Bebek Beslenmesi 8 aylık bir bebeğe neler yedirmeliyim, neler yedirmemeliyim?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

aysun444

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
1.547
21
yaklaşık 1 hafta sonra bebeğim 8 aylık olacak ve kaşık görünc ağzını kapatıyor, kaşıksız neyi nasıl verebilirm. lütfen bikaç şey yazın. doğru düzgün yemiyor, nasıl alıştırmalıyım neler yapıp vermeliyim.

Canım benımkıde kaŞıgı gÖrÜnce aglıyo ben bÖyle damlalık gıbı bıŞey vartr yıyceklerı Öyle Çekeıp verıyorum agzına gırıyo aÇıtmadan

Canım benİmkİde kaŞıgı gÖrÜnce aglıyo ben bÖyle damlalık gİbİ bİŞey vartr yİyceklerİ Öyle Çekeİp verİyorum agzına gİrİyo aÇıtmadan

canım eminim onuda görünce kapatacaktır bir süre sonra. bikaç dfa parmağımı dudağına deydirip ağzını açmasını sağladım. şimdi parmağımı ağzına deydirince iyice büzüyor dudaklarını.

canım benim oglum 18 aylık herşeyi yiyor.ben 6 aylıkken başladım yedirmeye ama öyle blenderden falan geçirmedim mümkün oldugunca taneliye alıssın istedim.elimle yedirdim ilk önce.istemiyorsa ısrar etme gülerek ver yemiyorsa 1 saat sonra yine dene.neyi sevdigini anlamaya çalış önce onları yedir ve mutlaka 1 çay kaşıgı pekmez yedir istah açıyor kan yapıyor saçları uzatıyor.benim oğlum şimdi sekersiz yeşilçay ıhlamur adaçayı hertürlü yemek meyve çig sebze hepsini yiyor.biraz zor oldu ama alıştırdım.şimdi çok rahatım bizimle beraber biz ne yiyosak o da yiyor sormak istediğin bişey varsa sor canım.dişleri çıkıyorsa o yüzden ağzını açmak istemiyordur eline soguk pırasa taze sogan tüm elma ver.elmayı soyup verme boğazına kaçar.

canım benim oglum 18 aylık herşeyi yiyor.ben 6 aylıkken başladım yedirmeye ama öyle blenderden falan geçirmedim mümkün oldugunca taneliye alıssın istedim.elimle yedirdim ilk önce.istemiyorsa ısrar etme gülerek ver yemiyorsa 1 saat sonra yine dene.neyi sevdigini anlamaya çalış önce onları yedir ve mutlaka 1 çay kaşıgı pekmez yedir istah açıyor kan yapıyor saçları uzatıyor.benim oğlum şimdi sekersiz yeşilçay ıhlamur adaçayı hertürlü yemek meyve çig sebze hepsini yiyor.biraz zor oldu ama alıştırdım.şimdi çok rahatım bizimle beraber biz ne yiyosak o da yiyor sormak istediğin bişey varsa sor canım.dişleri çıkıyorsa o yüzden ağzını açmak istemiyordur eline soguk pırasa taze sogan tüm elma ver.elmayı soyup verme boğazına kaçar.

canım mesela bir öğünü nasıl elinle yedirdin. bana sanki hep hafif sulu şeyler yiyince doyuyormuş gibi geliyor. yani hep muhallebi kıvamında olunca doyarmış gibi geliyor, taneli şey verinnce az yer dolayısıyla doymazmış gibi geliyor.
birde benimki sıvı şeyler alınca genzine kaçıyor doğru düzgün su bile veremiyorum anlıyacağın. halbuki suyuda çok seviyor.elma falan eline alınca birden farça koparıp yutacakmış gibi geliyor, korkup geri çekiyorum hatta erik falan ısırmayı çok seviyor ama bakıyorum deliyor hafif kaldırıyor kabuğuyla geri çekiyorum. dişlerimiz çıkmaya başladı çünkü.

artık rahatlıkla tavuk balık yiyebilir.elince hafifçe parçala agzına ver.şöyle anlatayım bebeklerin midesi yumrugu kadardır.bunun yarısından azını yedirmek lazım.çünkü midede yemekten başka biraz hava ve suyun da olması gerekiyor.taneli şeyler daha tok tutarlar.emziriyosan hiç sorun etme yemek istemiyosa ısrar etme dişetleri acıyordur kemirmesi için eline birşeyler ver korkma sen de yanında ol.bırak ısırmaya çalışsın çignemeyi ögrensin.bebekler salçalı sarmısaklı şeyleri severler.çorbaların suyuna ekmek batırıp emmesini sagla.benim oğlum 15 ay hiç su içmedi.hala bazen genzine kaçırıyor bişey olmaz.çevremde herşeyi blenderden geçiren anneler var ve suan depresyondalar nerdeyse çocukları hiçbirşey yemiyor.ben oğlumu götüremiyorum nazar degecek diye sürekli sen nasıl alıştırdın filan diyorlar.doğal akışına bırak canım o yasayarak ögrenir herşeyi...

artık rahatlıkla tavuk balık yiyebilir.elince hafifçe parçala agzına ver.şöyle anlatayım bebeklerin midesi yumrugu kadardır.bunun yarısından azını yedirmek lazım.çünkü midede yemekten başka biraz hava ve suyun da olması gerekiyor.taneli şeyler daha tok tutarlar.emziriyosan hiç sorun etme yemek istemiyosa ısrar etme dişetleri acıyordur kemirmesi için eline birşeyler ver korkma sen de yanında ol.bırak ısırmaya çalışsın çignemeyi ögrensin.bebekler salçalı sarmısaklı şeyleri severler.çorbaların suyuna ekmek batırıp emmesini sagla.benim oğlum 15 ay hiç su içmedi.hala bazen genzine kaçırıyor bişey olmaz.çevremde herşeyi blenderden geçiren anneler var ve suan depresyondalar nerdeyse çocukları hiçbirşey yemiyor.ben oğlumu götüremiyorum nazar degecek diye sürekli sen nasıl alıştırdın filan diyorlar.doğal akışına bırak canım o yasayarak ögrenir herşeyi...

saol canım tavsiyelerini dinliycem, hatta bu gün başlıycam.

Canım birde ben şunu soracaktım, kaç saatte bir normal yemek veriyorsun. biz mesela iki saat en az bekliyoruz yoksa yemiyor. bazen 3 saat beklesek bile yemiyor. Ben de diyorumki aralarda acaba meyve biskivu falan verdiğim için mi oluyor. hani kendisini tok mu hissediyor acaba.

kahvaltı ögle yemegi akşam yemeği yeterli canım.aralarda da bisküvü meyve çig sebze eline ver kendi yesin yogurt yedir artık büyümüş canım 2 satte yemesine gerek yok.bebekler emerken 2 saatte bir emerler çünkü süt gibi sıvı seyler çabuk sindirilir ve bebek çabuk acıkır ama katı şeyler daha tok tutar.yardımcı olabildiysem sevindim

kahvaltı ögle yemegi akşam yemeği yeterli canım.aralarda da bisküvü meyve çig sebze eline ver kendi yesin yogurt yedir artık büyümüş canım 2 satte yemesine gerek yok.bebekler emerken 2 saatte bir emerler çünkü süt gibi sıvı seyler çabuk sindirilir ve bebek çabuk acıkır ama katı şeyler daha tok tutar.yardımcı olabildiysem sevindim

Saol canım, çok yardımcı oldun.

secosel benim kızda 8 aylık.ben blendrdan geçiriyorum çorbaları meyveyi ama biraz taneli bırakıp yoksa öğürüyor.birde asla ve asla yoğurt yemiyor.sütaşın baby mixde burda yok.peynirde sevmiyor.meyveyle yemiyor yoğurdu çorbaylada hiçbirtürlü ve 2 aydır kakasını sürekli kaskatı yapıyor acaba yedirdiklerimin kıvamındanmı

benm bebeğimde yoğurt yemiyodu şimdi şimdi başladı çok şükür bende babymix veriyorum
elmalısıda var demir onu daha çok seviyo
şu sıralar bnmkide 10 kaşıktan fazlasını yemiyo binbir türlü şekle giriyorum 1 saatte bi kase çorba bitiyo
arkadaşımın tavsieiyle seven sean die bi vitamin var onu aldım iştah açıyomuş 2 gündrü kullanıyorum eskisine göre biraz daha iyi yiyo

aysun kilosu iyiyse sağlıklıysa bence o kdrda diretme sadece sevdiği şeyleri ver ben 9 da kahvaltısını yedirip 1 de çorbasıını yediriyorum yani arada 4 saat oluyo

ısrar etmiyorum artık, kaşığa fobi gibi bişey oluştu, daha rahat bırakıyorum. O senin seven sean portakallısınımı kullanıyorsun. balık yağı o. nefret ediyor onu içince ağlıyor. benimkinin damak tadı oluştu heralde.

evet cnm bizimkide içmiyo ama zorla içiriyorum onun sayesnde yemeye başladı
bizimkininde damak tadı oluştu
mesela tavuğa bayılıyo bende tavuk suyuna çorba yapıyorum
hiç reddetmeden yiyo

secosel benim kızda 8 aylık.ben blendrdan geçiriyorum çorbaları meyveyi ama biraz taneli bırakıp yoksa öğürüyor.birde asla ve asla yoğurt yemiyor.sütaşın baby mixde burda yok.peynirde sevmiyor.meyveyle yemiyor yoğurdu çorbaylada hiçbirtürlü ve 2 aydır kakasını sürekli kaskatı yapıyor acaba yedirdiklerimin kıvamındanmı

canım güneşte kurumuş kayısıyı suda ıslat yumusayınca bebeğine yedir hem iştah açar hemde kabızlıktan kurtulur günde 1 tane bile yedirsen yeter.bol bol meyve suyu yap canım susuz kalıyor olabilir.benim oglumda sade yogurt yemedi 8 aylıkken 14 aylıkken yemeye başladı ama ben ara ara vermeye çalıştım yemeyince ısrar etmedim ama sarımsaklı yogurtlu makarna falan yapınca yiyordu.canım eline meyve sebze ver kendi yemeye çalışsın.pilav gibi şeyleri elinle yedirmeye çalış biraz yorucu bir dönem ama katı şeylere alıştırınca 1 yaşından sonra insan daha rahat ediyor.mesela tavuk suyuna sehriye çorbası yaptın diyelim.bir kaşıkla sadece suyundan içir,içince susuz yerinden sehriyelerini ver ,tavuklarını da elinle hafifçe ez agzına ver bir de böyle dene çünkü sulu birşeyin içinde taneyi sevmiyorlar alışına kadar böyle yap canım

X