Bebek Beslenmesi kemik suyu çorba

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

ahsen26

şennur
Kayıtlı Üye
9 Aralık 2009
170
0
kızlar bebişlerinizin çorbolarına kemik suyu koyuyormusunuz?kaçıncı aydan sonra kemik suyu verdiniz?kemik suyu yapmanın püf noktaları varmı?şimdiden paylaşımlarınız için teşekkür ederim.hepinizin yeni yılı kutlu ve mutlu olsunopuyorumnanaktan

evet canim çok ama çok faydali ben kemigihaşlıyorum bi güzel iyice onun vitaminleri çıkıyor suya.daha sonra içinde kemik kırıntıları kalmsın diye bi güzel süzgeçten geçiriyorum hani oluyorya su plastik ama süzgeci beyaz olan çok sıkı oldugu için hiç bir kemik tanesi suya geçmiyor.sonra yapacagim çorbanın malzemlerininiçine döküyorum birazda normal suyla pişiyor bebegin 5 6 aylıksa yapıp verebilirsin.tavuk suyu et suyuda çok faydaliafiyet olsun bebeğine

kemiksuyu ve kemiksuyundan yapılmış çorbalar hemen tüketilmeli ve tekrar tekrar ısıtılmamalı çünkü çok cabuk bozulma yapıyor

Kemik den suya sadece yağ geçer. Hiçbir vitamin geçmez arkadaşlar. Et suyuna çorba daha sağlıklıdır.Kemikli parça et kullanmanızı tavsiye ederim. Çorbasına mutlaka etleri ince ince didikleyip yada kıymayı 4-5 kez çektirip koymalısınız. 7-8 aydan sonra et suyuna çorba vermiştim kızıma.

kasaptan koca bi kemik alıyorum iliği bol olandan.,
düdüklüde haşlıyorum bi güzel,sonra süzüyorum.kemiğin iliklerinide çorbaya katıyorum.
ya tarhana,ya sebze yada mercimek çorba yapıyorum.çok çok vitaminli hele ki ilikli oldumu.
bu çorbayı bu gün yaptıysam yarında yiyor.ertesi gün vermiyorum.oğluma 8.ayda başlamıştım ağır gelir diye kemik suyu çorba.şimdi 3 yaşında.

ya benim bebeğim 5.ayından gün alıyor çorba versemmi acaba yardımcı olurmusunuz

ya benim bebeğim 5.ayından gün alıyor çorba versemmi acaba yardımcı olurmusunuz

tabiki verebilirsin ben 4. ayda az zeytin yağlı sebze çorbası(içine 1 çk irmik katıp),yayla ve tarhana veriyordum.ek gıdya ne kadar erkekn başlarsan ilerde çocuğun yeme alışkanlığı okdar iyi olur.

ya 5 aylık bebeğin eğer sütün yetiyorsa çorbayla ne işi var, ömür boyunca yiyecek İnşallah o çorbaları ama senin sütünden maksimum faydalanma süresi 2 yıl, ne aceleniz var bu geçişlerde hiç anlamıyorum, bir de çocuğunuzun beslenmesiyle ilgili en iyi kararı onun gelişimine göre doktoru verebilir her bebek farklıdır ihtiyaçları da farklıdır. Ama sütün yetiyorsa su bile vermiyorlar bebeğe annesi sensin en son karar senin tabi.

ya 5 aylık bebeğin eğer sütün yetiyorsa çorbayla ne işi var, ömür boyunca yiyecek İnşallah o çorbaları ama senin sütünden maksimum faydalanma süresi 2 yıl, ne aceleniz var bu geçişlerde hiç anlamıyorum, bir de çocuğunuzun beslenmesiyle ilgili en iyi kararı onun gelişimine göre doktoru verebilir her bebek farklıdır ihtiyaçları da farklıdır. Ama sütün yetiyorsa su bile vermiyorlar bebeğe annesi sensin en son karar senin tabi.

canım ben mecburen bebişim 52 günlük olunca mama vermeye başladım çünkü sadece doğumdan beri 110 gr. almıştı o yüden doktor kontrolünde mama verdik kilo problemi yüzünden yaşaığım sıkıntıyı bir ben bilirim.zaten ek gıdaya da doktorumuz başlamamızı önerdi çünkü mama yediği için 4.aydan itibaren ek gıdaya başlamamız gerektiğini söyledi neyse inşallah açıklayıcı olmuştur senin için kendinize ve bebişlerinize iyi bakın arkadaşlar. :enbuyukkk:

benim dr parcası corba yaparken içine tavuk ya da et parcası at sonra içireceğinde çıkar dedi....hem daha zahmetsiz hem da daha taze...beklemediği için bakteri de üretmemiş oluyor ...oglum yaklasık 7 aylık ...6. aydan beri çorba veriyorum......bu ay kıymaya geçeceğim

bende kızıma kuzu gerdanını haŞlayıp Çorbasını yapıyorum kızım bu Çorbayı 8. Aydan berı ıÇıyor Şımdı 1 yaŞında ıÇıne etınıde mutlaka koyuyorum.

kızlar tv de bır programda kemık suyunun faydası olmadıgını duydum, bızı annelerımız boyle buyutmedı mı, ınsanın kafası karısıyor.. ben et suyu na etlerınıde dıdıkleyıp kaplarda buzluga atıyorum corbalarına eklıyorum, kemık suyu hıc yapmadım kararsızım bunun yerıne kuzu gerdanı haslayıp etlerınıde yedırsem daha mı faydalı olur acaba dıe dusunuyorum fıkırlerınızı beklıyorum

kemik suyunun hiçbir vitamin içermediğini ben de duydum onun yerine et tükettirin çocuklarınıza deniliyor hatta yemek suyunun da hiçbir vitamin değeri yokmuş önemli olan yemeğin özüymüş.bunları okudum.ama ben zaten kızımın çorbasını özel günlük yaparım.içine ya tavuk ya balık yada kıyma koyarım.ilikli kemiği de düdüklüde haşlayıp ilikli suyunu buz kalıplarına döküp donduruyorum.sonra onları ikişerli buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuya atıyorum.çorbalarına 2 tablet atıyorum.valla vitamini olsun olmasın en azından tad veriyor. :KK34:

sımdı kı doktorlara kalsa aclıktan olcek cocuklar herseye karsı cıkıyolar bır de kendı aralarında da uzlasma yok herbırı farklı konusuyor dusunun iliğin bıle zararlı oldugunu soylemıs bır tane doktor ıcınde kolestrol var dıye cocuklarınıza vermeyın demıs; ben annemın yolundan ılerlemeye karar verdım ogluma gıdıp kasaptan guzel ılıklı bır kemık ıstıycem pataeslı havuclu soganlı haslıycam buz kalıplarına koyup dondurup corbalarına koyucam sızler nasıl yapıyorsunuz tarıf verebılırmısınız

ben de kemik suyunun tam tersine kalsiyum değerinin çok yüksek olduğunu duydum ya da bi yerde okudum. aslında düşününce mantıklı çünkü kalsiyum kemiğin yapı taşı değil mi? sanırım bu durumda etli bir kemik en faydalısı olacaktır mesela kuzu gerdan. yemek suyunun faydalı olmaması da mümkün değil bence makarnayı haşladığınız suyu bile dökmeyin diyorlar çünkü herşeyin vitamini suyuna çıkıyormuş. sonuçta minik bir bebeğe kıyma veremeyeceğimize göre et suyu mantıklı. :KK39:

sizce yanlışmı yapıyorum ben tavuğu hindiyi kemikli eti oğlum için haşlıyorum düdüklüde.
bunları süzgeçten süzdürüp pet tek kullanımlık bardaklara koyuyorum soğuyunca üzerine streç cekip şokluyorum. ve 1 haftada tuketiyoruz, bebeğimin her çorbişini bunlarla yapıyorum.siz nasıl yapıyorsunuz?

ama zamanım varsaevdeysem eğer kasaptan aldığım tek pişirimlik kemikli etleri çorbasına koyup pişiriyorum. süzüp veriyorum

ben de kemik suyunun tam tersine kalsiyum değerinin çok yüksek olduğunu duydum ya da bi yerde okudum. aslında düşününce mantıklı çünkü kalsiyum kemiğin yapı taşı değil mi? sanırım bu durumda etli bir kemik en faydalısı olacaktır mesela kuzu gerdan. yemek suyunun faydalı olmaması da mümkün değil bence makarnayı haşladığınız suyu bile dökmeyin diyorlar çünkü herşeyin vitamini suyuna çıkıyormuş. sonuçta minik bir bebeğe kıyma veremeyeceğimize göre et suyu mantıklı. :KK39:

canım benım bebeğim 9 aylık arada çorbalarına lıyma koyuyorum konulmasıda gerekiyor.
kasaptan onun için ayrı kıyma alıyorum, yağsız 3 4 kere cekilmiş bunları evde minik minik streçliyorum ceviz büyüklüğünde.
corbalarına koyuyorum. yada köfte yapıyorum ızagarada elimle minik minik ezip veriyorum yanımızda suyumuzda oluyor yutammıycak gibi olunca hemn su veriyorum.

Kızlar 2 kuzu gerdan 2 kuzu incik aldım düdüklüye koydum 1,5 saat pişirdim bir güzel etlerı ayrıldı kemıkten inciğin iliğide kendılıgınden cıktı suyunu tel suzgecten gecırerek kaplara doldurdum ıcersıne etlerınıde dıdıkleyerek ekledım derın dondurucuya attım 15 kap cıktı, hamıleyken sutumu sagıp saklamak ıcın aldıgım kapaklı bardaklar vardı onlara yapıyorum ben,

arkadaşlar bende kızm 5 aylıkken hiç bişiy yediremiyodum etten başka kuzu gerdan alıyodum bir güzel kaynatıp içine sebzeleri koyup haşlıyodum sonra blendıra vurup yediriyodum haricinde hiç bişiy yediremiyodum

X