mikrodalga kullanımı

guloylom

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2009
97
4
merhabalar, eşim bana mikrodalga fırın almış ama daha önce hiç kullanmadığım için nasıl kullanabileceğimi bilmiyorum. ekmek ısıttım 1 dk.içerisinde. ekmekler ıslandı.
acaba poşete yada kapalı bir kabamı koymak gerekir. birde başka neler yapabilirim.

ben cok kullaniyorum mikrodalga firin,yanliz mikrodalga ya atilan ekmek oyle kitit kitir cikmiyor zaten,ekmek yumusak hafif islak bir sekilde cikiyor.normal bir durum yani.firini kullanmak basit zaten,mesala bendekinde cozdurme ayari var,buzlu seyleri cozmek icin kullaniyorum,yada bisey isitmak icin,hic yemek yapmayi denemedim ama yemekte yapilabiliyormus.ama ben genelde biseyleri cozmek yada yemekleri isitmak icin kullaniyorum...

evet fırını kullanmak çok basit. ekmek ısıtmak şu an için en pratik iş. çıtır olmasını beklemiyorum ama ıslaklık olmasa daha iyi olurdu.

Çok mu ısıtyorsun da ıslak oluyor acaba, ben hiç öyle sorunla karşılaşmadım,dijitalmi seninki, az ısıtmayı dene, dijital değilse 1 dak tutma, ayarla 30 sn. kadar sonra kendin sıfıra getir.

Canım dikkat etmen gereken ilk şey fırına metal bir eşya koymamak. Çok tehlikeli, buna dikkat etmen lazım. Ekmek ve hamurişleri uzun süre ısıtırsan yumuşuyor. Tavsiyem daha düşük güç ile 20 saniye kadar ısıtman. Yani ısınır ısınmaz hemen durdur. O zaman yumuşak ama ıslanmamış ekmek oluyor. Ben mikrodalgada puding ve brownie yapıyorum sonuç harika. Kahve yaparken süt de ısıtabilirsin. Buzdolabında kalan pilavları harika ısıtıyor, yeni pişmiş gibi oluyor.

Son tavsiyem kalınca veya suyu fazla olan birşeyler ısıtırken gücünü düşür ve süreyi uzat. Böylece her tarafı eşit ısınır. Yüksek güçle yaparsan yemeğin ortası buz gibiyken yüzeyi aşırı enerji almaktan fokurdayıp fırının içini batırabiliyor. Yumurta, bütün domates gibi kabuklu yiyecekleri ısıtırken de çatal ile delmeyi unutma. Fırınını güle güle kullan.kaydirigubbakcemile5

teşekkürler bilgiler için. yavaş yavaş çözüyorum galiba kullanmayı. ekmekleri, poğaçaları 20-30 sn. bir beze sarıp ısıtıyorum. harika oluyor. birde tost yapıyorum. tost makinasındaki lezzeti tabiki vermiyor ama yinede çok pratik.

merhabalar,
Mikrodalga fırında yaptıklarım:
browni süper oluyor.
Mısır patlatıyorum yanmaz fırın poşetıne mısır yağ ve tuz koyuyorum poşeti bırkac yerınden bıcakla delip son derecede patlama sesı bıtene kadar patlatıyorum.
bardakta süt ısıtıyorum.
kumpir yapıyorum, patateslerı guzelce yıkayıp en yuksek derece 15 dk ayarlarım patatesler cok guzel pişiyor sonra ıcıne ıstedıgınızı koyun alın sıze kumpir.
mantar yapıyorum 10 dk da hazır oluyor
dolma pişiyorum çok çabuk oluyor ustunu kızartmak ıcın sadece normal fırına koyorum.
karnıyarık yapacagım zaman patlacanları kızartmak yerıne (cunku cok yaglı ve agır oluyor.)mıkrodalgada pişiriyorum sonra ıcını doldurup normal fırına verıyorum.
şimdilik aklıma gelenler bunlar.
isteyen olursa brownı ve mantarın tarıfını verebilirım
Fırınını ıyı gunlerde kullan

Arkadaşım gerçekten browninin tarifini çok merak ettim, paylaşırsan çok sevinirim
Bir de karnıyarık için patlıcanı pişirdiğinde haşlanmış gibi mi, közlenmiş gibi mi oluyor?

Browni

1 subardağı süt

1 .5 subardağı şeker

1 subardağı sıvıyağ 4 yemek kaşığı ülker kakao

yarım su bardağı damla çikolata

3 yumurta

1.5 subardağı un

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

YAPILIŞI:

Yumurta ve şeker iyice çırpılır.
Yağ ilave edilir.
Süt eklenir.
Kakao ve vanilya katılıp, çırpılır.
Kakaolu karışımdan 2 su bardağı bir kenara ayrılır.
Kalan karışıma un ve kabartma tozu karıştırılır.
Yağlanan kalıba hamur konulur.
Mikrodalga fırında 650 watt’ta (en yüksek ısıda) 7 dakikada brownie pişirilir.
Kek sıcakken kesilip ayrılan kakaolu karışım üzerine dökülür

patıcanlar kozlenmiş gibi olmuyor tabı ama haslanmıs gıbı de olmuyor yeme kıvamında yumusuyor zaten fırında da pişiyor.ben hep boyle yapıyorum.

patıcanlar kozlenmiş gibi olmuyor tabı ama haslanmıs gıbı de olmuyor yeme kıvamında yumusuyor zaten fırında da pişiyor.ben hep boyle yapıyorum.

arkadaşım valla bu olayı çok merak ettim yaa patlıcanları direkmi atıyosun yoksa folyaya felanmı sarıyosun
bunu bende denemek isityorum olumunekankayizsmile

sakın mikrodalgaya folyo koymayın patlıcanları karnıyarık nasıl yapıyosun ortasından yarıyorum oylece koyuyorum.

ben hiç kullanmadığım için korkuyorum, kullanımında sanırım baskılı tabaklar ve metal kaplar, folyo kullanılmamalı. buzluktan çıkan pişmiş yemeği nasıl ısıtıyorsunuz? buz çözme ayarı var deniyor, önce buzu çözüp sonra ısıtma mı yapıyorsunuz, ne kadar sürüyor bunlar?:18:

X