Çok önemli bilgiler....

Boğaza cisim kaçması ile meydana gelen boğulma / tıkanma

Birçoğumuz mutlaka Heimlich manevrasını duymuşuzdur bu manevra boğulmakta (cisim ile) olan hastanın karın boşluğuna bastırılması ile yapılır. ıstenirse bu konuda da uzun açıklama yazabilirim
Gelelim asıl konuya...
Lezzetli lezzetli yemeğimizi yerken bir anda bir nefes alamama hissi oluştu ve anladık ki yine boğazımıza kaçmış... Öksürük , panik , ağızdan nefes alma çabalrı bir işe yaramadı. Evde yalnızız. Ne yapmalıyız ?
Unutmayalım ki Heimlich manevrasını kişi kendi kendine de uygulayabilir; bir sandalyenin arkalığına göbeğin üstündeki boşluktan(kaburgaların bitimi) abanarak yabancı cisim çıkarılabilir.
Burada önemli olan kaburgalarımızın hemen altına basıncı uygulamaktır.
Yeterince güçlü olduğumuza inanıyorsak iki elimizi balerin duruşu gibi yanları karın boşluguna gelecek sekilde iç içe koyarak sıkıca bastırabiliriz.
Ancak bu basınçlar asla kaburgaya uygulanmamalıdır.
Cisim tıkanmasında nefessiz geçen her an beyninize zarar verdiğinden zaman çok kıymetlidir.
Panikleyerek boşa oksijen harcamayınız.
Heimlich manevrasından önce başı geriye doğru atarak, ağız açık ve tavana bakarken ağızdan ani hava almayı deneyiniz.Bu işe yaramıyorsa -ki genelde yarar- Heimlich deneyiniz.
Unutmayın insanı bilgisizlik ve panik öldürür.
Sağlıkla kalın
Yazılarım devam edecek.....

özellikle bunu bilmek lazım. bikaç defa denk geldim öyle durumlara.

konu guncellenmemıs nerdesınız hekıme hanım sızın bılgılerınıze ıhtıyacımız var.

hekime hanım nerdesin ne güzel okuyodum güzel güzel bilgileniyodum bitti bi anda :/

İlk yardım bilgisini hepimizin bilmesi ve uygulayabilecek cesarette olması gereklidir çünkü gerek günlük hayatta gerekse en sevdiklerinizin ellerinizin arasından kayıp gitmesine, hasarlarlarının artmasına , hatalı müdahalelere karşı koruma altına alabilmenize olanaklar sağlar. Dolayısıyla ilk yardım bilmek bize bir artıdır şeklinde düşünmek yerine bilmediğimiz için eksiğiz diye düşünmek daha doğru olacaktır düşüncesindeyim.

Bende biraz bilgi vermek istiyorum:
İlk yardım eğitimleri serfitikalı olarak 3 günde alınabiliyor diye biliyorum 150 lira civarı da bir ücreti, eğitimin ardından tek sınavı var, dersler maketler vs. üzerinden uygulamalı olarak yapılabiliyor. Eğer sizde o ihtiyaç olabilecek gün gelirse diye biraz bilgi sahibi olmak isterseniz yararlı olur.

Günlük hayatta en çok rastlama ihtimalimizin olduğu ilkyardım gerektiren durum boğulmadır.
Boğulma kişilerin soluk yollarının , soluk alamamasıdır. Soluk yolunun açılması acil ve hayati önem taşır kişi soluksuz kaldığı süreler boyunca tad almasını, görmesini, işitmesini (...) aldığı hasara göre yitirmekte ve bu geri kazandırılamamaktadır.

Boğulan bir yetişkin de olabilir bir çocukta peki nasıl müdahale edilir?

Kişiyi baygın halde bulduğunuzda ya da boğulduğunda ilk önce dilinin boğaza doğru kaçıp kaçmadığını kontrol etmelisiniz eliniz ile çekip düzeltmeniz halinde yakayı açıp kişiyi düz bir konuma getirip başını geriye vermeniz rahat nefes almasını sağlar. Elbette yapılacak müdahale bunlar ile sınırlı değildir.

X