Hipertroidi olupta hamile kalanlar buraya lütfen!!

selsel

Guru
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2009
189
1
:sinifsinif:arkadaşlar ben hipertroidi hastasıyım 2 yıllık evlıyım artık bı bebek istiyoruz ama cesaretım yok korkuyorum hipertroid olupta hamile kalanlar hamileliğiniz nasıl gectı dogum hangı yolla gerceklesti ozellikle sezeryan olabılen rkadaşlar varmı beni bilgilndirin lütfen.bide ben kalbimden cok rahatsızım göğüs agrılarım cok oluyo.doktorlar troide bağlıyo.benim gibi troid yüzünden kalbinden rahatsız olanlar var mi:KK43:

merhaba selsel, inşallah istediğin olur hamile kalırsın ve sağlıklı bir bebek doğurursun, bende de durum aynı galiba, yıllarca kalbim ağırdı ve hala ağrıyor, ama nereye gittiysem kalbimde bir şey bulamadılar, 6 ay önce anladık ki bende hipertiroid var, ağrılar ondan ve ayrıca iki nodül var tiroidde, hemen ameliyet olup onları aldırmam gerekiyormuş, ilaç tedavisi ondan sonra başlayacakmış, ve bu süre içinde hamile kalmamam gerekiyormuş, zaten 10 aydır istiyoruz ama henüz olmadı ben de kararsızıım zaten ne yapacağımı bilmiyorum, önce ameliyat sonra bebek mi?..., hamilelik döneminde hipertiroid riskli, titiz bir çekilde ilaçla tiroid dengesi sağlanmalıymış yoksa anneye de bebeğe de telafisiz zararlar veriyor, hamilelikten önce kesinlikle uzman desteğiyle bu denge sağlanmalı ve hamilelikte de korunmalı...... inşallah iyi haberler verirsin çünkü ben de aynı durumdayım kısmen, haberlerini bekliyorum hoşçakal

merhaba abc,inş canım temennin için sagol aynı temenniyi bende senin için diliyorum.ben 1 ay önce doktorumla gorustum artık bebek istedıgımızı belırttım doktor once degerlerımin normale dusmesi gerektıgını belirtti ve ilacımın dozunu azalttı az dozda normal degerde tutalım o sekılde hamıle kal dedı suan degerlerım ıyı cok sukur 1 ıkı aya tam istedıgımız dusuk doza erişirsek bebek ıcın hazırlıklara baslıyıcaz inş.bende nodül yok ama hala tereddutlerım gecmıs degıl doktora bu sekılde olupta bebek sahıbı olan hastalarınız var mı dedim.tabiki var dedi olmazmı.ama hamılelıkte dusuk doz ılac kullanacaksın dedi.şimdilik böyle dahada gelısmeler olursa senı bılgılendırırım sende durumundan benı haberdar et.nodul varsa ameliyatı şart goruyorlar.gercı benımde ılacla duzelmedıgı takdırde ya amelıyat ya atom tedavisi öneriyorlar.neyse hakkımızda hayırlısı.

mrb
bende 3 yillik evliyim yaklasik 1 yil once cocuk istedik ama bir turlu olamadi. Sonrasinda dayanilmaz agrilar basladi kalbimde ve sirtimda tum arastirmalara ragmen agrinin sonucunu bulamadilar. En sonunda ellerimin sinir hastasi gibi titremesi uzerine endokrin uzmanina gorundum. Yaklasik 8 aydir ilac (propcil) tedavisi goruyorum su an neredeyse iyilestim artik ameliyata bile gerek yok diyorlar. Fakat bu sonuclarimin iyi olmasi yaklasik 4 aydir duzgun ben her halukarda hamile kalmak istedim ama hala tutmadi. Doktorlarima bunun engel olup olamayacagini soruyorum ama her defasinda yok olmaz diyorlar. Jinekolojik olarakda bir sorunum yok yani kafam cok karisik moralim cok bozuk isallah yuce rabbim hepimizi bir gun kavusturur. Hersey allahtan

Mesajlardan cok sure gecmis ama gene de yazayim dedim. Hipertroidi olup da saglikli doguranlar da var, hipotroidi ile de var(ben :) ) Ama duzenli doktor kontrolune gitmek lazim, sayet hamilelik sirasinda farkedildiyse. Onceden biliniyorsa riske girilmemeli. normal degerlere dusmeden hamile kalinmamali. Hamileligin seyrinde degerler yukselebiliyor. Ben ayda bir kontrollere gidiyorum hamileyken. 20 senedir tedaviye devam ediyorum. ihmal edilmiycek bir sey. Ben radyoiyot tedavisi gordum ilaca bagimli kaldim. Herkesin seyri ve tadavisi farklidir tabi.

üç yıldan fazla bir süredir kadınlar kulübüne üyeyim, hamilelikle ilgili kadın ve erkek sayfalarının çoğunu okudum, yani okuduğum sayfaları toplarsanız 10 kitap eder..)
tiroid sorunu olup da gebe kalan çok insan var, daha doğrusu bunların çoğu hasta olduklarını bile bilmiyorlar ama şunu ayırt etmek lazım, hangi tiroid? hiper mi hipo mu?
az önce 178 sayfalık bir başlığı daha bitirdim, tiroid sorunu olup da gebe kalan var mı? başlığını görünce atladım ve sabırla son sayfaya kadar okudum ama orada bile hep hipolular vardı yani hipolu olup da gebe kalanlar vardı. hipolular hiç merak etmesin kesinlikle gebe kalabiyorlar. birkaç hipertiroidi olan arkadaşa rastladım ama onlardan da bir gebelik çıkmadı, bundan sonra çıkar mı bilmem. Hakikaten birisi çıksın ben hipertirodiyim şunları şunları yaptım değerlerim düzeldi ya da düzelmedi ama şu anda gebeyim. Lütfen birisi çıksın artık.

ben de 4 buçuk yıllık evliyim ve 4 senedir gebelik için aktif olarak çalışıyoruz ben de eşim de. bir aşılama ve bir tüp denemem oldu ve hiç gebelik oluşmadı. ben tüp bebeği denerken tsh değerim gayet iyiydi o zaman bile oluşmadı gebelik, zaten tiroid sorunum son 2 yıldır var. sıfıra çok yakın bir türlü yükselmiyor, tsh değerim ani olarak sıfıra yaklaştığında buz gibi eriyorum hemen zayıflıyorum, kalbim ağrıyor, her tarafımdan ter boşalıyor. bir sürü tahliller yaptırdım günlerce, aylarca... Bir profesöre gidiyorum tirodim için. bana değerlerimi dengelemek için ilaç vermedi gerek görmedi. yani benim bütün sorunum stresmiş. Don't stres. mayıs tsh değerim 0,02 çıktı. bundan önceki aylarda da bu civarlardaydı. bol bol tatil yapmam gerektiğini, stresten uzak kalmam gerektiğini söyledi. 2 ay sonrasına çağırdı. ondan sonra ne olacak bilmiyorum. tabi tsh diğer değerleri de etkiliyormuş, fsh, prolaktin, antikorlar, vs... bizim sorunumuz tam olarak nedir. tsh değerleri normal olmayanlar da gebe kalabiliyor peki bu oran hipertiroidlerde nedir? lütfen.

üç yıldan fazla bir süredir kadınlar kulübüne üyeyim, hamilelikle ilgili kadın ve erkek sayfalarının çoğunu okudum, yani okuduğum sayfaları toplarsanız 10 kitap eder..)
tiroid sorunu olup da gebe kalan çok insan var, daha doğrusu bunların çoğu hasta olduklarını bile bilmiyorlar ama şunu ayırt etmek lazım, hangi tiroid? hiper mi hipo mu?
az önce 178 sayfalık bir başlığı daha bitirdim, tiroid sorunu olup da gebe kalan var mı? başlığını görünce atladım ve sabırla son sayfaya kadar okudum ama orada bile hep hipolular vardı yani hipolu olup da gebe kalanlar vardı. hipolular hiç merak etmesin kesinlikle gebe kalabiyorlar. birkaç hipertiroidi olan arkadaşa rastladım ama onlardan da bir gebelik çıkmadı, bundan sonra çıkar mı bilmem. Hakikaten birisi çıksın ben hipertirodiyim şunları şunları yaptım değerlerim düzeldi ya da düzelmedi ama şu anda gebeyim. Lütfen birisi çıksın artık.

ben de 4 buçuk yıllık evliyim ve 4 senedir gebelik için aktif olarak çalışıyoruz ben de eşim de. bir aşılama ve bir tüp denemem oldu ve hiç gebelik oluşmadı. ben tüp bebeği denerken tsh değerim gayet iyiydi o zaman bile oluşmadı gebelik, zaten tiroid sorunum son 2 yıldır var. sıfıra çok yakın bir türlü yükselmiyor, tsh değerim ani olarak sıfıra yaklaştığında buz gibi eriyorum hemen zayıflıyorum, kalbim ağrıyor, her tarafımdan ter boşalıyor. bir sürü tahliller yaptırdım günlerce, aylarca... Bir profesöre gidiyorum tirodim için. bana değerlerimi dengelemek için ilaç vermedi gerek görmedi. yani benim bütün sorunum stresmiş. Don't stress. mayıs tsh değerim 0,02 çıktı. bundan önceki aylarda da bu civarlardaydı. bol bol tatil yapmam gerektiğini, stresten uzak kalmam gerektiğini söyledi. 2 ay sonrasına çağırdı. ondan sonra ne olacak bilmiyorum. tabi tsh diğer değerleri de etkiliyormuş, fsh, prolaktin, antikorlar, vs... bizim sorunumuz tam olarak nedir. tsh değerleri normal olmayanlar da gebe kalabiliyor peki bu oran hipertiroidlerde nedir? lütfen.

benim hiperitoridim vardı hem de çok ileri derece yıllarca düzelmedi ve konu sahibi arkadaş gibi kalp sıkıntısı da çekiyordum. ilaç alıyorum geçiyor düzeldi diye bırakıyoruz tekrar fırlıyor. en sonunda bütün tiroidimi aldırdım. doktor ileride hamilelikte çok sıkıntı olur çok zorlanırsın dedi. aynı şey babamın bir arkadaşının başına geldi bebeği pek sağlıklı doğmadı tiroid yüzünden. hormonal bir şey çünkü çok önemli. benim şu an tiroid bezim yok dışarıdan hormon alıyorum ve tamamen doğal bir şey hipertiroid ilaçları gibi kimyasal değiller.

benim hiperitoridim vardı hem de çok ileri derece yıllarca düzelmedi ve konu sahibi arkadaş gibi kalp sıkıntısı da çekiyordum. ilaç alıyorum geçiyor düzeldi diye bırakıyoruz tekrar fırlıyor. en sonunda bütün tiroidimi aldırdım. doktor ileride hamilelikte çok sıkıntı olur çok zorlanırsın dedi. aynı şey babamın bir arkadaşının başına geldi bebeği pek sağlıklı doğmadı tiroid yüzünden. hormonal bir şey çünkü çok önemli. benim şu an tiroid bezim yok dışarıdan hormon alıyorum ve tamamen doğal bir şey hipertiroid ilaçları gibi kimyasal değiller.

bütün bu konuşulanları okuyunca çöktüm resmen.nekadar zormuş bu hipertiroid hastası olmak.
yaklaşık 1,5 yıldır hipertiroid hastasıyım 1 yıldır yüksek dozajda ilaç kullandım bunun yanı sıra kalp ritmi içinde bir ilaç.hipertiroidin yan etkileri dediğiniz gibi çok fazla.gittiğim doktordan hiç memnun kalmadım.iyi gidiyor deyip durdu oldugum yerde saymısım oysaki.en sonunda benim elimden birsey gelmiyor deyip üniv. hastahanesine yönleendirdi.orada gittiğim doktor şuana kadar sanki hiç tedavi görmemişim gibi olduğunu söyledi. zehirli guatrım var içeride çok fazla nodül var.ameliyat olmamı önerdi ilaçla sonuç alamayabiliriz dedi.ben 6 aylık evliyim ama ileride çocugum olmazsa diye çok korkuyorum.doktor seni ameliyat edelim 3 ay sonra gebelik için hazır duruma gelirsin dedi.inşallah hepimiz tüm bu sorunları ortadan kalkar.karmakarısık üzücü bir durum içersindeyiz.

Arkadaşlar hiç üzülmeyin triod hastaları hamile kalabiliyor.Çok yakın bir akkadaşım var yıllar önce ameliyat oldu sürekli ilaç kullanıyor 2 çocuğu var hem de korunmayı bıraktığı ay hamile kaldı ikisine de bir daha bebek düşünmediği için korunuyordu adet bitiminde korumasız birliktelik olmuş bana sormuştu hamile kalma ihitmali varmı diye ben de yumurtlama günü değil olmaz demiştim 4 hafta sonra hamile olduğunu öğrendik doktor sersem bir yumurtlamaya denk gelmişsin demiş şimdi 9 aylık bir kızı var.Bana kızıyor senin yüzünden oldu bu bebek diye :KK1:

hipertiroid olup hamile kalan kimse yazmamış..
başlığı görünce heyecanlanmıştım.

ter içinde kalıyorum, geceleri uyuyamıyorum, herşeyden ürküyorum.
aslında bir aydır tekrar ilaç kullanmaya başladım günde 6 tane kullanmama rağmen TSH değerim 0.006 dan 0.007 ye yükselmiş. çok üzgünüm. bu hafta bir kez balık ve karides yemiştim, peynir ve yoğurtta çok tüketiyorum bu gıdalar yoğun çınko içerdiği için ve metabolizmayı hızlandırdığı için tüketilmemesi gereken gıdalarmış. (İnternetten araştırdıgım bu.. doktorum hergün yemedikten sonra önemli değil, mutlaka iyotsuz tuz kullan dedi)

merhaba benim tsh degerim 24 eylülde 0.001 cıktı ve 12 eylülde regl oldum. şimdi ise hamileyim. 4 haftalık yani öğrendiğim ay hamile kaldım. cok riskli oldugunu soyluyorlar ozellikle düşük ve zeka geriliği :KK43: hiç sevinemedim endokrinoloji uzmanı ile görüşeceğim yarın kadın dogumcu böyle cok doğum yaptırdım dedi. hepsi sağlıklı dedi. içini ferah tut dedi. kontrol altında tutularak ilerleniyormuş. Allah herkesin yardımıcısı olsun.

merhaba benim tsh degerim 24 eylülde 0.001 cıktı ve 12 eylülde regl oldum. şimdi ise hamileyim. 4 haftalık yani öğrendiğim ay hamile kaldım. cok riskli oldugunu soyluyorlar ozellikle düşük ve zeka geriliği :KK43: hiç sevinemedim endokrinoloji uzmanı ile görüşeceğim yarın kadın dogumcu böyle cok doğum yaptırdım dedi. hepsi sağlıklı dedi. içini ferah tut dedi. kontrol altında tutularak ilerleniyormuş. Allah herkesin yardımıcısı olsun.
merhaba cnm geçen ay ben düşük yaşadım tsh 0.08 olduğu için olabilir dedi doktorlar yani olasabilir olmayadabilir dediler demek ki 0.001 lede gebe kalınıyomuş gebeliğin nasıl gidiyor cnm merak ettim ben şu an ilaç değerimi,düşürdüm 0.1 geldikten sonra gebe kal dedi dr bakalim hayirlisi Allahim sağlıklı sıhhatli kucağına almayı nasip etsin demek ki hiperlerde gebe kalıyo

merhaba cnm geçen ay ben düşük yaşadım tsh 0.08 olduğu için olabilir dedi doktorlar yani olasabilir olmayadabilir dediler demek ki 0.001 lede gebe kalınıyomuş gebeliğin nasıl gidiyor cnm merak ettim ben şu an ilaç değerimi,düşürdüm 0.1 geldikten sonra gebe kal dedi dr bakalim hayirlisi Allahim sağlıklı sıhhatli kucağına almayı nasip etsin demek ki hiperlerde gebe kalıyo

merhaba maalesef 9 haftalıkken ve tsh 0.005 iken bebeği aldılar.
sana önerim tsh ın düşükse ki bu tiroid ya da graves hastası olabilceğin anlamına geliyor hemen endokrinci çok ama çok iyi bi doktor bul ve tedavi ol.
tsh 0.01 iken hamile kal demek cok ama cok yanlıs bana da hamile kalamazsın kalsan da düşük yaparsın dediler 2 gün sonra hamile kaldım ve düşük riskim hiç olmadı ama 2 ayım kabuslar içinde ve kürtajla sonuclandı.
gebelikte bu hastalık aktifleştiriyor imiş.
tedavi olmadan hamile kalırsan riskler çok kötü. tiroidler yükselmeye devam ediyor ve kürtj olmak için bile t3 et4 ün düşmesini bekliyorlar. çünkü tioidlerin yuksekken anestezi alamıyorsun.
her hastalık bireysel senin hikayen cok farklı olabilir nodüllerin olabilir ya da sadece hipertiroidsindir ve tedavin cok kısa sürecektir. ben de buralarda herkesden bir cevap bekledim ama en iyi ve en kısa cevapları bana üniversite hastanesindeki endokrinci verdi kadın doğumcum ona ilk basta kızdı ama sonunda herkes docent endokrincinin dediğine geldi. bence bunları okur okumazhemen ünlü bir endokrinci bul ve randevu al.

merhaba maalesef 9 haftalıkken ve tsh 0.005 iken bebeği aldılar.
sana önerim tsh ın düşükse ki bu tiroid ya da graves hastası olabilceğin anlamına geliyor hemen endokrinci çok ama çok iyi bi doktor bul ve tedavi ol.
tsh 0.01 iken hamile kal demek cok ama cok yanlıs bana da hamile kalamazsın kalsan da düşük yaparsın dediler 2 gün sonra hamile kaldım ve düşük riskim hiç olmadı ama 2 ayım kabuslar içinde ve kürtajla sonuclandı.
gebelikte bu hastalık aktifleştiriyor imiş.
tedavi olmadan hamile kalırsan riskler çok kötü. tiroidler yükselmeye devam ediyor ve kürtj olmak için bile t3 et4 ün düşmesini bekliyorlar. çünkü tioidlerin yuksekken anestezi alamıyorsun.
her hastalık bireysel senin hikayen cok farklı olabilir nodüllerin olabilir ya da sadece hipertiroidsindir ve tedavin cok kısa sürecektir. ben de buralarda herkesden bir cevap bekledim ama en iyi ve en kısa cevapları bana üniversite hastanesindeki endokrinci verdi kadın doğumcum ona ilk basta kızdı ama sonunda herkes docent endokrincinin dediğine geldi. bence bunları okur okumazhemen ünlü bir endokrinci bul ve randevu al.
cnm çok üzüldüm çok geçmiş olsun Rabbim bir daha yaşatmasın,ben ameliyat oldum ve atom aldım bundan bir sene evvel gebe kalmayı düşündüğümüzde karşımıza bu sefer graves çıktı ama şu an çok iyiyim her şey yolunda bir kimyasal gebelik geçirdim geçen ayda düşük yaşadım tüm tetkikler yapıldı kadın doğumla ilgili bir problem yok endokrin dr tsh dan olabileceğini söyledi şimdi ilacımın dozunu ayarlıyoruz bir ay sonra değere bakılıp ona göre gebe kalçam inşallah Allahım hayırlısı neyse onu versin hepimiz için tekrar geçmiş,olsun

Ben başka bir sayfada hipertroid olup şu an 38 haftalık hamile Bi arkadaşımıza rastladım msj attım ama daha cvp gelmedi merak ediyorum neler yaşadığını inş msj atar :)

cnm çok üzüldüm çok geçmiş olsun Rabbim bir daha yaşatmasın,ben ameliyat oldum ve atom aldım bundan bir sene evvel gebe kalmayı düşündüğümüzde karşımıza bu sefer graves çıktı ama şu an çok iyiyim her şey yolunda bir kimyasal gebelik geçirdim geçen ayda düşük yaşadım tüm tetkikler yapıldı kadın doğumla ilgili bir problem yok endokrin dr tsh dan olabileceğini söyledi şimdi ilacımın dozunu ayarlıyoruz bir ay sonra değere bakılıp ona göre gebe kalçam inşallah Allahım hayırlısı neyse onu versin hepimiz için tekrar geçmiş,olsun
bir saniye sen ameliyat olduktan sonra mı graves oldun? naıl olur? evet bu arada baska sayfada yazısmısız :)
bir de ameliyatta hepsi mi alındı tiroidlerin?
neden ameliyat oldun?

bir saniye sen ameliyat olduktan sonra mı graves oldun? naıl olur? evet bu arada baska sayfada yazısmısız :)
bir de ameliyatta hepsi mi alındı tiroidlerin?
neden ameliyat oldun?
evet ben ameliyat oldum troid bezlerim tamamen alındı nodulde vardı onlarda alındı ardından atom aldım ve sonra yaklaşık 8 ay filan önce gözümün birinde büyüme oluştu şu an %85 düzeldi tekrar "trab" değerime bakılıyo sonuç 20 gün sonra çıkcak bakalım benim tsh değerim 0.08 çıktı bu değeri yükselttikten sonra gebe kalabilecem Allah nasip ederse

bnmde pzrtesi günü ilk defa gözüme bakılacak. agrı oldugu için ama çekilme ve şişme yok henüz.
her öğünden önce dereotu yersen bir tatlı kasıgı tsh inanılmaz dengeleniyor canım aklında bullunsun bir de mineralli su içmeye özen göster pahalı ama cok önemli.
insallah en sağlıklı sekilde hamile kalır ve cocugunu kucağına alırsın bizim nasibimiz böyleymiş Allah beterinden korusun..

nodüller kötü oldugu için mi tiroidlerin alındı yoksa hipertiroid oldugun için mi?
ameliyattan kaç ay sonra göz bulgusu oluştu?

bnmde pzrtesi günü ilk defa gözüme bakılacak. agrı oldugu için ama çekilme ve şişme yok henüz.
her öğünden önce dereotu yersen bir tatlı kasıgı tsh inanılmaz dengeleniyor canım aklında bullunsun bir de mineralli su içmeye özen göster pahalı ama cok önemli.
insallah en sağlıklı sekilde hamile kalır ve cocugunu kucağına alırsın bizim nasibimiz böyleymiş Allah beterinden korusun..

nodüller kötü oldugu için mi tiroidlerin alındı yoksa hipertiroid oldugun için mi?
ameliyattan kaç ay sonra göz bulgusu oluştu?[/QUOTE dere otunu duymuştum teşekkür ederim amin cnm cümlemize bende zehirli guatr vardı onun için ameliyat oldum arkasından bir ay sonra sonucum kotu geldiği için ikinci kez ameliyat oldum.gozumdeki bulgu yaklaşık iki buçuk sene sonra ortaya çıktı geçmez filan diyenler oldu ama şükürler olsun şu an farkedilmiyo bile inşallah sende bişey çıkmaz Allahım kimseyi korktuğuna uğratmasın

X