Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları Unutkanlık için hangi Dr'a gitmeliyim?

yalnız değilmişim desene, bendede son 6 aydır var, beslenmemde bi problem yok, et yerim, kepek ekmeği, meyve yediklerime eskiden olduğundan daha çok dikkat ediyorum, erken bunamaya mı başladım nedir, ben şifreleri aklımda doğru tutamıyorum, unutuyorum yada şaşırıyorum aynı şey sonuçta. kendimi, evimin yolunu unutmam inşallah ilerde yandım yani ne diyim? Dua ediyorum Allah'ım aklımı başıma getir diye.

eskıden zehır gıbı hafızalarımız vardı sımdı cep telefonları sınyallerınden ıyıce kafamız bulandı

Bu konuda sana tavsiyem okuğun şeylerin akılda kalmasını istediğin kısımlarını renkli kalemlerle çiz,sonra ayrı bir deftere not al ve sık sık tekrar et...hatta şekillerle birlikte not al çok işe yarıyor...

eskıden zehır gıbı hafızalarımız vardı sımdı cep telefonları sınyallerınden ıyıce kafamız bulandı

aynen canım ya..eskiden yani bikaç yıl öncesine kadar herşey aklımdaydı..not defteri ne bilmezdim..tamam bazı şeyleri unuturdum ama şimdiki kadar değil ve rahatsız edici değildi..mesela avon siparişi alırsam hiç bi yere yazmazdım..üniversitedeki tüm arkadaşlarım ne istediyse verirdim siparişi..hatta bss dedi ki bana bi kere yazıyo musun düzen için gerekli filan..yoo demiştim hepsi aklımda ki :) ne gün ne yaptım filan hiç sorun yoktu..sonra 2 kere ağır depresyon geçirdim..biri bitmeden biri başladı.sanırım onların etkisi oldu..ilkinde beynim geriye dönük herşeyi silmeye başladığını fakettim..sanki geçmişin belli bölümü hiç yaşanmmamış gibi oluyodu...o zaman dilimi aklıma gelince beynim resmen donuyordu ve çok alakasız bişeyi düşünürken kendimi buluyordum..sonra işe başladım ve başka bir sebeple (ölüm)yine depresyone girdim..hala devam ediyor..sanki düşünürsem beynime acı veren herşey hücum edecek gibi..bilemiyorum..belki koruma amacıyla bilinçaltımın bi oyunu olabilir..uzman değilim belki ama bunu hissediyorum.. daha güçlü olmam lazım belki o zaman başa çıkabilirim senağlama

aynı dert bende de var. Patronum psikolog. Geçen hafta ebrulicim bu konuyu seninle bir görüşelim dedi. bu hafta konuşacağım. bakalım bunun altından neler çıkacak:)

bende de var hatta cevremdekiler artık yalan söylediğimi düşünüyor
unuttuguma inanmıyorlar
:sinifsinif:

B12 vitamini eksikliğinden olabiliyor unutkanlık.yada kullanılan ilaçların etkisinden.
Beyin egzersizleri yapmak,az yağlı yiyecekler,bol meyve ve sebze yemek gerek.

Bilim adamları beyinin sürekli egzersiz yapması gerektiğini vurgulayarak "hobiler edinin, zihni sürekli yeni konularla meşgul edin, bulmaca çözmek hatta video oyunları bile belleği güçlendirebilir" uyarısında bulunuyor
Sık sık temiz havada, yürüyüş yapmak, sosyal ilişkileri artırmak da önemliymiş.. yerimseniben

Evet B-12 eksikliği unutkanlık yapıyor ama tek belirtisi bu değil benim arkadaşımın kızının vede eltimin B-12si eksik çıktı ama çok kötü oldular
ellerde titreme, kalp çarpıntısı (eltimin kalbi 120 -130 atıyordu) kalp hızlı çarptığı için vücudunu acayip etkiliyor vede halsizleşiyordu.
Ellerinde uyuşma oluyordu
arkadaşımın kızına doktor iğne verdi iyi oldu, eltim hapını içiyor iyi olmadı
yani hafife almayın arkadaşlar ilerleyince kötü oluyor insanın yaşam kalitesi düşüyor
herkese geçmiş olsun

ama testler olmadan b vit eksik diyemeyiz...ben belki işe yarar die bikaç gün b vit içtim..o sırada da doktor kan testi yapalım unutkanlığın için dedi..testte b vit normalin üstünde çıktı.hemen kestim ilacı..yani tek sebep o değil

Yenilenmeyen beyin hücrelerini geliştermek, zekanızı artırmak aslında gün içerisinde yapacağını çok basit bazı alıştırmalara bağlı. İşte Amerikalı uzmanların şiddetle tavsiye ettikleri o basit ama etkili yöntemler;

1- Ters el alıştırması

Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun gibi… Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

2-Çocuk oyunu alıştırması

İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsınız. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, hafızanız her zaman canlı kalır.

3-Harf alıştırması

Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela, çift ‘t’ ve ‘m’lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarıldığını hemen hissedecek-siniz. Bu, zihnin canlanmasını artırır.

4-Polisiye alıştırması

“Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?” gibi, genellikle polisiye romanlarında sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabii cevaplayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz.

5-Yürüyüş alıştırması

Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafını kullanmış olursunuz.

6-Ressam alıştırması

Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.

7-Ajan alıştırması

Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksınız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece hem kelime hazinenizi geliştirir hem de beyninizi canlandırırsınız.

8-Resim alıştırması

Bu alıştırmayla alışveriş listelerini çok kolay ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kalem kağıt alın ve kağıdın üzerine mum, kaktüs, yonca gibi semboller çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Bu alıştırmayla, zihninizde listeler oluşturmayı kolay başarırsınız.

9-Otobiyografi alıştırması

Düşünün ki, hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada, işe, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşınızı, tipini, sınıfınızın düzenini hatırlamanız gerekiyor. Bu alıştırmayla, kişilerle ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz.

10-Hipnoz alıştırması

Özellikle stresli anlarınızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok edersiniz. Mesela, “Benim için gerekli olan her şeyi biliyorum ve çok sakinim” cümlesini tekrarlayabilirsiniz

size unutkanlığımın hangi safhada olduğunu anlatıymda gülün biraz.geçen sene hamile olduğum dönemde iş arkadaşlarımla buluştuk onları bana davet etmişim.( sonradan hatırladım). işten geldim öğle arası , ev darma dağınık, yemek yok, atıştırp gidcem. kapı çaldı. mercekten baktım arakadaşım. allah alla niye geldi acaba , bana süpriz yapıyo sanırım dedim. açtım. tabi yüzümde salak bi ifade.benneyaptımki. içeri aldım.hayırdır , ne has demeye kalmdı kız yüzümdeki aptalca ifadedn anladı. bizi çağırmıştın yoksa unuttunmu dedi ama ben mahvoldum. kıpkırmızı kesildim. kafamdan eyvah akannehir ben şimdi ne ikram edcem diye düşünüyom .
artkı yabancı değiller ,halim de malum.yarı şiş. hazırladık bişeyler de yiyip içip gittiler. buda bana hoş bi anı oldu.

yaa bende herşeyi unutuyorummafoldumbenbirgün kendimide unutmasam barieyvahedigeldismileb12 vitamini verdi doktorum onu kullanıyorum umarım işe yarar

rahatladım biraz bi ara resmen kendimi gerizekalı gbi hissediyodum aynı soruyu belki 10 kere okuyodum yh çagın sounu oldu gercekten nse artık b12 kullanrm

ihmal etmmek lazım bugunki gazetede okudum 31 yaşındaki kadın hamileliği sırasında alzeymer olmuş şu an ne bebeğini ne nasıl doğum yaptığını hatırlamıyormuş arkadaşlar,benim babam da alzeymer hastası 4 yıldan beri onda da böle unutkanlıklarla başlamıştı

ayyyy bende tek benim sanıyordum.
bir kitap okuyorum ardından konunun özetini çıkaramıyorum acaba ben geri miyim diyordum.alsanaalsanasmile:sinifsinif:
bu test sağlık ocagında yapılıyormu.
birde doktora unutkanım dicem ne testti isticem.
accuk yardım istiyorum sizden.bilmiyorumkismile
Allah hepinize şifa ve bol zeka versinn.a.s.

Yenilenmeyen beyin hücrelerini geliştermek, zekanızı artırmak aslında gün içerisinde yapacağını çok basit bazı alıştırmalara bağlı. İşte Amerikalı uzmanların şiddetle tavsiye ettikleri o basit ama etkili yöntemler;

1- Ters el alıştırması

Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun gibi… Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

2-Çocuk oyunu alıştırması

İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsınız. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, hafızanız her zaman canlı kalır.

3-Harf alıştırması

Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela, çift ‘t’ ve ‘m’lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarıldığını hemen hissedecek-siniz. Bu, zihnin canlanmasını artırır.

4-Polisiye alıştırması

“Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?” gibi, genellikle polisiye romanlarında sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabii cevaplayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz.

5-Yürüyüş alıştırması

Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafını kullanmış olursunuz.

6-Ressam alıştırması

Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.

7-Ajan alıştırması

Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksınız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece hem kelime hazinenizi geliştirir hem de beyninizi canlandırırsınız.

8-Resim alıştırması

Bu alıştırmayla alışveriş listelerini çok kolay ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kalem kağıt alın ve kağıdın üzerine mum, kaktüs, yonca gibi semboller çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Bu alıştırmayla, zihninizde listeler oluşturmayı kolay başarırsınız.

9-Otobiyografi alıştırması

Düşünün ki, hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada, işe, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşınızı, tipini, sınıfınızın düzenini hatırlamanız gerekiyor. Bu alıştırmayla, kişilerle ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz.

10-Hipnoz alıştırması

Özellikle stresli anlarınızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok edersiniz. Mesela, “Benim için gerekli olan her şeyi biliyorum ve çok sakinim” cümlesini tekrarlayabilirsiniz

çok güzel canım paylaşımın.
kesinlikle katılıyorum.teşekkürler.a.s.
aslında hayatımız hep aynı eşyaların yeri degişince sinirleniyoruz.:eek:lmaz:
Dogrusu arada bir degiştirmek gerekiyor. insanın düşünme gücü artıp beynin iki tarafı çalışıyor.
bende buna benzer yazı biyerde okumuştum, saatinizi sola takıyorsanır arada bir sağa takın gibi.bu sayede düz beyinli olmaktan kurtuluruzkaydirigubbakcemile5.

X