öğretmen arkadaşlar doğum öncesi izni doğum sonrasına ekletme konusu.yardım lütfen.

ezgim29

Guru
Kayıtlı Üye
26 Mart 2009
1.365
7
öncelikle merhaba.32.haftamda doktorumdan çalışabilir raporu alıp doğum öncesi iznimin 5 haftasını doğum sonrasına aktarmak istiyordum.fakat bu 5 haftalık süreye 15 tatil giriyor ve bu süre zarfında ben çalışmıyor olarak göründüğüm için o süre ekletilemiyormuş.yani ancak 3 haftayı ekletebileceğim.15 tatil dönüşü olan ilk hafta ben 37 haftalık görünüyor olacağımdan izne ayrılmak zorundamıyım ya da o haftanın sonunda 37 haftam dolunca mı ayrılacağım?bir de bizim okuldaki memurun bu konu hakkında hiç bilgisi yok ne tür işlemler yapmam gerekiyor ? yardımcı olursanız sevinirim. :sm_confused:

Tatile denk gelen 5 haftanın aktarılıp aktarılmaması konusunu bilmiyorum ama 37. haftayı bitirdiğinde raporun yazılmış olmalı, çünkü doğuma 3 hafta kala işi bırakma zorunluluğumuz var canım. Bence sen 32. haftanda doktoruna sor bunu onlar da biliyorlar bu tip konuları. Mesela benim doktorum rapor olarak şöyle yazmıştı: 32 haftalık gebelik, Doğum öncesi 8 haftalık iznin 5 haftasını doğum sonrasına aktarması uygundur.

eğer 32. haftanda 37. haftaya kadar çalışması uygundur raporu almazsan iznini doğum sonrasına aktaramıyorsun. eğer alırsan tamamı aktarılır. tatile denk gelip gelmemesi önemli değil.

Aynı sorun bende de var.21-22 mart doğum tarihi bebişimin Allah izin verirse.24 ocak ta 8 hafta kalmış oluyor.ben ara tatil sonunda yani son hafta doğum iznine ayrılsam olmazmı.çalışabilir raporu vermesine gerek varmı zaten ara tatilde çalışmıyor olacağım?böylece neredeyse 2 hafta kazanmış olurum doğum sonrası için.birde izin almak için mutlaka görev yerine gitmeye gerek varmı?(daha öncede sormuştum yok demişti birkaç arkadaş) çünkü türkiyenin bir ucundan diğer ucuna gitmem gerekir,ki mümkün değil ne otobüsle ne de uçakla(izin vermiyorlar çünkü.herkese hayırlı doğumlar...

37.haftanın dolması gerekir izne ayrılmak için.32.haftanın sonunda doktoruna gidersin,sevkine 5 haftasını aktarabilir diye yazar,ekstradan rapora ihtiyaç yok.Tatile gelmesinde de bir problem olmaz.
elf22 dediğin gibi olmaz,32 haftan bitince hemen alman gerek çalışabilir raporunu.

Ben de yarın 31. haftama gireceğim. Ben de 5 haftayı doğum sonrasına ekletmek istiyorum fakat bu 5 haftanın son 2 haftasında tatil oluyor. Bu durumda 3 hafta mı ekletebileceğim? Bir de bu aldığımız raporda ne yazması gerek acaba? 32. haftanın başı ya da sonu rapor için en uygun zaman nedir? Ayrıca ultrasona göre mi hesaplamak gerek yoksa SATa göre mi?... gibi aklımda bir sürü soru var.

ultrasona göre hesaplanır.2 hafta tatile geldiği için 3 hafta aktarabilirsin.En uygun zaman yok ki,32.hafta sonunda almak zorundasın.Rapor almıyorsun,sevkine yazması yeterli.

cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim fakat bu konuda kesin bir yargı yok mu iyice kafam karıştı bazısı ekletilir bazısı tatil günü ekletilmez diyor.müdürüme sordum ekleriz dedi artık bilmiyorum kafam iyice karıştı :sm_confused: peki arkadaşlar son 3 hafta izne ayrılmak zorundayız ya peki o 3 hafta içinde doğum olmaz da daha geç olursa o zaman ne oluyor ? eklettiğim süreden mi düşüyor o günler?

arkadaşlar ben de 14 martta doğum yapıcam .2.dönem hiç okula gitmeyi düşünmüyorum.35.haftamda olucam doğum izni alırken.bu durumda doktor çalışamaz raporu verebiliyormu yoksa izin için 37.haftayı doldurma şartı mı var?

Kızlar bunları doktorlarınız daha iyi bilir gibime geliyor. Bence onlarla da bir görüşürün derim. Ya da bunları yaşayan birileri varsa onların cevabı önemli. Yönetmelikte bu konuda kesin şeyler yazmıyor malesef.

arkadaşım 32. haftadan itibaren doğum öncesi izin alabiliyorsunuz. bildiğim kadarıyla doğum öncesi 3 haftaya kadar çalışabiliyorsunuz 37. haftaya kadar doktorunuzun çalışabilir raporu vermesi gerekiyor. sonrasında mecburen izne ayrılmak zorundasınız ve bu iznin tatile gelip gelmemesi önemli değil. iznim tatile geliyor o izni de doğum sonrasına ekleteyim deme şansınız yok yani.

Eşim bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktadır.Eylül ayının ikinci yarısında doğum yapacaktır.Tabip raporu ile doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumda çalışması halinde kalan 5 haftalık sürenin doğum sonrasına eklenmesi mümkünmüdür.Öğretmen olması dolayısı ile doğumdan önceki beş hafta yaz tatiline denk geldiği için bu iznin kullandırılmaması gibi bir durum söz konusu olabilirmi?Yardımcı olursanız memnun oluruz.Saygılarımla

CEVAP: Doğum izni süreleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104'üncü maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde 14.7.2004 tarih 5223 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile değiştirilmiştir. Değişikliğe göre maddenin son hali şu şekildedir:

"Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki sekiz haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır."

Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 108 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında da "Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir." hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 657'nin Yıllık İzinleri Kullanılışı başlıklı 103'üncü maddesinde "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izliyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.
Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir" hükmü yer almaktadır.

Bu maddelere göre,

İznin doğum sonrasına aktarılabilmesi için belirli şartların bir arada bulunması gerekmektedir. Bunlar; a) Tabip onayı, b) Memurun isteği, c) İşyerinde çalışması hususlarıdır.

Öğretmenler, Ağustos ayında izinli sayıldıklarından tabip onayı ve memurun isteği şartları karşılanmış olsa dahi işyerinde çalışma şartı gerçekleşmemiş olacaktır. Bu nedenle Ağustos ayındaki doğum öncesi iznin çalışmadığı için doğum sonrasına aktarılması söz konusu değildir.

Burada ayrıca şunu belirtmek gerekmektedir. Devlet Personel Başkanlığınca sorunları çözmek amacıyla çıkarılan doğum izin sürelerine ilişkin tebliğde bu konuya değinilmemiştir.

Arkadaşlar ben 37 haftalık gebeyim şu anda...32.haftamda iken doktorumdan çalışabilir raporu aldım,okuluma verdim..dün de sevkime, 37 haftalık gebe ,doğum öncesi izne ayrılması uygundur yazısını yazdırıp iznimi başlattım...mutemet ya da okul idaresi 5 haftalık kullanılmayan izni aktarma işlerini yapacaklar...bunu da ayrıca belirtmek gerekebilir..malum,ben ayrıca idareye bunu bildirdim..

arkadaşlar ben de 14 martta doğum yapıcam .2.dönem hiç okula gitmeyi düşünmüyorum.35.haftamda olucam doğum izni alırken.bu durumda doktor çalışamaz raporu verebiliyormu yoksa izin için 37.haftayı doldurma şartı mı var?

32. haftan bitince dr 3 hafta çalışabilir yazar,o zaman 35.haftanın bitimiyle ayrılırsın izne.

peki normal 8 saat çalışan devlet memurlarında doğum izni süresi ne kadardır?? sonraki sürede doktorlar acaba ne kadar süre ile rapor verirler??

doğum izni ara tatilde yanacak arkadaşlar ben 1 haftamı eklettim geçen sene şubat 21 de doğum yaptım öncesi 3 hafta ayrıldım ara tatilde 37 haftalıktır çalışamaz raporunu götürdüm müdürümde kabul etti milli eğitimde etti olmaz yargısı sanırım yaz tatili için var ekletmek için elinizden geleni yapın bebeğinizle bir gün bile çok kıymetli.

doğum izni ara tatilde yanacak arkadaşlar ben 1 haftamı eklettim geçen sene şubat 21 de doğum yaptım öncesi 3 hafta ayrıldım ara tatilde 37 haftalıktır çalışamaz raporunu götürdüm müdürümde kabul etti milli eğitimde etti olmaz yargısı sanırım yaz tatili için var ekletmek için elinizden geleni yapın bebeğinizle bir gün bile çok kıymetli.[/QUO

benim müdürüm de eklenir sorun olmaz dedi bakacağız artık umarım eklenir dediğin gibi doğumdan sonrası da çok önemli.

demek ki müdürün insiyatiifine de bağlı..peki kızlar ben 32+2 ünlük hamileyim pzt. 33. haftamdayken izin alıcam olur mu sizce?

merhabalar;
ya ben şuanda 31 haftalık hamileyim. ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almak istiyorum fakat o haftamın sonu temmuz1'e denk geliyor. sonrası yaz tatiline. doğum sonrası iznimde eylül 15-20 gibi bitecek gözüküyor Allah nasip ederse. 37. haftaya kadar gittiğim süreyi eylüldeki izin bitimine ekletebilir miyim, yoksa tatile denk geldiği için onlar yanar mı?
bana bu konuda bilgisi olan varsa bilgi verebilir mi?

X