Doğuma Hazırlık Eslem isminin anlamı

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Eslem isminin anlamını bilen var mı?dini olarak bi anlamı var mı?

eslem kuran-ı kerimde bir çok yerde geçer, anlamı en selametli, allahın dinine teslim olan demektir.
bence çok güzel bi isim bende kızımın ismini eslem koydumsengözlerimebaksanab

eslem çok beğendiğim ve ilerde kızım olursa koymayı düşündüğüm isim anlamı: daha sağlam en salim kendini allaha teslim eden demek .)

eslem ismi belki anlam olarak güzel ama komşum koydu kızına besleme der gibi başka isim baksan canım o kadar kız ismi var ki güzel..kızım olsa inan isimde hiç zorlanmazdım ama bende erkek ismi bulamıyorum şimdi..:KK9:

Ana dili Arapça olan biriyim ve isimler konusuna çok hakim biri olarak söyleyebilirim ki Eslem ismi kız ismi değil erkek ismidir. Birkaç erkek sabahelerin
ismi hatta bir sahabe kabilesinin de ismidir.
Bu ismi kızlarına verenlere sesleniyorum: Yapmayın etmeyin. Kulağa hoş geliyor diye kızınıza erkek ismi vermek doğru değil. Kızınız ilerde isminin bir erkek ismi olduğunu öğrenince size nasıl bir tepki verecek artık orasını siz düşünün.

zeyd b. eslem 'i duymuştum fakat fetva sitesine sorduğum zaman orada zeyd isminin erkek olduğu söylendi .. yani eslem kız ismi !!! zeyd bin eslem ise eslemin oğlu demekmiş .. yani zeyd'in oğlu olarak bilinmesin ..

Son düzenleme:
zeyd b. eslem 'i duymuştum fakat fetva sitesine sorduğum zaman orada zeyd isminin erkek olduğu söylendi .. yani eslem kız ismi !!!

araplarda isimler oğul x baba y olarak söylenir. yani ahmetin oğlu olduğu mehmet gibi. bu bağlamda zeyd de eslem de erkek ismidir apaçık. kendi dediğinizi kendiniz yalanlar vaziyettesiniz.

o değil de çocuklarınıza egzantirik isim mi koyacaksınız yoksa mübarek isimmi karar verin. ikisi bi arada tutturulmaya çalışılanlar zorlama ve komik oluyor.

Son düzenleme:
araplarda isimler oğul x baba y olarak söylenir. yani ahmetin oğlu olduğu mehmet gibi. bu bağlamda zeyd de eslem de erkek ismidir apaçık. kendi dediğinizi kendiniz yalanlar vaziyettesiniz.

o değil de çocuklarınıza egzantirik isim mi koyacaksınız yoksa mübarek isimmi karar verin. ikisi bi arada tutturulmaya çalışılanlar zorlama ve komik oluyor.

ben fetva sitesine sorup ta öğrendim .. hem de süleymeniye vakfına bağlı !! yani emin konuşuyorum ..

evet bugün okuduğum islami kitabta eslem erkek ismi arkadaş doğru demiş..

ben fetva sitesine sorduğum da kız ismi olduğu söylendiği için taarruza geçtim bilemiyorum gerisini .. valla eslem isimli kızların hepsi çok cici .)

eslem ismi kendini Allah'a teslim etmiş demek değil mi? e sadece erkekler mi kendini Allah'a teslim eder ((haşa))
benim eğer olur da bi kızım olursa koyacağım isimler arasında hatta ESLEM RUYA olarak kombinlemeyi düşünüyorum .. bence çok hoş ve anlamlı bi isim ayrıca İslam , Selam , Teslim , Müslüman ... gibi kelimelerle aynı kökenin türemişi olması da ayrı bir güzellik veriyor ..

eslem ismi kendini Allah'a teslim etmiş demek değil mi? e sadece erkekler mi kendini Allah'a teslim eder ((haşa))
benim eğer olur da bi kızım olursa koyacağım isimler arasında hatta ESLEM RUYA olarak kombinlemeyi düşünüyorum .. bence çok hoş ve anlamlı bi isim ayrıca İslam , Selam , Teslim , Müslüman ... gibi kelimelerle aynı kökenin türemişi olması da ayrı bir güzellik veriyor ..

tabi kıza erkeğede konulabilir ama daha güzel isimler var ben olsam bu kadar karışık bir konulu olan ismi koymazdım...:KK50:

Tabiki kadınlar da kendilerini allaha teslim ederler. Kendini allaha teslim etmiş kadın anlamına gelen isim; "selma" dir. Selma ve Eslem aynı kalıbın dişi ve eril halleridir.
Eslem, Ensar, ebrar, hep aynı kalıbın eril halleridir. Mesela ebrar in dişi hali "berra" dir.
Ama ebrar ismi de Eslem gibi kızlar için kullanılıyor. Arapca Grameri ne bakarsak erkeklere takılması gerekir.

Soru: Kız çocuğuna Eslem ismini koymakta bir sakınca var mıdır, manası nedir? Kur’an-ı Kerim’de geçtiği doğru mudur?
Cevap:
“Daha sağlam”, “en sağlam” gibi manalara gelen Eslem ismi Arapça kökenlidir. Eslem, Kur’an-ı Kerim’de isim olarak değil de fiil olarak “esleme” şeklinde 5 ayette geçmektedir. (Bkz: Bakara, 2/112; Âl-i İmrân, 3/83; Nisâ, 4/125; En’âm, 6/14; Cinn, 72/14) Bu ayetlerde yer alan “esleme” fiili “kendisini Allah’a teslim etti/müslüman oldu” manasındadır. Yani Eslem ismi ile ayetlerde geçen “esleme” fiili farklı kalıplarda olduğu için manaları da farklıdır.

Sonuç olarak Eslem’in isim olarak kullanıldığını bir yerde görmedik. Eğer bulunduğunuz yerde isim olarak kullanılıyorsa çocuğunuza isim verebilirsiniz. Ama kullanılmıyorsa çocuğunuzun ömür boyu onu isim olarak taşımasına sebep olmamanız gerekir.

Son düzenleyen: Moderatör:
X