Yardım!!! TSH değerim düşük çıktı

hatic_83

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2009
151
0
Herkeze Merhaba

Ben 14 haftalık hamileyim.Bugün kan sonuçlarımı doktoruma gösterdim.Tsh değerim referans aralığının altında 0.067 çıktı. (0.270 - 4.20 olması gereken aralık ) Endokrinolojiden randevu almamı söyledi.Ve her ay takip istedi.Anladığım kadarıyla ilaç tedavisi verilecek.Bu ilaçların bebeğe bir zararı var mı? Daha önce böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı? Varsa paylaşırmışınız.

Merhaba ben böyle bir hamilelik geçirmedim ama bir ara TSH değerim düşüktü. O zaman araştırmıştım. Durumunuz hipertiroit, yani tiroit bezlerinin aşırı çalışması. Bu sebeple tiroit hormonu salgılatan TSH azalıyor, zaten çok olduğu için hormon. Hamilelikte kullanılan ilaçlar var, bunlardan adını hatırlayamadığım ama araştırırsanız bulacağınız P ile başlayan bir ilaç var sanırım. Hamileler onu kullanıyorlarmış. Bebeğe zararlı değil, çok düşük doz alacaksınız. Yalnız iyi bir endokrin uzmanının özeline gitmenizi tavsiye ederim. Hastanelerde olmuyor, farklı farklı doktorlar bakıyorlar. Ankarada Murat Erdoğan'ı tavsiye ederim. Benim doktorum oydu. ıbni Sinanın doktoru. Testleri orada yapıyor. Bir defalık 200 lira veriyorsunuz ama değer. Korkmayın şanslısınız. Tiroit çok çalışınca az çalışmasından iyi. Az çalışması zeka geriliği yapıyor Allah korusun, çok çalışması ilaçla tedavi altına alınmazsa erken doğumu tetikleyebilir. Bir an evvel tedaviye başlayın.

Çok teşekkür ederim cevabın için.Bende ankarada güven hast.e gidiyorum.Doğuma kadar heray endokrine muay.olmam geekiyormuş.Beni korkutan tek şey ilaç kullanımı ve bebeğe zarar verip vermemesi birde erken doğum ve ölü doğum diye şeyler duydum bunları okudukça endişeniyorum.Henüz end.muay.olamadım bekliyorumm.Acaba bu hastalık ilacı kullanınca hemen geçiyomu yada benden bebeğe geçme ihtimali varmı?:KK43:((((

Canım eğer tedavi olmazsan bebeğine aşırı tiroit hormonu geçer, işte bu erken doğuma yol açabilir, doğarsa da tiroit hastası olabilir. Onun için hiiiç vakit kaybetmeden doktora git. Normalde sorunun yoktuysa senin durumu hamilelik tetikledi demektir. Hamilelik sonuna kadar ilaç kullanacaksın. ılacın kötü bir etkisi yok, asıl ilaca başlamazsan çok tehlikeli. Lütfen vakit kaybetmeden doktora git. Verdikleri ilaç çok düşük doz, bir sürü insan var bu ilacı kullanıp sağlıkla doğum yapan. Benimki kendiliğinden geçti, ama ben hamile değildim. Doktorum değerin düzelmeden hamile kalma dedi. Çok şükür düzeldi. Şimdi de hamile kalırsan test yaptır, değerin gene oynarsa ilaç veririz diyor. Bu öyle bir hormon ki, kalbe etkisi var, saç döker, ellerin titrer, sinirli olursun, çabuk yorulursun, iştahın artar ama kilo verirsin. Nooolur hemen doktora git, çünkü devası olan, üstelik devası çok kolay olan bir dert. Geç kalmaksa çok tehlikeli.

canım seni kim korkuutu böyle:))) gerçi seni çok iyi anlıyorum cunki aynı sorun bende de var.Hamileliğimin ilk ayları asırı kusma ve yemek yiyememe ile gecince tsh t3 t4 gibi testlerim yapıldı.Tsh'ım seninkinden bile düşüktü.0,003 gibi bişeydi.Neredeyse hiç yoktu anlayacağın.Endokrin uzmanına görundum.bana propcycl die ilaç verdi ve 1 ay boyunca kullandım.sonra 0,312 civarına yukseldi ve ben ilacı bıraktım.Sende ilaç kullanacaksın tatlım.ama bir zararı yok bebişine aksine duzenli hormon gönderceksin bebişine.1 ay sonra kontrol ettirisin duzelmeye göre devam eder yada kesersin ilacı.
Aklına düşük vs getirme bunlar evet risk ama her hamilelikte bu risk her zaman var.ama bende yasıyorum ama hiçte öyle hayatımı mahvetmiyor.Sadece baslarda 6 kilo verdim asırı kusmaktan.
Hiç panik yapmadan ama kontrollerinide aksatmadan,ilacını duzenli alarak çok guzel bir hamilelik gcireceksin..
Geçmiş olsun..

Sağol canım biran önce gidicem biran önce de 15 günü buluyo rand.yu ozamana alabiliyorum hast.den umarım geç kalmış olmam kararsız kaldım başka bi hast.den hemen rand.mu alsam acaba. Ya bu nası bişey bigünün bile korkusunu yaşıyo insan aman bebeğime geçmesin hiçbi hastalık..Söylediğin gibi el titremesi sinir filan hepsi oluyo zaten tüm ailede guatr hastalığı var.Ufff ...:KK43:(

teşekkür ederim duyguby evet korkuttular valla..ya dediğin gibi şeyler yani bulantı kusma kilo verme bende hiç olmadı 15 haftalık hamileyim ama ultrasonda bebişimi görünce aklıma geliyo hamile olduğum.ama buzamana kadar hamilelikle ilgili düşük riskini hep taşıdım ve bu tshın düşük olmasıda bundan dolayı korkuttu umarım en kısa zamanda düzene girer..

Sağol canım biran önce gidicem biran önce de 15 günü buluyo rand.yu ozamana alabiliyorum hast.den umarım geç kalmış olmam kararsız kaldım başka bi hast.den hemen rand.mu alsam acaba. Ya bu nası bişey bigünün bile korkusunu yaşıyo insan aman bebeğime geçmesin hiçbi hastalık..Söylediğin gibi el titremesi sinir filan hepsi oluyo zaten tüm ailede guatr hastalığı var.Ufff ...:KK43:(

merak etme canım geç kalmazsın,ama eğer asırı kusman varsa ve kendini cok kötu hissediyorsan daha erken randevuda alabilirsin.ama öyle çok panik yapılacak kadar bir sure değil 15 gun.Çok sorun yoksa bekle randevunu.Hem belki 1 kere daha test yaptırır arada fark varmı ona bakarsın bu arada.
insan bebişini herseyden cok düşünüyor evet.bende birde migren de var.Düşün halimi.mecburen ilaçda alıyorum ama Allah'ın izniyle bişeycik olmaz.Yeterki doktorun söylediklerine uyalım canım..

Sağol tatlım rahatladım valla..Umarım bi sorun olmaz bende bi şikayet yok bekliyim bakiim 15 gün daha..Buarada üzüldüm migrenine ilaçta kullanıyorsun peki sen ne kadarlık hamilesin cnm?

canım ben 27 haftalık oldum:)) çoğu gitti azı kaldı anlayacağın.Minoset içiyorum migren için.Gunde 3 adete kadar izin var atak geldiğinde..Gerci çok fayda etmiyor ama en azından şiddetini azaltıyor işte...

Çok geçmiş olsun cnm ya..ne güzel çoğunu atlatmışsın hamileliğin ben daha başlardayımm..Umarım kullandığımız ilaçların bebişlere bi zararı olmaz ağrısıda bi şekilde azalır işallah ..

bendede gebelikte tsh cok düşük çıktı. konunun üzerinden cok zaman gecmiş ama merak ediyorum aynı durumda olanlar varmı?

bendede gebelikte tsh cok düşük çıktı. konunun üzerinden cok zaman gecmiş ama merak ediyorum aynı durumda olanlar varmı?

benimde durumum aynı ,15 haftalık gebeyim eskiden tsh ım yüksekti euthyrox kullanmaya başladım son 2 aydır minimum değerin altında . doktorum çok olmasından iyidir diyor , ama benim hala içim rahat değil . bugün sonuç gösterme günüm farklı bir şey söylerse buraya yazarım

benimde durumum aynı ,15 haftalık gebeyim eskiden tsh ım yüksekti euthyrox kullanmaya başladım son 2 aydır minimum değerin altında . doktorum çok olmasından iyidir diyor , ama benim hala içim rahat değil . bugün sonuç gösterme günüm farklı bir şey söylerse buraya yazarım

geçmiş olsun canım. ben cuma günü endokrin uzmanına gittim. benimde referans degerlerinden aşagıda. 12 haftalık gebeyim. gebeligin ilerleyen zamanlarından düzelebilecegini korkulacak bir durum olmadıgını soyledi. herhangi deniz ürünü yemememi. az tuz tüketmemi, süt ve yoğurdu da az tüketmemi soyledi. sacını boyatma dedi. dedigin gibi yüksek olması daha tehlikeli bir durum. birde bulantısı kusması cok olan gebelerde genelde bu durum olabilirmiş. seninki ilaçtan kaynaklı bir durumsa sıkıntı yoktur muhtemelen.

merhaba biraz eski konu ama nasil oldu degerlriniz kacti kac oldu?
ben 25. haftadayim 3,00 cikti tsh, kararsiz kaldik napalim diye,

merhaba biraz eski konu ama nasil oldu degerlriniz kacti kac oldu?
ben 25. haftadayim 3,00 cikti tsh, kararsiz kaldik napalim diye,
İyi bir endokironoloji doktorundan randevu al arkadasim sıkınti yapcagin bir durum söz konusu degil tskip altinda oldugun surece ben ilk hamileligimi ogrendigimde 19 larda idi suan 0.98 cikti daha bugun euthyrox100 kullaniyorum ve aylik kan veriyorum ve bende suan 25 inci haftamdayim

selam kızlar konunun üzerinden uzun zaman geçmiş ama umarım birileriniz görür bana cevap verirsiniz.9 haftalık gebeyim ve tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım.tsh testi istemişti doktorum yaptırdım ve çok düşük çıktı.yarın için hemen endokrin doktorundan randevu aldım acaba bundan sonra süreç nasıl ilerler çok korkuyorum bebeğime bişey olmasın ben onu zor elde ettim allahım inşallah kucağıma almayı nasip eder.bundan sonra süreç nasıl ilerleyecektir bilgi verirseniz çok sevinirim.

X