes*len*me*ye de*vam edil*me*li*dir. Ço*cuk yi*ye*cek mad*de*le*ri ile oy*na*ma*ğa baş*la*mış*sa doy*muş de*mek*tir.

· Bes*len*me sı*ra*sın*da ço*cu*ğun dik*ka*ti*ni çe*ke*bi*le*cek et*raf*ta*ki ko*nuş*ma ve gü*rül*tü*ler*den ka*çı*nıl*ma*lı*dır. Ço*cuk*la ko*nu*şu*la*rak dik*ka*ti*nin baş*ka yön*le*re kay*ma*sı ön*len*me*li*dir.

· 9. ay*dan baş*la*ya*rak ço*cuk, ka*şığı ken*di*si kul*lan*ma*yı, el*de ye*ni*le*bi*le*cek gı*da*la*rı ken*di*si tu*tup ye*me*yi is*te*ye*bi*lir. Ha*zır*la*nan yi*ye*ce*ğin bü*yük bir kıs*mı ye*di*ril*dik*ten son*ra ge*ri*ye ka*lan kıs*mı*nı ço*cu*ğun ken*di*si*nin ye*me*si sağ*lan*ma*lı*dır. Bu sı*ra*da ço*cu*ğun el ve yü*zü*nün yi*ye*cek mad*de*le*ri ile bu*laş*ma*sı*na yi*ye*cek mad*de*le*ri*nin et*ra*fa sa*çıl*ma*sı*na göz yu*mul*ma*lı*dır. Bu yaş*ta*ki ço*cuk*lar, ka*şık*lar*la, kap*lar*la ve el*de ye*ni*len yi*ye*cek*ler*le oy*na*ma*yı, bun*la*rı ye*re at*ma*yı çok se*ver*ler.

· Ço*cu*ğun sev*me*di*ği gı*da*la*rı ve*rir*ken öv*gü*ler ya*pıl*ma*lı, sev*me*di*ği gı*da*la*rı ye*di*ği za*man oyun*cak*lar*la oy*na*ma*sı*na izin ve*ri*le*bi*lir.

· Ço*cu*ğun önü*ne ya*şı*na uy*gun ve tü*ke*te*ce*ği dü*şü*nü*len mik*tar*da yi*ye*cek mad*de*si ko*nul*ma*lı ve ye*me*si için ye*ter*li sü*re ta*nın*ma*lı*dır.

· Ço*cuk*la*rın ye*mek yer*ken bü*yük*le*ri*ni tak*lit et*tik*le*ri unu*tul*ma*ma*lı*dır.

Bes*len*me anında şu problemlerle karşılaşılabilir:

* Ço*cu*ğun ye*mek ma*sa*sı*nı sık sık terk et*me*si,

* Yi*ye*ce*ği*ni ye*me ye*ri*ne et*raf*la il*gi*len*me*si,

* TV sey*ret*me*si,

* Yi*ye*ce*ği*ni red*det*me*si,

* Çok ya*vaş ye*me*si,

* Ye*mek bo*yun*ca ağ*la*ma*sı.

Sağolun kızlar ya. Yazdığınız, önerdiğiniz herşeyi yazıyorum bi kenara.

selam canım..benimde sütüm azaldığı zaman ege 4 aylık olmak üzereydi ve arkadaşların gazıyla biberon maması verdim..doktorumuzu dinlemediğime pişman oldum..bana ısrarla emzir,kesinlikle sütün gelecektir,bir süre sonra çoğalır dedi ama arkadaşlar ege çok ağlıyor diye mama ver dedi,ben de verdim..benden 38 gün sonra doğum yapan arkadaşımda da aynı problem oldu ve emzirdi yinede..şimdi benimki11 aylık,mamaya başlayınca emmedi,arkadaşımınki on aylık hala emiyor..bence sık sık emzir emin ol kesinlikle süt miktarın çoğalacaktır..ama ek mama vereceğim diyorsan elma suyu ile başlaman en iyisi..çünkü bebeklerin en iyi sindirdikleri ilk besin elma imiş..arkasından sebze çorbasına başlayabilirsin...kendine ve bebişine iyi bak

Teşekkürler canım benim :) çok denedim, emziriyorum ama yetmiyor artık...huysuzlanıyor, aç kalıyor, ağlıyor. Ne yapacağımı şaşırdım iyice.

mrb ozpir ,
bende 4 aydan sonra baslamistim ogluma ek besini ...anne sutu aliyordu ama doymadigi icin degil yeterli derecede kilo alamadigi icin baslamistik biz ..
ilk meyve ve sebze pureleriyle baslamistim ...bunlari taze (gunluk yapman lazim )ayrica yogurtta veriyordum ben dr um onermisti ..sakin biberon mamasi falan verme canim mumkun oldugunca anne sutu alsin bebegin ..ogluk 17 aylik olana dek anne sutu aldi ..umarim kisa surede bebeginin huysuzlugu gecer ..kolay gelsin ..opuyorum ..

Not :6 aydan sonra kasik mamalari var onlara gecebilirisin, ben kullandim tavsiye ederim ...

Doktorun mu önermişti bu ek besinleri?.. ve neyi nasıl yapacağını da söyledi mi?

ben ogluma doktora danışarak dört buçuk aylıkken başlamıstım ek besıne.ılk olarak elma suyu ve havuç suyu vermıstım.hergun azar azar.ayrıca ılk sebze mamasınıda yıne dortbucuk aylıken mılupanın hazır mamalarından basladım baktım yıyor bır problem yok kendım evde tuzsus ve bır damla zeytın yagıyla pısırdım sebze maması sadece kabak patates ve havucla ılk olarak...

ayrıca unutmusum bu ayda guvenle kahve fıncanı kadar yogurt(günlük taze)ve princunu verebılırsın

Doktorun mu önermişti bu ek besinleri?.. ve neyi nasıl yapacağını da söyledi mi?

evet canim :1yes2: ne yi nasil yapacagini derken ??:uhm: hamileyken bol bol kitap okudum ve okuyorum halen ...onlardan yararlandim ama doktoruma her zaman danistim canim insallah bebeginin durumu duzelir ..

pirinc ununu dr lar onermiyor bilgin olsun canim ...hicbir besin degeri yoktur pirinc ununda ..

X