Nikah Sizce Dini Nikah Ne Zaman Yapilmali?

zeynep_tuana

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2010
191
2
arkadaslar size bi sorum olacak:

sizce dini nikahi ne zaman yapilmali? söz kesildikten hemen sonrami (hani günaha girmemek icin)

yoksa daha cok dügüne yakinmi? (burda harama girme ihtimali daha yüksek sonucta dinen o sizin icin bir yabanci)

fikirlerinizi paylasirmisiniz?

bence dini nikah resmi nikahtan hemen sonra yapilmali, mesela nikahin oldugu gun ya da sonra ki gunlerde(bu soyledigim ornek dugununden resmi nikah yapmayacak olanlar icin ya da dugun degil de sadece resmi nikah yapmayi dusununler icin uygun)
ama eger resmi nikah da dugun aksami yapilacaksa dugunden bir kac gun once yapiliyor genelde.
ben resmi nikahimi dugunden bir hafta once yapmak durumunda kaldim. resmi nikahtan ciktik eve gidip abdest aldiktan sonra da camiye gittik esimle, hoca iki sahit buldu hemen kiydi dini nikahi 2 dakikalik bir sey zaten. hatta bazi yerlerde dugun aksami eve gidilince hemen hoca getirtip dini nikah yaptiranlar da var. ben dini nikahin sozlenince ya da nisanlaninca yapilmasini dogru bulmuyorum cunk dini nikah nisanli ya da sozlu ciftlere cok rahatlik kazandiriyor yani kendilerini gercekten kari-kocaymis gibi zannediyorlar ve evlilik oncesi hic olmamasi gerektigi kadar yakin oluyorlar:KK70: anlatabildim mi kaydirigubbakcemile3 eger ciftler arasinda gercekten evlenme niyeti varsa resmi nikaha kadar dini nikah bence yapilmamali. zaten resmi nikahin hic bir gecerliligi yok. dini nikah yaptin ama sozlunden ya da nisanlindan ayrildin diyelim o zaman ne yapacaksin kaydirigubbakcemile3 dini nikah bosu bosuna yapilmis olacak bence. bunlar cevremde gorduklerim ve benim dusuncelerim tatlim. ben boyle dusunuyorum
haa bu arada imamlar herkese dini nikah yapmiyor. bize de evlendiysek evlilik cuzdanimizi ya da resmi nikah daha olmadiysa da dugun davetiyemizi istedi cami imami yani evli oldugumuzdan ya da evlenecegimizin kesin oldugundan emin olmak istedi. resmi nikah olmadan dini sadece nikah kiymak yasak ya o yuzden. kuzenime de hoca ayni seyi sormus yine, emin olmak istemis. cok guzel bir uygulama bence...

herkesin yaşam tarzı, aile hayatı farklıdır
haramiyeti düşünen insanlar elbette nişanda kıydırabilir
bu yaz evleniyorum ama dini nikahım yaklaşık iki sene evvel olmuştu

malesef ülkemizde dini nikah çok fazla suistimal ediliyor
bu yüzden diyanetin imamlarının evlilik cüzdanını görmeden kıymamaları çok haklı bir neden

dediğim gibi herkesin kendi tercihidir, isteyen nişanda kıyar isteyen nikahtan sonra

Bu birazda evlenme şeklinizle alakalı galiba..
Ben nişanlımı 3 yıldır tanıyordum,nişanlandığımız gece dini nikah yaptık.
hayatımda hiçbirşey değişmedi nikah yaptık diye..
ama aileler mutlu oldu,bu da beni mutlu etti.
haftaya resmi nikahım+ düğünüm var ikinci düğünüm erkek tarafında oradaki düğünden sonra yine tazelenecekmiş dini nikah..
suistimal edilmemesi için bence resmi nikah günü yapılmalı ama dini açıdan bakarsak da başka bir boyuta giriyoruz..

benim de resmi nikahtan sonra olacaktı
ama bi hafta önce olması için uğraşıcam
.resmi nikah bittiğinde dinen de bitmiş olsun diye sadece
derinsse katılıyorum bi değişiklik olmıcak zaten 5 yıldır tanıyorum 10gün sonra da evlenicem
ama resmi nikahtan önce olmasa daha iyi

benım nısanlımın aılesı ıstedı ama benım aılem ıstemedı nısan gunu kıyılacaktı sımdı dugun zamanı kıyılacak

bence taraflar suistimal etmediği sürece nişandan hemen sonra kıyılmalı dini nikah, sonuçta beraber dışarı çıkılıyor, dini açıdan içinizin rahat olması gerek, yoksa flörtteen çok bi farkı kalmaz bence. ki şöyle bi durum var zaten suistimal edecek erkekle hiç de evlenmemek gerek bence:)

o kadarını bilemicem fakat şunu duymuştun büyüklerimden;
erkekle kız evliliğe bir adım attıkları zaman Allah katında evli sayılırlarmış...
ama iste bazen bozulan nişanlar olunca nasıl oluyor bilmiyorum

ilk fırsatta yapılmalı. :)
resmi nikaha yakın birgün olabilir. ama düğünle aynı gün olması gelinni abdest alması açısından zor olabilirönce olabilir. bu tamamen kişilerin kendi isteğiyle maneviyetıyla alaklı.

sozluluk nisanlilik aileleri tanima karsindakini de tanima surecidir ne kadar sevdigin tanidigin biriyle evleniyor olsan bile son ana kadar nikah olmasina karsiyim ben.
gunah haram olmasin diye bir titizliginiz varsa zaten neyin haram gunah oldugunu bilirsiniz bu sinirlara dikkat gosterirseniz hicbirsey de olmaz.
resmi nikahtan sonra yapilmalidir dini nikah.
zaten daha oncesinde artik imamlar kiymiyor.

ya arkadaşlar dini nikah resmi nikahtan sonra olmuyor mu??biz evlilik cüzdanımızla beraber gitmiştik,evlilik cüzdanını görmeden kıymadılar nikahı,yasakmış...

ya arkadaşlar dini nikah resmi nikahtan sonra olmuyor mu??biz evlilik cüzdanımızla beraber gitmiştik,evlilik cüzdanını görmeden kıymadılar nikahı,yasakmış...

doğrusu odur zaten. evlilk cüzdanı ile beraber diyanet yetkilisine kıydırmak
ama toplumda çok okumuş mahalemizin dini bütün amcalarına kıydırdığımız için hatır için onlarda kıydığından dolayı bu iş buralara geliyor.

ben nikahtan evlendiğim için nikahımdan 15 gün önce kıyıldı dini nikahımız sonra makyaj silmek falan zor olmasın diye çeyizimiz serilmişti evimize sonra kayınvalidem annem halamlar yasin okudular evimde hoca geldi nikahı kıydı bende önce yapılmasına karşı değilim aslında nişan akşamı yapanlarda çok var

öpmenin yada elleşmenin neden günahı olsun ya zaten evliliğe bir adım atılmış hoca nikahı oluncamı günah olmuyor

hoca nikahı olunca günah olmuyor canım.

yoksa günah diye düşünülüyor o erkek haram diye.

biz 2 yıldır eşimle beraber yaşıyoruz. resmi nikahımız var ama dini nikahı henüz kıydıramadık. dinen günaha girdiğimi söyleyende oluyor. mühim olan resmi nikah diyende.
ama bana göre insanın içi nasıl rahatsa öyle:)sengözlerimebaksanab

hoca nikahı olunca günah olmuyor canım.

yoksa günah diye düşünülüyor o erkek haram diye.

biz 2 yıldır eşimle beraber yaşıyoruz. resmi nikahımız var ama dini nikahı henüz kıydıramadık. dinen günaha girdiğimi söyleyende oluyor. mühim olan resmi nikah diyende.
ama bana göre insanın içi nasıl rahatsa öyle:)sengözlerimebaksanab

önemli olan resmi nikah bencede sengözlerimebaksanab

ben nişanda yapılmasından yanayım insanlar kendilerini bildikten sonra bi sıkıntı olmaz ben kendime ve müstakbel eşime güveniyorum..bizde bi gelenek haline aldı nişanda dini nikah yapılır ve düğün gecesi tazelenir hiçbir mahsurunu göremiyorum bence gerekli bişey herkesin fikrine saygı duyuyorumopuyorumnanaktan

X