Premature Bebekler 25 haftalık bebek dünyaya geldi !!

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

CLeOpaTRa

Mina ile Yasir'in Annesi
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2008
6.908
34
34
HAKKARı (ıHA) - Hakkari'nin Şemdinli ılçe Devlet Hastanesi'nde 25 haftalık olarak dünyaya gelen 600 gram ağırlığındaki kız bebeğin hayatta kalabilmesi için sağlık çalışanları seferber oldular.
Durak köyünde yaşayan 45 yaşındaki Marufa Fırat isimli hamile bayan, ani olarak rahatsızlanınca yakınları tarafından Şemdinli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede yatırılan ve hamileliğinin 25'nci haftasında olan anne, dün akşam saat 18:00 da 6'ncı çocuğunu erken doğurdu. Dünyaya gelen 30 santimetre uzunluğunda ve 600 gram ağırlığındaki kız bebek doktor ve hemşireleri hayrete düşürdü. Yaklaşık bir haftadır hastanede hizmete giren Yeni Doğan Ünitesi sayesinde minik bebek hayatta kalabildi. Bakıma alınan bebeğin sağlığının son derece iyi olduğu belirtildi. Hastane personeli 25 haftalık doğan bebek için sefer olurken, yatan hastalar ve refakatçilerin de ilgi odağı oldu. Anne Marufa Fırat, çocuğunun sağlık personelleri ve yeni açılan ünite sayesinde hayatta kaldığını söyleyerek ilgililere teşekkür etti.
Hastane Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihat Akgül, bebeğin hayatta kalması ve şuana kadar yaşamasının büyük bir mucize olduğunu belirtti. Bebeğin sağlık durumunun son derece iyi olduğunu söyleyen Dr. Akgül, "Bu tür bebeklerinin daha ileri merkezlerde doğurtulması daha uygun olurdu. Ama yolda doğum yapar ve bebek ölür diye anneyi göndermeyi göze alamadık. Doğduğunda çocuğun yaşam sağduyuları kötüydü. Sağlık ekibi arkadaşlarımızla müdahalesini yaptık iyi bir toparlama yaptı. Bebek için solunum desteğine ihtiyaç duymadık, sıvısını ve ilçalarını ayarladık. Daha iyi tedavi görebilmesi için aradığımız ilgililer, Erzurum, Diyarbakır ve Van'da yer olmadığı söylendi. Aradığımız Sağlık Bakanlığı'nın girişimi ile Van Araştırma Hastanesi'nde bir yer ayarladık. Bebeğimizi tarnsport küvezimizle ortamı uygun şartlarla sevk edip Van'daki hastanede tedavi altına alacağız. Böyle bebekler çok nadir doğarlar ve doğduklarında da çoğu ölür. Şemdinli gibi bir yerde böyle bir bebeğin yaşam sağlık faaliyetleri kontrol altına alınıp en azında uygun bir merkeze sevk edecek bir konuma getirilmesi büyük bir gelişme. Böyle bir bebeği yaşattığımız için sevinçli ve mutluyuz" dedi.

Son düzenleme:
tabi premetüre bebeklerin hepsi zaten mucize ama sizden ricam o fotoyu kaldırsanız inanın biz prematüre anneler için tekrar geriye dönmek ve o günleri yaşamak demek bende netten okumuştum yurt dışında 21 haftalık bi kız bebek doğmuş ve şu anda 3 yaşındaymış hiç bi sağlık sorunuda yokmuş

evet bende youtube da 22 haftalik dunyaya gelen ikizlerin videosunu izledim galiba simdi iki yasindalar oglanin hic bir sorunu yok gozlerinde biraz sasilik haric kiz olani ise beyin kanamasi gecirdigi icin hafif sp li bide beyindeki gorme merkezi zarar gormus ama ikiside cok iyi gorunuyorlardi

ayrica bu hikaye biraz benimkini andiriyor gerci benim bebegim okadar kucuk degildi ama durumu bu bebeginkinden cok kotuydu ve bende siirte dogum yaptim hakkariye yakin ve surekli diyarbakir ve vani ariyorlardi ama yer yoktu nihayet 10 gun sonra yerimiz yok ama gelince aliriz dediler ordaki saglik rezillikten baska bisey degil valla

cleopatra saol canım inan bana ben ve burdaki diyer anneler o günleri unutmak için çok çaba sarfediyoruz o yüzden görünce içim yandı çok acıdı canım rabbim şifa vwersin annesine babasına sabır versin türkiyede gerçekten yenidoğanyoğun bakım üniteleri çok dolu ve biçok bebek bu yüzden ya ölüyo yada kalıcı hasarlar yaşıyo malesefki

rabbım yardım etsın bekleyen annelere..........benım bebeklerımın bulundugu yogun bakımda 26 haftada dogan bı kız var masallah o bebege hıç kuveze gırmedı solunumu kendı aldı sadece kılo ıçın yogun bakımda hemsıreler benımkılerle ona dorduzler dıyo hıç bı sorunu yok rabbımın takdırı masllah..........gecen gun 23 haftalık bebek dogdu bakalım üç gun oldu ınş tutunur hayata

inş hem sana hemde bebeklerini bekleyen bütün annelere rabbim yardımcı olsun benim kızım hastaneden çıktıktan sonra en az üç ay ordaki sesler beynimde çınladı durdu çok etkilendim herkes etkileniyodur illaki unutmak çok zor oluyo öyleki geçen gece rüyama girdi gene bebeklerim olmuş ikiz onlarda kuvözdelermiş ağlayarak uyandım

canım ya haklısın cok zor gercekten......o monutorlerın sesı gıtmıyooo hıç aklımdan rabbım zorda komasın ınş kımseyı

el muallim canım senin ikiz bebişlerin nasıl_?
durumları iyi mi?
hastaneden çıktınız mı?bilmiyorumkismile

önemli değil mecbue cim..
Allah tüm zorda olan annelerin ve bebeklerin yardımcısı olsun..
umarım erken doğan bütün bebekler hayata tutunur ve rabbim onları ailelerine bağışlar..

saol cleopatracım inş bütün bebekler sağlıklı doğar erken doğan bebeklerde bi an önce anne ve babalarına kavuşurlar

bizim kaldığımız küvezde daha ufaklarıda vardı o kadar şaşırtıcı değil aslında tıp çok ilerledi hatta arkadaşımın bebeği daha yeni 600 gr 25 haftalık doğdu şuan durumu iyi ne kadar iyide olsa şunuda unutmamak gerek her doğan prematüre bebek ne kadar erken doğduysa o kadar engelli adayı oluyor Rabbim herkesin bebeğini zamanında doğurmasını nasip etsin inş

bizim kaldığımız küvezde daha ufaklarıda vardı o kadar şaşırtıcı değil aslında tıp çok ilerledi hatta arkadaşımın bebeği daha yeni 600 gr 25 haftalık doğdu şuan durumu iyi ne kadar iyide olsa şunuda unutmamak gerek her doğan prematüre bebek ne kadar erken doğduysa o kadar engelli adayı oluyor Rabbim herkesin bebeğini zamanında doğurmasını nasip etsin inş

Amiinn.. çok haklısın canım

25 haftalik 590gr agirlikta bir bebegim oldu. Su an capa yenidoganda kalıyor. 100 gündür solunum cihazina bagli kendisi hala nefes alamiyor. Aranizda bu kadar uzun sure kalan var mı? Ödem sorunuyla basa cikamiyoruz bir gunde 200gr ödem topladigi bile oluyor bazen. 55gunlukken kalp ameliyatı oldu kalbi şimdi iyi. Rop muayeneleri bir kere operasyon geçirmesine rağmen iyi çıkmıyor. Benzer sorunlar yasayanlar lütfen desteklerinizi bekliyorum :KK43:

X