Mutfak Püf Noktaları Yiyeceklerinizi Uzun Süre Saklamanın Başka Bir Yolu (Ben buldum, Ben buldum...)

angel77

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2009
104
3
47
Arkadaşlar öncelikle anlatacağım bu yöntemi daha önce yapan, bilen, bulan varsa lütfen olumsuz bir yorum yazmasın buraya. Kendimce bir sevince buldum gursağımda bırakmayın lütfen.
Buzdolabı poşeti alıyoruz. Şu ağzı kilitli olanlardan değil. Normal poşetten daha ince hışır hışır olanlar var ya onlardan işte. İçine meyve, sebze ister doğranmış ister bütün koyup ağız kısmını ağzımıza götürüp içindeki havayı çekiyoruz. (Yani şişirme işleminin tam tersi) İçindeki havayı aldıktan sonra poşetin ağzını bir güzel bağlayıp buzdolabına koyuyoruz. Veeee 2-3 hafta dayanıyor yyeceğimiz zemuszemus
Ben marul, lahana, ıspanak, maydanoz, soğan gibi sebzeleri doğradıktan sonra 1 er kullanımlık ayırıp öyle poşetledim. Ispanakları denemek için bekletiyorum nerdeyse 3. haftasına girdi hala sararma veya erime, pörsüme yok. Tabi bu çok sağlıklı değil. Herşeyi taze tüketmek dahaiyi ama ihtiyaç halinde de büyük kolaylık.

Biliyorum canım ben bunu.Eminim birçok kişi de zaten biliyordur.Geçen seneden poşetlediğimiz pişmemiş bezelyeler taş gibi.kaydirigubbakcemile3

burda bi yanlışlık söz konusu buzdolabının alt bölümünemi yani soğutucu bölümünemi koyuyorsunuz yada no-frost dondurucu bölümünemi..eğer cevabınız 2.şık dondurcu ise bunu herkes biliyo.eğer soğutucu bölümü diyorsanızki bunu dediğinden eminim angel 77 bunu ilk defa duydum çokkk mersi ben de denicem..tabiki düşündüğüm doğruysa eğer:lepi:

derindondurucuya bende koyuyorum ama normal yerine böyle konduğunu ve bozulmadığını ilk kez duyuyorum eğer öyleyse bu süper birşey

Biliyorum canım ben bunu.Eminim birçok kişi de zaten biliyordur.Geçen seneden poşetlediğimiz pişmemiş bezelyeler taş gibi.kaydirigubbakcemile3
inanmıyorum ya nasıl olur geçen seneden beri poşetlediğin bezelyeler derin dondurucuda değilde buzdolabında duruyor öylemi yoksa benmi yanlış anlıyorum lütfen anlatın banada

Arkadaşlar öncelikle anlatacağım bu yöntemi daha önce yapan, bilen, bulan varsa lütfen olumsuz bir yorum yazmasın buraya. Kendimce bir sevince buldum gursağımda bırakmayın lütfen.
Buzdolabı poşeti alıyoruz. Şu ağzı kilitli olanlardan değil. Normal poşetten daha ince hışır hışır olanlar var ya onlardan işte. İçine meyve, sebze ister doğranmış ister bütün koyup ağız kısmını ağzımıza götürüp içindeki havayı çekiyoruz. (Yani şişirme işleminin tam tersi) İçindeki havayı aldıktan sonra poşetin ağzını bir güzel bağlayıp buzdolabına koyuyoruz. Veeee 2-3 hafta dayanıyor yyeceğimiz zemuszemus
Ben marul, lahana, ıspanak, maydanoz, soğan gibi sebzeleri doğradıktan sonra 1 er kullanımlık ayırıp öyle poşetledim. Ispanakları denemek için bekletiyorum nerdeyse 3. haftasına girdi hala sararma veya erime, pörsüme yok. Tabi bu çok sağlıklı değil. Herşeyi taze tüketmek dahaiyi ama ihtiyaç halinde de büyük kolaylık.

süper canım ben deniycem özellikle yeşilliklerim çok çabuk bozuluyordu bilgin için çoook teşekkür ederimopuyorumnanaktan

arkadaşım dediğin gibi poşet sağlıklı olmaz,düzgün de görünmez dolabın içinde
tupperware kaplarında uzun süre muhafaza edebiliyorum ben çok memnunum

inanmıyorum ya nasıl olur geçen seneden beri poşetlediğin bezelyeler derin dondurucuda değilde buzdolabında duruyor öylemi yoksa benmi yanlış anlıyorum lütfen anlatın banada

Zeynepciğim dolabın buzluk kısmına buzdolabı poşeti ile çiğ,ayıklanmış bezelyeleri ağızlarını sıkıca kapayarak koymuştuk.Onun haricinde yine fasUlyelerimizi vardı çiğ onları da aynı yöntemle buzluk kısmına yerleştirdik.Ama bunları pişireceğimiz zaman sıcak değil soğuk suyla pişiriyoruz çünkü sıcak su sebzelerin tadını değiştiriyor...a.s.

Arkadaşlar önemli olan poşetin içindeki havanın alınması. Kullandığınız poşetin önemi yok ama kilitli poşetlerin havasını almanız biraz zor olur o yüzden şu hışır hışır olan poşetleri tercih edin. Havasını kendi alan ve yiyecekleri uzun süre saklayan kaplar var ama fiyatları malum biraz pahalı. Ayrıca yiyecekleri kesinlikle dondurucu bölümüne değil normal bölüme koyuyorsunuz. Mesela biz 2 kişilik bir aileyiz. Şu ıceberg marullardan salata yaptığımda marulun yarısı bize yetiyo ve dediğim yöntemle diğer yarısını saklayabiliyorum. Marul, lahana, havuş,maydanoz,karpuz vs... Eğer ki pişmiş bir yemek yada yapılmış bir salata saklamak isterseniz tupperware ler daha çok işinize yarar. Benimki ise bir kısmı kesilmiş yiyecekler için. Mesela bir karpuzu ikiye kestiniz ve bir yarısını dolaba koydunuz. 1 saat sonra bile yiyecek olsanız karpuzun yüzeyi dolapta pörsüye biliyo. Bu tip küçük önlemler almak için söylediğim yöntem çok başarılı. Umarım ilk yazıma daha açıklayıcı bir netlik getirebilmişimdir kızlar. Herkesi kocaman öpüyorum. opuyorumnanaktan

merhaba arkadaşlar... öncelikle neden boazulmadığını anlatayım...mikrooarganizmaların yaşayabilmeleri için ve kolayca üreyebilmeleri için belirli ısı, ışık, oksijen, besin e ihtiyacı vardır. biz bu yöntemle havayı alarak onların biraz daha yavaş üremesini sağlıyoruz böylece yiyecek daha geç bozuluyor. pörsümlerinin 2 sebebi var. 1. sebze ve meyveler belirli enzimleri içerirler ve biz bu yöntemle hava ve ışığı keserek enzim aktivasyonunu en aza indiriyoruz. 2. ise o marulların maydonozların içinde belirli miktarda su yani nem var. poşete koyup sıkıca bağlamadığınız takdirde kuru havadan etkilenip nemini kaybedecek yani canlılığını yitirecek.ayrıca derin dondrucuya et koyarken bir kabın içinde ya da poşette yani açık bir şekilde koyduğunuzda yanar bu nedemektir, yanma sadece sıcakta olmaz soğuktada gerçkeleşir. bunu nasıl farkedersiniz etiniz morarırır siyahlaşır rnegini ve tadını kaybeder zaten hemen anlaşılır:)

Annem kış için hazırladığı sebzeleri (haşlanmış fasulye, nohut, fırınlanmış mantı gibi) bu yöntemle derin dondurucuya atıyor. sene boyunca yiyoruz tam tadında

bende biliyorum bunu ama kısa bir süre dayanıyor böyle herşeyi denemedim ama denediklerim 1 ay dayandı. fazla kalınca buzlanıp çürüyor.

X