arkadaşlar epidural gerçekten tehlike içeriyormu??

b3tul

Her anımıza sonsuz sükür ...
Kayıtlı Üye
3 Ağustos 2009
59
1
arkadaslar bende henuz yeni hamişlerden sayılırım ama simdiden dusunmeye basladım epidurali ilk duydugumda hamile değildim ama kesin ondan yaptırırdım diyordum kendi kendime amaaaa simdi hamileyim vede epiduralin tam manasıyla saglıklı olmadıgını ögrendim cünkü yapılan iğnenin yeri cok sakat bir yerde yanlıs bi haraketle felç bırakabilme riski varmışş ve benim aklım cooook karıstı ... aramızda epidural yaptırmıs arkadaslarımız varsa hissettiklerini yasadıklarını biraz paylaşabilirmiii..?

çok zayıf bir ihtimal sakat kalmak,anestezi uzmanını iyi seçmek gerekiyor bence.Bende düşünmüyor değilim epidurali,korkuyorum acı çekmekten eyvahedigeldismile

epiduralden kastın ney anlamadım ,?
yani normal dogumdanmı bahsediyosun

igne olayı ne ?

canım ben hamile değilim henüz ama epiduralla normal doğum istediğim için çok araştırdım hemen hemen 20 yıldır yapılıyormuş artık ameliyatlarda bile bu yöntem uygulanıyormuş hastalar anestezi istemedikelri için bence rahat ol ama anestezi uzmanını iyi seçmek gerekli yinede..

Epiduralle sezaryen doğum yaptırdım daha önce de ayak kırığım için iki kez epiduralle belden aşağısı uyuşturulmuş olarak iki kez ameliyat oldum. Her üç ameliyatımda da ameliyattan sonraki 1'er hafta iğne yerinde hafif bir sızı dışında herhangi bir sıkıntım olmadı. Tabi ki anestezi uzmanı önemli daha önce bu anestezi şeklini çok sık uyguladıysa sorun yok ama yeni yetme veya gençse biraz çekinin derim ben şahsen.

benım doktorum epidural sezeryandan yana cunku belden asası uyuşuk oldu ıcın ve bele takılan bısı varmıs ondan dolasyı oradan sureklı ılac verıyolar sezeryanın o berbat sancılarını hııseetmıyormussun

Az önce başka bir hamile forumunda okudum bu yazısı

Epidural ve spinal anestezinin risklerinin abartıldığı ortaya çıktı.

ıngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, doğum ve ameliyat sırasında epidural ve spinal anestezi uygulanan kadın ve çocukların en düşük risk grubunda yer aldıklarını, bu anestezi türlerinin düşünüldüğünden çok daha güvenli olduğunu ve kalıcı hasar olasılığının, daha önce hesaplanandan 10 kat daha az, yani 23 bin ila 50 binde bir arasında değiştiğini gösterdi.

Epidural anestezi nedeniyle kalıcı hasar olasılığının kadınlarda en kötü ihtimalle 80 binde, daha iyi bir yaklaşımla ise 300 binde bir olduğu, çocuklar için de benzer rakamların geçerli olduğu belirtildi.

Royal United Hospital’da görevli bilim adamlarının, yılda 700 bin kişiye uygulanan epidural ve spinal anesteziden sonra oluşan komplikasyonlar üzerinde yaptığı araştırmada, en yüksek risk grubunda bulunan yaşlılar ve zayıf bünyeli kişilerde, kalıcı hasar olasılığının 6 binde bir ile 12 binde bir arasında değiştiği gözlendi.

ıngiltere’de daha önce konuyla ilgili yapılan bir araştırma, epidural ve spinal anesteziden sonra kalıcı hasar olasılığının 675 kişide bir olduğunu göstermişti. ABD’de de benzer bir araştırma, bu olasılığı 800 kişide bir rakamıyla ortaya koymuştu.

Epidural anestezi, genellikle doğumda, bazı ameliyatlarda, ameliyat sonrasında ağrı kesici olarak ve kronik sırt ve siyatik ağrılarının tedavisinde kullanıyor.
alıntı

peki epidural normal doğum da ıkınma nasıl gerçekleşiyor?

peki epidural normal doğum da ıkınma nasıl gerçekleşiyor?

ben epidural ile sezeryan yaptım 7 ay önce.korkacak bişy yok.sonuçta her amel.rsık taşıyor.omurganuzdan çok çok ince saç kılı gibi bı iğneyle anestezı verıyorlar.ve 5 dk içinde belden aşağısı tamamen uyuşuyor.ben tavsıye ederım çünkü bebeğimi gule oynaya sohbet ede ede dunyaya getırdım ve doğar doğmaz öpüp koklayabıldım.genel enestezı alırsanız ayılmanız saatler suruyor.bu arada 7 aydır da hiçbir yan etkısıyle karşılaşmadım epıduralın ki ben mıgren hastasıyım ve epıduralın baş ağrsını tetıkledığı söylenır.
neyse gelelım senın soruna:) epıduralı alınca noral doğumda sancıyı hıssetmedığın ıçın ıkınmada hıssetıyorsun.o yuzden elını karnına koyarak ebeler kasılmalardan sancıyı anlayıp senı ıkınman yönunden yönlendırıyorlar.herkese hayırlı doğumla allah kurtarın.hihoyyyt

ben epidural ile sezeryan yaptım 7 ay önce.korkacak bişy yok.sonuçta her amel.rsık taşıyor.omurganuzdan çok çok ince saç kılı gibi bı iğneyle anestezı verıyorlar.ve 5 dk içinde belden aşağısı tamamen uyuşuyor.ben tavsıye ederım çünkü bebeğimi gule oynaya sohbet ede ede dunyaya getırdım ve doğar doğmaz öpüp koklayabıldım.genel enestezı alırsanız ayılmanız saatler suruyor.bu arada 7 aydır da hiçbir yan etkısıyle karşılaşmadım epıduralın ki ben mıgren hastasıyım ve epıduralın baş ağrsını tetıkledığı söylenır.
neyse gelelım senın soruna:) epıduralı alınca noral doğumda sancıyı hıssetmedığın ıçın ıkınmada hıssetıyorsun.o yuzden elını karnına koyarak ebeler kasılmalardan sancıyı anlayıp senı ıkınman yönunden yönlendırıyorlar.herkese hayırlı doğumla allah kurtarın.hihoyyyt

çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için,kısmet olursa çünkü bizde yaz sonu çalışmalara başlayalım diyoruz,:kedi:eğer allah nasip ederse tabi dr da uygun görürse epidural normal doğum var aklımda,umarım sağlıklı bi şekilde gerçeklerşir herşey...a.s.

ben de epidural istiyorum ama doktorum senin ikinci doğumun gerek yok dedi.biz iğneyi uygulayana kadar doğum yaparsın zaten dedi.umarım 2.doğum dediği gibi daha kolay oluyordur

X