Kızım daha çok küçük...

huzurum02

Guru
Kayıtlı Üye
14 Mart 2009
686
8
Arkadaşlar, benim kızım 8 yaşında daha. Genital bölgesinde tüyler çıktı bile, çok az bir bölge ama illaki alınması gerekiyor.. Ve çok korkuyor kızım, daha alalım demeye kalmadan bile ağlamaya başlıyor yavrum :KK43: Kendiside yapamaz ki çok küçük daha ya :KK43: Arkadaşlar neyle alabilirim... Cildiyeciye sordum, makasla kesin dedi, ama kökleri kalınlaşmazmı jilet gibi yapmaz mı? Emla kremi deneyebilirmiyim ki kızımda... Bir zararı olurmu ki? Varmı bu konuda bi tecrübesi olan...

Keşke bir hormon tahlili yaptırsanız kızınıza... Aynı sorun bende de vardı. Küçük yaşta tüylenme başladı. Ve hormonlarla alakalı bir durumdu... Baştan önlemi alınmış olur.

ben de 5. sınıfta aldım tüylerimi. çok erken oldu gelişimim.5.sınıfın yazında da adet gördüm
kıyamam korkar şimdi canı acır

Doktora götürmüştüm zaten. Endokrinoloji bölümüne. Erken ergenlik felan mı olacak acaba diye... Tüylenme genetikte olabilir dedi doktor... Kızım baba tarafıda öyle.. Halaları felan hep aynı olmuş, erken yaşta tüylenme varmış yani.. Doktor göğüsleri daha önemli ergenlikte dedi.. Göğüz acımaya başlarsa 1 seneye kalmadan regl de olabilirmiş. Çok küçük daha ya :KK43:( Ama bu tüylerinde illaki alınması lazım... Emla sürsem de acaba eldivenle mi alsam....

Artık hepimiz biliyoruz ki,ergenlik yaşı çok düştü,
çocuklarımız yedikleri hormonlu,genetiğiyle oynanmış besinler
sayesinde çok çabuk gelişiyor...bırakın tüylenmeyi,
çok küçük yaşta regl olanları duydum ben...
dün servisle eve giderken iş arkadaşımla bu konuyu konuştuk,onun
kızı da 8 yaşında ve kol altını almış,şaşırmadım çünkü artık normal ...
makasla sakın kesmeyin,nasıl ağacın dallarını buduyoruz ucundan,daha da güçlü çıkıyor,
buda aynen onun gibi,kesme ve tüy dökücülerden uzak durun...
keşke yapabilseniz azken ağdaya başlasanız,
siz yapamazsanız,ağdacıya götürün,normal olduğunu anlatın ona...
inanın çok rahat eder,ama dayanabilirse tabi...

birde dipnot:
her kremi kullanmayın,henüz o daha çok küçük annesi,
eldiven olabilir ama krem türünü uzmana sormadan denemeyin derim...
ben kızıma epilasyon düşünüyorum ama regl olduktan 1 yıl sonra başlıyorlarmış onada,
çünkü hormonlarla alaklı biliyorsunuz...
ypacağınız herşeyi uzmana danışın derim...
sevgiler...

evet malesef ergenlik yaşı çok geriledi
koltuk altı genital bölge kılları cinsiyet hormonlarının etkisiyle büyümeye başlar
genellikle genital ve koltuk altı bölgesinde kıllar byümeye başladıktan sonra iki yıl içindede adet görülmeye başlanır.
8 yaş bence üstenmeyen kılların alınması bakımına erken bir yaş,henüz androjenlerin etkisi çok fazla olmayacağından kıl yoğunluğuda fazla olmasa gerek diye düşünüyorum
kıl alma yöntemleri bu yaştaki çocuğu ürkütebilir,değişik ruh hallerine sokabilir,kendisi çok rahatsızlık duymuyorsa siz ebeveyn olarak bence üstelemeyin bu konuyu,yok aksini düşünüyorsa çocuğunuz bi uzmandan destek alın.
çünki bende bu yaştaki çocuğa böyle bir durumdan ötürü nasıl yaklaşıldığı konusunda çok bilgili değilim
yukarıdaki söylemlerim nacizane bi fikirdi.
hassas yaş dönemi 8 yaş,dikkat etmek gerekiyor.
bazı şeyleri yanlış algılamasına sebep olabiliriz bilmeden..

Merhaba,

Ergenlik yaşının düşmesi,çocukların psikolojisinide bozuyor bence..

Benim kızım 1998 doğumlu 3.sınıfta göğüsleri belirginleşmeye başladı..

Çok rahatsız oluyordu,farkediyordum ama belli etmemeye çalışıyordu..

Geçen yıl koltuk altı tüylenmeye başladı,bu yılda genital bölgesi..ılk ağdamızı yaptık ben yaptım..

bir kaç kez söyledim ağlamaya başladı,itiraz etti istemiyorum diye..

Tamam dedim hazır hissedince söylersin..Sonra haftalar sonra anne hadi alalım çabuk karar verdim..:))

Henüz regl olmadık,6.sınıfa gidiyor ama her an olabilir gibi..

Teşekkürler arkadaşlar, zaten bi uzmana danışacağım bu konuyu yinede.. Önce sizin fikirlerinizi almak istemiştim. Kızımın korktugunu söylediğim için doktor makasla kesiverin demişti bir müddet. Ama bende jilet gibi köklerini kalınlaştırı diye yapmadım açıkçası... Emla kremini uyuşturuyor diye düşündüm, bu kremide burdan öğrendim açıkçası.. En iyisi bir uzaman bunuda sormak sanırım. Bakalım artık. Arkadaşlar teşekkür ederim. Sevgiyle kalın...

bence şu anda ağda yapıp yapmayacağınızdan çok, kızınızın psikolojisi önemli.kendisini arkadaşlarından farklı hissederse atlaması zor olabilir.ben de çok küçük yaşta ergenliğe girdim.sınıfta göğüsleri beliren ilk kız bendim.o kadar uzun sürdü ki bunu kabullenmem,liseye kadar sütyen kullanmadım..kılı tüyü boşverin, onun beden ve ruh sağlığını düşünün.inşallah çabuk atlatır küçük hanım:)

Ben 6.sınıfa gidiyorum .. Benimde 4. sınıfta çıkmaya başladı ama bir çıktı tam çıktı yani ..Orman gibi olmuştu .. Annem eldivenle almaya çalıştı ama ne nafile .. Be acıya hiç dayanamam .. Annem yarısını aldı yarısı kaldı :KK70: .. Çok komik bir görüntüydü .. Sonra annem ağda aldı onunla yapıcaktı onunla da yaptırmadım bağıra bağıra bıraktırdım .. Annemde jiletle almayayım diye tüy dökücü kremler aldı hep onlarla aldım ama 1 gün sonra hemen uzuyorlardı .. Anneciğim osnra sir ağda aldı 1 tane yeri aldı mosmor oldu orası bende onu görünce aldırtmadım bir daha .. Annm bir gün bana gel kuaföre gidelim aldıralım dedi.. Bende ağladım ağladım ama gittim yine .. Utanıyordum çünkü hemde nasıl .. Teyze vardı oranın sahibi dedi ki kol nasıl bizim vücudumuzn bir organıysa orasıda öyle .. Bir farkları yok dedi beni inandırdı .. Çok acıdı ilk başta kendimi çok kastım hiç ağlamadım .. Sonra da kendi kendine geçti acısı .. Şimdi daha yeni yeni çıkıyor .. Regl de oldum ... Ama içim hala çocuk gibi öyle bir olgunlaşma felan olmadı :KK70:

Kesinlikle ruhsal durum çok daha önemli arkadaşlar, emin olun bunun bilincinde biriyim. Kızım çok küçük yaşta olgunlaşmak zorunda kaldı kafa olarakta. Babasıyla boşanırken bile hep kızımızla konuşarak bu dönemi atlattık biz. Psikologdan destek aldık. Allahıma binlerce şükürler olsun, kızımız etkilendi elbette ama çok değil. Derslerinde çok çok başarılı bir çocuk etrafıyla arkadaşlarıyla ilişkileri mükemmel bir çocuk. Babasıyla ayrıldıgımız halde dikkat ederseniz hala kızımız diye bahsediyorum. Şuanki eşimle evlendim kızımın rızasıyle oldu hep bunlar. Hala babasıyla muntazam görüşür gider kalır. Konuşarak herşeyi hallettik. Tüylere gelince, çok yakın arkadaşları var sınıfta. Birbirlerine sormuşlar cadılar :)) 4 arkadaştan 2 si daha söylemiş bu durumu. Doktorda söylemişti zaten. Kız çocuklarında engenlik yaşı iyice düştü normal artık bunlar yediklerimizle alakalı birazda demişti. Yinede kızımla konuşuyorum çekinmeden usulünce ve anlayabileceği bir şekilde. Ruhsal bir sorun yok yani o yüzden... Dün bir dermatologla görüştüm. Emla kremini kullanabilirsin dedi. Sonrasında ağda kullanma eldivenle al dedi. Çünki çok fazla olmadıgını söylemiştim. Öyle yapıcam.. Hepinize çok teşekkür ederim. Bir olaya farklı açılardan bakmak gerektiğinide görüyoruz burda. Bu çok güzel birşey. Düşünmeyenler bile sizlerin telkinleriyle düşünüyor. Çok sağolun... Mutlu huzurlu sağlıklı bir yıl diliyorum. Sevgiyel kalın...

bence almayın kesmeyin de, birkaç sene sabredin
ama tabi en doğrusunu uzmanı bilir
o istediği ve rahatsız olduğu zaman almalı, ben ilk defasında bile kendim almıştım
o yüzden bana hiç zor gelmedi ömrüm boyunca,
ilk yapışında ağda değil de eldiven tavsiye ederim
eldiveni iyice yıkayıp kurutursanız içindeki pudralar giderse daha iyi alır...

kızım daha 4.5 yasında basladı getınal bolgesınde doktora gıttık hormonlarda bı sey yok dedı genetık
sımdı 7 yasında koltuk altındada var.Koltuk altını eldıvenle alıyorum am getınalımakasla kesıyoruz
elletmıyo hıc bır sekılde emlayı denedık ama tam uyuşturma yapmadıgı için eldıvenle alamıyoz

kızım daha 4.5 yasında basladı getınal bolgesınde doktora gıttık hormonlarda bı sey yok dedı genetık
sımdı 7 yasında koltuk altındada var.Koltuk altını eldıvenle alıyorum am getınalımakasla kesıyoruz
elletmıyo hıc bır sekılde emlayı denedık ama tam uyuşturma yapmadıgı için eldıvenle alamıyoz

ayyy cnmm 4.5 yaşındamı başladı genitalde tüylenme.
ayy kıyamaam ben onaa yaa cnmm beniimm.:çok üzgünüm:
peki psikolojik olarak nasıl yaklaşıyo küçük hanım duruma.üzülmüyodur inşallah.çünkü bazı çocuklar çok üzülüyo bizim bi komşumuz 8-9 yaşlarında tüylenme başlamıştı ve nerdeyse her allahın günü ağlıyodu ykıyamam yaa

olanların pek farkında degıl herkesın bunu yasadıgını zannedıyo

bence yapma yada yaptırma ben 10 yaşındayım ağdayla yapıyorum çok acıyor emla krem falan kullanma 8 yaşındaki kıza onların içinde kimyasallar var alerji ediyo his kaybına yol açar ben hiç krem kullanmıyorum.

X