Erkek İnfertilitesi eşinde sperm sayısı fazla çıkan varmı!!!!!

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

sanal

Annesinin paşası
Kayıtlı Üye
2 Mart 2009
495
0
40
slm arkadaşlar eşim 3 kere test yaptırdı 1.384 milyon-2.279 milyon-3.204 milyon çıktı yani hepsindede 200 milyonun üstünde ve bikaç tane doktora gittik bitanesi normal dedi diğeri saysı fazla olduğu için spermler birbirni itlemekten yumurtayı dölleyemyor dedi.genelde 20 milyondan az 80 milyondan fazla olması istenilen bi durum değilmiş.bu konuda arama yapmak istedim ama genelde sperm azlığı sorunu var ama çok olmasına rastlamadım.bende tedavi görüyorum yaklaşık 1.5 yıldır bekliyoruz ama henüz mutlu haberi alamadım.benim durumumda olan arkadaşlar varsa ve yazarsa sevinirim :sm_confused:

canım alt sınır var normal değer için ama üst sınır yok..bence başka dr a da gidin...sen de dr takibinde misin..iyice araştır bence
sevgiler...aşağıdaki bilgileri netten buldum, sen de araştır bence

SPERMıOGRAM (SPERM TAHLıLı, SPERM TESTı, MENı TESTı)
Spermiogram (sperm analizi, sperm tahlili, meni tahlili, semen analizi) sperm sayısını, şeklini, hareketini değerlendirmeye yönelik bir testtir. Sperm sayısı, normal spermlerin anormal şekilli spermlere oranı, hareket derecesi iyi olan sperm miktarı değerlendirilir. Ayrıca verilen semen örneğinin miktarı, pH’sı, rengi, lökosit varlığı, fruktoz miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir. Belli zaman dilimlerinde spermlerin hareketliliği incelenir. Hareket tiplerine göre sınıflama yapılır.

3 günlük cinsel perhizden sonra yapılır. ışlemin doğru sonuç vermesi için sperm örneği en gec 1 saat içinde laboratuara ulaştırılmalı, tercihen sperm örneği laboratuara yakın bir mekanda verilmelidir. Bu amaçla infertilite merkezlerinde sperm örneği verebileceğiniz bir alan ayrılmıştır.

Sperm değerlendirme kriterleri, birkaç farklı sınırı kullanır. Kruger kriterleri özellikle sperm şekil bozukluklarını göz önüne alan bir değerlendirme yöntemidir. Özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir. Sperm analizi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için 1 ay ara ile yapılmış en az 2 farklı sperm örneği incelenmelidir. Sperm analizinde bir fertilite sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal ileri muayenesine geçilir. Sperm üretim döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ay içinde etkileyebilir. Semen analizi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.

Normal sperm analizi değerleri:
- Volume (hacim) 1.5-5.0 ml arasında olmalıdır
- Ph: 7.2 'den büyük
- Viskosite 2'den az
- Sperm konsantrasyonu 20 milyon/ml 'den fazla
- Total sperm sayısı 40 milyon'dan fazla
- Motilite yüzdesi (a+b) % 50'den fazla olmalı. ( a: ileri hızlı) , ( b: ileri yavaş)
- Morfoloji % 30 normal 'dan fazla normal (WHO)
%14 'den fazla normal (KRUGER STRıCT)
- Lökosit 1 milyon/ml' den az olmalı

paylaşımın için sağol canm.bikaç doktora gttk kimi fazla diyo kimi normal hangisine inancağımızı açıkcası şaşrdık.bende pco var bende tedavi görüyorum ama eşimle ilgili nerden başlycaz bilmyoruz.ayrıca sağda 1 solda 2 grade varikosel var ama normalde varikosel olan erkeklerin değerleri düşük oluyo ama bzmki yüksek.offffff ya Allah yardımcımız olsun zor bi durum yani.

merhaba sanal güldürdün beni bizde hiç sperm yok olmuyo :KK43: sizde maşallah çok fazlasıyla var olmuyo :) türlü türlü sorun var. inşallah derdiniizn çaresi vardır allah hepimize nasip etsin anneliği en azından aşılama veya tüp bebek şansınız var sevgiler.

valla ya bende bakıyorum genelde herkeste aynı sorun var az olması bizde azaltmaya uğraşcz galiba.tüp bebeğide düşündük ama şuan için çok erken daha dedi doktor bakalım inş. en kısa zamanda isteyen herkese Rabbim o güzel duyguyu yaşatsın

X