30 kilo verdim, polikistik overden kurtuldum...

aydasu

Nirvana
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2008
4.464
458
Merhabalar,

ılk regl olduğum günden bu yana iki ay üst üste düzenli bir şekilde adet olduğumu hatırlamıyorum ben.

Hep bir düzensizlik olurdu, olmazdım olmazdım olunca da 15 gün canım çıkardı, genelde de doktorlar ilaçla keserdi.

Üniversiteye hazırlandığım sene 68 kiloydum, artık stresten midir yoksa hormanların da etkisi var mıdır bilemiyorum 1 yıl boyunca hiç adet görmedim, ve tam 90 kiloya ulaşmıştım.
Okul bittiğinde 81 kiloydum, fakat adetlerim düzensizliğini koruyordu.

Doktora gittim, doktorum acilen kilo vermem gerektiğini söylemişti. Zaten bu yeni ortaya çıkan birşey değildi, yıllardır polistik over vardı bende. Fakat son gittiğimde kistlerin sayısı artmıştı. Yıllarca ilaç kullandım, bıraktığım anda adetlerim de kesliyordu. En son gittiğim doktorum başka bir ilaca başlattı, ve ben diyete girdim, hergün düzenli spora başladım, bilirsiniz polikistik overi olanlar ve ilaç kullananlar kilo vermekte diğer insanlara göre daha şanssızdırlar. Bende öyle olmadı şans hep benden yanaydı, hem diyetime ve sporuma devam ettim hem de ilaç kullanmaya... Başladığımda 81 kiloydum 4 ay sonra 59 kiloya düştüm.

Bu kez farklı bir doktora gittim, muayene etti, çok sağlıklısın, hiç bir problem yok dedi
Nasıl yani dedim kistlerim nolmuş, '' Ne kisti sende birşey yok ki'' dedi. Doktoruma geçmiş süreci anlattım, inanın kadın şok geçirdi, gayet sağlıklısın hiç bir şeyin yok dedi kistler kaybolmuş, o gün yaşadığım sevinci anlatamam...

ılacı kullanmaya devam edeyim mi diye sordum, çünkü dediğim gibi ilk günden beri hiç üst üste 2 kez adet olmamıştım, yok devam et o zamna dedi. Öyle de yaptım...

Bir gün yeter artık dedim merak ediyordum kendiliğinde olacak mıyım diye ve 2009 mart ayında ilacı bıraktım. Nasıl korkuyordum anlatamam. ılk ay tam gününde geldi, rahatlamıştım ama ilacın etkisinden olduğunu düşünmüştüm, ikinci ay da aynı gün geldi, üçüncü ayda... Derken artık ilacın etkisi geçmiştir diye düşündüm ve gerçekten de öyleydi. Artık ne ilaç kullanıyorum ne başka birşey.

Son olarak iki ay önce aynı doktoruma gitmek istedim fakat ayrıldığı için başka bir doktor muayene etti, olanları ona da anlattım, kesinlikle pco falan kalmamış sende çok sağlıklısın ilaca falan ihtiyacın yok dedi.

Kilo verdim ve hayatım hiç hayal edemeyeceğim bir düzee kavuştu.

Artık her ay günü gününe düzenli bir şekilde adet oluyorum arkadaşlar...

Eğer içinizde benimle aynı sorunu paylaşan arkadaşlar varsa bir de kilo vermeyi denesinler, örnek olayım diye bu başlığı açma gereği duydum...

Rabbim herkese sağlık versin... :Saruboceq:

Son düzenleme:
aydasu tebrık ler oncelıkle ama ılac adı onermeseydın keşke cunku herkese aynı etkıyı gostermez..
zaten duzenlı spor yapıldıgı takdırde regl gunun dakkasında oluyosun buda bı gercek dılerım saglıklı gunler senle olur..

çok geçmiş olsun canım.bildiğim pkonun geçmeyen bir rahatsızlık olduğu benim doktorum öyle söylemişti.seninki mucize olmuş gerçekten işallah bi daha tekrarlamaz.bende kilo yok çok şükür ama adetlerim sapıtıyor.çok doğum kontrol hapı kullandım 1 yıl düzenli oluyor yeniden bozuluyor.şu an progynova kullanıyorum.ve soğan suyuna başlayacam.

aydasu tebrık ler oncelıkle ama ılac adı onermeseydın keşke cunku herkese aynı etkıyı gostermez..
zaten duzenlı spor yapıldıgı takdırde regl gunun dakkasında oluyosun buda bı gercek dılerım saglıklı gunler senle olur..

karcım teşekkür ederim uyarın için düzeltiyorum canım...

çok geçmiş olsun canım.bildiğim pkonun geçmeyen bir rahatsızlık olduğu benim doktorum öyle söylemişti.seninki mucize olmuş gerçekten işallah bi daha tekrarlamaz.bende kilo yok çok şükür ama adetlerim sapıtıyor.çok doğum kontrol hapı kullandım 1 yıl düzenli oluyor yeniden bozuluyor.şu an progynova kullanıyorum.ve soğan suyuna başlayacam.

saolun size de geçmiş olsun, benimki kilo kaynıklıymış demek ki, ama her pco lu kilolu anlamına gelmez, inşallah şifa bulursunuz siz de

Merhabalar,

ılk regl olduğum günden bu yana iki ay üst üste düzenli bir şekilde adet olduğumu hatırlamıyorum ben.

Hep bir düzensizlik olurdu, olmazdım olmazdım olunca da 15 gün canım çıkardı, genelde de doktorlar ilaçla keserdi.

Üniversiteye hazırlandığım sene 68 kiloydum, artık stresten midir yoksa hormanların da etkisi var mıdır bilemiyorum 1 yıl boyunca hiç adet görmedim, ve tam 90 kiloya ulaşmıştım.
Okul bittiğinde 81 kiloydum, fakat adetlerim düzensizliğini koruyordu.

Doktora gittim, doktorum acilen kilo vermem gerektiğini söylemişti. Zaten bu yeni ortaya çıkan birşey değildi, yıllardır polistik over vardı bende. Fakat son gittiğimde kistlerin sayısı artmıştı. Yıllarca prognova adlı ilacı kullandım, bıraktığım anda adetlerim de kesliyordu. En son gittiğim doktorum yasmine başlattı, ve ben diyete girdim, hergün düzenli spora başladım, bilirsiniz polikistik overi olanlar ve ilaç kullananlar kilo vermekte diğer insanlara göre daha şanssızdırlar. Bende öyle olmadı şans hep benden yanaydı, hem diyetime ve sporuma devam ettim hem de yasmini kullanmaya... Başladığımda 81 kiloydum 4 ay sonra 59 kiloya düştüm.

Bu kez farklı bir doktora gittim, muayene etti, çok sağlıklısın, hiç bir problem yok dedi
Nasıl yani dedim kistlerim nolmuş, '' Ne kisti sende birşey yok ki'' dedi. Doktoruma geçmiş süreci anlattım, inanın kadın şok geçirdi, gayet sağlıklısın hiç bir şeyin yok dedi kistler kaybolmuş, o gün yaşadığım sevinci anlatamam...

Yasmini kullanmaya devam edeyim mi diye sordum, çünkü dediğim gibi ilk günden beri hiç üst üste 2 kez adet olmamıştım, yok devam et o zamna dedi. Öyle de yaptım...

Bir gün yeter artık dedim merak ediyordum kendiliğinde olacak mıyım diye ve 2008 mart ayında ilacı bıraktım. Nasıl korkuyordum anlatamam. ılk ay tam gününde geldi, rahatlamıştım ama ilacın etkisinden olduğunu düşünmüştüm, ikinci ay da aynı gün geldi, üçüncü ayda... Derken artık ilacın etkisi geçmiştir diye düşündüm ve gerçekten de öyleydi. Artık ne ilaç kullanıyorum ne başka birşey.

Son olarak iki ay önce aynı doktoruma gitmek istedim fakat ayrıldığı için başka bir doktor muayene etti, olanları ona da anlattım, kesinlikle pco falan kalmamış sende çok sağlıklısın ilaca falan ihtiyacın yok dedi.

Kilo verdim ve hayatım hiç hayal edemeyeceğim bir düzee kavuştu.

Artık her ay günü gününe düzenli bir şekilde adet oluyorum arkadaşlar...

Eğer içinizde benimle aynı sorunu paylaşan arkadaşlar varsa bir de kilo vermeyi denesinler, örnek olayım diye bu başlığı açma gereği duydum...

Rabbim herkese sağlık versin...
tebrik ederim canım seniii
bende pko hastasıyım
pko nun % 90 kilo ile alakalı olduğuna emindim zaten bir kanıtta sen oldun cünkü bende senin gibi kilo vererek adetlerimi düzene soktum
peki ne kadar zamanda verdin canım kilolarını şu an kaç kilosun ve boyun kaç?

tebrik ederim canım seniii
bende pko hastasıyım
pko nun % 90 kilo ile alakalı olduğuna emindim zaten bir kanıtta sen oldun cünkü bende senin gibi kilo vererek adetlerimi düzene soktum
peki ne kadar zamanda verdin canım kilolarını şu an kaç kilosun ve boyun kaç?

merhaba canım çok teşekkür ederim
yaşım 23 boyum 167 kilom 59
diyet başarı öykülerinde yazım var canım yaptığım her şeye ordan bakabilirsin resmim de var

karcım teşekkür ederim uyarın için düzeltiyorum canım...

saolun size de geçmiş olsun, benimki kilo kaynıklıymış demek ki, ama her pco lu kilolu anlamına gelmez, inşallah şifa bulursunuz siz de

teşekür ederim işallah.yinede sana tavsiyem evlendiğin zaman korunmayerimseniben

Yazın bana da moral oldu canım inşallah benimki de kilo verme sonucu düzene girer...
Artık daha da azimli ve iradeliyim:))
Saolasın:)

tebrikler başarmışsın:nazar: polikisk over o kadar korkutucu değil zaten ben doktora sormuştum onun tedavisi daha kolay

Yazın bana da moral oldu canım inşallah benimki de kilo verme sonucu düzene girer...
Artık daha da azimli ve iradeliyim:))
Saolasın:)

Biraz da olsa katkım olursa cok sevınıtım eylulcum
İnşallah sen de hedefıne ulasırsın her yonden

meraba aydasu yazını okudum bende pokoluyum bende,de kilo problemi var ama çok şükür vermeye başladım 5bi yerde çay içiyorum 75kg dan 64 kg ma düştüm hemde bir bucuk ayda çok ilaç tedavisi gördüm sonuç hep negatif şimdi göbekten igne olucam yumurtalıklarım %1 oranında anca çalışıyormuş
çok şükür 1tane 5 yaşında oglum var bebek istiyoruz ilk zamanlar kafama çok takıyordum ama kitap yazıyorum zamanımın çogunu kitabımı yazmakla geçiriyorum hayırlısı inşallah 1tane daha çocugum olur allah hepimizin yardımcısı olsun

aydasu tebrikler başarından ötürü seni kutlarım maşallah sana:hooray:alkisalkisalkis
Ben de pko sorunu var ve bunun yüzünden kilo alıyorum. Vermekte çok zor olabiliyor.
Bundan 4 sene önce zayıflıktan ağlardım giydiğim hiçbirşey yakışmazdı. Şimdi de şişmanlıktan ağlıyorum:roflol:
Neyse bende kilo vermeye başladım budefa kararlıgibiyim bakalım. Ben un,tuz,yağ,şeker mamullerini kullanmamaya gayret ediyorum başkada birşey yaptığım yok. işin kötü tarafı beslenme şeklim bunlardan oluşması az yesemde kilo almam kaçınılmaz. Zayıflamak zorundayım bu pko da kilolu olmak kötüymüş... Yazını okuyunca bana daha bir şevk geldi 30 kilo ne demek yahu dile kolay:nazar:

MERHABA AYDASU YAZINI OKUDUM ETKİLENDİM FAKAT POLİKİSTİK OVER DOĞUŞTAN VE ASLA GEÇMEYEN YOK OLMAYAN KİST DEĞİLMİDİR.BAZI DOKTORLAR GÖREMİYOR ULTRASANDAN OLAMAZ MI ?
EĞER GEÇTİĞİ DOĞRU İSE İLAÇ İSİMLERİNİ YAZARMISIN 7 YILLIK EVLİ 1 ÇOCUK ANNESİYİM AMA TEDAVİ İLE OLDU KIZIM VE AŞIRI KİLO ALDIM .ŞİMDİ YİNE ANNE OLMAK İSTİYORUM AMA KİLO VAR.:::YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM...m.ilkay81@hotmail.com mail adresim

MERHABA AYDASU YAZINI OKUDUM ETKİLENDİM FAKAT POLİKİSTİK OVER DOĞUŞTAN VE ASLA GEÇMEYEN YOK OLMAYAN KİST DEĞİLMİDİR.BAZI DOKTORLAR GÖREMİYOR ULTRASANDAN OLAMAZ MI ?
EĞER GEÇTİĞİ DOĞRU İSE İLAÇ İSİMLERİNİ YAZARMISIN 7 YILLIK EVLİ 1 ÇOCUK ANNESİYİM AMA TEDAVİ İLE OLDU KIZIM VE AŞIRI KİLO ALDIM .ŞİMDİ YİNE ANNE OLMAK İSTİYORUM AMA KİLO VAR.:::YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM...

Merhabalar
Evet haklısınız asla geçmeyen bir hastalık fakat stabil altına alınabiliyor...
Yani ultrasonda çıkmadığı zaman bu yok anlamına gelmiyor fakat vücudu etkilemez halde ve uykuda olduğunu gösteriyor...
Bu bizim elimizde galiba biraz da, en azından kendi bünyem için söyleyebilirim bunu...

Ben yıllarca ilaçla tedavi gördüm, ilaçla regl olabildim, ilaç kullanmadığım zaman arka arkaya iki ay adet olduğumu bilmezdim hiç...
Ne zaman ki kilo verdim o zaman ilacı bırakmaya cesaret gösterebildim...
Şuan ideal kilomdayım ve hiç bir ilaç kullanmıyorum, kistlerim de görünmez haldeler Allah' a şükür...
İlaç kullanmayı bıraktığım dönem 1 yıl regl olmadım ve bu süreçte 20 kilodan fazla almıştım...
Bir kısır döngü bu pco malesef...
İlk adım kilo vermektir belki ne dersiniz?
İnşallah bu şekilde kontrol altına alabilirsiniz...

2009 yılının Mart ayında bıraktım ilacı, o günden beri hiç aksamadan _ilaçsız_ regl oluyorum Rabbime şükür...
Darısı başınıza inşallah...

X