Ilk defa Tüp bebek yaptiranlar nelere dikat etmeliler?

buffypolly

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2008
34
0
53
Arkadaslar,

ben subat ayinda ilk Tüp bebek tedavime basliyacagim. Bu ilk tedavim oldugu icin, nelere dikat etmeliyim, neleri yapmaliyim neleri yapmamaliyim, hangi sürecten gececegim.
Igneleri anladim, ya sonrasi? Yumurtalar toplandiginda neler oluyor? Yumurtalarin transferinde neler oluyor? Birseye dikat etmemiz gerekiyormu o sirada. Tabiki sonradan yatmamiz ve istirahat etmemiz gerektigini biliyorum. Ama neler yemeliyiz neler yememeliyiz, ben yurtdisindan Istanbula tüp bebek icin gelecegim icin, tedavimin devamini yurtdisinda yaptirmam gerekecek, aranizda böyle yapan oldumu.

Sanirim aramizda bunlarin hepsini bilmek isteyen cok olduguna inaniyorum, ilk defa tüp bebek yaptiranlar icin, aciklayici olacagina inaniyorum.

Hepinizden rica ediyorum, ilk defa yaptirmayipta basindan gecmis olanlardan bize yardimci olusunlar.

Sevgiler

Arkadaşım günaydın,tedavin hayırlı olsun..ınşallah ilk denemende hamile kalırsın ve sağlıklı,hayırlı bebeğini yada bebeklerini kucağına alırsın...Ben ikinci denememde hamile kaldım,şu anda 24 haftalık hamileyim..Sana kendi yaptıklarımı anlatayım...
ılk önce kendini asla strese sokmayacaksın(ımkan var mı dersen yok ama sen yine de rahat olmaya çalış),
kabız olma(hele hele 2.transferden sonra ben ilaç kullanmıştım,o kadar önemli),
1.de 12 gün evden çıkmamıştım,ilk 4 gün yatmıştım ama 2.de 4.gün işe gitmiştim ve otobüsle gitmiştim,o yüzden sana çok yat diyemem.
Bir de eğer sorun çikolata kisti değilse(yani endometriosis değilse) 4 gün kadar öğlen yemeklerinde kırmızı et yiyebilirsin(ben 3 tane ızgara köfte ve salata yemiştim,onlarıda kendim hazırlamıştım,içine sadece biraz tuz koymuştum)ayrıca transferimden 1 gün önce ananas yemeye başlamıştım,hergün bir dilim(fazla değil)5-6 gün kadar yemiştim.
Ayaklarımı da çorap giymiştim(Eylül başında zor oldu ama bir yerde okumuştum ayaklarınızı sıcak tutun yazıyordu)

Yumurtaları toplama işleminde sana merkezinde ne yapılacağı söylenir ama ben benimkini söyleyeyim sana...ılk önce korkulacak birşey yok..Benim sabah toplanmıştı yumurtalarım,aç karnına gitmiştim merkeze..Genel anestezi yapıldı,ben uyandığımda odamdaydım..5-10 dk.kadar uyuttular..O sırada eşimden de örnek almışlar..Bu işlem öncesinde tuvaletini yapman gerekiyor.1-2 saat yattım,kahvaltı ettim,çıktım hastaneden..Sadece biraz(günlük bir pedi kirletecek kadar)kanamam oldu,ağrım,sızım da çok azdı,yok desem yeridir..
Transfer günüm 2 gün sonraydı..Ona da sabah gittim,onda sıkışmış olman gerekiyor...Uyanıksın...Embriyoları yerleştirirken doktorun sende ekrandan görebiliyorsun...Bunda da acı yok sadece rahim ağzını açmak için kullandıkları aleti takarken biraz rahatsız oluyorsun,oda kendini sıkmazsan daha rahat oluyorsun...Eğer çok sıkışmışsan transferden 5-10 dk.sonra sonda ile idrarını alıyorlar ama istemezsen yarım saat sonra kalkıp gitmene izin veriyorlar(Ben dayanmıştım,tuvalete gitmiştim yarım sat sonra)...Sonra odanda yatıp dinleniyorsun...3-4 saat sonra çıkıp evine gidebiliyorsun...Aklımdakileri olabildiğince yazmaya çalıştım ama kafanı kurcalayan birşey olursa sorabilirsin arkadaşım..Tekrar hayırlı olsun diyorum...

Yumurtaları toplama işleminde sana merkezinde ne yapılacağı söylenir ama ben benimkini söyleyeyim sana...İlk önce korkulacak birşey yok..Benim sabah toplanmıştı yumurtalarım,aç karnına gitmiştim merkeze..Genel anestezi yapıldı,ben uyandığımda odamdaydım..5-10 dk.kadar uyuttular..O sırada eşimden de örnek almışlar..Bu işlem öncesinde tuvaletini yapman gerekiyor.1-2 saat yattım,kahvaltı ettim,çıktım hastaneden..Sadece biraz(günlük bir pedi kirletecek kadar)kanamam oldu,ağrım,sızım da çok azdı,yok desem yeridir..
Transfer günüm 2 gün sonraydı..Ona da sabah gittim,onda sıkışmış olman gerekiyor...Uyanıksın...Embriyoları yerleştirirken doktorun sende ekrandan görebiliyorsun...Bunda da acı yok sadece rahim ağzını açmak için kullandıkları aleti takarken biraz rahatsız oluyorsun,oda kendini sıkmazsan daha rahat oluyorsun...Eğer çok sıkışmışsan transferden 5-10 dk.sonra sonda ile idrarını alıyorlar ama istemezsen yarım saat sonra kalkıp gitmene izin veriyorlar(Ben dayanmıştım,tuvalete gitmiştim yarım sat sonra)...Sonra odanda yatıp dinleniyorsun...3-4 saat sonra çıkıp evine gidebiliyorsun...Aklımdakileri olabildiğince yazmaya çalıştım ama kafanı kurcalayan birşey olursa sorabilirsin arkadaşım..Tekrar hayırlı olsun diyorum...

Cok ama cok tesekkür ederim yazdiklarin icin, insallah hayirlisiyla sag salim alirsin bebegini kucagina.
Sen tedavini nerede yaptirdin? Igneleri vururken zorluk cektinmi?
Peki transfere neden sikisik gitmemiz gerekiyor, bunun ne ise yaradigini biliyormususn. Transferden sonra ilac aliyormuyuz?
Bende allahima dua ediyorum, bebek istegenin kucagini bos birakmasin.

Sevgiler

merhabalar ilk tüp bebek denemem aralıktaydı rabbime şükürler olsun hamileyim riskli hamilelik dönemindeyim çünkü kanamam oldu hastanelerde yattım 10 yumurtam toplandı sadece 1tanesi oldu ve iki hücreliydi rabbim ol diyince oluyor Öncellikle buna inan ve her okuduklarından kendine biçme ve olumlu düşün olumlu olsun Günlük tut ona yaz ..
kivi ye günde 1 tane
ananas transferden sonra taze sıkılmış suyunu iç birkaç gün fazla içme
nane maydonozdan uzak dur sana okadar yazacak şeyim varki ama malesef boylu boyunca yatmam gerekiyor kesem çok aşağada ve dua et daima..
Transferden sonra istırahat et bana 1-2 gun sonra işe gıdebılırsın dedıler ve sonrasında kanamam oldu..Dıkkat et
rabbım ol derse oluyor inan..

ben 2 defa tüp bebek yaptım.ilkinde tuttu ve malesef 5 haftalıkken düştü.2.yine tuttu ve bugün 8.haftama girdim RABBıME şükürler olsun.ikisinide eurofertilde koray beyde yaptırdım.ben memnun kaldım.merkez hakkında yorumlara pek takılma.herkesin beklentisi çok farklı.sen druna güven yeter.öncelikle sigara içiyorsanız eşin sperm verene kadar bırakmalı sen artık tamamen terketmelisin.çok sakıncalı.mümkün olduğunca bu kanu hakkında az konuşun.kafanıza çok takmayın.ve bence kimseye söylemeyin canım.ben ikisindede annem dışında kimseye söylemedim ve herkes kendiliğimden kaldığımı zannediyor.çünkü bildikleri zaman ister istemez insanın üstünde ciddi bir baskı oluyor.zaten stresliyken 3 katına çıkıyor.söyleyenlerin birçoğu pişman.hele negatif alanlar.iki ihtimalde mümkün.

Arkadaşlar bence tedavide en önemli şey RAHAT OLMAK.Tedavinin başından sonuna kadar olumlu düşünün ve stresten uzak durun...Bizlerin bir yere kadar bazı şeylere müdahale edebileceğimizi unutmayın...Bol bol dua edin...Bol bol su için sağlıklı beslenin...Protein ağırlıklı beslenin...Kabız olmamaya çalışın.Transfer öncesi kabızlık probl. varsa bunu çözün transferden 1-2 gün önce gerekirse bitkisel olan duphalac şurup kullanın...Allah tüm isteyenlere tez zamanda hayırlı sağlıklı evlatlar versin...

kızlar merhaba size özel bir sorum var benim de tüp bebek doktora soramadığım bi şey var 6 haftalık hamileyim cinsellik bilgisi olan varsa yazarsanız sevinirim

zaten adetin 3.günü tedavin başlıyor.iğneleri çok rahat vurursun kendine.o kadar ince bir uçki hissetmiyorsun bile.ama sık sık alttan muayene oluyosun o biraz can sıkıcı.asla stres yapma.zaten yumurtama toplamayı hissetmiyorsun gözümü açtığımda odamdaydım.2 gün sonra transfer işlemi oluyosun.sıkışık gidiyosun.nedenini dr anlatmışyı ama unuttum.5 dakika bile sürmüyor transfer.1 saat istirahat edip eve gidiyorsun.ben 3 4 gün falan lavobo dışında ayağa bile kalkmadım.ilkide düşük olunca fazla özen gösterdim.sonra evde hafif dolandım yemeğimi yaptım.ama iş yapmadım ve asla dışarı çıkmadım.bol bol süt içtim meyve yedim.iyi baktım kendime.testime 2 gün kala lekelenmelerim başladı moralim çok bozuldu.ama lekeler başlar başlamaz yataktan hiç kalkmadım.12.gün test yaptım 158 çıktı.bidaha tekrarlatmadı bile tahlilimi.lekelerim 4 gün sürdü.ama çalışmıyorsan çok dinlen canım.taş çatlasın 1 ay dinleniyosun sonra rahatsın.kesemide gördüm kalp atışınıda duydum.inş.emeklerin boşa çıkmaz canım.ALLAH yardımcın olsun

merhabalar ilk tüp bebek denemem aralıktaydı rabbime şükürler olsun hamileyim riskli hamilelik dönemindeyim çünkü kanamam oldu hastanelerde yattım 10 yumurtam toplandı sadece 1tanesi oldu ve iki hücreliydi rabbim ol diyince oluyor Öncellikle buna inan ve her okuduklarından kendine biçme ve olumlu düşün olumlu olsun Günlük tut ona yaz ..
kivi ye günde 1 tane
ananas transferden sonra taze sıkılmış suyunu iç birkaç gün fazla içme
nane maydonozdan uzak dur sana okadar yazacak şeyim varki ama malesef boylu boyunca yatmam gerekiyor kesem çok aşağada ve dua et daima..
Transferden sonra istırahat et bana 1-2 gun sonra işe gıdebılırsın dedıler ve sonrasında kanamam oldu..Dıkkat et
rabbım ol derse oluyor inan..

Canim yazdiklarin icin tesekkür ederim, sana gecmis olsun, insallah bebegini kucagina alabilirsin, kendine dikat et. Dualarim seninle.

Sevgiler

ben 2 defa tüp bebek yaptım.ilkinde tuttu ve malesef 5 haftalıkken düştü.2.yine tuttu ve bugün 8.haftama girdim RABBİME şükürler olsun.ikisinide eurofertilde koray beyde yaptırdım.ben memnun kaldım.merkez hakkında yorumlara pek takılma.herkesin beklentisi çok farklı.sen druna güven yeter.öncelikle sigara içiyorsanız eşin sperm verene kadar bırakmalı sen artık tamamen terketmelisin.çok sakıncalı.mümkün olduğunca bu kanu hakkında az konuşun.kafanıza çok takmayın.ve bence kimseye söylemeyin canım.ben ikisindede annem dışında kimseye söylemedim ve herkes kendiliğimden kaldığımı zannediyor.çünkü bildikleri zaman ister istemez insanın üstünde ciddi bir baskı oluyor.zaten stresliyken 3 katına çıkıyor.söyleyenlerin birçoğu pişman.hele negatif alanlar.iki ihtimalde mümkün.

Tebrik ederim canim, allah bebegini sag salim kucagina almasini nasip etsin. Cok tesekkür ederim yazdiklarin icin.

Sevgiler

zaten adetin 3.günü tedavin başlıyor.iğneleri çok rahat vurursun kendine.o kadar ince bir uçki hissetmiyorsun bile.ama sık sık alttan muayene oluyosun o biraz can sıkıcı.asla stres yapma.zaten yumurtama toplamayı hissetmiyorsun gözümü açtığımda odamdaydım.2 gün sonra transfer işlemi oluyosun.sıkışık gidiyosun.nedenini dr anlatmışyı ama unuttum.5 dakika bile sürmüyor transfer.1 saat istirahat edip eve gidiyorsun.ben 3 4 gün falan lavobo dışında ayağa bile kalkmadım.ilkide düşük olunca fazla özen gösterdim.sonra evde hafif dolandım yemeğimi yaptım.ama iş yapmadım ve asla dışarı çıkmadım.bol bol süt içtim meyve yedim.iyi baktım kendime.testime 2 gün kala lekelenmelerim başladı moralim çok bozuldu.ama lekeler başlar başlamaz yataktan hiç kalkmadım.12.gün test yaptım 158 çıktı.bidaha tekrarlatmadı bile tahlilimi.lekelerim 4 gün sürdü.ama çalışmıyorsan çok dinlen canım.taş çatlasın 1 ay dinleniyosun sonra rahatsın.kesemide gördüm kalp atışınıda duydum.inş.emeklerin boşa çıkmaz canım.ALLAH yardımcın olsun

Sagol canim, dediklerini yapmaya calisacagim, insallah allah kalbimize göre veriri. Ben transferden bir kac gün sonra ucaga binmem gerekecek ama insallah hersey iyi olur.

mrb arkadaslar yazilanlari okudum umarim rabbim gonlumuze gore verir sag saglim bebisler...buffypolly cnm bende senin gibi y.disindayim merak ettim yaptrdin mi?paylasirsan sevinirim cnm...

X