Kendi kendine konuşmak

cerrah58

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
34
0
kızım 5 yaşında kendi kendine konuşup kendi kendine cevap veriyor ..bu olay annemdede var neninnesidir bilen varmı hiç bir fikrim yok çözümleyebilirmiyiz acaba

çocuk neticede bu... bi hayal dünyası var orda arkadaşları oyuncakları var...keşke daha detaylı anlatsaydınız ne konuşuyo mesela ? bi örnek verseydiniz....

belkide çocuğunuzun biriyle konuşmaya ihtiyacı vardır ? soru sormaya cevap almaya ki o yaştada sorular sorması cevaplar almak istemesi gayet normaldir...... bence ilgi eksikliğindende kaynaklanıyo olabilir.ona daha yakın olmaya çalışın...sizinle konuşsun veya gerçek reel arkadaşlar edinsin... bi süre yanlız bırakmamayı deneyin.belki bi faydası olur....

Merhaba Cerrah, senin icin alman sitelerinde bir arastirma yaptim ve tercüme ediyorum.

"Anne saskindir cünkü oglu julian odada yalniz oldugu halde sesli sesli konusmaktadir. "

Kücük cocuklar günlük Aktivitelerini/mesgalelerini uygularken kendi sözleriyle ona eslik ederler. Böylelikle mesela oyuncak ayiciklari yada bir bebekleri onlarin en sevgili konusma arkadasi olabilir. Konusma o an icin onlar icin o Aktiviteyi tamamlayici bir gerectir. Böylelikle düsüncelerini bir araya topluyorlar.
Cocuklar farkinda olmadan böyle aktivitelerde anne ve babaya mesaj da verirler. Bir arkadasimin kizi bir gün oynarken bebegine mesela " bugün beni cok kizdirdin, git basimdan felan gibi sözler söylemis. Arkadasimda o an mutfaktaymis, bir den baktim ki o gün ona ne söylediysem aynisini bebegine söylüyordu demisti. Hemen bulasigi birakip yanina gidip onunla oynayip gönlünü yaptim demisti.
Bebegine kizarak böylelikle yasadigi olumsuzluklarida kendi dünyasinda yenmekteydi demekki.
Bence konusan cocuk, mesaj veren " akilli"cocuktur.

bir ara bende çoçuk bakdım 6 yaşında onu dışardan duyan arkadaşları ile oynuyor sanırdı çoçugunuzun hayal dünyası çok geniş kendince bir oyun kuruyor hayali arkadaşlarla

kızım 5 yaşında kendi kendine konuşup kendi kendine cevap veriyor ..bu olay annemdede var neninnesidir bilen varmı hiç bir fikrim yok çözümleyebilirmiyiz acaba

ben çocuk gelişimi yüzyüze eğitim dersi alıyorum bu konuda çok yetkili biri değilim ama okulda öğrendiklerimle sorunuza cevap verecem
bu kalıtmsal değildir bu durum 2- 4 yaş arsı normaldir hayali arkadaş hayali kardeş hatta yaptığı yaramazlıkları o yapmadıda hayali arkadaşı yaptı bu durum 'sembolik oyun döneminde ' görülür çocuğun zamanla mantıklı düşünmesiyle son bulur.sizin kızınızda 5 yaşında bence normaldir endişelenmeyin
kaynak : 11. sınıf oyun modülü sayfa 18

yaa bende çok yapardım:)aslında benden bi yaş küçük kardeşim vardı onunla oynasamda olurdu ama hayal ettiğim oyunda kardeşim neler söyliyceni bilmediği için ona öğretmek yerine kendi başımın çaresine baktım hepkaydirigubbakcemile2resmen film çekerdim kendi kendime hatta ablam gizli gizlii izler sonra dalga geçerdikaydirigubbakcemileaklıma o geldi bi an okuyunca yalan değil benim uzun bi süre devam etti sonra kendiliğinden geçtikaydirigubbakcemile3merak etme zamanla geçer ablam benimle dalga geçerdi ama ben herzaman yaratıcılık konusunda bi adım öndeyimdirdenaniknanik

ilgilenen arkadaşlarım çok teşekkür ederim ..bu hastalık sanırım birçok kişide var
annem kocaman kadın onunki geçmemiş mesela ..annem çok zekiidir her işini kendiisi yapar kimseye bırakıp güvenmez
galiba çevresindekileri hafife alıyor
kızımda akıllı maşllah
galiba zekayla ilgili birşey ben bilimsel olarak ne anlama geldiğini açıkçası çok merak ediyorum
üzerine gidip biraz yardım alarak üstünü açsammı yoksa kapatsammı bilemiyorum

ayrıca arkadaşın biri ne konuştuğunu sormuş benim kız yanında bir arkadaşı var gibi onunla oyunlar oynuyor konuşuyor soruyor ve cevaplıyor . arkadaşlarıyla oynarknde hep onun istediğigibi oynansın onun istediği konular konuşulsun istiyor ..çok ilginç bende merakla dinliyorum soruyorum kendisine kimle konuşuyorsun diyorumkendimle diyor ...

X