Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar dökülme derdim bitti (demir eksikliğine bağlı dökülme)

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Metaphora

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2008
2.502
53
34
kızlar benim 3 yıllık dökülme sorunum vardı,doktora gitmemekte direttim her türlü formül denedim ama olmadı.

sonra mecbur gittim doktora,testler yapıldı ve demir eksikliğine bağlı anemim varmış bu yüzden saçlarım dökülüyormuş,

bana prozinc şampuan ve pharmaton(vitamin-mineral deposu) yazdı kullandım.6.aya kadar dökülmem azaldı,6.aydan sonra da bitti,bir buçuk senedir kullanıyorum ve şuan saçlarım fışkırmasa da gayet sağlıklı iyi durumdalar,günde 50 tel falan dökülüyor,yeni saçlar da çıkıyor baya.

şimdiki hedefim daha gür uzun ve sağlıklı saçlarsositososito

bu yöntem bana yaradı size de yarayabilir diye düşündüm,ama yinede mutlaka doktora gidin başka türlü çözülmez bu sorun...

Sizin adınıza çok sevindim ne menem bi dert olduğunu yaşamayan anlayamaz .
demir eksikliği teşhisi konduğunda demiriniz kaçtı?

benim de en son doktora gittiğimde demirim herşeyim normaldi ve kanım düşüktü bu da genetik kan düşüklüğüne işaretmiş akdeniz anemsisi yani,tedavi yok düzenli beslen dedi uzun zamandır düzenli besleniyorum yiyemediğim şeyleri bile kan yapıcı diye kendimi zorluyorum ve dökülmemde azlama var şükürler olsun hele banyoda fark ediliyor inş tamamen de duracak...
sizin adınıza da sevindim...

çok sevindim ben de.. insanın neşesi yerine geliyordur walla :1rolleyes:
benim de sanırım hem biraz kansızlık ve hem de kimyasal işlemlerden dolayı dökülüyordu. 2 senedir röfleyi bıraktım niye başladıysam benneyaptımki saç rengini koyulaştırmaya çalıştım biraz zor olsada sürekli uçlarından aldırarak daha sağlıklı hale getirdim. şimdi çok mutluyum doktora gitmedim kansızlık için (direniyorum ben de :1no2: ) ama beslenmeme dikkat ediyorum. kafaya da takmadım. son zamanlarda 30 tel falan dökülüyor seviniyorum :dance:
şampuandan çok beslenmeye dikkat etmek lazım.. kan yapıcı besinler, bol su, öğün atlamamak

Sizin adınıza çok sevindim ne menem bi dert olduğunu yaşamayan anlayamaz .
demir eksikliği teşhisi konduğunda demiriniz kaçtı?

cnm bilmiyorumki çok oldu hatırlamıyorum :bbo:

bende hiç yemek yemezdim doğru düzgün ama beslenmeme dikkat ettim,kan ilaçları alıyordum arada (belli bir ilaç almadım ve düzenli değildi) üstüne bir de düzenli olarak pharmaton alınca 10 kilo almıştım :sinifsinif:

ama napalım saçımdan önemli değil işte yavaş yavaş veriyorum fazla kilolarımı da

çok sevindim ben de.. insanın neşesi yerine geliyordur walla :1rolleyes:
benim de sanırım hem biraz kansızlık ve hem de kimyasal işlemlerden dolayı dökülüyordu. 2 senedir röfleyi bıraktım niye başladıysam benneyaptımki saç rengini koyulaştırmaya çalıştım biraz zor olsada sürekli uçlarından aldırarak daha sağlıklı hale getirdim. şimdi çok mutluyum doktora gitmedim kansızlık için (direniyorum ben de :1no2: ) ama beslenmeme dikkat ediyorum. kafaya da takmadım. son zamanlarda 30 tel falan dökülüyor seviniyorum :dance:
şampuandan çok beslenmeye dikkat etmek lazım.. kan yapıcı besinler, bol su, öğün atlamamak

ya benim bisürü tanıdığım var röfle balyaj ne varsa yapıyolar fırça gibi de saçları var :sinifsinif:

ben yıllardır boya yapmıyorum uçlarını da sürekli alıyorum toparladım,ama doktora gitmesem işim işti... :gitme:

bu arada bu 2.doktorumdu benim ilkinde iç hastalıklara gittim onun dedikleri yaramadı,sonra cilt doktoruna gittim işte o kurtardı saçlarımı.

saç koyulaştırınca nasıl oluyor,daha mı gür görünüyor?

ya benim bisürü tanıdığım var röfle balyaj ne varsa yapıyolar fırça gibi de saçları var :sinifsinif:

ben yıllardır boya yapmıyorum uçlarını da sürekli alıyorum toparladım,ama doktora gitmesem işim işti... :gitme:

bu arada bu 2.doktorumdu benim ilkinde iç hastalıklara gittim onun dedikleri yaramadı,sonra cilt doktoruna gittim işte o kurtardı saçlarımı.

saç koyulaştırınca nasıl oluyor,daha mı gür görünüyor?

sanırım kalın telli saçı olanlara röfle bişey yapmıyor???
benim ince telli ee bide sarı saç bakım istiyor sürekli yapmayınca da tiftik gibi oluyoo:kızgın:

koyulaştırınca daha da gür göründü benim saçlarım şimdi memnunum walla bi daha röfle mi aslaaaa:1no2: ne kadar yakıştırsam da...

önemli olan saçın sağlıklı olup dökülmemesi bence doğallığa doğru gidiyorum..
sendeki dökülme daha çok içten kayanklıymış demek ki
benim her ikisi de etken biraz

sanırım kalın telli saçı olanlara röfle bişey yapmıyor???
benim ince telli ee bide sarı saç bakım istiyor sürekli yapmayınca da tiftik gibi oluyoo:kızgın:

koyulaştırınca daha da gür göründü benim saçlarım şimdi memnunum walla bi daha röfle mi aslaaaa:1no2: ne kadar yakıştırsam da...

önemli olan saçın sağlıklı olup dökülmemesi bence doğallığa doğru gidiyorum..
sendeki dökülme daha çok içten kayanklıymış demek ki
benim her ikisi de etken biraz

söylediklerine kesinlikle katılıyorum
benim dökülmemin sebebi kansızlıktı ama tam o sıralarda sık röfle yaptırmıştım ee birde ince telli saçım ilk yapıldığınsa iidi sonraları yıkandıkça berbat oldu döküldü katur kütü şimdi bende doğallığa doğru gidiyorum kendi kumral saçım yarıya geledi ve uçları çok az ve yıpranık duruyor sarılardan olabildiğince kestirmeye çalışıyorum ama elim mahkum kısa saçı sevmediğimden bekliyorum uzmasını..doğal saç gibisi yok ..
birde koyulaştırınca daha gür göründü demişsiniz çok sevindim ya benim de koyulaşınca gür olucak...ama siz röfle üstüne boya mı yapmıştınız ..zamanla mı geldi saçlarınız...benim bu saçların gitmesine daha 6 ay ve daha fazla dır ya..akannehir

söylediklerine kesinlikle katılıyorum
benim dökülmemin sebebi kansızlıktı ama tam o sıralarda sık röfle yaptırmıştım ee birde ince telli saçım ilk yapıldığınsa iidi sonraları yıkandıkça berbat oldu döküldü katur kütü şimdi bende doğallığa doğru gidiyorum kendi kumral saçım yarıya geledi ve uçları çok az ve yıpranık duruyor sarılardan olabildiğince kestirmeye çalışıyorum ama elim mahkum kısa saçı sevmediğimden bekliyorum uzmasını..doğal saç gibisi yok ..
birde koyulaştırınca daha gür göründü demişsiniz çok sevindim ya benim de koyulaşınca gür olucak...ama siz röfle üstüne boya mı yapmıştınız ..zamanla mı geldi saçlarınız...benim bu saçların gitmesine daha 6 ay ve daha fazla dır ya..akannehir

bu röfle ne biçim şey bi yaptırdı mı insan kurtulamıyor sürekli dibi çıkıyor bi daha yapıyoruz sonra bidaha derken saç mahvoluyor. özel sarı saç bakım ürünleriyle saça baksan belki böyle olmaz ama o kadar çok ürünü var ki bana göre değil öyle çok ürün kullanamıyorum üşengecim walla. tek şampuanım olsun yeter :KK66:)))

baktım saçlar yıpranıyor 1.5 sene önce karar verdim röfle biraz aşağıya inince gittim kendi rengine boyattım benim saçım da kumral. 2 ay sonra bi daha... altta sarı olduğu için ne kadar koyu da olsa yıkandıkça akıyor. 2-3 aylık süreçlerde hep boyattım kendi rengine boyayı diplerime istemedim ama. her gittiğimde de uçlarından aldırdım çok az ama ben de hiç sevmem kısa saçı zaten saçım ince. az az kestirme daha iyi bi yol gibi göründü bana. şu an çok az kaldı uçlarında 2 kez daha kestirsem kurtulcam :))

eski resimlere bakıyorum da hakkaten sarı güzel duruyoo ama fönlüyken yoksa berbat ya en iyisi kumral olmak gülşen bubikoğlu gibi. bayılıyorum kadına yaa :dance:

kızlar benim 3 yıllık dökülme sorunum vardı,doktora gitmemekte direttim her türlü formül denedim ama olmadı.

sonra mecbur gittim doktora,testler yapıldı ve demir eksikliğine bağlı anemim varmış bu yüzden saçlarım dökülüyormuş,

bana prozinc şampuan ve pharmaton(vitamin-mineral deposu) yazdı kullandım.6.aya kadar dökülmem azaldı,6.aydan sonra da bitti,bir buçuk senedir kullanıyorum ve şuan saçlarım fışkırmasa da gayet sağlıklı iyi durumdalar,günde 50 tel falan dökülüyor,yeni saçlar da çıkıyor baya.

şimdiki hedefim daha gür uzun ve sağlıklı saçlarsositososito

bu yöntem bana yaradı size de yarayabilir diye düşündüm,ama yinede mutlaka doktora gidin başka türlü çözülmez bu sorun...

cnm senin adına çok sevindim ne güzel bişeye bağlanmış seninki çözümü daha kolay ben kaç defa doktora gittim değerlerim normal çıkıyo doktor yapabileceğim bişi yok dio:KK43:

ya benmde saçlarım uzundu dökülmeye başladı ekim ayında doktora gittim kan testi yaptılar gayet normal çıktı biotinle çinko hapı verdi bide bi karışım verdi 1 ay kdr kullandm pek deişiklk olmadı saçm çok seyreldi ama alnımdan ufak ufak bissürü saç çıktı ama sadece alnımdan saçım çok seyreldi wellanın lifetex antihairloss setini aldm ama yine aynı eskisi gibi değil ama döklyor yinede kestrdm saçlrmı hala döklyor neypmlylm artk bütün yağları denedim hergün saçm dökldkçe çk üzlyrm :KK43:

kızlar bu konuyu tekrar güncelliyorum,konuyu açtığımda yeterince bilgi vermediğim için şimdi daha ayrıntılı anlatıyorum kızlar

bana verilen ilaçları madde madde söylüyorum öncelikle;

1- doktor bir ilaç verdi içeriğini tam bilmiyorum hormonları düzene sokmak içindi sanırım,yaşım uygun olmadığı için (o zaman reşit olmama bir ay falan vardı) eczaneler ilacı vermeyi reddettiler,sonradan gittiğim doktorlar bu ilacın bende tansiyon yapacağını yaşıma uygun olmadığını söylediler ve acil bi durum olmadığı için kullanmamı uygun görmediler.ne derece etkili bilemiyorum kellik derecesinde olsaydım kullanmam gerekebilirdi.

2- vitamin mineral demir çinko vs..takviyesi gerektiğini söylediler,bunun için birkaç tane ilaç önerdi doktor,ben one a day maximum ve pharmatonu tercih ettim,diğerleri kilo yapmıştı çünkü bana.

3- şampuanımı değiştirmemi söylediler,aslında şampuan dıştan etki ettiği için saç dökülmesini bitirmez,ama saçın çıkış süresini hızlandırır-yavaşlatır,ya da saç derisine zararlı şampuanlar kullanırsın dökülür saçların falan..bu yüzden bitkisel şampuan+prozinc şampuanı önerdi (yeşil kutusu saçıma daha uygunmuş)

kullanımını da şöyle anlatıyım kızlar,bitkisel şampuanı kullandıktan sonra,3 bezelye tanesi kadar(kesinlikle avucunuza boşaltmamalısınız) saç diplerine,özellikle dökülen yerlere uyguluyorsunuz,5 dakika boyunca masaj yapıp yıkıyorsunuz.bu şampuan köpürtmüyor o kadar,sizi yanıltmasın,ölçüsünü fazla kaçırırsanız daha fazla döker saçlarınızı (arkadaşımın başına geldi)

4- ve işin en önemli kısmı kanla ilgili,2.madde de bununla ilgili,yani 2.-4. madde birbirini destekliyor,adını hatırlamıyorum tek kullanımlık,ufak bi şişe içinde kırmızı renk sıvı kan ilaçları var tadı falan da güzel onları kullanmıştım ben.ayrıca bizim evde yemekler et ağırlıklıydı,ailenin çoğunda demir eksikliği çıkınca sebze de yemeye başladık.meyva yemekte çok önemli çünkü C vitamini demirin emilimini artırır.çay içmekse zararlıdır,demirin emilmesini engeller.internette demir eksikliğini giderecek besinler bulabilirsiniz.

5-bu madde isteğe bağlı, diğer maddeleri uygularken saçlarınıza iyi bakarsanız daha hızlı sonuç alabilirsin.ayrıca yavaş bir metabolizmanız varsa hızlandırıp da daha hızlı sonuç alabilirsiniz.kan dolaşımınız hızlanırsa saçlarınız tırnaklarınız daha çabuk uzar.bunun için de spor falan yapabilirsiniz yada gün içinde hep hareket halinde aktif olmalısınız

bütün bunlar 1 senede etki etti bana,ilk 3 ay minik minik saçlar çıkıyordu ama görüntü aynıydı çünkü eski saçlarımın dökülmesi henüz durmamıştı.diğer 3 ay saçlarımın uzadığını farkettim,çünkü saçlarımın uzaması resmen durmuştu bu sorunları yaşarken.
kalan 6 ayda minik saçlar da hızla uzadı,eski saçlarımın dökülmesi azaldı ve istediğim gibi oldu.

saçlarımın son hali aşağıda verdiğim linkte kızlar,ayrıca bakım önerileri falan da paylaştım orda,yararlanabilirsin.

http://www.kadinlarkulubu.com/sac-ba...z-urunler.html (bakımlı saçlar için öneriler-kullandığımız ürünler)

arkadaslr 3yıldır deli gibi saç dökülmem var
ve ilk gittiğimde demir eksikliği dediler ferritin değerim 10du
doktor demir depolarımın boşaldıgını söledi
neyse bikaç ay demir hapı kullndım ve dahiliyeye gittim ki hata yaptım
ferritinim 30cıktı..doktor normal dedi..buna bağlı değil boşuna demir hapı kullanma dedi...
ve şampuanlarla falan gidermeye calıştım demir hapını bıraktım..neyse saçlarım dökülme hızı arttıkça arttı
her yag sürmem de ya da farklı bişi de coştukça coştu
neyse tekrar cildiyeye gittim
mayısta kan testi yaptım
demir 24cıktı referans aralığı ise 60-180
doktor demirin yerlerde dedi...
ve şimdi 4aydır gyno ferrp sanol kullanıyrm
hala dökülmem durmadı

bikaç foruma baktım
ferritinin en az 50olması gerekişr diyor

size sorum şu
demiri ferritini ne zaman yükseltebilirim
4ay oldu ilaç kullanıyorum
ve dökülmede azalma yok
ilaçları çok düzenli kullandım ama daha bi faydasını göremedim...tecrübelerinize dayanarak yorum yapar mısınız
içinizde demir ilacı kullanıp saçı düzelen var mı
ve kaçıncı ayda fayda gördünüz

X