Tartışmanın Boyutu Ne Olmalı?

Morfo

Guru
Pro Üye
29 Kasım 2009
7.066
56
41
Özel ilişkilerimizde,tartışmanın boyutu nedir? Ne olmalıdır?
Bazen görüyorum sıradan bir tartışmada dahi eşler birbirlerine karşı "salak,aptal,beceriksiz...vs" gibi; bazen de daha ağır sayılabilcek türden kelimeler kullanıp,bağırıp çağırarak farklı bir senfoni yaratıyorlar kendi aralarında..Bu denli bir tartışmanın,herşeyden önce aradaki saygıyı büyük ölçüde zedeleyeceğini düşünüyorum..Siz de nasıldır durum? Nasıl olmak gerekiyor?

tartışmayı da eleştirmeyi çok iyi bilmeyen bir toplumuz. eleştirirken hakaret ederiz, tartışırken dövüşürüz.

eşimle Allah'a çok şükür hiç bir tartışmamızda kötü bir laf çıkmamıştır ağzımızdan. birbirimize üstünlük sağlamayız ve aşağılamayız.

bir şeyi yaparken çok kez mahvetmişimdir. çamaşırları ykarken onun bir çok tişörtünü küçülttüm. hiç bişiy demedi. yemekleri çok kez yaktım. gülüp geçti. evde bir çok şeyi kırmışımdır. hep teselli eder.
birşey keserken illaki parmağımıda keserim:) hiç beceriksiz demez.

bu tamamen kişinin mizacıyla alakalı.biz ikimizde esnek insanlarız. ve birbirimizi kırmaktan çok korkarız.

tartışmayı da eleştirmeyi çok iyi bilmeyen bir toplumuz. eleştirirken hakaret ederiz, tartışırken dövüşürüz.

eşimle Allah'a çok şükür hiç bir tartışmamızda kötü bir laf çıkmamıştır ağzımızdan. birbirimize üstünlük sağlamayız ve aşağılamayız.

bir şeyi yaparken çok kez mahvetmişimdir. çamaşırları ykarken onun bir çok tişörtünü küçülttüm. hiç bişiy demedi. yemekleri çok kez yaktım. gülüp geçti. evde bir çok şeyi kırmışımdır. hep teselli eder.
birşey keserken illaki parmağımıda keserim:) hiç beceriksiz demez.

bu tamamen kişinin mizacıyla alakalı.biz ikimizde esnek insanlarız. ve birbirimizi kırmaktan çok korkarız.

ne güzelmiş eşinin sana karşı tutumu..ama tabii bunun karşılıklı bir anlayış çerçevesinde olduğunu düşünüyorum ben...böyle ilişkileri görmek hele ki bu zamanda çok güzel:nazar: şimdiki insanlar tahammülsüz ve tartışma esnasında ne dediklerinin farkında değiller...:a015:

saygı bitersee herşeyinn biteceği düşüncesindeyimm

hayat tozpembe deil.mutluluk olduğu gibi yeri gelecek
sıkıntılarda olacak.kawgalarda olacakk
ama kawga ederken bile o saygıyı yitirmemeliyizz.

kol kırılır yen içinde kalır demişler.
bir evlilikte değil küfür aptal, salak gibi kelimeler serfediliyorsa bende köprüler çatırdamaya başlamıştır; o birliktelikten hayır gelmez artık.
bu salak diye başlar yarın dümdüz gider o kelimeler..

tartışabilmek bir sanattır..
salak aptal gibi hakaretler girdimi devreye adı tartışma değil rezillikte boyut atlama olabilir..

kol kırılır yen içinde kalır demişler.
bir evlilikte değil küfür aptal, salak gibi kelimeler serfediliyorsa bende köprüler çatırdamaya başlamıştır; o birliktelikten hayır gelmez artık.
bu salak diye başlar yarın dümdüz gider o kelimeler..

evet çok haklısın..gerk yakın çevremde zaman zaman şahit oluyorum gerekse dışarda ; gerçekten çok üzücü..tartışmayı sevmeyen birisi olarak,olası bir durumda da bir sınır bir saygı olduğunu unutmamak kanaatindeyimm...yoksa uzun süreli bir birliktelik beklemek hata olur gerçekten..olursa da çok sıradan olurmuş gibi geliyor,onu düşünmek bi muamma tabii..

bu konuda çok şanslıyım.. çünkü ne kadar sinirli olursa olsun sakinliğini koruyabilen bir sevgilim var.. ben sinirlerime hakim olmayı da ondan öğrendim.. bugün bana arkadaslarımızın yanında sinirlendi ve bırak oraya işte yaa dedi.. o yaa yüzünden de defalarca özür diledi.. çok hatalıyım sana bağirip ortam içinde rencide etmemeliydim dedi.. bu konularda ikimizde hassasız ve saygıyı korumaya çalişiyoruz

ben de eşime eşim de bana zaman zaman salak, aptal demişsizdir.
üstün dökmen gibi olmak mümkün olmuyor bazen, sanatçı da değilim ki düzeyli tartışmanın sanat olduğu söylenmiş yukarıda, belki mükemmel terbiye ve ahlaklı da değilimdir, öfke kontrolü konusunda da aşamadığım sorunlar olabilir nitekim yapıyorum bazen...
keşke yapmasam tabii, salak aptal gibi kelimeleri lugatımdan atabilsem.

Son düzenleme:
rezaletlık bu tartısma degılkı...
ben tum cevrem ıle bı konu hakkında konusur hatta tartısa bılırım ama sevıyelı bıcımde asla saygı s,cercevesınden cıkmadan..
o yuzden hep takdır topladım ozel ılıskımde ıse laf ebevyenlıgı adı altında doyalogum oldu ama en sonunda senın meslegın dedım ona sonuda tatlı bıttı..
onemlı olan hoşgorulu bıcımde sveıyelı bı konuyu konusmak tartısmakdır..
ayrı fıkırlerde olmak gayet dogal ama anlayıslı karsılamak ıse daha bı saygınlıkdır..

Bir ilişkide en önemli şey saygıyı koruyabilmektir... Saygı sevgi güven lduktan sonra her sorun çözülebilir...Yeter ki aradaki saygıyı yitirmeyelim...

kesinlikle sevgisiz evlilik belki olur ama asla saygısız olmaz tartışmanın da bir adabı vardır insanın ağzından çıkanı kulağı duymalıdır bu da belirli şekilde kontrollü olmayı ve kendini kaybetmemeyi gerektirir elbette kolay değildir ama eşinizi sevip saydığınız sürece zaten sinirden kendinizi kaybetmeniz çok zor

ben çok kolay sinirlenenve sinirlenince de karşısındaki patron mu anne mi arkadaş mı eş mi umursamayan bir tiptm ama eşim beni çok güzel eğitti ona bağırdığımda asla beni dinlemedi o nedenle bağırmamayı öğrendim bu arada elbette hiçbir zaman bağırsam bile aptal salak gibi kelimeler kullanmadım kullanmam da o ayrı

ama şimdi gayet güzel medenice sesimizi yükseltmeden tartışabiliyoruz eşim zaten 6 yıllı aşkın birlikteliğimizde bana bir kere bağırdı zaten o dönem boşanmak üzereydik aramız berbattı ben de bağırmamayı öğrendiğim için belirli bir seviyede kalıyor tartışmalarımız çok şükür

evleneceklere naçizane sinirlendikleri şeyleri içlerinde biriktirip patlama noktasına gelmeden nişanlı veya sevgilileriyle paylaşmalarını öneririm o zaman hem biriktirip siniden patlamıyorsunuz hem de kavga etmediğiniz için saygınız ve sevginiz daim oluyor

ben de eşime eşim de bana zaman zaman salak, aptal demişsizdir.
üstün dökmen gibi olmak mümkün olmuyor bazen, sanatçı da değilim ki düzeyli tartışmanın sanat olduğu söylenmiş yukarıda, belki mükemmel terbiye ve ahlaklı da değilimdir, öfke kontrolü konusunda da aşamadığım sorunlar olabilir nitekim yapıyorum bazen...
keşke yapmasam tabii, salak aptal gibi kelimeleri lugatımdan atabilsem.

bence bunu nbilincinde olmanda güzel bişiy...en azından değişmen için zemin hazırlayacaktır sana diye düşünüyorum..insanın çok sevdiği eşine bırak sevmeyi bir insana bu denli hoş olmayan kelimeler kullanması hoş olmasa gerek..ve arada bazı şeyleri öldürdüğünü görmekteyim ben..

kesinlikle sevgisiz evlilik belki olur ama asla saygısız olmaz tartışmanın da bir adabı vardır insanın ağzından çıkanı kulağı duymalıdır bu da belirli şekilde kontrollü olmayı ve kendini kaybetmemeyi gerektirir elbette kolay değildir ama eşinizi sevip saydığınız sürece zaten sinirden kendinizi kaybetmeniz çok zor

ben çok kolay sinirlenenve sinirlenince de karşısındaki patron mu anne mi arkadaş mı eş mi umursamayan bir tiptm ama eşim beni çok güzel eğitti ona bağırdığımda asla beni dinlemedi o nedenle bağırmamayı öğrendim bu arada elbette hiçbir zaman bağırsam bile aptal salak gibi kelimeler kullanmadım kullanmam da o ayrı

ama şimdi gayet güzel medenice sesimizi yükseltmeden tartışabiliyoruz eşim zaten 6 yıllı aşkın birlikteliğimizde bana bir kere bağırdı zaten o dönem boşanmak üzereydik aramız berbattı ben de bağırmamayı öğrendiğim için belirli bir seviyede kalıyor tartışmalarımız çok şükür

evleneceklere naçizane sinirlendikleri şeyleri içlerinde biriktirip patlama noktasına gelmeden nişanlı veya sevgilileriyle paylaşmalarını öneririm o zaman hem biriktirip siniden patlamıyorsunuz hem de kavga etmediğiniz için saygınız ve sevginiz daim oluyor

çok güzle ifade etmişsin gerçekten..insanın yapısı ne olursa olsun karşısındakine karşı saygısını koruması çok önemli gerçekten..bağırarak birşeyler çözülmüyor...ne yazık ki şu zamanda çiftler arasında çok dikkatimi çeken bir durum bu tartışma konusu..sevgili olanlar yada henüz nişanlı olan çiftler sürekli tartışma içindeler..telefonları kıranlar mı dersiniz,birbirini bağıranalr mı...hatta zaman zaman burdan da okuduğunuz gibi dayak bile gündeme geliyor..karşılıklı konuşmak çok büyük bir erdem gerçekten...

Bir ilişkide en önemli şey saygıyı koruyabilmektir... Saygı sevgi güven lduktan sonra her sorun çözülebilir...Yeter ki aradaki saygıyı yitirmeyelim...

evet canım çook haklısın,insnaın tartışmayı bile öğrenmesi gerekiyor...yada o durumlarda neler yapabileceğini bilmesi gerekiyor..

ne söylersen söyle ağır konuşma

dil yarası geçmez kolay. hatta bence imkansız geçmesi.

aslında şunada dikkat etmek gerek. "kendine yapılmasını istemediğin şeyi kimseye yapmama."
ben "salak aptal" gibi kelimeleri duymak istemiyorsam kesinlikle karşımdakine söylememeliyim.
karşındaki insanın çok sevdiğin kişi olduğunuda unutmamak gerek. hiç tanımadığımız insanlara
bile ne kadar saygılı dikkatli davranıyoruz. sevdiğimiz kişiye daha saygılı daha sevgili davranmalıyız.

bende sevgilimde çok sakin insanlarız. çok zor sinirleniriz. o bana hiç bir zaman sesini bile yükseltmedi
bende 2 yılda sadece 1 kere yükselttim. onda da haketmişti. ama tek bir kötü söz söylemedim.
ailesi de ona bağırmamış pek kızmamış küçüklüğünden beri. biri hafif bağırınca bile çok ağrına gidiyor
azcık bir terslensem küçük emrah gibi oluyor :KK70: o zamanda zaten tartışılmıyor. :KK70: :KK70:

aslında şunada dikkat etmek gerek. "kendine yapılmasını istemediğin şeyi kimseye yapmama."
ben "salak aptal" gibi kelimeleri duymak istemiyorsam kesinlikle karşımdakine söylememeliyim.
karşındaki insanın çok sevdiğin kişi olduğunuda unutmamak gerek. hiç tanımadığımız insanlara
bile ne kadar saygılı dikkatli davranıyoruz. sevdiğimiz kişiye daha saygılı daha sevgili davranmalıyız.

bende sevgilimde çok sakin insanlarız. çok zor sinirleniriz. o bana hiç bir zaman sesini bile yükseltmedi
bende 2 yılda sadece 1 kere yükselttim. onda da haketmişti. ama tek bir kötü söz söylemedim.
ailesi de ona bağırmamış pek kızmamış küçüklüğünden beri. biri hafif bağırınca bile çok ağrına gidiyor
azcık bir terslensem küçük emrah gibi oluyor :KK70: o zamanda zaten tartışılmıyor. :KK70: :KK70:

evet bu konuda gerçekten haklısın,kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyi bizde başkasına yapmamalıyız..
geçen gün yolda yürüken şahit oldum bir konuşmaya,olunmayacak gibi de değildi..çocuk kıza nasıl bağırıyor yolun ortasında:eek:klava: gerçi ne o bağırmalı ne de karşı taraf taviz vermeli..ama bizim bayanlarımız da herşeye öyle bir evet der olduk kii:KK43:(

her ne olursa olsun,ilişkinin geleceği,saygının devamı için tarıtşmayı bağırmaktan,kavgadan ayırmalı; araya kötü kelimelerin girmesine engel olmalıyız..

X