epidural anestezi ile normal doğum yapan ya da düşünen var mı kızlar?

esraseyhan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2008
471
0
kızlar doğum yaklaşıyor...34. haftadayım. normal doğum istiyorum. ama acıya dayanabiilir miyim bilmiyorum..o yüzden epidural düşünüyorum ama ondan da korkuyorum.......bana fikir verin lütfen......

eğer normal doğum düşünüyorsan epidural yaptır canım bence.En kolayı.acil bir durum olursa sezeryana gecisinde kolay olur.Hem acıda hissetmezsin.Bende epidural yaptırıcam ama ben sezeryan olmak istiyorum..Bu arada cok az kalmış canım ya maşallah..Bir hamileliğimiz bulantılarla geçti :)))) ama az kaldıı:))
bu arada bebişin cinsiyeti neydi senin????

bende 32.haftamdayım ve geceleri korkudan uyuyamıyorum doğumu düşündükçe ağlıyorum bende epidural düşünüyorum ve geçen hafta dr uma sordum beni daha da çok korkuttu epiduralle ilgili ve önermedi kimisinde çok baş ağrısı oluyor kimisinde de bel ağrısı oluyor dedi ve epiduralin çok hassas bi yere yapılcakmış onu yapanın işinde uzman olması gerekiyormuş vs vs vs..daha bi çok şey söyledi eğer herşey yolunda giderse normal doğum olacaksa çatır çatır doğurmalısın dedi kısaca hemde eşimin yanında söyledi bunları ve ben artık epiduralin e sini diyemem bundan donra eşime hiç istemiyor çünkü,ooof nasıl doğurcam peki hiç bilmiyorum,çoook korkuyorum çookk..

hiçkorkmayın kızlar..ben 35. haftamda 13 temmuzda epiduralle normal doğum yaptım...çok rahat bi doğum oldu..tabi son ana kadar sancı çekiyosunuz ama inanın sancılar adet sancısının biraz daha şiddetlisi...o minik güzellik için bu kadar acı ağrı az bile...epidural dozu verilince sancıyı hiç hissetmiyorsun ama dokunmaları hissedebiliyorsun..ayaklarını hareket ettirebiliyosun...zaten 1-2 saat içindede his kaybı yok oluyo...çok rahat bi doğum şekli..bende ne bel nede baş ağrısı yaptı...allah yardımcınız olsun..sağlıcakla kavuşun meleklerinize inşallah...

bende 32.haftamdayım ve geceleri korkudan uyuyamıyorum doğumu düşündükçe ağlıyorum bende epidural düşünüyorum ve geçen hafta dr uma sordum beni daha da çok korkuttu epiduralle ilgili ve önermedi kimisinde çok baş ağrısı oluyor kimisinde de bel ağrısı oluyor dedi ve epiduralin çok hassas bi yere yapılcakmış onu yapanın işinde uzman olması gerekiyormuş vs vs vs..daha bi çok şey söyledi eğer herşey yolunda giderse normal doğum olacaksa çatır çatır doğurmalısın dedi kısaca hemde eşimin yanında söyledi bunları ve ben artık epiduralin e sini diyemem bundan donra eşime hiç istemiyor çünkü,ooof nasıl doğurcam peki hiç bilmiyorum,çoook korkuyorum çookk..

canım ya kıyamam sana.Bu kadar cok korktuğunu bile bile nasıl çatır çatır doğurursun diyebildi doktorun.Tabi canı yanacak olan bizlerin.Tamam doğum doğal bir sureç ve bizim anatomimizde buna uygun olarak yaratılmış.ama her insan aynı değil.İşin birde psikolojik boyutu var.Ve ağrı eşiği,acıya dayanabilme insandan insana değişir.cok zor bir normal doğum yaparsan senin psikolojini eşin yada o doktor nasıl duzeltecek bunu düşündülermi acaba.
Bende de aşırı normal doğum fobisi var.Risklerini biliyorum ama bunlar cok ufak riskler.Epiduralle gunde yuzlerca ameliyet yapılıyor..Biraz daha düşün ve eşinlede konuş.bu korku ve panikle doğumda zorlanabilirsin.Yinede Allah kolay doğum nasip etsin inşallah..

canım ya kıyamam sana.Bu kadar cok korktuğunu bile bile nasıl çatır çatır doğurursun diyebildi doktorun.Tabi canı yanacak olan bizlerin.Tamam doğum doğal bir sureç ve bizim anatomimizde buna uygun olarak yaratılmış.ama her insan aynı değil.İşin birde psikolojik boyutu var.Ve ağrı eşiği,acıya dayanabilme insandan insana değişir.cok zor bir normal doğum yaparsan senin psikolojini eşin yada o doktor nasıl duzeltecek bunu düşündülermi acaba.
Bende de aşırı normal doğum fobisi var.Risklerini biliyorum ama bunlar cok ufak riskler.Epiduralle gunde yuzlerca ameliyet yapılıyor..Biraz daha düşün ve eşinlede konuş.bu korku ve panikle doğumda zorlanabilirsin.Yinede Allah kolay doğum nasip etsin inşallah..

o psikolojik boyutu hiç sorma zaten dibe vurmuş vaziyetteyim 2 gün önce bebeğin hastane çıkışı ile bana gecelik sabahlık aldık ve aldığım gibi halen daha poşette duruyor eve geldim hiç bakmadım bile onlara ve aldığım günün akşamı bende yine ağlama krizleri hastanede giyeceğim geceliği bile görmek psikolojimi bozmaya yetti bile,epidural riskli diyorlar mantık olarak düşündüğünde her doğum şeklinin riski var sezeryanda da narkozu biraz fazla verdiler mi gittin,ama bu epidurale neden bu kadar ön yargılılar onu anlamış değilim,artık ufak ufak kasılmalarım başladı karnım taş gibi oluyor bi kaç saniye o an da bile ben nefesini tutuyorum yani o an nefes almayı unutuyorum sanki,düşünüyorumpeki doğum sırasında nasıl düzenli nefes alıp verip nasıl ıkınıcam hiç bilmiyorum,

canım aynılarını bende yaşadım doktorumada söylemiştim eşimin yanında.. eşin tabiki doktorun tarafını tutuyor çünkü herşey kolay olacak zannediyor.. ben son vakitlere doğru bu korkumu iyice hissettirmeye başlayınca eşimde senin için hangisi kolay geliyorsa o olsun dedi.. doğum yaklaşınca doktor bi çatı muayenesi yapıp normal doğuma müsaitmi diye bakarız demişti.. bende onu duyunca istemsiz tepki gösterdim yüzümün rengi attı, sen çok korkuyorsun dedi doktor .. bu düşünce normal doğum yapmanı zorlaştırır dedi.. evde karar verin diye bizi yolladı.. bende sezeryana karar vermiştim.. şimdi ne güzel epidural sezeryanda var. he tabi bu sezeryan işide kolay değil hepsinin bi zorluğu var.. ama galiba biraz gönüllü gidince acıyada daha bi sabırlı olmak zorunda kalıyorsunuz..
velhasıl hepsinin zorluğu var .. ama bazı hamileler normal doğum yapabileceğine gönülden inanıyor ve cesaretliler.. onları tebrik ediyorum.. fakat bu konuda önyargısı olanların iyi bi kendilerini dinleyip öyle karar vermeleri gerekiyor.. doktorun yaparsın demesiyle olmaz bu iş..

canım aynılarını bende yaşadım doktorumada söylemiştim eşimin yanında.. eşin tabiki doktorun tarafını tutuyor çünkü herşey kolay olacak zannediyor.. ben son vakitlere doğru bu korkumu iyice hissettirmeye başlayınca eşimde senin için hangisi kolay geliyorsa o olsun dedi.. doğum yaklaşınca doktor bi çatı muayenesi yapıp normal doğuma müsaitmi diye bakarız demişti.. bende onu duyunca istemsiz tepki gösterdim yüzümün rengi attı, sen çok korkuyorsun dedi doktor .. bu düşünce normal doğum yapmanı zorlaştırır dedi.. evde karar verin diye bizi yolladı.. bende sezeryana karar vermiştim.. şimdi ne güzel epidural sezeryanda var. he tabi bu sezeryan işide kolay değil hepsinin bi zorluğu var.. ama galiba biraz gönüllü gidince acıyada daha bi sabırlı olmak zorunda kalıyorsunuz..
velhasıl hepsinin zorluğu var .. ama bazı hamileler normal doğum yapabileceğine gönülden inanıyor ve cesaretliler.. onları tebrik ediyorum.. fakat bu konuda önyargısı olanların iyi bi kendilerini dinleyip öyle karar vermeleri gerekiyor.. doktorun yaparsın demesiyle olmaz bu iş..[/QUO

dediğin gibi eşim tabiki dr dan yana o ne derse o dur diyor ama benim de psikolojik olarak ne kadar çökmüş olduğumu gayet iyi biliyor beni teselli etmeye çalışıyor hiç bişeyden korkma hep yanında olucaz falan diye ama ne çaree aslında kendi druma güveniyorum normal doğumla ilgili düşüncelerini söylerken bi yandan da insanı motive etmye çalışıyor ama epiduralle ilgili çok olumsuz konuştu,şimdi ise başka sebeblerden dolayı dr umu değiştiricem seninlede yazışmıştık bu hafta sonu medıcıne hastanesine gidicem bakalım ordaki dr ada sorucam epidurali inşallah olumlu şeyler söyler eşimin yanında hoş eşimin fikrinin kolay kolay değiştiremicem bunu da biliyorum ama normal doğum için zorluycaam kendimi ama dayanamadığım zaman da epidural diye tutturucam hastanede heralde o anda eşimde dayanamaz o kadar sancı içindeyken bakalım hakkımızda hayırlısı rabbim hepimize ağrısız sancısız kolay bi doğum nasip etsin inşallah..

inşaallah canım hakkında hayırlısı olsun.. şunu da söylemeyi unutmuşum, benim hamilelikte böbrek problemim çıkmıştı bebek büyüdükçe böbreğimi sıkıştırmıştı ve böbrek su toplamaya başlamıştı. son haftalara yaklaştıkça hücre kaybı olabiliyormuş o sebeptende 24 gün önce doğum yaptım sezeryanı bi nevi bundan dolayıda seçmek zorunda kaldım. normal doğumda böbrek daha fazla baskı altında kalmasın diye..
ve sezeryan doğumumu yaptırıp dışarı çıkınca doktor eşime demişki, bu tarihi siz değil Allah belirlemiş, bebeğinize 4 yerinden kordon dolanmış, Allaha şükür ki en zor vakitte yetiştik..

Yani arkadaşlar bizim yaptığımız plan, elbette ki ılahi Takdirin önüne geçemiyor.. Bizim için neyin kolay ve hayırlı olduğunu sadece Rabbimiz bildiğine göre, hayırlısını istemekten başka yolumuz yok.. Tevekkül ehli olalım ve Mevlamıza güvenelim :lepi:

canım erkek benimkisi..senin neydi? ya insan korkuyor. epiduralda çok hassas yere iğne yapıyorlar ya korkuyorum ya düzgün yapamazlarsa diye...

Benimde ilk tercihim epidural normal doğum.ınş epidural tutar bir sıkıntı yaratmazda sancısız,sıkıntısız,kolay,rahat,çabuk ve sağlıklı bir doğum yaparız...

Arkadaşlar epidurali her hastane yapıyormu bir de ücret ne kadar sigortalılara? İlk doğumum normaldi ve çok kötü bir deneyim oldu benim için. Şimdi mümkün olduğunca rahat doğum yapmak istiyorum. cevaplarınızı bekliyorum

slm kizlar! arkadaslarimin cogu hatta hepsi epidural oldu ve gayet memmunlardi! iyikide olmusuz diyorlar! acisi ise öyle abarttiklari gibi degil, normal igne vurulmus gibi diyorlar! insallah bende epidural düsünüyorum!

kizlar bende normal yapicam ama epudralden korkuyorum sebebi ise epudralin riski bizden cok bebekler icin önemli

epudral normal olunca normal kasintilarn bebegi disari itmesi gereken kasilmalar durabiliyor o zaman vakum kullanmak zorunda kaliniyor böyle olup bebegi yüz felci olan var, bebeinin kafasi kanayan var. ben en cok bebegim icn korkuyorum aci cekmiyim derken bebegimin zarar görmesini istemiyorum.

kizlar bende normal yapicam ama epudralden korkuyorum sebebi ise epudralin riski bizden cok bebekler icin önemli

epudral normal olunca normal kasintilarn bebegi disari itmesi gereken kasilmalar durabiliyor o zaman vakum kullanmak zorunda kaliniyor böyle olup bebegi yüz felci olan var, bebeinin kafasi kanayan var. ben en cok bebegim icn korkuyorum aci cekmiyim derken bebegimin zarar görmesini istemiyorum.

benim dr um epiduralle ilgili olumsuz şeyler söylemişti bi de bebeğe de zararı var demişti,epidurali omur iliğe yerleştirdikten sonra verilen sıvı bebeğe zarar veriyormuş ve bebeğin beyni su toplama ihtimali varmış o yüzden epidurali hiç düşünme dedi ama bu kadar da epiduralle doğum yapanlar var ve hiç bi şikayetleri olmamış,oooof yaa napıcam ben..

bence felaket senaryoları dinlemeyin her doğumda riskler var, iyi bir hastanede bu işi iyi yapan bir yerde olun.
yahu sezaryen risk, normal doğum risk, bu da risk, nasıl doğurcam ben diye kafayı yicem.

bence felaket senaryoları dinlemeyin her doğumda riskler var, iyi bir hastanede bu işi iyi yapan bir yerde olun.
yahu sezaryen risk, normal doğum risk, bu da risk, nasıl doğurcam ben diye kafayı yicem.

Sana katılıyorum canım.Eğer olaylara o açıdan bakarsak her şey bir risk.Öyle veya böyle doğuracağız Allahın izniyle doktorların çoğu kadınların epidural hakkını kullanması gerektiğini söylüyor.Böyle bir rahatlık varken mutlaka denemeliler diyorlar... Hakkımızda hayırlısı olsun.Sağlıcakla sancısız,sıkıntısız,kolay ve rahat bir doğumla bebişlerimizi kucağımıza alırız inş.

Arkadaşlar epidurali her hastane yapıyormu bir de ücret ne kadar sigortalılara? İlk doğumum normaldi ve çok kötü bir deneyim oldu benim için. Şimdi mümkün olduğunca rahat doğum yapmak istiyorum. cevaplarınızı bekliyorum

Canım benim gittiğim özel hastane normal doğum için 300 eğer epidural istenirse ekstra 250 ytl alıyor.Tabii bu senenin fiyatı.Sene başında devlet sağolsun özel hastanelere zam getirdiği için fiyatlar yükselebilir.

o psikolojik boyutu hiç sorma zaten dibe vurmuş vaziyetteyim 2 gün önce bebeğin hastane çıkışı ile bana gecelik sabahlık aldık ve aldığım gibi halen daha poşette duruyor eve geldim hiç bakmadım bile onlara ve aldığım günün akşamı bende yine ağlama krizleri hastanede giyeceğim geceliği bile görmek psikolojimi bozmaya yetti bile,epidural riskli diyorlar mantık olarak düşündüğünde her doğum şeklinin riski var sezeryanda da narkozu biraz fazla verdiler mi gittin,ama bu epidurale neden bu kadar ön yargılılar onu anlamış değilim,artık ufak ufak kasılmalarım başladı karnım taş gibi oluyor bi kaç saniye o an da bile ben nefesini tutuyorum yani o an nefes almayı unutuyorum sanki,düşünüyorumpeki doğum sırasında nasıl düzenli nefes alıp verip nasıl ıkınıcam hiç bilmiyorum,

canım ya aynıyız tamamen seninle.Heleki doğumla ilgili bir konu acılınca hemen kapatıyorum ben.Keske ben bi uyusamda kalktığımda kucağımda olsa bebeğim.Ama anestezi falanda olmasa.
Epiduralle ilgili senin doktorun gercekten cok olumsuz konusmus,ben ilk defa olumsuz söyleyeni duydum.Benim cevremde olanlar cok memnun,basağrıları bile olmamıs.dediğin gibi hepsinin rsiki var evet.normal doğumdada bir suru rısk var,zaten ters bir durumsa sezeryana alıyorlar.
Napıcaz bilmem ama sunu düşünüyorum.anestezistler hergun ameliyata giriyor artık alışmışlardır.Onların mesleği bu.Dikkatli olurlar elbet.
Ben zaten mutlaka anestezi doktoruyla konusucam doğum öncesi.:)))

canım erkek benimkisi..senin neydi? ya insan korkuyor. epiduralda çok hassas yere iğne yapıyorlar ya korkuyorum ya düzgün yapamazlarsa diye...

canım benimkide kız:))) evet iğne yapılan yer hassas ama ben biryerde okumustum,felç vb risklerin olduğu omurlar biraz daha yukarıdakilermiş.İğnenin yapıldığı yer daha aşağıda olduğundan risk oldukça düşüktür yazıyordu.Bunu yapan kişi zaten kendine guvenen ve işi bilen biri olacak.Korkma o yuzden.Git prensesler gibi prenses doğum yap canım:))
nerde yapacağına karar verdin mi peki??yani il olarak

X