Diş Eti Küretajı(Kazıması) Acil bilgi lütfen!

selsel

Guru
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2009
185
1
arkadaşlar dişeti çekilmesi ve diş etlerinde şişlik nedeniyle doktor küretaj yani iltihabın diş etinden akıtılması gibi bir işlem yapacagını söyledi lütfen bunu daha önce yaptıran oldumu ilk defa duydum böyle bişe bana bilgi verebilirmiii!!!!

ben de dişeti çekilmesi problemimden dolayı doktora gittim.bana çekilmiş olan kısım için yapılacak tek şey yanak kısmından alınan et ile hasar görmüş kısmı onarabiliriz.bunun dışında bir yöntem yok demişti.antibiyotik tedavisiyle iltihap kurutulabilir ve hastalığın ilerlemesi engellenebiliyormuş.ama çekilen kısım için dediğim gibi cerrahi yöntem.ben yaptırmadım tabi.gözüm kesmedi.

Merhaba selsel, ben 1,5 aydır bu tedaviyi görüyorum. Öncelikle sabır gerektiren bir tedavi olduğunu söylemeliyim. 1 haftalık aralıklarla gidiyorum. ışlem adı gibi bir kazıma işlemi, dr diş etlerinin etrafını komple kazıyarak iltihab çıkartıyor yalnız bu bildiğimiz iltihab gibi değil daha çok kan pıhtıları gibi düşün. Benim her randevum ortalama 30-45 dk kadar sürüyor. Doktorum tedavi sırasında anestezi yapmıyor. Gözünü korkutmak istemem ama biraz canın yanıyor. Tedavim 1 ay kadar daha sürecek şimdilik ciddi şekilde iyileşmeler var örneğin diş etlerim sağlıklı pembe rengini almaya başladı, ağzımın tadı değişti ve şişlikler önemli ölçüde azaldı. Bugün çok iyileşme göstermeyen şişkin bir bölgeye küçük bir cerrahi işlem yapıldı şu an hafif bir sızlama var. Öğrenmek istediğin başka şeyler varsa yarımcı olurum. Hoşçakal.

Bu arada Demosh arkadaşımızın tedavisi daha ileri seviyelerdeki hastalar için uygulanıyor. Senin ki ya orta ya da benim gibi daha hastalığın ilk safhalarındasın.

Küretaj işlemi dişeti ve kök yüzeyindeki diş taşı,iltihaplı doku ve plağın temizlenmesidir.Bu bahsedildiği gibi kazınarak yapılır.Anestezi altında da gerçekleştirilebilir.Arkadaşımızın söylediği gibi sabır gerektiren fakat sonuçları güzel bir işlemdir.Dışetindeki iyileşme çok belirgin bir şekilde gerçekleşir.Eğer böyle bir işleme gerek olduğu söylendiyse mutlaka yaptırın.Geçmiş olsun..

benim eşime cumartesi yapılmaya başlanan tedavi.
ağzı 4 e bölüp seans seans yapılıyor. diş etini kesip altından diş taşlarını kazıyıp sonra diş etine dikiş atılıyor tekrar dişe tutunsun diye. benim eşime 5 dişe yapıldı 4 dikiş var ağzında bir hafta kalacak sonra dikişler çıkıp diğer dişler yapılacak bu böyle 1 ay sürecek. ama anestezi yapıldığını biliyorum. antibiyotik tedaviside görüyor. epey iyileşti rahat yemek yiyebiliyor.

ARKADAŞLAR BENıM MERAK ETTıĞıM DıŞ HEKıMLERı BU ıŞLEM ıÇıN NE KADAR ÜCRET ıSTEDı SıZDEN?

Merhaba yeshill, çok geçmiş olsun. Sen de bizlerin derdine bir noktada ortak olmuşsun:) Tedavim hala devam ediyor. Bana diş eti tedavisi ve 3 tane dolgu için toplamda 900 tl fiyat verildi. Siz ne kadara anlaştınız?

Merhaba yeshill, çok geçmiş olsun. Sen de bizlerin derdine bir noktada ortak olmuşsun:) Tedavim hala devam ediyor. Bana diş eti tedavisi ve 3 tane dolgu için toplamda 900 tl fiyat verildi. Siz ne kadara anlaştınız?
sanada çok geçmiş olsun cnm.
bizim bu küretaj işlemini cerrah yapıyor dolgu işlemlerini ise asıl diş hekimimiz yapıyor aynı yerde çalışıyorlar. dolguyu henüz söylemedi ama cerrah eşimin 5 dişine küretaj yapıp 200tl istemiş ama bu toplam rakammı yoksa sadece 5 dişmi sormamış benim akıllı kocam şimdi bekliyoruz cmt si tekrar gidecek o zaman sorcak :sm_confused: ben öğrenince yazarım.

mrb kızlar benim eşimdede diş eti sorunu var bu işlemi zaten her doktor yapmıyomuş.gittiği doktor bayan röntgen falan istedi ona göre cerrahi operayon yapıcakmış.eğer kemik erimesi varsa dişlerinde yapılmazmış.allahtan ileri derecede başlamamış.3 seans temilemeden sonra cerrahi operasyon yapılcakmış.diş etleri kesilip iltihaplar temizlencekmiş dikiş atılcakmış.maaliyetide burda yazılanlara göre biraz fazla geldi bana.toplamda 1920 tl ücret istemiş ::S

mrb kızlar. ben elif, aranıza yenı katıldım ve şuan ilk kez yazıyorum:)
bendede aynı sorun var yani dişetlerim iltahaplı ve doktora gittim temizlenip dikiş atılacak dedi. ama şimdi burada anestezi yapılmadan felan yazılmış ben korktum biraz :KK43: acaba çok mu acıyor yaa.
birde lazerli olanı varmış o acısız ve kansız ama oda çok pahalıymış sanırım.

mrb kızlar. ben elif, aranıza yenı katıldım ve şuan ilk kez yazıyorum:)
bendede aynı sorun var yani dişetlerim iltahaplı ve doktora gittim temizlenip dikiş atılacak dedi. ama şimdi burada anestezi yapılmadan felan yazılmış ben korktum biraz :KK43: acaba çok mu acıyor yaa.
birde lazerli olanı varmış o acısız ve kansız ama oda çok pahalıymış sanırım.

Sevgili Elif hiç merak edecek bir durum yok senin durumun farklı anestezisiz yapılmaz.Nerede olduguna baglı olarak o bolge bırkac yerden uyusturularak oradaki sorunlu bolgedeki diş etleri hafif kaldırılır ve kürete edilir daha sonra birkaç tane dikiş atılır takviye olarak antibiyotik ve agız gargarası verilir..

Anestezi harici canın yanmayacak merak etme :)
Geçmiş olsun

merhaba,
ben 4 gün önce küretaj oldum 12 dişimden, 6 adet anestezi uygulandı. ardından diş taşları temizlendi. son olarak ta kazıma işlemi yapıldı. dikişe gerek duymadı doktor. tek seferde yapıldı herşey. antibiyotik verdi. günde 4 kez dişlerini fırçala dedi doktor, 2 kez gargara, akşamları diş ipi, ve çok yumuşak bir diş fırçası önerdi. dediği herşeyi uyguladım. 10 gün sonra kontrole gidicem. diş etlerimde hemen etkisini hissettim. diş eti kanamam durdu, koku sıfır. neden daha önce gitmedim diye kızıyorum kendime.
fiyat da merak edecek olursanız ben 12 dişime 720 lira verdim.

sağlıcakla kalın!

Son düzenleme:
arkadaşlar dişeti çekilmesi ve diş etlerinde şişlik nedeniyle doktor küretaj yani iltihabın diş etinden akıtılması gibi bir işlem yapacagını söyledi lütfen bunu daha önce yaptıran oldumu ilk defa duydum böyle bişe bana bilgi verebilirmiii!!!!

evet ben bundan 2,5-3 sene once bu ıslemı yaptırdım benımkı dıkıslı bır opreasyondu en basta kesınlıkle uyusturuldugu ıcın duymuyorsun dıs etını acıyor ve dıs kokune ınıp temızleme yapıyor ve dıkıs atıyor, alt ondekı dıslerımıde dıs etlerını yaktı oraya herhangı bır dıkıs vs atılmadı sonuca gelınce suankı duruma bakınca yıne eskı halınde yanı bır kac sene sonra tekrarlıyor belkı ben gereken ozenı gostermedıgım ıcın olabılır bılemıyorum tabı

Ben 8 sene önce bu işlemi gördüm ön üst diş etimde yapıldı hemde 2 kez.Şimdi arka yan diş etlerim kırmızı bu gün randevu aldım yarın diş hastanesine gideceğim korkuyorum yine aynı işlemi göreceğim diye.Yapılırken evet sorun yok iğne ile uyuşturdu 45 dk temizledi.Dikiş atıldı bundan sonrası bana eziyet geldi dikişlerden dolayı ne konuşabildim nede yemek yiyebildim su içmek bile ızdıraptı sürekli ameliyatlı yere buz koyduğumhalda şişmesini engelleyemedim yüzüm aslan yüzünü aldı.Dikişerim geç iyileşti 2 hafta bekledim dikişler alınsın diye..Tam herşey geçti derken gene ön bölgede iltahap çıktı dokto baktı bu kadar geniş alanda olduğunu anlamamış aynı işlemi birdaha yaşadım.şimdi korkuyorum inşallah bir daha olmam. Bu tedaviyi olacaklar bilsinler diye anlattım yani dikişli olursa benim gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

daha dün yaptırdım 5 anestezi yapıldı
bütün dişlerim diş etim temzilendi
diş eti çekilmesi varmış, kanadı baya ama pek acı hissetmedim
dikişsiz oldu, fiyatı ise yapılan diş sayısına göre değilde seans olarak alındı
tek seans yeterli gelir dedi, günde 2 kere dişler fırçalanmalı ve gece mutlaka diş ip kullanmalıymışım
hepsi hoş güselde diş ipini kullanamıyorum :KK43:(
bu arada 150 TL verdim ve ağzımda ciddi bi hafiflik var..

Merhabalar ben bu ameliyatı 1996 senesinde oldum. O zamanlar ön dişetlerimde bir et parçası büyüyordu, hem çekilme beraberindede şişlik vardı. Lokal anestesi ile oldum.Diş etlerimi kestiler köklerine kadar kazıyıp, elektrikle yaktılar. Daha sonrada dikiş attılar.Kolay olmadı benim operasyonum. Yaklaşık 6 ay felanda devamlı rutin kontrollerim oldu. Her hafta gittim doktora.Şimdi çok şükür hiç bir sorunum yok. Sadece ön dişlerim biraz büyük kaldı. Birindende kanal tedavisi oldum.Renk değişimi oldu. Korkulacak bir şey değil sizinki benimkine göre daha hafiftir bence.Çok geçmiş olsun.

yaklasik bir saat oldu doktordan cikali, yaparken anestezi yaptigi icin hic agri olmuyor fakat sonrasinda diş hassasiyeti, derinden bir sızlama ve morluk olabilir. ertesi gun de dolgun dudakli gezecekmişim. sakın korkup ertelemeyin.

yaklasik bir saat oldu doktordan cikali, yaparken anestezi yaptigi icin hic agri olmuyor fakat sonrasinda diş hassasiyeti, derinden bir sızlama ve morluk olabilir. ertesi gun de dolgun dudakli gezecekmişim. sakın korkup ertelemeyin.

kokrma bndede oldu dişim çekilmişti yemekmi ne kaçmış ağrı oldu,doktor iğneyle uyuşturup iltihabı aldı sonra yerine hani klasik dişçi kokusu olan pamuk koydu acaip yandı canım kafamı vurasım geldi ama saat sadece hiç morluk flnda olmaz merak etme hatta daa ii olur sonra..

merhaba bugün ben de periodontoloji uzmanına gittim doktor gerçekten uzmandı beni bilgilerndirdi.şimdi birer hafta arayala bana da bu işlem yapılacak.korkmana hiç gerek yok dedi işlem bittikten sonra da normal hayatına devam edebilirsin dedi.şimdi 30 mayısta başalanacak işleme.kpss ye de giricem.acaba bi sorun olurmu korkmaya başladım yüzüm şişti denilince.bu işlemi yaptıranlar fikirlerini paylaşabilir mi acaba?

X