Premature Bebekler Rop muayenesi

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

peluse

*EBRU*
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2008
2.431
11
47
Arkadaşlar bebeğim prematüre değil ancak sarılık yüzünden bir gün küvezde kaldı ve fototerapi gördü. Doktorumuz bu süreçte gözündeki bandın sıyrılmış olabilmesi ihtimaline karşı rop muayenesi yaptırmamızı tavsiye etti.
Sanırım bu muayene aslında prematüre doğan bebeklere yapılan bir muayene.
Sormak istediğim bu muayene nasıl yapılıyor, doktorumuz biraz acılıı olabileceğinden bahsetti. İnternette de bulamadım.
Ne kadar sürüyor ve gerçekten acı veriyor mu bebeklere?
Sonucu hemen çıkıyor mu?
Bu muayeneyi yaptıran arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim.

ya selam tam da bu konuda soru sordum sınerjı kısmında ya .............guzel bı raslanytı oldu benım kızlarım kuvezde bıu hafta rop muayenelerı olucak bendxe bılen ark soıordunm canım acılı oluyo dıye oku muştum bı yerde kafauya taktım.........ınş sıkıntısız gecer bu gunler zaten zor gecıyo...........bende cevabı beklıyorum canım.............

Merhaba arkadaşlar
Benimde kızım 35+6 haftada 1.840 kg doğmuştu. 6 gün kuvezde kaldı. ve 1 gün oksijen verildi. Oksijen verildiği için taburcu olurken doktor 28. günden sonra rop muaynesi yaptımamızı söylemişti. Bende sizin gibi çok endişelenmiştim.
Biraz sıkıntılı bir işlem olduğu doğru. ilk önce bir damla damlatıyorlar bebişimizin gözüne. (göz bebeğini büyütmek için). yaklaşık yarım saat bekliyorsunuz. muayene 10 dk bile sürmüyor. Doktorumuzun söylediğine göre acı veren bir işlem değilmiş. sadece bebişin gözüne bir aparat takıyorlar.( gözü açık tutabilmek için). kızım oldukça ağlamıştı muayene sırasında. ben bakamamıştım. ancak bittikten sonra hemen sustu. dediğim gibi acı veren bir işlem olmadığını söyledi doktorumuz. sadece sıkıntılı ve biraz stresli. Stresli olduğu için gözden birşey kaçabilir diye doktorumuz 15 gün sonra tekrar kontrole çağırıp aynı muayeneyi bir daha yaptı. Çok şükür kızımın muayenesi sonucunda bir deformasyon görülmedi. sonucu doktor hemen söylüyor zaten. beklemeniz gerekmiyor.
ınşallah sizin bebişlerinizinde muayeneleri problemsiz geçer.
El-muallim sende kısa zamanda üçüzlerine kavuşursun inşallah.

sagol canım ...............ınşşş................neyse rahatlattın canım ...........zor belkı ama gereklı ..........onlara kıyamıyo ınsan .........rabbım kolaylık versın.....annelere ve bebışlere.............

oğlumuda rop muayenesi yaptırdık..
doktorumuz damlayı aldırttı bize ..ben evde damlatıp öyle hastaneye götürmüştüm..
ordada 1 defa damlattılar..daha sonra doktor oğlumun gözünü eliyle açıp ışıkla baktı..öyle aparat falan takmadı..
yani ağrı olmuyor.. gönlünüz rahat olsun..
geçmiş olsun..

aynen bizimkinede aparat takmadılar zaten gözbebekleri büyüdüğü için eliyle açıp baktı uykusu vardı o sırada o yüzden ağladı muayene sırasında sonra susup tekrar uyudu

bizde 2 kere yaptırdık oyle cok acılı degil 2 dk bile surmuyo igne oldugunda nasıl aglıyorsa oyle hem o guclu bebekler kuvezde serumlarla yasıyor onlara dayanıyorlar bisicik olaz olmuyo zaten guzel anneler stres yapmayın Allah korusun kor olması daha mı iyi

sagolun kızlar ıyı oldu bu fıkırler............ınş hıçbı bebek sıkıntı cekmez..............ınşş

benım kızımda 29 haftalık doğdu 1130 gr 35 gun kuvezde kaldı 3 defa rop muayenesı yapıldu gelişimi takip etme açısından ve allaha çok şükür herşey normal cıktı damla ile gözbebeklerini büyüttüler ama bizi içeri almadılar içerden ağlama seslerini duyduğumda çok korkmuştum ama sonra dr herşey gayet normal dediğinde içim çok rahatladı
szilerede çok geçmiş olsun arkadaşlar

benim kızımada 7 defa rop muayenesi yapıldı erken doğduğu için göz damarları gelişmemişt henüz onun takibi yapıldı. damlalardan sonra beni almadıkları göz ameliyatı yapılan ameliyathaneye aldılar kızımı ama belliki bir aparat takıyorlardı kıskaç şeklinde izler oluyordu kızımın gözünde. Geçen ay yine yapıldı tabi artık büyüdüğü için benim kuçağıma yatırıp dr kendisi gözlerini açarak muayene etti tek sorun damlalar yüzünden biraz gözlerinde bir kaç saat rahatsızlık ve ışığa tepkili oluyorlar

Arkadaşlar hepinizin bebeklerine geçmiş olsun. Cevaplarınız için de çok teşekkürler.
Benim oğlum prematüre değildi ama ışın aldığı için yapılsın dedi doktoru. Ama hiç başka birisini duymadım bu endikasyonla yaptıran.
Bizimkide çarşamba günü olacak. Kendi doktoru yaptırın derken, ışın tedavisini yaptırdığımız hastanenin doktoru gerek yok dedi.
Birinin dediği birine uymuyor. Ben de şaşırıdım ama anlattığınız kadarıyla acılı değilde sıkıntı veren bir işlem sanırım. ıçimizde kalmaması için yaptıracağım sanırım.
Allah hepimizin bebişlerini korusun sağlıkla büyüsünler.

bu hafta yaptırdım bende cerrahpaşada
7 de gittik sıraya girdik damla damlatmmya başladılar
kalabaık oluyo ama muyane çabuk ilerliyor
eğer orada yaptıracaksan damla damlatılmaya başlamadan emzir çünkü damla damltmaya başlandıktan sobnra bişey yed,rmiyolar kıpırdamamakarı gerekiyomuş muayene için o yüzden az bi süreyle uyutuyolar ben yold ağlamıştı emzirmişim iyikş emzirmişim yoksa hiç dayamayacaktı emzik almayan çocuk sob 20 dk emzikle durdu
bebeğini veriyosun ameliythaneye sonuçlarda lazer falan gerekiyosa hemen verşyolar orun yoj veya arada gelmen gerekiyosa sonradan topluca okuyolar ben kızımı emzirmeye çıktım eşim bekledi
bi sorun çıkmadı bizde çok şükür

slm

benim oğlumda erken dogru ROP sonucunda bir gözde damarlar görme sinirine ulaşmadığı için göremiyr dendi. caba sizde demi böyle olmuştu. şun kızınınz durumunasıl

tşk

benim kızımada 7 defa rop muayenesi yapıldı erken doğduğu için göz damarları gelişmemişt henüz onun takibi yapıldı. damlalardan sonra beni almadıkları göz ameliyatı yapılan ameliyathaneye aldılar kızımı ama belliki bir aparat takıyorlardı kıskaç şeklinde izler oluyordu kızımın gözünde. Geçen ay yine yapıldı tabi artık büyüdüğü için benim kuçağıma yatırıp dr kendisi gözlerini açarak muayene etti tek sorun damlalar yüzünden biraz gözlerinde bir kaç saat rahatsızlık ve ışığa tepkili oluyorlar

benimde bebedim erken doğdu ama bir gözünde damar gelişmemiş diyerek göremez dediler sizinkinebenzer bir durum şuna sizn bebeğiniz nasıl

tşk

benimde bebedim erken doğdu ama bir gözünde damar gelişmemiş diyerek göremez dediler sizinkinebenzer bir durum şuna sizn bebeğiniz nasıl

tşk

damarlanma olmamış die bizi 2-3kere gönderdi çağırdılar çok sükür sonunda ii olmuslardıda merak ettiğim damarlanma olmamış derken kacın ayında bebegın

damarlanma olmamış die bizi 2-3kere gönderdi çağırdılar çok sükür sonunda ii olmuslardıda merak ettiğim damarlanma olmamış derken kacın ayında bebegın
iki kere lazer ile rop tedavisi oldu ama sap gözde gelişme olmadı bugü iğne ile tedavi edecekler. iğne den sonra iyileşme oluyormu ?

benimde kızım 2 kere lazer oldu cevap vermedi dediler iğne için hastaneye gittiğimizde gelişme göstermiş hiç belli olmuyo toparlar inşallah bilirim ne demek olduğunu bebeğin şuan kaç haftalık ve kaç haftalık doğdu normlade iğnede belli haftada yapılıyo zamanı var geçerse cerrahi işle aynen benimde kızımın sağ gözünde ince olması gereken zar kalındı düzeldi ALLAH a şükür sol gözdede hastalıklı damarlanma vardı olması gerken gibi değildi yani şuan 3 ayda 1 kontrolleri var maşallahı var kızımın oğlumda ameliyat olmadı sadece takip ediliyo hiç umudunu yitirme ben nasıl günler geçirdim bir bilsen çok şükür bu günlerimize.....
iki kere lazer ile rop tedavisi oldu ama sap gözde gelişme olmadı bugü iğne ile tedavi edecekler. iğne den sonra iyileşme oluyormu ?

benimde kızım 2 kere lazer oldu cevap vermedi dediler iğne için hastaneye gittiğimizde gelişme göstermiş hiç belli olmuyo toparlar inşallah bilirim ne demek olduğunu bebeğin şuan kaç haftalık ve kaç haftalık doğdu normlade iğnede belli haftada yapılıyo zamanı var geçerse cerrahi işle aynen benimde kızımın sağ gözünde ince olması gereken zar kalındı düzeldi ALLAH a şükür sol gözdede hastalıklı damarlanma vardı olması gerken gibi değildi yani şuan 3 ayda 1 kontrolleri var maşallahı var kızımın oğlumda ameliyat olmadı sadece takip ediliyo hiç umudunu yitirme ben nasıl günler geçirdim bir bilsen çok şükür bu günlerimize.....

bebeğim 28 haftalık doğdu şimdi düzeltilmiş olarak 4 aylık. bu salı igne oldu ama daha sonucu 10 gün sürer falan dediler. bebeğinizin şu anki göz durumu nasıl. hiç iğne yaptırmış birini duydunuz mu ?

duydum cnm hep soruyodum rop kontrolleri için gelenlere % 90 çözüm diyolar ama senin bebeğin büyükmüş damarlanma başlamış gibi durmuş mu acaba iğnenin belli haftası var diye biliyorum ben bursadyım uludağ üniv. gittik kontrollere İNŞALLAH cevap verir çok zor bir durum benim bebeğim ALLAH a şükür iyi kontrolleri var 3 ayda bir ama bu şekilde tedavi olan bebeklerde oalğan bişey ani kanamalar damarlanma durmaları o yüzden kontrol altında hep yada senin bebeğinin lazer ameliyatları başarılı olmamış olabilir bilemiyorum yapan doktor la görüştün ne diyorlar iğne çözüm değilse bile açık ameliyat korkulcak bişey değil yani...inşallah olumlu haberler alırsın bol dua et
bebeğim 28 haftalık doğdu şimdi düzeltilmiş olarak 4 aylık. bu salı igne oldu ama daha sonucu 10 gün sürer falan dediler. bebeğinizin şu anki göz durumu nasıl. hiç iğne yaptırmış birini duydunuz mu ?

duydum cnm hep soruyodum rop kontrolleri için gelenlere % 90 çözüm diyolar ama senin bebeğin büyükmüş damarlanma başlamış gibi durmuş mu acaba iğnenin belli haftası var diye biliyorum ben bursadyım uludağ üniv. gittik kontrollere İNŞALLAH cevap verir çok zor bir durum benim bebeğim ALLAH a şükür iyi kontrolleri var 3 ayda bir ama bu şekilde tedavi olan bebeklerde oalğan bişey ani kanamalar damarlanma durmaları o yüzden kontrol altında hep yada senin bebeğinin lazer ameliyatları başarılı olmamış olabilir bilemiyorum yapan doktor la görüştün ne diyorlar iğne çözüm değilse bile açık ameliyat korkulcak bişey değil yani...inşallah olumlu haberler alırsın bol dua et

iğneden de sonuç alamadık. doktor cerahi müdahale dedi ama şansı %50 imiş. acaba cerahi müdahale sonunda gözleri gören bebek duydunuz mu veya tanıdğınız varmı ? çok endişeliyiz.
ltf acil bilgi allah rızası için

X