İkiz gebelikte 30.haftadan sonra kullandığınız ilaçlar neler?

helpful19

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2008
41
0
Merhaba arkadaşlar,

31+4 günlük oldu bebeklerim.Tüp bebekle hamile kaldım.Benim gibi hamile kalan bir arkadaşım 30. haftadan itibaren erken doğum riskine karşı progestan iğneleri vuruldu haftada bir.Bir de ciğer geliştirici iğne oldu.Benim doktorum gerek olmadığını söylüyor.Şu anda elevit,kalsiyum,demir ve kasılmalar için magnezyum kullanıyorum.Sizlerde durum nasıl?Artık erken doğumdan korkuyorum.Sürekli yatamıyorum da göğüs kafesime dayanıyor bir tanesi nefes alamıyorum.Oğluşum top gibi sivriliyor tıkanıyorum sürekli hareket etmeye çalışıyorum o yüzden.Tavsiyelerinizi ya da tecrübelerinizi bekliyorum.

Allah kolaylık versin canım sonlara yaklaşmışsın.

ben son dönemde nidilat kullanmıştım nst de ağrıları görünce 30 ile 35 haftalarım arasında nidilatı kullandım.. 31. haftamda celeston ciğer geliştirici yaptırdım . 34 ile 36 ıncı haftalar arası idrar yolları enfeksiyonu göründü erken doğum olmasın diye 3 kez 5 er günlük antibiyotik tedavisi yapıldı. bide 30 ile 32. haftalar arası magnezyum kullanmdım kasılmalara karşı. 37+6 dada doğum yaptım. 36. haftadan sonra hiç bişey kullanmadan doğumu bekledim.

Çok teşekkür ederim.Ben de görürüm inşallah 37leri.Allah evlatlarına ve sana sağlıklı ömürler versin.Ciğer geliştirici iğneyi doğumdan 24 saat önce diyor bazıları ondan kafam karıştı.Nst nedir öyle bişey bilmiyorum.Önümüzdeki haftadan itibaren haftada bir olcak kontrol.Ama şimdiye kadar pek rahattı doktorum.Tüp bebek doktorum değil değiştirdim pahalı oluyor diye bu da sanki anlamıyor ya da ben evhamliyım.Sezeryanla mı oldu doğumun?bebekler kaçar kilo doğdu?Yardımcı olan kimse var mı yoksa yalnız mı bakıyorsun?Bu aralar kafam bunlarla meşgul.Fırsat buldukça yanıtlarsan memnun olurum.

Çok teşekkür ederim.Ben de görürüm inşallah 37leri.Allah evlatlarına ve sana sağlıklı ömürler versin.Ciğer geliştirici iğneyi doğumdan 24 saat önce diyor bazıları ondan kafam karıştı.Nst nedir öyle bişey bilmiyorum.Önümüzdeki haftadan itibaren haftada bir olcak kontrol.Ama şimdiye kadar pek rahattı doktorum.Tüp bebek doktorum değil değiştirdim pahalı oluyor diye bu da sanki anlamıyor ya da ben evhamliyım.Sezeryanla mı oldu doğumun?bebekler kaçar kilo doğdu?Yardımcı olan kimse var mı yoksa yalnız mı bakıyorsun?Bu aralar kafam bunlarla meşgul.Fırsat buldukça yanıtlarsan memnun olurum.

inşallah sende görürsün o haftaları canım. ben 33. haftamda hastaneye yattım doğuma kadarda çıkmadım. sorun yoktu ama tedbir amaçlı.

nst senin ağrılarını ve bebğin kalp atışını dinleyen alet. ben 27. haftamdan itibaren girmeye başlamıştım .ciğer geliştirici erken doğum riskine karşı yapılıyor o konuda çok farklı görüşler var. erken doğum riskin yoksa hiç gerekli değil. aslında rahat olmak en güzeli stres yapmadan beklemek olumlu düşünmek hem senin hem bebeklein açısından en güzeli. ben spinalle sezeryan oldum. o anın tadını almak için tercih ettim spinali. bebeklerim 3 250 ydi ikiside. yardımcı kimsem yok kendim bakmaya çalışıyorum allah yardım ediyor hiç bunlara yorma kafanı. sadece ilk bir ay sana yardın ve destek olacak birisi olursa yeterli. lohusalık sendromu oluyor çünkü.

kolaylıklar diliyorum sana canım sormak istediğin bişey olursa buralardayım..

Aslında merak ettiğim o kadar çok şey var ki.Mesela 50lik şeker yüklemesinde değerim 142 çıktı.140 sınırmış beslenmene dikkat et 100lük yapmaya gerek yok dedi doktor.Ama arkadaşımın eşi de jinekolog bence kesin yaptırmalısın dedi.bana da zor geldi yaptırmadım.ılk zamanlar dikkat ettim ama şimdi canım tatlı istediğinde kısmıyorum.Şimdiye kadar 18 kilo aldım.
Dopler yaptırdım kendi isteğimle sorun çıkmadı ama bebekler arası 150 gr fark var.Seninkiler hep aynı mı gitti öyle.Bir de maşallah kiloları çok iyi doğmuşlar.Ne yedin ne içtin öyle.
Emzirmek nasıl oluyor hemen doğar doğmaz mı başlanıyor yoksa ertesi gün mü?Mama takviyesine ne zaman başladın?Ben Aptamil pre die bi mama aldım her ihtimale karşı.Bezlerden de 3 farklı marka aldım deneyerek bulurum en iyisini die.Sen neler kullandın?
hastane çantası hazırladım odaları da hazır.Senin sonradan keşke şunu da alsaydım dediğin bişey oldu mu?Şimdiden çok sağol

canım ben çok fazla takılma öyle şeylere derim. ben şeker yüklemesini yaptırmamıştım 2 li 3 lü taramalarıda. gerek duymamıştık eşimle. 35 . haftama geldiğimde bebeklerim iri olunca şekerden olabilirmi diye şeker yüklemesi yapıldı 50 lik.Allaha şükür çıkmadı. okadar sorun edilecek bişey değil dr zaten gerek görmemiş. ben hiç bi zaman yediğim içtiğim hiç bişeyi ksımadımda canım ne istiyosa onu yedim. bence sende çok afzla germe kendini bebeklerinede yansır unutma. bide neyi kısıtlarsan ona doğru yönelirsin. bende 35 kg aldım hamilelikte ilk 5 ay ayımda hiç almadım sonrasında aldım hepsini . en çok tükettiğim şey elma oldu . sonra peynir ve muz.

bebekler arasındaki fark gayet normal canım . o hep oluyor banada hep var demişlerdi ilk başta 100 gr hatta son zamanlarda fark açıldı 500 gr oldu demişlerdi ama doğduğunda ikiside gramı gramına aynı oldu. fark seni çok etkilemesin aşırı artmadıkça sorun olmuyor. unutma sen ne kadar rahat ve huzurlu olursan bebklerinde okadar huzurlu sağlıklı olacaklardır.. rabbime güven ona emanet et.

emzirme konusuna gelince hemen doğar doğmaz başlanıyor sütüm yok diye emzirmemezlike tme ilk başta süt gelmiyor ama sen yinede emzir . o ilk süt çok önemliymiş bi kaç damlada olsa bebeği sarılıktan korurmuş. ben doğumu 9 da yaptım ilk saat 10 da ayılma odasında ebeler emzirtti sonra odama gelir gelmez 11 e doğru emzirdik. bebeklerden biri biraz zorluk çekti ama uğraştıkça emmeyi öğrendi. mama zaten ilk başta süt olmadığı için doymadılar hastaneden verdiler mama ve biberon orda başlandı. ama mamayı oldukça az vermeye çalıştım emzirdim elimden geldiğince. 5. gün eve gelip duş alınca sütüm arttı o yüzden hiç endişelenme sütüm gelmiyor diye. beze gelince bende hepsinden kulllandım ama huggies en memnun olduğum oldu halada öyle.

en çok pişman olduğum şey kıyafetleri battaniyeleri hep beyaz ve krem alsaydım oldu. birde ilk 3 aylık kıyafetlerini kendinden eldivenli olanları tercih etseymişim dedim. yarısı öyleydi yarısı değil. birde hastanede ziyaretçilere ikram edicek özel şeyler hazırlasaymışım dedim :) kendi bakım malzemelerinide mutlaka ekle valizine. çünkü doğumdan sonra insan kendini yıpranmış çirkinleşmiş hissediyor azıcık bakımla morali yerine geliyor :)

canım şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

hiç stres yapma rahat ol en önemlisi o. çabucak geçiyor zaman tadını çıkar her anın..

X