Nikah İmam Nikahı ve Mihir

selam kızlar aranıza yeni katıldım valla ben şimdi sizden duydum ilk defa mihir diye bir durum olduğunu bedavaya gittik yahu :eek:klava: benimde düğünüm eylülde hadi hayırlısı :bbo:

valla kıslar bizimde 2 hafta önce oldu imam nikahı...ben mihir olarak hac a gitmetyi istedimmm imamda olmassss maddii bşy istemen gerekiyor dedii..bende bilezik bitane dedim o an o aklıma geldi..imamda 2000 tl lik bilezik dedii:)

kimi arkadaşlar ben istemem helal olsun yada istedim ama sonra helal ettim demişler. Siz istemesenizde nikah sırasında belirtilmeli çünkü mihir dini nikahın gerekliliği olarak biliyorum. Yani ben isterim, yok ben istemem diye düşünelecek bişey değil. Dinimizce kadının mağdur olmaması için, kendine verilen yada verilecek olan maddi imkandır. Allah korusun boşanma durumu da haktır ve dinen bu durumda kadına en azından nikah akdinde belirtilen mihir miktarı verilmesi gerekir,kadının mağduriyetini önlemek için. Ben böyle biliyorum.

ALINTIDIR:

Mehr parası, kadın için bir sigorta sayılır. Erkeğin zor ödeyeceği veya hiç veremeyeceği bir mehr ile evlenen erkek kadını, erkek boşayamaz. Mehr vermek korkusu, erkeğin iyi geçinmesine de sebep olur. Şayet erkek, mehr parasını verir de, hanımından ayrılırsa, hanımın kimsesi de yoksa, bu mehr parası ile geçinme imkanı bulabilir. ımkanı olan erkeğin, saliha kız veya kadına çok mehr vermesi iyi olur. Habeş imparatoru Necaşi, Ümm-i Habibe validemiz ile Peygamber efendimizin nikahlarını kıyınca, mehr olarak yaklaşık 2 kilo altın vermişti. (Nesai)

Mehr biçilmeden yapılan nikah da sahihtir. Ama daha sonra mehr-i misil vermek gerekir. Mehrin çoğunun bir sınırı yoktur. Fakat en azı, 5 gram altındır.

Boşadığı kadına mehrini ödememek kul hakkıdır. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Kadınlara mehrlerini gönül rızası ile verin; kendi arzuları ile mehrin bir kısmını size hediye ederlerse, onu da afiyetle yersiniz.) [Nisa 4]

Çok saçma bir olay.Hadi diyelim ki böyle şeylere çok bağlı,sembolik bir şeyler rica etti sırf laf olsun diye.Ama kalkıp da yok şu kadar gram altın,şu kadar para demek kendine paha biçmekle aynı şey değil mi?

bizim hoca da bişey demedi yaa kaynanamlar mı dedirtmedi acabasempatiksalakcinni bedavaya gittim

kızlar merak ediyourm neredeyse 1,5 yıl evliyim ve eşimin ailesi dinci olmasına karşın imam nikahının lafını etmiyorlar.ben şu and imam nikahı kıydırabilir miyim?

hoca sormuştu ne istiyosunhiç bişey dedim
ne takıldı kaç gr altın onla snn olsun söyle dedi
bende ortalama 300 gr. demiştim
tmm dedi ve mehirime onu yazdı:)

Çok saçma bir olay.Hadi diyelim ki böyle şeylere çok bağlı,sembolik bir şeyler rica etti sırf laf olsun diye.Ama kalkıp da yok şu kadar gram altın,şu kadar para demek kendine paha biçmekle aynı şey değil mi?

tabiki degıl dınızmızce oyle uygun gorulmus belkıde baslık parasını ortadan kaldırmak ıcın bence bıraz arastır :eek:

kızlar mehir olayı çarpıtılıyor bence. hoca çok güzel anlattı bize. kadınlar eşinden boşanınca veya eşi vefat ettiğinde 3 ay 10 gün mü öyle bi süre evlenmesi yasakmış. nedeni de eğer eski eşinden hamilelik durumu varsa o süre içinde belli olsun diye. mehir de o süre de kadının geçinmesi için alacağı paraymış. hoca bunun ortalama 11 reşat altını olduğunu söyledi. ben de kabul ettim. durum bu. islam gerçekten mantık dini.

ya ben burada okumustum bu konuyu daha once hıc bılmıyordum

hoca anlattı esıme sordu ne kadar maas alıyorsun falan fılan yazdı fılan

bana sordu ne ıstersın dıye ben de 100 gr altın dedım kı az bıle akannehir

hoca bana kızdı , makul rakamlar iste diye :umursamaz:

20 gr altın yazdı , bi bilezikten bile az :KK1:

:bbo:

mehır olarak ne belırledınız dıye soruldugunda hıcbır sey soylemedım
yengem altın uzerınden olsun dedı ve hoca kendınce bır deger bıctı esıme sordu uygunmudur kabul edıyormusun dıye
esım evet kabul edıyorum dedı
sımdı tl'ye cevırınce bugunkı altın degerıyle 87.000,00 tl edıyor
az mı cok mu bılmem ama kısısıne ve nıkahı kıyan ımama gore degısıyor sanırım

X