Çocuk Hastalıkları Bebeğimde Kalça Geriliği?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

bolibon

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2008
13
1
1 bucuk aylık kızımı bugün doktora götürdük kalça geriliği var dediler ortepedi servisi kalça çıkığı yok bezini iki kat bağlayın dedi düzelirmi kalça geriliği bu durumu yaşayan varmı

evet biz de de kalça gelişim geriliği (displazi) var. 3.5 aykıkken röngende fark edildi.biz de1 ay çift bez bağladık. ama sonra hacettepe ünv.prof. cemalettin aksoya götürdük. çift bezi önermiyor. şuan 5.5 aylık ve 1 aydır cihaz takıyoruz 3 ay takılacak günde 22 saat dedi. vakit kaybettik yani inş. çabuk düzelir. geçmiş olsun vakit kaybetmeyin

benim kızımda 1. ayında anlaşıldı doktor çift bez dedi ve bir ay sonra tamam geçmiş dedi
şuan 7 aylık ve geçen ay başka bi doktorda filim çekildi ve kalça kıkırdağında gelişim geriliği varmış ve bize hemen cihaz önerdi
bizimki geç kalındı inşallah iğleşir
sşzde geç kalmayın canım alın biran önce fiyatıda çok uygun
hem doktor rapor verirse sigortada karşılıyo aman ihmal etmeyin

benim kızım 4,5 aylık, ilk kontrollerde her iki kalçasında da gerilik vardı, ama bir tanesi düzeldi kendiliğinden, şimdi bir kalçası için pavlik bandaj takıldı bugün, 8 hafta devamlı takılı kalacak, bu sekilde düzeltebiliriz dedi dr. ama erken müdehale cok önemli, zaman gectikce tedavisi güçleşiyor. siz de vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşün. çok geçmiş olsun.

slm benım kızım 2,5 aylıktı teşhis konuldugunda 1 ay tubinger cihazı kullandık düzelmiş dediler çıkardık bizde ama 1 ay sonra başka bir doktora götürdük henüz tam gelişmemiş 2 ay daha cihazı kullanın dedi yeniden taktık allah hepimizin bebeklerine sağlık bizede sabır versin.

birde iyileşme aşamalarını yazarsak birbirimize moral olur diye düşünüyorum..lütfen herkes yazmaya paylaşmaya devam etsin..

slm benım kızım 2,5 aylıktı teşhis konuldugunda 1 ay tubinger cihazı kullandık düzelmiş dediler çıkardık bizde ama 1 ay sonra başka bir doktora götürdük henüz tam gelişmemiş 2 ay daha cihazı kullanın dedi yeniden taktık allah hepimizin bebeklerine sağlık bizede sabır versin.

birde iyileşme aşamalarını yazarsak birbirimize moral olur diye düşünüyorum..lütfen herkes yazmaya paylaşmaya devam etsin..

merhaba arkadaşlar.benim kızımda 3 aylıktı teşhis konduğunda.sol kalça çıkmak üzere sağ kalça da ise açıklık yani gelişim geriliği vardı.1 ay sonraki kontrolde yüzde elli iyileşme var dedi doktor.sol kalçadaki çıkma riski kaybolmuş sağ ile aynı seviyeye gelmiş dedi.şimdi ayın 10 nda 2.kontrolümüz var.inş.geçmiştir.allahım nolur yardım et.herkesin yavrusunada inş.:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

merhaba arkadaşlar.benim kızımda 3 aylıktı teşhis konduğunda.sol kalça çıkmak üzere sağ kalça da ise açıklık yani gelişim geriliği vardı.1 ay sonraki kontrolde yüzde elli iyileşme var dedi doktor.sol kalçadaki çıkma riski kaybolmuş sağ ile aynı seviyeye gelmiş dedi.şimdi ayın 10 nda 2.kontrolümüz var.inş.geçmiştir.allahım nolur yardım et.herkesin yavrusunada inş.:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

canım çok geçmiş olsun.inşallah hayırlı haberlerle dönersin.bizde hala cihaz takıyoruz sen hiç cihaz takmadanmı düzeldi kalçası.

kızlar kontrole giden varmı düzelmeler oldumu hiç ay yazında bizede umut olsun...

ya benim bebeğimin kalçasına bakmadı hiç bi doktor sadece 5 aylıkken rutin kontrol esnasında doktor kalça röntgeni çekilip çekilmediğini sordu bende hayır dedim öle kapandı konu bi röntgen çektirin falan hiç bişi demedi.şimdi 6 aylık çok geç değil mi yaa :S

bizim kontrolümüz yarın.dua edin arkadaşlar lütfennn.inş.düzelmiştir bebeğimin kalçaları:Saruboceq:

tektanem hayırlı haberlerle gel inşallah şu mübarek cuma gününde rabbim bütün bebeklerin içindede bizim bebegimizin şifasını versin. canım daha gitmediysen eger doktoruna oturtabilirmiyiz yada bastırabilirmiyiz diye sorabilirmisin valla ben kucakta tutarken oturtarak tutuyorum yoksa kollarım kopuyo inan..

tektanem hayırlı haberlerle gel inşallah şu mübarek cuma gününde rabbim bütün bebeklerin içindede bizim bebegimizin şifasını versin. canım daha gitmediysen eger doktoruna oturtabilirmiyiz yada bastırabilirmiyiz diye sorabilirmisin valla ben kucakta tutarken oturtarak tutuyorum yoksa kollarım kopuyo inan..

canım geldim doktordan şimdi.allahıma şükürler olsun geçmiş aleti çıkarabilirsiniz dedi doktor.darıdı tüm bebeklerimizin başına.ama haklısın hiç aklıma gelmedi keşke sorsaydım.sadece ne tür kıyafetler yani dar bol farkeder mi diye sordum.istediğini giydirebilirsin dedi.sevinçten soracaklarımda unuttum.çok mutluyummmmmmm:teytey::dance:

canım az önce aradım doktoru sordum.hiç bir hareketini kısıtlamayın dedi.yani bastırabilirizde
oturtabilirizde.haberin olsun.

ayyyy canım benım ınan senın kadar mutlu oldum aglıyorum ınan ınşallah 1 ay sonra bizde hayırlı haberler alırız . sen kaç ay cihaz takmıştın canım senınkıdemı kalça geriliğiydi.ay bana umut oldun çok saol canım çok saol..

yok canım yazmamışım.abdiksiyon cihazı takıyoruz.erus model 465.sizinki hangi cihaz?

cnm benim kızımda 50 gunluk dr. bizede bu aleti verdi ama kızım bu aletin içinde durmuyor sürekli aglıyor aglamaktan morarıyor sen nasıl yaptın bebeğin ne kdr lıktı.ne kdr süre kullandın ve bebeğin o aletin içinde nasıl durdu ne olur yaz cnm bana çok çaresizim :KK43:(((

cnm benim kızımda 50 gunluk dr. bizede bu aleti verdi ama kızım bu aletin içinde durmuyor sürekli aglıyor aglamaktan morarıyor sen nasıl yaptın bebeğin ne kdr lıktı.ne kdr süre kullandın ve bebeğin o aletin içinde nasıl durdu ne olur yaz cnm bana çok çaresizim :KK43:(((

canım kusura bakma yeni gördüm mesajını.bebeğim 3 aylıktı aleti taktığımızda.ilk gün çok aşırı ağladı bebeğim biz canının acıdığını düşündük ve ertesi gün doktora götürdük.doktorda canının kesinlikle acımadığını yabancıladığı için ağladığını söyledi.ertesi gün alıştı.hiç ağlamadı.biz 2 ay kullandık.o kadar bağdaşmışıski aletle çıkardığımız gün bebeğimi bile tutamadım balık gibi kayıyordu kollarımdan.ama sana tavsiyem.hiç çıkartma.ben günde 20 dk.geçmiyordu.alel acele altını değiştirip tekrar takıyordum.ama senin bebeğin daha çok küçük.bence farkında bile değildir aletin.sabret gör bak sizinki 1 ay da geçer bence.yani ağlamasının sebebi alet değildir bence.

uzun zaman oldu ama biz aralıkta gittik kontrole yine röntgen çekildi dr. baktı ve ortalamayı tutturmuşsunuz dedi gelişimi iyi buldu ama seneye yine geleceksiniz dedi. vitamin hareket falan sordum gerek yok bu bir süreç dedi sanırım kendiliğinden olacak. tabi ben süt yoğurt peynir et tüketimine, günlük 1 saat dışarıda gezmesine dikkat ediyorum. bilmem faydası olur mu Allahım sen koru ve şifa ver bebeklerimize:emir_bebek::KK49:

benim kızımda kalça geriliği tespit edildi 45 günlükken medicana beylikdüzündeki ortapediste gittik. Ve önemli bir şey olmadığını söyledi. Biz bunun üzerine önemsiz diye çok üstelemedik. Ama ben yinede peşini bırakmadım. Aklımda soru işareti kalmıştı. Bunun üzerine Acıbadem hastanesine gittiğim tecrübeli bir doktora gittim. Oda aparat takın 6 hafta sonra gelin dedi. Eğer tedavi edilmezse yürümeye başladığında kalça çıkıklığına kadar gider dedi. Ben hangi tip aparat nasıl takılacak diye sorduğumda ben bilmem ben bilmem diyip odasından çıktım.. bizde aparatı aldık ama nerden bilicez internetten baktığımız resimlere göre giyinik halde taktık. Ve tabiî ki amacına uygun olmadı aparat düştü omzundan kaydı bacağından. Bizde düzgün beceremedik.. baktık olmayacak bu iş.. zaman kaybediyoruz.. ve bu kadar ciddi olduğunu anlayınca ve internetten yaptığım araştırmalarla Çapa hastanesine gitmeye karar verdim. Çünkü anladım ki özel hastanelerdeki doktorlara o kadar para versekte bir sonuca varmayıp en önemlisi zaman kaybetceğimizi..

Bunun üzerine çapa hastanesinde ki çocuk ortepedisti olan Yavuz Sağlam bey muayene etti. Kendisi bizzat ultrasonda tekrar baktı. Ve evet kalça geriliği var dedi. Aparat takmalıyız dedi. Bize gidin alın aparatı ben takıcam dedi.. aparatı atlet üzerine taktı. Bacağınada giydirdiğimiz külotlu çorabı kalça altından kesip uzun çorap şeklinde bıraktık. Ve bize 3 hafta boyunca aparatı çıkarmayacağımızı banyo etmeyeceğimizi söyledi.. Alt bezini değiştirebileceğimiz bir aparattı. Kayışlı ayarlanabilir bir aparat bebeklere göre olanı... ve kendisi ayarladıktan sonra tükenmez kalemle çizdi oynamasın oynama olursa tekrar düzeltin dedi. 1 hafta sonra tekrar bana gelin dedi. Aparat yerinden oynamışmı doğru kullanıyor musunuz diye kontrol edicem dedi. Ve 3 hafta sonunda tekrar ultrasonda bakıcam. İlerleme var mı diye. Ona göre aparata devam mı edelim yoksa düzelmiş mi diye kararına bakıcaz dedi.. bir kuruş para bile vermeden Yavuz beyden bu kadar ilgiyi görmek bizi çok sevindirdi. En azından doğru yolda olduğumuza emin oldum. Allah razı olsun kendisinden. Ve kesinlikle kendisine gidilmesini tavsiye ediyorum..
Maalesef ülkemizde fazlası ile doktor var. Fakat tedavi edemeyen bilgisiz ilgisiz doktorlarımızda var. Özel hastanelere gidip çare aramak artık kafamda soru işareti bırakıyor. Yine araştırma hastanelerinden şaşmayın derim..

Bütün annelerin bebişlerine acil şifalar diliyorum.

X