Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Bebekler ne zaan oturmaya aşlayacak??

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

wetw

Mucizenin annesi
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2009
413
4
49
Kızım4 ay 9 günlük.. Kucağımızda omurgasına yük bindirmeden ourtmaya başladık. Bilgisi olan var mı? Doktora sormayı unuttum.

canım 5 -6 ay arası destekle çok uzun süre olmamak üzere oturtma alıştırması yaptırabilirsin demişti bana doktor bende öyle yaptım kızım şimdi 7.5 aylık desteksiz çok rahat oturuyor.

canim desteksiz oturmaya enaz 7 8 aylıkken başlıyorlar.ama genede kendilerini arkaya dogru atma eyleminde görebilirsin bazen..ozaman arkasina yastık koyarsin ama seninki biraz küçük canim istersen 5 6 ay olana kadar az az otuttur

kızım 5 aylıkken destekli 6 aylıkken desteksiz oturmaya başladı.Ama tavsiye edilen daha geç oturtmak bizim kız yatmayı sevmediği için mecbur kaldık.

oturtmak için erken ama bizimki gibi yatmayı sevmezse mecbur kalırsınız. bizimki 3 aylık ama yatmayı hiç sevmiyor altı temiz karnı tok uykusunuda almış bile olsa yatarak durmuyor sürekli kucakta. kucağa gelince anında susuyor . yatırınca gene yıkıyor ortalığı anlarsanız kucak istediğini . akşam yemeğinde sabah kalvaltısında sürekli bizim kucağımızda bazen oturtmak zorunda bile kalıyoruz kucağımızda kısa süreli bile olsa. :sinifsinif:

canım ben kuzum 6.5 aylıken desteksiz oturmaya başladı

Oğlumu 3 aylıkken kucakta ve koltuğun köşesine yaslayarak oturtmaya başladık.. Şimdi 5 aylık kısa süre desteksiz oturabiliyor, bir zararını görmedik erken oturtmanın.. Ben 6 aydan önce oturtmam diyordum, ama tercih belirtiyorlar bence, oğlum oturmak için gırtlağını yırtıyordu ağlamaktan.. Siz de bebeğinizi dinleyin, kendileri için en iyisini onlar bilior zaten..

benim oğluşum hala desteksiz oturamıyo uzun süre ama kendini kaldırabiliyo artık

biz de 3 aylık olduğundan beri kucağımızda destekli oturtuyoruz, çünkü kendi istiyor, yatmayı hiiç sevmiyor...burda herkes daha bebeklerin kırkı çıkmadan kucaklarına oturtup gazını çıkarıyor...bence destekldiğimiz sürece sorun olmaz...olsa burda mutllaka tedbirini alırlardı...
bu arada kızın çook tatlı, maşallah...allah bağışlasın...

Son düzenleme:
biz de 3 aylık olduğundan beri kucağımızda destekli oturtuyoruz, çünkü kendi istiyor, yatmayı hiiç sevmiyor...burda herkes daha bebeklerin kırkı çıkmadan kucaklarına oturtup gazını çıkarıyor...bence destekldiğimiz sürece sorun olmaz...olsa burda mutllaka tedbirini alırlardı...
bu arada kızın çook tatlı, maşallah...allah bağışlasın...

teşekkür ederim..1 haftadır gün içinde 4-5 defa 20 şer dk. sürelerle yanına destek yaparak oturtmaya başladım. ama benim kızım hala dönmedi. geç değil mi ? dönmesi gerekmezmiydi ?

teşekkür ederim..1 haftadır gün içinde 4-5 defa 20 şer dk. sürelerle yanına destek yaparak oturtmaya başladım. ama benim kızım hala dönmedi. geç değil mi ? dönmesi gerekmezmiydi ?

dönmebilmeleri için yerde vakit geçirmelerini sağlamak gerekiyor. ne kadar çok durursa yerde, o kadar pratik yapar, bir bakmışsın fıldır fıldır dönüyor her yöne:)

Benim kızımda hiç sevmiyor yatmayı ama doktorumuz henüz oturma konusunda bişey demediği için oturtmuyoruz tabii ki..Bence doktorunuza danışmadan oturtmayın çocuklarınızı...:eek:lmaz:

Benim oğlum 5.5 aylık.Yatmayı hiç sevmiyor. Kucakta daha önce destekli oturtuyorduk. Şimid arkasına büyük yastık koyarak biraz eğimli oturtuyorum.Sırtı tam dik olmuyor. Sırtı yere gelince ağlıyor ama dinlendiriyorum arada. ızlediğim bebek programlarında yenidoğan (yurtdışındaki)bebeklerin gazını çıkartırken oturttuklarını görünce çok şaşırmıştım. Çenesinden tutarak destekliyorlar oturtuyorlar çok ilginç..

Doktorlar dördüncü aya kadar çocuğu zorlayıcı herhangi bir hareket yapılmamasını da öneriyor. Çünkü bebeğin kafasını tutabilmesi, sırtını düz tutabilmesi en erken dört aylıkken mümkün oluyor. Altı aylıkken de yanına destekler koyulduğunda yarı oturur vaziyette birkaç dakika geçirebiliyor.

Beli eğrilmez
Başını iyi tutan, kafasını iyi kaldıran, kendini öne getirmeye çalışan ya da ana kucağından atmaya çalışan, yarı yatar pozisyonda bile rahatsız olduğunu belli eden bebekleri destekleyerek kucağımızda oturtmanın hiçbir sakıncası yok, beli eğrilmez. Bu durumdaki bebekler genellikle dört aylıktır. Bebekler yaşamlarının her döneminde yeni kademelere geçiyorlar. Bu oturmayla ilgili dönem, bebeklikte üçüncü dördüncü ayda başlayan bir gelişimsel nokta. O nedenle bebeğin oturmasını yedinci ve sekizinci ayına kadar bekletmek, bebeklerin gelişimini engelleyici bir davranış oluyor.
Bebeğin oturması neden önemli? Oturmaya kadarki dönemde bebekler hep tavana bakıyor. Tavana bakarken aldıkları stimülasyon çok az, renk az sadece ışık var, hareket yok ve bu, bebeğin görsel ve sosyal gelişimi için yeterli değil. Bebek büyümeye başladığı zaman bir iki ayını geçirdikten sonra kendini öne doğru kaldırmaya başlayan hareketler yapar. Yüzükoyun koyduğunuz zaman kafasını dirseklerinin üzerine çıkacak kadar yükseltmeye başlar. Bu demektir ki boyun kasları ve sırt kasları artık hazırlanıyor. Bu durumda bebeklerin mutlaka ve mutlaka oturur ve etrafına bakar pozisyonlara getirilmeleri lazım. Kendi kendine oturamayan bir bebeği oturtursanız pat diye düşer. O nedenle ilk üç-dört ayında oturur pozisyona getirirken her zaman için destek verip arkasının dik olduğundan emin olunmalı. Ama dik de olsa oturur tarzda annenin kucağında kalabilir. Daha sonraki beşinci ve altıncı aylar içinde bebek desteklendiği zaman, mesela bir koltuk kenarına konulduğunda durabiliyorsa destekli şekilde oturtulabilir.

Oturuyorsa ek besine hazırdır

Bebek en erken yedinci ve sekizinci ayında desteksiz bir şekilde oturabiliyor. Yine bu oturma durumuna göre de ek besinlere geçiyoruz. Altıncı ve yedinci aya gelip de sırt kaslarını iyi koruyup, destekli bir şekilde tuttuğunuz zaman iyi oturabilir bir durumdaysa o zaman bebek artık yemeye de hazır demektir.
Bebeklere oturur pozisyonda dünya çok daha enteresan geliyor. Bebek, dışarıya çıkarıldığında arabaları seyredebilir, etrafta yürüyen insanları takip edebilir. Bebek oturduğu zaman çevresindeki kişilerle göz göze gelecektir. Bu göz göze gelmesi çok önemli, çünkü o gözlerden çok fazla mesaj alacaktır.
Yine oturan çocuk başka şeylere daha kolay ilgi gösterebiliyor. Yakalaması için, eline alması için merak edebilmesi için bir şekilde uzanıp etrafındakileri elde etme çabası daha erken başlamış oluyor.

Oturtulmaması sorun yaratabilir

Oturtulmayan, yatırılan bebeklerde bakış anomalileri olabiliyor. Mesela çok yatırılmış ve bir nedenle tek tarafa bakmayı tercih etmiş bebeklerde görme odaklanması bile değişebiliyor.

kaynak:ensonhaber.com

teşekkürler arkadaşım...ben de kısa kısa ourtmaya aşladım çünkü gördüm i zorlanmıyor, rahatsız da olmuyor. yanına sırtına yastıklar koyarak oturtuyorum, gün içinde 3- 4 defa yapmaya başladım. KIZIM 5 AY 11 GÜNLÜK.

yardimci olabildiysem cok sevinirim bence cok dogru eskiden kalma akillarla bebegin kisiliginin bozulmasina kadar yol acabiliyor empati yapin sabah aksam tavavana baktiginzi dusunun sadce bir bosluk ogretici hicbirsey yada yeni hicbirsey yok benim bebegim 3 aylik ama kucagima alip penceren disari baktiriyorum okadar hosuna gidiyorki onlarda gormek ve orenmek istiyorlar luftfen onlarin beyin guclerini kisitlamiyalim tabikide bir yetiskin gibi otututrulmaz saatlerce ama gunde 4 yada 5 kere desteklenerek otuturlulmali zaten bebeginizde bundan rahatsiz olmuyorsa mutluya promlem yok allah hepimizin bebegini saglicakla buyutmemeizi saglasin kizlar ama benim hep inandigim bir sye va anne ic gudusu herzaman doguryu soyler .)

Benim kızım henüz dönemedi ama yattığı yerden omuzlarından ve dirseklerinden güç alarak kafasını kaldırıp kalkmaya çalışıyor. Bunu yaşayanınız var mı? Sanki kalkıp yürüyecek gibi hali var. Baya baya dikleniyor.

X