Emzirirken Aynı Sorunu Yaşayan Var mı?

Noyan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2009
138
0
arkadaşlar benim bebeğim haftaya 6 aylık olacak. doğduğundan bu yana hep süt problemi yaşadım. daha önce de bu bölümde yazmıştım; hem emziriyor hem de mamayla takviye ediyorum ama sütüm hep bir gelip bir gidiyor.
geceleri 4-5 bazen daha çok kalkıyor emmek için çünkü doymuyor. doymama sebebi hem sütümün az olması hem de her emzirmede sadece tek göğsümden süt gelmesi...yani ilk verdiğim göğsümden süt geliyor ama doymadı diye diğer göğsümü verdiğimde ondan bir türlü süt gelmiyor. 1-2 saat sonra tekrar kalktığında bu sefer öteki göğsümü veriyorum, ondan emiyor, diğerine geçtiğimde bu sefer ondan gelmiyor, getirtmeye çalışa çalışa bebeğim uyuyakalıyor...
normalde anneler önce bir göğsünü verir, bebek doymazsa ötekini de verir...bende neden böyle oluyor acaba...bir fikri olan ya da aynısını yaşayan var mı. sütüm zaten az, tek göğüsle doyması imkansız, o yüzden çok sık acıkıyor. acıkması dert değil ama hala yeni doğan gibi iki saatte bir emdiğinden (gece de dahil) bende pek süt de birikmiyor.
derdimi tam anlatabildim mi bilmiyorum...fikir verirseniz çok sevinirim...

anladım canım gecede bebeğinin en fazla 3 defa kalkması lazım bence senin sorunun yanlış emzirmeden kaynaklaınıyor ben sana yardımcı olayım benim bebeğim 16 aylık hala emiyor
benimde ilk başta sütüm az gibi geliyordu ve arada mama kullanıyordum ama meğerse yatiyormuş ama ben yanlış emziriyormuşum emzirceğin zaman ilk önce bir elle bak hangi göğsün daha dolu benim biri daha az geliyordu ama sürekli diğerinden başlıyordum bu yanlış doluyu verdin dimi emdi diğerinide emzir hepsini emmemiş olabilir bir daha kalktığında en son memeden başla çünki ikisininde sonun akadar bir-tmesi gerekiyor düzenli süt akışı için elle bak dediğim gibi dada dolu olandan başla sonra sürekli değiştir bana özelden mesaj at yine yardımcı olurum

anladım canım gecede bebeğinin en fazla 3 defa kalkması lazım bence senin sorunun yanlış emzirmeden kaynaklaınıyor ben sana yardımcı olayım benim bebeğim 16 aylık hala emiyor
benimde ilk başta sütüm az gibi geliyordu ve arada mama kullanıyordum ama meğerse yatiyormuş ama ben yanlış emziriyormuşum emzirceğin zaman ilk önce bir elle bak hangi göğsün daha dolu benim biri daha az geliyordu ama sürekli diğerinden başlıyordum bu yanlış doluyu verdin dimi emdi diğerinide emzir hepsini emmemiş olabilir bir daha kalktığında en son memeden başla çünki ikisininde sonun akadar bir-tmesi gerekiyor düzenli süt akışı için elle bak dediğim gibi dada dolu olandan başla sonra sürekli değiştir bana özelden mesaj at yine yardımcı olurum

sağol canım ilgine...özelden nasıl mesaj atılır bulamadığım için buraya yazıyorum... demişsin ki "önce dolu olanı emzir, sonra diğerini de emzir"
ama benim sorunum da bu...diğerini emzirsem de süt gelmiyor ki...mesela gece 2'de kalkıyorum, iki göğsüm de dolu diyelim...önce örneğin sağı veriyorum, 2-3 d'kda bitiyor süt ( çok az di mi) sonra sola geçiriyorum bebeğimi, 5 dk falan uğraşıyor sütü getirtmek için ama süt gelmiyor. uykuya daldıysa eğer yatırıyorum, 1-2 saat sonra tekrar kalkıyor bu sefer sol göğsümü veriyorum...2-3 dk emiyor, sağa geçiriyorum bu sefer sağdan süt gelmiyor...çok uykum yoksa 20-30 dk bekliyorum mutfakta falan, sonra tekrar alıyorum bebeğimi göğsüme, o zaman geliyor süt...

her emzirmede iki göğsümü de emebilse toplamda 5 dk'yı bulur ve doyar diye düşünüyorum ama sanki allah emzirmemi istemiyor:KK43: hem sütüm çok az hem de böyle acayip bir durum var...bebeğim doğduğundan beri bu süt problemi beni yıldırdı...inatla emzirmeye çabalıyoum, çünkü bebeğim mamayı çok az alıyor..

Son düzenleme:
canım her zaman az süt gelen göğüsten başla bebeğin aç olduğundan göğsünü daha iyi uyaracaktır birde uyumasına fırsat verme. bebeğin bir göğsü boşaltması için beş dakika yeterli beş dakika da emme refleksinden dolayı kalır yani bir göğüs için en fazla 10 dk ama senin bebeğin altı aylık daha uzun sürmesi kalması normal çünkü içtiği süt miktarı daha fazla.

canım ilgine teşekkür ederim...sanırım ben derdimi tam anlatamadım, az gelen veya çok gelen göğüsten başlama gibi bi şansım yok benim, her emzirmede mecbur tek göğüs vermek zorundayım. neyse daha da uzatmayayım artık, moralim çok bozuldu...
sütü az geldiği ya da hiç gelmediği için emziremeyen anne oranı %1 miş, bu açtığım başlığı okuyan yaklaşık 80 kişi ve kimse bu sorunu yaşamamış, demek ki ben 1/8000 lik dilime girmeyi başarmışım:KK43:
ikinci çocuğu sırf süt problemini tekrar yaşamamak için istemeyeceğim:KK43:

sen arkadaşın dediğini anlamadın..az geleni ilk verdiğinden ilk başlarda kuvvetli çekecek ancak çözüm öyle maalesef boş olsa da çekecekki gelsin süt

canım ilgine teşekkür ederim...sanırım ben derdimi tam anlatamadım, az gelen veya çok gelen göğüsten başlama gibi bi şansım yok benim, her emzirmede mecbur tek göğüs vermek zorundayım. neyse daha da uzatmayayım artık, moralim çok bozuldu...
sütü az geldiği ya da hiç gelmediği için emziremeyen anne oranı %1 miş, bu açtığım başlığı okuyan yaklaşık 80 kişi ve kimse bu sorunu yaşamamış, demek ki ben 1/8000 lik dilime girmeyi başarmışım:KK43:

canım moralini bozacak bir durum yok. bu durum senin suçun değil benimde iki aylık bebeğim var ama benimde öyle çok bol bir sütüm yok günde bir kere 60 cc mama veriyorum. moralini bozdukça sütün iyice kesilecektir. bu günlerini bebeğinle güzel geçirmene bak mamayla büyüyen çocuklar da gayet sağlıklı sen sütünü son damlasına kadar kullanıyorsun yetmeyince de mama vereceksin tabi ki

arkadaşlar benim bebeğim haftaya 6 aylık olacak. doğduğundan bu yana hep süt problemi yaşadım. daha önce de bu bölümde yazmıştım; hem emziriyor hem de mamayla takviye ediyorum ama sütüm hep bir gelip bir gidiyor.
geceleri 4-5 bazen daha çok kalkıyor emmek için çünkü doymuyor. doymama sebebi hem sütümün az olması hem de her emzirmede sadece tek göğsümden süt gelmesi...yani ilk verdiğim göğsümden süt geliyor ama doymadı diye diğer göğsümü verdiğimde ondan bir türlü süt gelmiyor. 1-2 saat sonra tekrar kalktığında bu sefer öteki göğsümü veriyorum, ondan emiyor, diğerine geçtiğimde bu sefer ondan gelmiyor, getirtmeye çalışa çalışa bebeğim uyuyakalıyor...
normalde anneler önce bir göğsünü verir, bebek doymazsa ötekini de verir...bende neden böyle oluyor acaba...bir fikri olan ya da aynısını yaşayan var mı. sütüm zaten az, tek göğüsle doyması imkansız, o yüzden çok sık acıkıyor. acıkması dert değil ama hala yeni doğan gibi iki saatte bir emdiğinden (gece de dahil) bende pek süt de birikmiyor.
derdimi tam anlatabildim mi bilmiyorum...fikir verirseniz çok sevinirim...
gece her iki saatte bir emmeye uyanıyorsa sen de gece olduğu için su içip beslenemediğinden sütün gündüze oranla az gelir tabi. o yüzden gece mama vermeyi dene bence. mama ile daha çok doyar ve daha seyrek uyanır.

canım inş. bebeğin emmeğe devam ediyordur. benimde senin gibi tek göğüsümde süt çok az oluyor. bende çok acken ilk onu veriyorum anca o zaman bir sonraki emmede doluyor bende ilk başta kendimde bir gariplik var sandım tek göğüsümü görsen kafam kadar şişiyo diğeride sütyenin içinde kayboluyo deli olmuştum ilk kayınvalidem dedi benimde öyle oluyor diye sonra böyle yazılanları falan görünce biraz rahatladım bununda piskolojik etkisi olmuş olabilir. sen bebişine kardeş yap bence baksana birçok kişi göğüsüm sarkar diye emzirmezken sen fedarkarlık yapıyorsun ve süt olması için uğraşıyorsun neyse umarım bu sorunun çözülmüştür bebeğinle sana sağlıklı ve keyifli zamanlar

X