Evinizi nasıl temizlersiniz ve nasıl temiz tutarsınız?

aleyna26

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2009
108
2
Acil yardıma ihtiyacım var 4 yıllık evliyim çocuk olana kadar evim pırıl pırıldı ama doğumdan sonra saldım kendimi evde aldı başını gitti. şimdi ise eşimle hergün kavga patırtı. yeniden düzenimi oturtmak istiyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum temizliyorum ama temizliği muhafaza edemiyorum.
sizden ricam günlük temizlik programlarınızı ve kullandığınız ürünleri yazmanız.
isteyen özelimede tavsiyelerini gönderebilir.
teşekkür ederim.:sinifsinif:

Son düzenleme:
Gece yatmadan önce etraftaki dağınıklığı toplarsan düzeni oturtmuş olursun. Planlı olman lazım. Mesela çamaşır gününün, ütü gününün, temizlik gününün belli olması lazım.

Ben zorlanmıyorum valla, tecrübeyle herhalde. Çalışıyorum 2 çocuğum var. Motormu taktırdım nedir.benneyaptımkiguclubacismile

kuzum un dediği doğru akşamları yatmadan önce ortalığı toparlarsan gözüne de dağınık görünmez
şu ikea kutularından al onlar hem şık duruyor hemde evde değişik bir hava yaratıyor dağınıklıkları onların içine atabilirsin il başta
ben iki günde bir elektrik süpürgesini çalıştırıyorum mesala 5 yaşında oğlum bütün gün koşturuyor evde birde kedim var
koltukların üzerine mecburen örtü attım sürekli silmekle de uğraşmıyorum hem de yıpranmıyor,örtüleri silkeliyorum onları da 2-3 günde bir yapıyorum
cam silmekten nefret ediyorum
hele toz almak işkence benim için
şu prontolardan aldım ben her gün toz alırsan iyi işe yarıyor ama 3-4-5 günlük tozlar bırakırsan o zaman daha beter uğraşırsın
evde halı sadece salonumda var kolidorumda ahşap halı kullanırım yatak odamda yok diğer odalarda da pala var onları da silkeliyorum
halı silmeylede uğraşmamış oluyorum böylece
bende bütün evin işini çıkarmışım uzun oldu ama umarım yardımcı olmuşumdur

valla bende arkadaşlara katılıyorum, akşamdan evi toplu bırkırsak ev sabah kalktığımızda dağınık olmuyor, birde planlı olmak gerekiyor çamaşır, ütü ve derin temizlik günü ayrı ayrı olmalı..
ben çamaşırları akşam atıyorum makinaya yatmadan sererim sabah kuruduğu zaman ütülencekler yerleşecekleri ayarlarım ütü birikince ütüler kaldırırım, bir bardak bile olsa mutfağa makinaya koyarım yıkanır yıkanmaz yerleştiririmki kirliler tezgahın üzerinde birikmesin diye..
süpürme işinide duruma göre ayarlarım aslında bende çocuk olmadığı için 1 hafta yetiyor ama misafir falan gelecek olursa o zamanda süpürürüm tozu ise hergün alırım çünkü koyu renk çok toz gösteriyor..
ayda bir ise camları siler, tülleri yıkar koltuklarımı falan çeker altlarını yani dip köşe girişirim, mutfak dolaplarını fayansları iyice ovarım..
hasılı annem derdiki evi boşlarsan içine verir içinden çıkamzsın :KK43: bekarken çok kızardım ama şimdi çok haklı olduğunu anladım... ha eğer çocuğumuz kız olsun erkek olsun derli toplu olmayı öğretmeliyiz uzun oldu ama benden bu kadar arkadaşlardanda fikir bekliyorum...

valla bende arkadaşlara katılıyorum, akşamdan evi toplu bırkırsak ev sabah kalktığımızda dağınık olmuyor, birde planlı olmak gerekiyor çamaşır, ütü ve derin temizlik günü ayrı ayrı olmalı..
ben çamaşırları akşam atıyorum makinaya yatmadan sererim sabah kuruduğu zaman ütülencekler yerleşecekleri ayarlarım ütü birikince ütüler kaldırırım, bir bardak bile olsa mutfağa makinaya koyarım yıkanır yıkanmaz yerleştiririmki kirliler tezgahın üzerinde birikmesin diye..
süpürme işinide duruma göre ayarlarım aslında bende çocuk olmadığı için 1 hafta yetiyor ama misafir falan gelecek olursa o zamanda süpürürüm tozu ise hergün alırım çünkü koyu renk çok toz gösteriyor..
ayda bir ise camları siler, tülleri yıkar koltuklarımı falan çeker altlarını yani dip köşe girişirim, mutfak dolaplarını fayansları iyice ovarım..
hasılı annem derdiki evi boşlarsan içine verir içinden çıkamzsın :KK43: bekarken çok kızardım ama şimdi çok haklı olduğunu anladım... ha eğer çocuğumuz kız olsun erkek olsun derli toplu olmayı öğretmeliyiz uzun oldu ama benden bu kadar arkadaşlardanda fikir bekliyorum...

evet çamaşır ve bulaşık makinasını gece çalıştırmak elektriği daha az çekiyor diyorlar bende ne kadar doğru bilmiyorum ama gece yatmadan önce çalıştırırım hep
iş yerleri falan kapalı olduğu için şu voltaj sorununu da çözmüş oluyor malum elektrikler voltaj düşüp yükseliyor buda makinalarımızı mahvediyormuş

bende öyle. çok fikir aldım ama uygulayamadıktan sonra fikirlerin faydası olmuyor. içinden gelecek insanın. nitekimde benim içimden gelmediği kanaatindeyim. ben topluyorum adam dağıtıyor. içtiği su bardağı bile içtiği yerde kalır. çıkardığı çorap , çamaşır vs de dahil. topla topla bıktım. 4 yılda..
koyverdim. belimdede problem çıktı (sağlık sorunu) artık koltukları falan çekip temizleyemiyorum.
aldı başını gidiyor. sen yardımcı olmuyorsan böle kalsın diyorum. nitekimde 3-4 hafta ellemiyorum inadımdan, yardım etmiyor. yettiği yere kadar valla. kasamıyorum. birde hergün homurdanıyor. benden bu kadar yardım et madem diyorum..
işin özü işin içinden çıkamadım...

cnm evi temizlersin ama düzen olmazsa temiz gözükmez..ben temizlikten ziyade düzene önem veriyorum..salonda yatmadan önce oyuncak ıvır zıvır hepsini topluyorum..
oturma grubuna kırmızı düz renk polar aldım önceden ayda bir siliyordum ama artık silmekten yoruldum şimdi ayda bir atıp yıkıyorum daha kolay..
benim de 4 yaşında çocuk var ama haftada 1 ancak süpür sil yapıyorum..kasamıyorum kendimi..
bir de evde çocuk olunca illa ki de kağıt gibi olmuyor..öyle olmasına da çalışırsan kendini çok yıpratıyorsun..bırak bazen de dağınık kalsın ömrümüz temizlikle mi geçecek ayol..
mutfak temiz ve düzenli olsun gerisini fazla kafaya takmayın bence..
bir de arkadaşların dediği gibi yapılması kesin gerekli olan işlerin bir günü olmalı..mesela ben perşembe akşamları süpür sil yapıyorum..hafta içinden çamaşırları yıkıyorum ve hafta sonu cmrtesi ütü..
diğerleri de kendi halinde cnm isterse yapıyorumkaydirigubbakcemile3

bende öyle. çok fikir aldım ama uygulayamadıktan sonra fikirlerin faydası olmuyor. içinden gelecek insanın. nitekimde benim içimden gelmediği kanaatindeyim. ben topluyorum adam dağıtıyor. içtiği su bardağı bile içtiği yerde kalır. çıkardığı çorap , çamaşır vs de dahil. topla topla bıktım. 4 yılda..
koyverdim. belimdede problem çıktı (sağlık sorunu) artık koltukları falan çekip temizleyemiyorum.
aldı başını gidiyor. sen yardımcı olmuyorsan böle kalsın diyorum. nitekimde 3-4 hafta ellemiyorum inadımdan, yardım etmiyor. yettiği yere kadar valla. kasamıyorum. birde hergün homurdanıyor. benden bu kadar yardım et madem diyorum..
işin özü işin içinden çıkamadım...

bu adamların hepsi aynı mı yahu...

Haftada bir kadın geliyor.Siliyor süpürüyor.
Arka odalarımı 3.gün tekrar siliyorum ama oturma odam ve mutfağımı her gün alrıım.Tozunu,yerlerini,halılarını da gırgırlarım.Süpürüm bazende.
Bende hastalık açık renk çorap asla rengi dönmeyecek.En ufak bir dönse kadını tekrar çağırıp tüm halılarımı sildirebiliyorum gene.
Alyanın oyuncak filesi var o file hep yerde kızımda yerlerde olduğu için her gün silmem şart benim ön odayı.
Çamaşırı ben biriktirmiyorum çok sık yıkarım nerdeyse her gün makine çalışıyor bende..
Anlat dedin mi anlatamadım iyi mi?:bbo:

evde çocuk olunca derli toplu olmak çok zor oluyor düzenli olmayı bir şekilde öğretmeliyiz çocuklarımıza
eşya çok yer az bizde o yüzden çok sıkıntı çekiyorum
mümkün olduğunca giymediklerimizi falan dağıtmaya çalışsam da olmuyor
büyük bir eve taşınmayı hayal ediyorum

Ben başka bi topicteki yazımı buraya kopyalıyorum umarım yardımcı olurum
Benim için haftanın ilk günü yani p.tesi temizlik günüdür, o gün misafir kabul etmem ve de misafirliğe gitmem..
Temizliğede önce balkondan başlarım, balkonumu yıkarım Daha sonra makinam çamaşırlarımı atıp, evimi bi güzel süpürüm ,sonra anteredeki küçük yolluklarımı balkona atıp, dip köşe silerim, halılarımı yerleştirip, mobilyanın tozlarını alırım...
Banyoyu ve tuvaleti ovarım, en son mutfak dolaplarını, deterjanlı bezle şöyle bir dolandırırım...Akşama da hem dizimi izler hemde ütümü yaparım...
Bu şekilde bi temzilik yaptıktan sonra haftanın diğer günleri rahatım, sadece gerektiğinde evi süpürüp,her akşam tuvalet ve lavobaları avsam yeter...
Yani ben kendimi sadece haftanın bir günü yorarım, birde önemli bi husus, evi dağınık bırakmamak, aldığını işin bitince yerine koymak, aksi taktirde, ev ne kadar temiz olsada, dağınık bir ev temizliği göstermiyor...

Büyük temizliğe gelince, bende şu halıları döven temizlik robotundan var, önce halımı onula bi güzel süpürürüm, daha sonrada kosla vanishle sulu bi şekilde silerim, daha sonra robotla tekarar süpürürm..O kadar temiz oluyorki, sanki yıkanmış gibi...
Perdelerim ise eğerki hafif islenmiş ve rengi gitmiş ise, bi gece öncesi küvette domestoslu suda bekletip, sabaha yıkarım, bembeyaz oluyor..
Kızlar ne kadar temizlik yaparsam yapıyım, kokusu bir süre sonra gidiyor bununda çağresinin buldum, türk kahvesi severmisiniz bilmem ama mutlaka günde bir kere pişirin derim, bende bunu bi arkadaşımdan duymuştum, evi hep mis gibi kokuyor, çok farklı bi koku ilk başta kahve kokusu olduğu akla gelmiyor tabi, neyse o söyledi bende her akşam eşime kahve pişirdim aslında hiç sevmezdim bende alıştım şimdi günde 2 kez türk kahvesi pişiyor evimde ve mis gibi bir koku oluyor evde vede çok kalıcı, günlükte piştiği için evin içine siniyor o koku, gelen komşularımn diyor mis gibi kokuyor evin ne kullanıyorsun.. deneyin derim benden bu kadar hadi sizlere kolay gelsin.....

--------------------------------------------------------------------------------

bende 3 aylık evliyim.çalışıyorum.temizliğimi de cumartesileri 1 e kadar çalıştığım için o gün yaparım
1 de çııkıp eve gider gitmez hemen camları açarım önce.ev havalansın diye.sonra bütün evi süpürürüm.sonra silerim,tozları alırım.yatağımın nevresimlerini değiştirir,makineye çamaşırımı atarım,3-4 haftada bir de bütün koltukları çekip altlarınıda süpürüp silerim vee yorgunluktan geberirim :) mutfağıda 2 haftada bir filan ciflerim.yağ çözücü ile dolaplarımı,ocağı,aspiratörü temizlerim.ama hafta içi hiç temizlik yapmam.çünnkü eve gidip direk yemeğe girişirim.yedikten sonra makineye atarım bulaşıkları,2 günde bir makineyi açarım.ama ortalıkta hiç dağınığım kalmaz.eşimde titizdir o konuda.akşam yatarken odada ne küllük bırakır ne bardak.yani ev dağınıklığım hiç olmaz.

bu adamların hepsi aynı mı yahu...

galiba öyle.ben şöyle diyorum tanrı önce ademi yaratmış bakmış ki dünyayı 2 günde mahfedecek hemen havvayı yaratmış ademin kıçını toplasın diye. :)))
her temizlik yaparken ya da ev toplarken 40 kere gecer aklımdan bu.
topluyorum her yanı 15 dk sonra bir geliyorum yine dağılmış çıldıracağım artık yaaaa

X