Bebek Beslenmesi 6 aylık bebeğe ne verecem ve nasıl

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

pembekzm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2009
211
7
slm arkadaşlar 1 hafta sonra bebeğim 6.ayına girecek araştırdım o kadar ama bebeğime ilk önce hangi besini verecem meyve suyumu püresimi yoksa yoğut mu
sebze çorbası mı yoksa püresimi ilk yapılan çorbanın kıvamı nasıl
doğrumu yaptım bilmiyorum ama bugün patates ve havuçu hasladım çatalla ezdim içine 1 çay kaşığı zeytinyağ koydum 5 çay kaşığı yedi.
başlangıçta başka ne verebilirim
yardımcı olursanız çok sevinirim.

canım havuç haşla hatta buharlı pişirici varsa onda pişir sütle birlikte ez yetişkin bir insanın içtiği çorbadan biraz daha koyu bi kıvamda havucu ise püre kıvamında yapıp yedirebilirsin
yarım muz yarım kivi rendeleyip yedirebilirsin
sebze yemeklerinin suyuna çok az ekmek içi parçalayıp yedirebilirsin sabah kahvaltıda sakın bebe bisküvisi verme dr bize iştah kapatır demişti bebekler için ekmekler var onu biraz peynir biraz zeytin biraz tereyağı ceviz badem blendırdan geçirip ılık suyla da kıvamını açıp yedirebilirsin
benim oğlum 2.5 yaşında ben yemek yedirme hastasıyım bi sorun varsa özeldende yazabilirim

ber arkadasim dogru yazmişsin ama 6 aylık bebege ceviz çok erken 8.ayında veriliyor bize drumuz öyle söyledi..ayrıca sütte kullanamazkii..kivininde alerji yapma riski çok fazla..bunlari biraz daha büyüdügünde yiyebilir sanirim:))şimdilik patates havuç kabak ve biraz pirinci biraz kati kıvamda ama çokda kati olmasin haşlaardindan biraz zeytinyagi koy ve blendrdan çek..bunu öglen yedirebilirsin ayrica nekadar yerse okadar ver çorba biraz suluda olabilir içine ekmek dograyıp verebilirsin..ögleden sonra yogurt verebilirsin ben bir kase veriyordum..sonra anne sütü aliyorsa emzirebilirsin..aksama dogruda armut elma muz hepsini püre yap blendirdan geçirip yedirebilirsin..yatarkende kaşık mamasi yedirip yatırabilirsin..bu arada havuç elma suyununda çok faydasi var arada bunnlarida içierbilirsin..afiyet olsun canım bebişine

meyve suyuyla başlaycaksın...hergün artıracaksın ilk gün bir çay kaşığı cam rendede elma suyuyla bir hafta sonunda tam elmaya geçersin ...

evet meyve suyu ile başla 4-5 gün aynı meyveyi kullanıp 5.günde başka meyveye geç. Aman dikkat avuç suyu kabız yapabilir yapmaması için havuç suyuna 1-2 damla zeytinyağı damlat. Daha sonra meyve sularını birbirleriyle karıştırıp vermeye başla.. Ve evde kendini mayalayacağı günlük yoğurt..Yoğurdu akşam üstü4-5 gibi ver. Meyvesuyunu sabah 10:30 gibi

evet meyve suyu ile başla 4-5 gün aynı meyveyi kullanıp 5.günde başka meyveye geç. Aman dikkat avuç suyu kabız yapabilir yapmaması için havuç suyuna 1-2 damla zeytinyağı damlat. Daha sonra meyve sularını birbirleriyle karıştırıp vermeye başla.. Ve evde kendini mayalayacağı günlük yoğurt..Yoğurdu akşam üstü4-5 gibi ver. Meyvesuyunu sabah 10:30 gibi

bir şey sorucam...yoğurt neden illa günlük olmalı...her yerde aynı şey yazıyor...yoğurdu yaptıktan sonra 2-3 gün aynı yoğurdu versek olmaz mı..bi zararı mı olur acaba?

Merhaba öncelikle sabırlı olmanız lazım. Zor bir süreçtir ama sabır ve anlayışla üstesinden geleceğinize eminim. Şunu kafanıza yerleştirin size de hiç bilmediğiniz bir tad verseler önce yemeye çekinirsiniz.

Öncelikle meyve püresi hazırlayın. Sulu kıvamlı bir püre olsun ama asla sadece su olmasın. Çok pütürlüde olmasın. Portakal, mandalina, çilek, kivi, ananas gibi meyveler için erkendir. 1 yaş sonrası verin alerji riski ortadan kalksın.
Meyve püresi öğün haline geldiğinde sebze çorbasına başlayabilirsiniz. Önce patates ve havuç verin. ıki gün baktınız vücud reaksiyon vermiyor. ıçine farklı sebzeler ilave edin. 7 aydan sonra 4-5 kez çekilmiş yağzı kıyma ekleyebilirsiniz.
Çorbada öğün haline geldiğinde yoğurt başlayın. Yoğurda başladığınızda sabah emzirin eğer emmiyorsa mama verin ara öğün meyve öğünü ve öğlen çorba öğünü olsun. Çorbadan sonra ki ara öğünde yoğurt tattırın. Çok az başlayın yoğurtta alerji yapabilir. Mümkünse kendiniz mayalayın yada bebek yoğurtlarından kullanın. Baktınız problem yok az az çoğaltarak devam edin. Tüm bunlara alışınca bebek kahvaltıya başlama vaktidir. Yumurta sarısının çeyreğini verin önce. ıkinci gün bulamaç hazırlayabilirsiniz. Kahvaltı maması çok az labne peynir ve yine çok az yumurta. Eğer sorun yoksa içine kattıklarınıza eklemeler yapabilirsiniz. Zaten kahvaltıya başladığınızda muhtemelen 7,5 aylık falan olmuştur bebek. Az az pekmez verebilirsiniz kahvaltısının içinde.
Bu arada balık başlayabilirsiniz. Haşlama yada buğulama yapıp verebilirsiniz. Aman dikkat edin içinde kılçık falan kalmasın. Aynı zamanda tavuk da başlanabilir.
Büyük bölümünü aştınız zaten.

Önemli noktalar var unutulmaması gereken.
Yeni bir ek gıda denenirken bebek mutlaka ve mutlaka aç olmalı.
Reddediyorsa vermeyin ertesi gün deneyin. Yine mi reddetti ertesi gün verin ama vazgeçmeyin.
Her yeni gıda denemesinde vücudunu baştan aşağı kontrol edin ve reaksiyon varsa hemen kesin ve doktorunuza danışın.
Asla tuz ve şeker kullanmayın. Mesela yoğurt reddettiyse içine tatlı bişiyler ekleyip vereyim demeyin. Mutlaka kabul edecektir.
1 yaş sonra aile sofrasında yemek yemesini sağlayın ki sofra adabını ve birliktelik bilincini almaya başlasın.
Öğünlerinin dışına çıkmayın.
Siz bebeğinize ek gıdaya alıştırırken aynı zamanda iyi bir beslenme düzeni oluşturmaya başladınız unutmayın.

kolaylıklar dilerim. Başka bi sorunuz olursa seve seve cevaplarım.

Sevgiler.

canım havuç haşla hatta buharlı pişirici varsa onda pişir sütle birlikte ez yetişkin bir insanın içtiği çorbadan biraz daha koyu bi kıvamda havucu ise püre kıvamında yapıp yedirebilirsin
yarım muz yarım kivi rendeleyip yedirebilirsin
sebze yemeklerinin suyuna çok az ekmek içi parçalayıp yedirebilirsin sabah kahvaltıda sakın bebe bisküvisi verme dr bize iştah kapatır demişti bebekler için ekmekler var onu biraz peynir biraz zeytin biraz tereyağı ceviz badem blendırdan geçirip ılık suyla da kıvamını açıp yedirebilirsin
benim oğlum 2.5 yaşında ben yemek yedirme hastasıyım bi sorun varsa özeldende yazabilirim

Benim kizim 5 ayini doldurmak uzere..Dun doktora gittim artik ek besinlere gecmeye basliycaz dedi..bana sadece huvucu haslayip pure yapip vermemi soyledi..Iki uc gunden sonra yarim havuc yarim patates yapmami sonrasinda havuc kabak vs devam etmemi soyledi..Henuz meyveye gecmiycez en az 3 hafta alissin ilk once sebzeye dedi...
Arkadas kivi yazmis ama 9 aydan once kivi cilek kirmizi orman meyveleri vermemi soyledi ki ben zaten ilk kizima cilek vermistim fena halde vucudu kizarip kasinmisti ilac vermek zorunda kaldik hiç unutamam...

Bence meyve için bekle biraz onuda bana muz elma puresiyle baslamami sonrasinda armut falan karistirmami istersem bir tane biskui (bebekleriçin olanindan ) ekleyebilecegim i soyledi...Hemen hemen bebeklerimiz ayni zamanli dogmus sanirim..Bende yazip paylasmak istedim canim...
Anali babali buyutun bebeginizide hayirli olsun...:nazar: :nazar:

cevaplarınızz için çok teşekkür ederim arkadaşlar benim bebeğimde zaten yumurta alerjisi var o yüzden korkuyorum bugün elma püresi yaptım pek sevmedi hatta kusaacak gibi oldu vermedim sonra kendisi tabağa uzandı bi kaşık verdim yedi ama pek sevmedi yarın tekrar deneyecem bakalım ne yapacak

ben hiç birine katılmıyorum.
önce süt teklif et
ardından kahvaltı.
yer kalırsa yogurt
ondan yer kalırda muhallebı
sonra meyve
enn son sebze corbası.
olmazsa olmaz degıl bu corba cok buyutuluyor turkıyede.7 ayda herturlu sebze ve sebze çorbası yıcek zaten.
aklına hangısı yatarsa o tabıkı herkeze saygım var canımcım.
önemlı olan su anda anne sütü alması aceleye gerek yok ardından da deavm sutu..

kzlar doktor bana ek gıdaya geçebilirsin dedi..yukarda arkadşın dediği gibi kahvaltı yoğurt olarak başla..sonra meyve sebze çorbası..dedi..korkmadan yavaş yavaş yedir dedi..ben bi kaç gün sonra başlıcambayanssulusmile

Valla kızlar herkesin doktoru başka söylüyor.. Yani bu işin tek bir yolu, belli bi standardı yok anladığım kadarıyla. Tıp adamları bile farklı farklı görüşlere sahipler. Ben meyve suyu ve yoğurda aynı anda başladım (dokorumun tavsiyesi ile) önce tek tek meyve sularını verdim. Elma,armut(havucu tek başına almadı kızım), sonra havuçla elma, havuçla armut... Yoğurdu pastörie sütten kendim mayaladım.(kimi günlük sütten, kimi devam mamasından, kimi açık sütten, kimi benim gibi pastörize sütten yapıyor) mayaladığım yoğurdu 2 gün yedirdim.1 ay önce başlamıştım bunlara. 1 haftadır da öğlenleri sebze (havuç, patates, prinçle başladım) çorbası veriyorum. Bugün ek olarak sebze çorbasına kereviz sapı ve brokoli ekledim. Ben 1,5 ay sonra işe başlayacağım için farklı tatlara alışmasını istiyorum. Kalan tüm zamanlarda anne sütü veriyorum.Bu verdiklerimin ölçüsü hep aynı ( küçük fincan) yani bebeğin karnını tıka basa doldurmuyorum. Bu gıdalardan sonra mememi verdiğimde emecek kadar yer kalıyor zaten. Bebeklerin gelişimleri açısından bu ek gıdalara geçmek önemli. Tabi doğru zamanda.. Keşke herkes ev hanımı olsa da emzirebildiği kadar emzirip 6. ve 7. aylarda ek gıdaya geçebilse ama maalesef benim gibiler o gruba girmiyor.

bir şey sorucam...yoğurt neden illa günlük olmalı...her yerde aynı şey yazıyor...yoğurdu yaptıktan sonra 2-3 gün aynı yoğurdu versek olmaz mı..bi zararı mı olur acaba?

Noyancım yeni gördüm yazını... Yoğurdun iinde bulunan B vitamini yoğurt eskidikçe azalıyormuş. En fazla yeni mayalanan yoğurttaolurmuş. O yüzden.

Merhabalar,

Bizim doktorumuz da önce meyve suyu ile başlayın dedi. Elma, havuç, mandalina, portakal. her meyve 3-4 gün verilcek, sonra yeni meyveye geçiş. 1 tatlı kaşığı ile başlayıp her gün 1 kaşık arttırarak en fazla 1 çay bardağına çıkılacak. 1. hafta böyle.
2. hafta meyve suyuna ilaveten ev yapımı yoğurt. yine 1 kaşık başlayıp 1er artacak.
3. hafta bunlara ilave olarak kahvaltı. 1/2 dilim tam buğday ekmeği ya da esmer ekmek, 1 katı yumurta sarısı, 1 kibrit kutusu tuzsuz, yağsız beyaz peynir. bunlar anne sütü ya da formül süt ile ıslatılacak. yumurta sarısının ilk gün 1/8'i gitgide arttırılacak.
4. hafta bunlara ilave pirinçli sütlü mama. günde 1 kez.
5. hafta sebze püresi. sebzepüresine başladıktan sonra 2. haftada içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1çorba kaşığı yağsız dana kıyması ya da tavuk göğüseti eklenecek.

bizim doktorumuzun verdiği beslenme programı bu şekilde. belki bi yardımı olur.

tüm bebişlere afiyet şeker olsun :)

Merhabalar,

Bizim doktorumuz da önce meyve suyu ile başlayın dedi. Elma, havuç, mandalina, portakal. her meyve 3-4 gün verilcek, sonra yeni meyveye geçiş. 1 tatlı kaşığı ile başlayıp her gün 1 kaşık arttırarak en fazla 1 çay bardağına çıkılacak. 1. hafta böyle.
2. hafta meyve suyuna ilaveten ev yapımı yoğurt. yine 1 kaşık başlayıp 1er artacak.
3. hafta bunlara ilave olarak kahvaltı. 1/2 dilim tam buğday ekmeği ya da esmer ekmek, 1 katı yumurta sarısı, 1 kibrit kutusu tuzsuz, yağsız beyaz peynir. bunlar anne sütü ya da formül süt ile ıslatılacak. yumurta sarısının ilk gün 1/8'i gitgide arttırılacak.
4. hafta bunlara ilave pirinçli sütlü mama. günde 1 kez.
5. hafta sebze püresi. sebzepüresine başladıktan sonra 2. haftada içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1çorba kaşığı yağsız dana kıyması ya da tavuk göğüseti eklenecek.

bizim doktorumuzun verdiği beslenme programı bu şekilde. belki bi yardımı olur.

tüm bebişlere afiyet şeker olsun :)

Canım senin bebeğin ne kadarlık?

pazar günü elma suyu ile başladık. 3 gün elma suyu verdim. bugün de havuç suyu. yani daha 1. haftadayım.

Noyancım yeni gördüm yazını... Yoğurdun iinde bulunan B vitamini yoğurt eskidikçe azalıyormuş. En fazla yeni mayalanan yoğurttaolurmuş. O yüzden.
canım sağol..o zaman azar azar her gün yapayım. gerçi yemiyor ama ben sabırla denemeye devam ediyorum. bu arada baş ağrın geçmiştir umarım..

X