Nikah İmam Nikahı ve Mihir

sanki vericekler.. millet evlenirken zaten borc icinde yüzüyor..
sonradan akillarina mi gelicek sanki sana su kadar gr altim borcum vardi diye
kadin acisindan güzel birsey tamam ama lafta kalacak

eger dinine gercekten önem veren ailelerse karsi taraftaki emin ol verirler cünkü bunun vebalini ödemek cok agir dinimizce kadinin her hangi bi bosanma konusunda ...vs bu güvenceyi öne sürmüsler hatta sinir bile koymamislar istedigimiz kadar isteme hakkimiz var hemen verilmiyor zaten bu mihir hemen verenler %3-4 filandir Türkiye nüfusuna göre mesela benim annemle babam 21 yillik evliler babam annemin mihirini henüz tamamlayabildi annem icin hoca istemis anem degil kendi üstüne tapulu ev,3 adet en az 30 gramlik bilezik bir de hac a gitmeyi söylemis hoca zamaninda ve babam bu sene evi tapuladi annemin üzerine,bileziklerinide aldi simdi son olarak hac kaldi bu senede oraya gidecekler hayirlisiyla yani demek istedigim hemen verilmiyor kac sene gecmesine ragmen aradan babam ancak yapabildi bunlari

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu nasıl bir şey ya.. Başlık parasından ne farkı var :KK19: Asla istemem öyle birşey. Hatta mümkünse bana sormasınlar bile, evlilik sözleşmesine ne kadar karşıysam böyle bir şeye de karşıyım sonuna kadar.

ayyy, bu koonuya nasıl karşı olabiliyor insanlar ben anlamış değilim. buna inanmıyorum diyen bile olmuş.
nisa suresini açıp okumanızı öneririm (türkçe mealini tabi), kesinlikle ayette geçen bir şeyi nasıl inanmıyorum denilebilir ki?
ayrıca bazısı da sınırı yok, sınırsız isteyebilirsin filan demiş, öyle bir durum da yok. gücü yetecek kadardır.
istemiyorum diyenleri anlarım, helal ettim diyeni de, zaten bunlar dinin gereği, iki tarafın anlaşmasıyla ilgili. ama ben inanmıyorum demek, çok yanlış.
ayrıca, mehirin verilme sebebi de şöye; eşler ayrıldığında, bayan kimseye muhtaç olmadan 3 ay yaşayabilmesi gerekir, yanlış bir olay yaşamaması açısından. ki bunu bizim kanunlarımız da bir yönüyle destekler. medeni knaunda da vardır. bayan çalışmazsa, eşler ayrıldığında, erkek, eşi yeniden evlenene kadar ya da çalışana kadar, bayana maaşının yanlış hatırlamıyorsam 1/3ünü vermek durumunda.
ha, bu gün artık bayanlar da çalışıyor, mehirimizi helal edebiliriz, çalışıp bu durumu yaşamak istemeyebiliriz. ama buna inanmıyorum demek çok yanlış.

ayyy, bu koonuya nasıl karşı olabiliyor insanlar ben anlamış değilim. buna inanmıyorum diyen bile olmuş.
nisa suresini açıp okumanızı öneririm (türkçe mealini tabi), kesinlikle ayette geçen bir şeyi nasıl inanmıyorum denilebilir ki?
ayrıca bazısı da sınırı yok, sınırsız isteyebilirsin filan demiş, öyle bir durum da yok. gücü yetecek kadardır.
istemiyorum diyenleri anlarım, helal ettim diyeni de, zaten bunlar dinin gereği, iki tarafın anlaşmasıyla ilgili. ama ben inanmıyorum demek, çok yanlış.
ayrıca, mehirin verilme sebebi de şöye; eşler ayrıldığında, bayan kimseye muhtaç olmadan 3 ay yaşayabilmesi gerekir, yanlış bir olay yaşamaması açısından. ki bunu bizim kanunlarımız da bir yönüyle destekler. medeni knaunda da vardır. bayan çalışmazsa, eşler ayrıldığında, erkek, eşi yeniden evlenene kadar ya da çalışana kadar, bayana maaşının yanlış hatırlamıyorsam 1/3ünü vermek durumunda.
ha, bu gün artık bayanlar da çalışıyor, mehirimizi helal edebiliriz, çalışıp bu durumu yaşamak istemeyebiliriz. ama buna inanmıyorum demek çok yanlış.

Ben şu şekilde karşıyım:
Dediğim gibi bu işin resmi olan şekli de evlilik sözleşmesi. Çiftler ayrıldığında kadın madur olmasın sebebiyle evlilik olmadan maddi bir anlaşma. Şekli her ne olursa olsun, niyeti iyi bile olsa bence böyle bir anlaşma çok ama çok tatsız birşey. Ben evlenirken eşime diyeceğim ki "bak seninle evleniyorum ama boşanadabiliriz, boşanırsak alırım elindekileri" Bende uyandırdığı his bu. Nafaka denen bir ödeme zaten yapılıyor boşanma esnasında kadınlara, bunu da mahkemeler gayet güzel kararını vererek gerektiği zamanda gündeme getirmiş oluyor. Dolayısıyla böyle güzel bir şeyin başında böylesine çirkin bir pazarlık yapılmasına karşıyım.

bence bunu oyana bu yana çekiştirmeye hiç gerek yok, bu kuranda yazan bir şey, istemeyen vermez almaz,
ayrıca helal edersin olur biter...

hiç de pazarlık olmuyor ayrıca, benim hoca nikahımdaki hocamız çok eğlenceli bir amcayd, bize evlilikten bahsetti ve güzelce anlattı, sonra da ''hadi güzel kızım iste mehrini, damat bey de göstersin kendini :)'' filan dedi, ben daha söylemeden eşim 200 gr altın olsun dedi, hoca da ''çok bonkörmüş damat bey'' diye espriler yapmıştı çok güzel vakit geçirdik. eşim de yaptı dediğini, e noldu, pazarlık mı yaptık, yahu zaten o altın da benmle birlikte eşimin yanında:)) ne olsa beraberiz :KK3:

ben eşimden belirli bir miktar altın ve talağın ( boşanma hakkının) birini almıştım. imam nikahında bildiğin üzere erkek boşuyor ama nikah esnasında talaklardan birini alırsan eğer sende eşini boşuyabiliyorsun.tabi talağı almak istediğini nikah esnasında söylemen ve eşinin buna razı olması gerekiyor

X