Bebek Mevlüdü

kestane

Guru
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2008
1.090
9
40
kızlar 15 gün önce doğum yaptım ve kayınvalidem mevlüt yapaalım diyor bende istemiyorum malum kış grip olan insan çok ee gelenlerin içindede elbet hasta birileri olcak çocuğu sevmek için alcaklar bende bunu istemiyorum 100 kişi falan oluruz diyo benim evim saray değil o kadar kişiyi bu kış kıyamette nerde ağırlarız bende eşimle konuştum oda istemiyo kalabalığa çocuğu sokmak istemiyoz dedim sizce abartıyomuyum yoksa haklımıyım hem illa mevlüt olcak diye de birşey yok değilmi lütfen bana akıl verin çok mu abartıyorum sizce

elbette illa ki olacak diye bir şey yok.

siz ve eşiniz madem istemiyorsunuz yapılmaz.

kızlar 15 gün önce doğum yaptım ve kayınvalidem mevlüt yapaalım diyor bende istemiyorum malum kış grip olan insan çok ee gelenlerin içindede elbet hasta birileri olcak çocuğu sevmek için alcaklar bende bunu istemiyorum 100 kişi falan oluruz diyo benim evim saray değil o kadar kişiyi bu kış kıyamette nerde ağırlarız bende eşimle konuştum oda istemiyo kalabalığa çocuğu sokmak istemiyoz dedim sizce abartıyomuyum yoksa haklımıyım hem illa mevlüt olcak diye de birşey yok değilmi lütfen bana akıl verin çok mu abartıyorum sizce

canım merhaba cıft cızgı toopıkınden hatırladım senı hayırlı olsun bebgın saglıklı huzurlu bı omur geçirisn inş öpuyorum canım.
soruna gelınce 100 kişimi kayınvalidne abartmış bence. keske bıyer kıralasanızda orda yapsanız mevlütüikız nikah larda 100 kişi olunuyor nerdeyse.
kayınvalidenle tatlı dınle konuşsanız yaza dogru yapsak desenız yazı beklemeyede gerk yok izmirde nisan mayıs ayı havalar iyi oluyor.ozman yapsanız yada 6ay mevlutu yaparsınz sizde.
6ay kınasıyla birlikte çıkmış olur hem.
aslında bak biyer kiralamak mantıklı geldı bıan bana yokmu ole acıkhava gıbı bıyerde olur mesela açıkbufe ıkram olur gelenlere bebk şekeri ikram edilir kapıda mesela

cnm bence yazın yapın
ılla hemen olcak dıye bısey yok
bende hamıleyım hatta kısmetse son 5 gunum
ama yazın yapmayı dusunuyorum
mevludden zıyade KURAN OKUNMASI GAYET GUZEL OLURR
AMA TABI SEN BILIRSINN
yazın yapalım dıye ıkna et kaynananı

bencede illa yapılacak diye bir şey yok ama bunu kayınvalidelere anlatmak çok zor. bende aynı sorunu yaşamıştım. anlamıyorlar insanı lohusalık çok beter bi psikolojiyle geçiyor zaten bi de üstüne tuz biber olsun diye ille çevreden sorun çıkıyor.

bebek mevlutu ılle de yapılmalı dıye bır sey yok
ben de senın gıbı herkesın gelıp cocugumu kucagına almasından korkuyordum
ama baktım kı daha kırkı cıkmadan herkes tek tuk telefon acıp bebek gormeye gelmek ıstedıklerını soyledıler
her gun ayrı bır kısı ıcın hazırlan bebegını alıp sevsınler falan daha sakıncalı gorundu gozume

kırkım cıkmadan evvel bır yer tuttum
yemeklı bır mevlut yapacagımı herkese bıldırıp davet ettım
herkes oraya geldı bız de sonradan oglusumla gıttık
mevlut okunurken uyudu zaten sonra yemek faslına gecınce huysuzluk edıyor deyıp cıktım eve getırdım
mısafırlerımle de annem ve esım vs ılgılendıler

boylelıkle hem mevlut yapmıs oldum, hem herkesı bır kerede agırlamıs oldum hem de oglumu herkesten uzak tutmus oldum
ımkanın varsa tavsıye ederım daha ıyı olur bence

Bende doğum yaptığımda mevlüt yapmadım.Yani illede yapılacak diye bişey yok.

Zaten çocuk daha yeni doğmuş okadar kalabalıkta durması da doğru değil.

Bizde kuran okutmuştuk,20 günlükken,ama o kadarcık küçük bebeği kimse kucağına almak istemedi,bende yatak odamda bebekle durdum,kapıdan hayırlı olsun diyip çıktılar
onlarda adet böyleymiş:)aralık ayıydı bizimkide kışa denk gelmişti..
tabi son karar senin ve eşinin,biraz havalar ısınsın öyle yaparız dersin...

Biz de bebek bi kaç aylık olduktan sonra isteyen Kuran okutur.
ama öyle 100 kişi değil yakınlar çağırılır sadece

bebek da filmlerde dizilerdeki gibi kucaktan kucağa dolaştırılmaz
o odasında yatar gelenler anneyi tebrik eder hesiyesini verir
görmek isteyen odasında görür çocuğu ve çıkar

ama bu sonrada yapılabilir yani baharda yaza doğru falan
aceleye lüzum yok
ama Kuran okunması tabiki iyidir..

bende yapmıcam bebek mevlüdü
yazın belki yaparım
40ında evde annane babanne okuruz kuranımızı yeter
o kadar kalabalığa gerek yok

ben 40 i cikinca yapmistim ogluma mevlut....gelenlerden hic biri kucaklarina almaya ve opmeye kalkmadilar herkes benim kucagimda gordu ve oglum hep icerde kaldi...
siz mevlut yaptiginizdada gelenler herhalde kucucuk bebegin o kadar opulup kucaktan kucaga dolasmasina razi olmazlar sanirim..
Allah anali babali buyutsun buarada...

bende bu yüzden ne mevlut nede diş buğdayı yaptırdım...
herkesin hophop kucağına alıp cuk cuk öpmesinden nefret ediyorum..

Bende oğluma 40 ı çıktıktan sonra mevlüt yaptım,kendim istiyordum..En fazla 25-30 kişi vardı..Duanın bir kısmında oğlumu getirip ananemin kucağına verdim,sonra alıp yine odasına götürdüm..Kimsede kucağımıza alalım ya da bakalım demedi.Oğlum mevlüt boyunca odasında uyudu..

yeni doğmuş çocuk zaten kalabalığın içine çıkarılmaz.. bizim orda adet böyledir..
nazar değmesin hasta olmasın vs. sebeplerden.. bebek mevlüdünde bebek en son millet gitmeye yakın anne kucağında getirir, millet aaa maşallah bilmemne.. kimse bebeği kucaklamaz..

Canım bebek mevlüdü şart bişey değil ama bebeğin sağlıkla dünyaya geldiği,annenin sağlıkla kurtulduğu için ve bebek görmeye gelenleri tek günde ağırlamak için yapılır..

Hiçkimse bebeği kucağına alıp, öpmez..
Anne bebekle ayrı bir odada olur..gelenler kapıdan hayırlı olsun,geçmiş olsun der..
Olay böyledir..
ılk 1 haftada yapılır ,yok 40 ı çıkınca yapılır diye bir şart yoktur..
Ama tek tek gelen giden olur..yine aynı şey demek onların içinde de hasta olan vardır..
Bebeğini herkesin oturduğu salona çıkarma mecburiyeti yok..
Herkes oraya geçmiş olsun maksatlı geliyor,ille de bebek öpmeye değil..
Çok ta üzerinde düşünüp kasılacak konu değil..
ıster yaparsın,ister yapmazsın..

valla kızlar hepinize çok teşekkür ederim çoğunz benimle aynı fikirde akşam yemekte kayınvalidem yine ben düşündüm mevlüdü yapalım dedi annem eşim sofradaydık bende istemiyorum illa yapılcak diye bişey yok dedimolmaz yapalım falan dedi allah size bi nimet verdi okutalım dedi bende illa okutmak şart değil bi fakire para veririz oda hayır dedim eşimde yapmayın dedi herkes bebeği illa görcek dokuncak dedi olmazsa bira zgeçsin öyle yapın dedi kayınvalidem baya bozuldu nerdeyse ağlıcaktı oğlundan böyle bi tepki beklemiyodu heralde sanırım sadece benim istemediğimi sanıyodu oyüzden oğlunun yanında konuyu açtı oda aynı şeyleri söyleyince üzüldü bende üzülmesini istemezdim ama hayır denince hayırdır ısrar etmeye gerek yok zaten insanın psikolojisi bozuk en ufak şeyde ağlıyo bide böyle olunca moraali bozuluyo insanın inşallah bidaha bu konuyu açmaz düşündükçe sinir oluyom 100 kişi diyo hala bu soğukta eve 100 kişi nasıl sığar onunda büyük olarak bunu düşünmesi lazım

Madem bu kadar çok istiyor
Toplasın o 100 kişiyi kendi evine okutsun orda
Bebeği hasta etmek zorunda mı canım

Bu kötü gelinlik değil ki bebeğini korumak
Aslında usturuplu söylesen fena fikir de değil
Bi arkadaşımın kaynanası kendi evinde okutmuştu
Kış vakti bebeğe hastalık bulaşır diye
Hani ters tepmicekse böyle bi teklif yapılabilir
Ama bence şimdilik bekle eşinde fikrini söylemiş
Belki kaynanan artık vazgeçer

X